StoryEditor
Sieci i centra handlowe
27.09.2023 10:57

Gorący wrzesień pokrzyżował plany sprzedażowe H&M - a co z H&M Beauty?

Sei via Unsplash
H&M podzieliło się swoimi najnowszymi wynikami finansowymi; upalny wrzesień obniżył wyniki sprzedażowe, zamknięcie sklepów w Rosji, Białorusi i Ukrainie również je zaniżyło, mimo wzrostu ogólnego sprzedaży netto. Zastanawiający jest brak danych dotyczących nowego konceptu - H&M Beauty.

Sprzedaż netto wzrosła o 6 proc. do 60 897 milionów koron szwedzkich w trzecim kwartale, tj. w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W walutach lokalnych sprzedaż netto była płaska w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z wyłączeniem Rosji, Białorusi i Ukrainy wzrost w koronach szwedzkich wyniósł 8 proc. Z dzisiejszego komunikatu prasowego wynika, że prace nad celem spółki, jakim jest osiągnięcie 10 proc. marży operacyjnej w 2024 r., idą we właściwym kierunku. W tym kwartale priorytetem była rentowność i poziom zapasów.

image

Wyniki sprzedażowe H&M za ostatnie 9 miesięcy.

FOTO: H&M

Oczekuje się, że sprzedaż we wrześniu 2023 r. spadnie o 10 proc. w walutach lokalnych w porównaniu z wrześniem 2022 r. Zaprzestanie działalności w Rosji odpowiada za 4 punkty proc.owe spadku. Dane za wrzesień należy rozpatrywać w świetle wyjątkowo upalnej pogody na kilku europejskich rynkach firmy, co miało istotny negatywny wpływ na sprzedaż w tym miesiącu.  Rozwój w Europie Wschodniej należy postrzegać w świetle faktu, że z dniem 30 listopada 2022 r. działalność grupy H&M w Rosji i na Białorusi została całkowicie zamknięta, natomiast działalność na Ukrainie została wstrzymana od końca lutego 2022 r. Z wyłączeniem Rosji, Białorusi i Ukrainy sprzedaż w Europie Wschodniej przez pierwsze dziewięć miesięcy wzrosła o 17 proc. w koronach szwedzkich i 7 proc. w walutach lokalnych. H&M planuje stopniowe ponowne otwieranie większości swoich sklepów na Ukrainie począwszy od listopada 2023 roku.

image

Wyniki sprzedażowe H&M za ostatnie 9 miesięcy.

FOTO:

Ogólny wynik Grupy H&M wzrósł z zeszłorocznego wyniku w Indeksie Przejrzystości Mody 2023 do 71 proc. (66). Grupa H&M zajęła 6. miejsce na 250 marek. We wrześniu H&M pomyślnie uruchomił swoją działalność na JD.com, jednym z największych chińskich rynków e-commerce.

H&M nie uwzględniło w swoim najnowszym raporcie dziewięciomiesięcznym danych dotyczących sprzedaży produktów urodowych ani wyników sklepów H&M Beauty. Decyzja ta wzbudziła pewne zdziwienie, gdyż te segmenty były traktowane jako ważne elementy strategii rozwoju firmy. Podczas dzisiejszego spotkania online, CEO H&M Helena Helmersson, nazwała te dane "wewnętrznymi" i nie udostępniła ich publicznie ani nie skomentowała, i poinformowała gości i gościnie spotkania, że firma nie udziela obecnie informacji na temat dalszego rozwoju tego projektu ani jego wyników.

Czytaj także: H&M poszerza asortyment kosmetyczny. Przyjrzeliśmy się całej ofercie beauty [FOTOREPORTAŻ]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
27.11.2023 13:26
Biedronka z coraz większym potencjałem dla dostawców kosmetyków
Dział z kosmetykami w nowym sklepie Biedronka w Skórzewie pod PoznaniemBiedronka, materiały prasowe
Biedronka ma już 3500 tys. sklepów w Polsce. Najnowszy został otwarty w Skórzewie pod Poznaniem. To pierwsza Biedronka wyposażona w elektroniczne cenówki i w szereg rozwiązań prośrodowiskowych. Nowoczesny sklep z wyraźnie wydzieloną strefą z kosmetykami.

Biedronka otworzyła nowy sklep w Skórzewie pod Poznaniem, przy ul. Poznańskiej 1W, dochodząc tym samym do liczby 3500 tys. sklepów w Polsce. Na otwarcie placówki przybyli z Portugalii przedstawiciele zarządu Jeronimo Martins – spółki zarządzającej sieciami Biedronka i Hebe (obie sieci działają w Grupie JM) – prezes całej Grupy JM Pedro Soares dos Santos oraz prezes sieci Biedronka Luis Araujo. 

image

Otwarcie Biedronki numer 3500 

FOTO: Biedronka, materiały prasowe
image

Pedro Soares dos Santos i Luis Araujo podczas otwarcia 3500. sklepu sieci Biedronka 

FOTO: Jeronimo Martins/YouTube

Market w Skórzewie jest modelową placówką, zaprojektowaną zgodnie ze standardem 3.0 – pierwszą, w której zastosowane zostały elektroniczne cenówki. Jest to bardzo duże ułatwienie w zarządzaniu cenami. Wszystkie są zapisane w centralnym systemie SAP Biedronki i każda zmiana jest automatycznie przenoszona na cenówkę umieszczoną pod produktem. Cenówki nie męczą wzroku – do złudzenia przypominają papierowe oznaczenia, a zarazem ten papier oszczędzają. Wpisuje się to w strategię zrównoważonego rozwoju sieci.

image

Elektroniczne cenówki w 3500. sklepie sieci Biedronka 

FOTO: Jeronimo Martins/YouTube

W sklepie zastosowano także oszczędne, prośrodowiskowe rozwiązania – oświetlenie LED i zamykane regały chłodnicze wykorzystujące gaz CO2. Został on wyposażony w panele fotowoltaiczne zasilające go energią elektryczną oraz recyklomat, w którym klienci będą mogli dokonać zwrotu plastikowych butelek PET oraz puszek aluminiowych po zakupionych wcześniej napojach. Na parkingu Biedronki stanęła ładowarka dla samochodów elektrycznych, w której w jednym momencie będzie można naładować dwa pojazdy.

image

Recyklomat obok 3500. sklepu sieci Biedronka 

FOTO: Jeronimo Martins/YouTube

Całkowita powierzchnia sklepu to 1244 mkw., z czego 833 mkw. zajmuje sala sprzedaży. Została ona podzielona na wyraźne strefy asortymentowe. Swoją odrębną mają także kosmetyki.

image

Otwarcie 3500. sklepu sieci Biedronka 

FOTO: Jeronimo Martins/YouTube

Dla dostawców kosmetyków Biedronka, z racji swojej skali, jest bardzo ważnym partnerem handlowym. Również klienci w Polsce nauczyli się kupować kosmetyki w dyskontach i stają się one jednym z najszybciej rosnących kanałów sprzedaży tego asortymentu. Szczególnie dotyczy to produktów do podstawowej pielęgnacji i higieny ciała, ale dyskonty coraz odważniej wprowadzają także inny asortyment, a także kosmetyczne marki własne. W Biedronkach dostępne są szafy z kosmetykami do makijażu – na wyłączność dla sieci dostarcza je polska firma Bell.

W tegorocznym rankingu Drogeria Roku inwestycje Biedronki w kosmetyki zostały zauważone przez konsumentów. W badaniu przeprowadzonym przez Mobile Institute na panelu 1000 internautów Biedronka została wskazana jako spożywcza sieć handlowa, która ma najszerszy asortyment kosmetyczny, najlepszy wybór i dostępność produktów kosmetycznych oraz najlepsze kosmetyczne marki własne. Biedronka zdobyła także Grand Prix Drogeria Roku 2023 w kategorii Spożywcze sieci handlowe.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
22.11.2023 16:28
Ziko otworzyło 11 salon optyczny. Tym razem w Olkuszu
Ziko Optyk w Olkuszu to 11 salon sieciZiko Optyk
Ziko Optyk w Olkuszu został otwarty w środę 22 listopada. Zlokalizowany jest w galerii handlowej N-Park przy ulicy Wspólnej 1. To już 11. placówka optyczna w ramach sieci, a zaledwie miesiąc temu Ziko Optyk otwierał 10. salon w Koninie. Sieć dynamicznie si e rozwija i zapowiada kolejne otwarcia jeszcze w tym roku.

Sieć Ziko Optyk otworzyła salon w Olkuszu. Z tej okazji klienci mają możliwość skorzystania z promocji, czyli kupić okulary za połowę ceny lub wybrać najniższą cenę okularów korekcyjnych z antyrefleksem za jedyne 79 zł. Salon oferuje oprawy od 9,90 zł, a przy zakupie okularów można skorzystać z badania wzroku za 1 zł.

Ziko Optyk w Olkuszu, tak jak i inne salony sieci, zapewnia fachowe doradztwo w zakresie doboru opraw i soczewek okularowych.

image
FOTO: Ziko Optyk

Codziennie można też poddać się badaniu w gabinecie optometrycznym. W asortymencie ma soczewki kontaktowe, soczewki okularowe, akcesoria do okularów, okulary przeciwsłoneczne oraz oprawy korekcyjne, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci, takich marek jak: Ray-Ban, Vogue Eyewear, Armani Exchange, Ralph by Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Carrera czy Polaroid.

image
FOTO: Ziko Optyk

Nowy salon Ziko Optyk w Olkuszu, przy ulicy Wspólnej 1, będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00, a w niedziele handlowe 10.00-20.00.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. grudzień 2023 20:08