StoryEditor
Sieci i centra handlowe
24.10.2023 12:20

Lidl testuje stacje uzupełniania detergentów

29 kwietnia 2022: Lidl ogłosił testy pierwszej w Wielkiej Brytanii ”inteligentnej” stacji uzupełniania detergentu do prania w supermarkecie, we współpracy z chilijskim start-upem Algramo, start-upem zajmującym się zrównoważonym rozwojem. Sześciomiesięczny pilotaż, rozpoczęty w Kingswinford w West Midlands, pozwolił zaoszczędzić 2970 jednorazowych plastikowych pojemników w jednym sklepie. / Lidl
Lidl prowadzi testy stacji refill w kolejnych krajach. Przez sześć miesięcy w dziesięciu holenderskich sklepach sieci klienci będą mogli korzystać ze stacji uzupełniania detergentów i płynów zmiękczających. Mogą napełniać specjalnie przygotowany pojemnik wielokrotnego użytku trzema różnymi rodzajami płynnego detergentu lub płynu zmiękczającego do tkanin.

Lidl wprowadził testowo stacje refill do detergentów w dziesięciu swoich sklepach w Holandii. Jako zachętę klienci mogą zobaczyć na ekranie, ile plastiku oszczędzają, ponownie wykorzystując pojemnik wielokrotnego użytku. Otrzymują także dodatkowy rabat przy każdym uzupełnieniu, jak donosi RetailTrends. Do 2025 roku niemiecki dyskont zamierza zmniejszyć o 30 proc. użycie tworzyw sztucznych w swojej ofercie marek własnych.

Coraz więcej sieci handlowych stawia na zrównoważone rozwiązania, w tym refillomaty, które pozwalają klientom uzupełniać swoje opakowania wielokrotnego użytku z produktami. Przykłady takich inicjatyw można znaleźć w różnych branżach. Na przykład, w sklepach spożywczych, marka Unverpackt w Niemczech oferuje szeroki wybór produktów spożywczych i domowych w opakowaniach wielokrotnego użytku. W Wielkiej Brytanii, sieć Waitrose wprowadziła stacje do uzupełniania opakowań m.in. z płynami do mycia naczyń i proszkami do prania. W sektorze kosmetyków, The Body Shop w niektórych swoich sklepach oferuje możliwość uzupełniania kosmetyków, a sieć Lush posiada swoje "Naked Shops" z produktami bez opakowań. W sklepie flagowym Carrefour Arkadia w Warszawie klienci mają okazję nabyć produkty chemiczne z linii własnej marki Carrefour i przelać je do swoich własnych opakowań lub butelek wielokrotnego użytku. Dostępne są osiem artykułów z dziedziny chemii domowej, które są oferowane pod logo sieci handlowej. Taka forma zakupu pozwala na zaoszczędzenie nawet do 50 procent w porównaniu z produktami markowymi dostępnymi w tradycyjnych opakowaniach.

To tylko kilka przykładów, jakie sieci handlowe angażują się w walkę z nadmiernym zużyciem plastiku i promują zrównoważone podejście do opakowań poprzez wprowadzenie refillomatów do swojej oferty.

Czytaj także: Drogeria DOT pracuje nad zmianą konsumenckich nawyków. Wielorazowe opakowania to jej świat

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
20.02.2024 10:10
Pepco wycofuje się z Austrii
Pepco ma w ofercie ubrania, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i od niedawna kosmetyki.Pepco
Pepco Group ogłosiło, że zamierza wycofać się z rynku austriackiego, ponieważ nie oczekuje, że osiągnie tam satysfakcjonujący poziom zwrotu z inwestycji. Podjęta decyzja nie będzie miała wpływu na operacje firmy w pozostałych krajach.

W trakcie bieżącej oceny oraz dogłębnego przeglądu wyników finansowych, Grupa podjęła decyzję o zakończeniu swojej obecności na rynku austriackim, motywowaną brakiem perspektyw osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu zwrotu z inwestycji. Grupa rozpoczęła działalność w Austrii we wrześniu 2021 roku i aktualnie posiada tam 73 sklepy pod marką Pepco.

Rezygnacja z działalności w Austrii ma na celu poprawienie kondycji finansowej Grupy i zwiększenie jej rentowności w roku 2024, umożliwiając jednocześnie skoncentrowanie się na innych rynkach, które oferują lepsze perspektywy zysków. Decyzja ta nie wpłynie negatywnie na kontynuowanie przez Grupę strategii wzrostu w Europie Zachodniej. Dzisiejsze ogłoszenie nie ma również wpływu na operacje Pepco w innych krajach. Według informacji podanych przez StockWatch, firma zdecydowała się na ten krok z powodu oczekiwań dotyczących niewystarczającego poziomu rentowności. W dniu dzisiejszym wartość akcji spółki spadła o 1,2 proc., osiągając poziom 21,40 zł.

Sieć Pepco w Austrii stanowiła tylko małą część ogólnego przedsięwzięcia firmy. Na zakończenie roku 2023 Grupa posiadała łącznie 4629 sklepów działających w 21 krajach, z czego przeszło 1500 znajdowało się w Polsce, funkcjonując pod markami Pepco i Dealz. W ciągu ostatniego roku finansowego, który zakończył się we wrześniu, liczba sklepów zwiększyła się o ponad 660, a w samym okresie od października do grudnia 2023 roku firma rozszerzyła swoją sieć o ponad 200 nowych placówek. Grupa rozpoczęła swoją działalność na rynku austriackim we wrześniu 2021 roku, i posiada aktualnie 73 placówki pod szyldem marki Pepco.

Czytaj także: Pepco Group otworzy 400 nowych sklepów w 2024 roku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
16.02.2024 10:47
Primark otworzy siódmy sklep w Polsce i zapowiada wejście na Węgry. Do końca 2025 chce mieć 16 sklepów w tej części Europy
Nowy sklep Primark w Bydgoszczy zajmie 3200 mkw. Znajdzie się w nim odzież damska, męska i dziecięca, artykuły wyposażenia domu, a także szeroka oferta kosmetycznaPrimark
​​Primark otworzy swój pierwszy sklep na północy kraju w centrum handlowym Zielone Arkady Bydgoszcz. Będzie to siódmy sklep sieci w Polsce. W tej chwili trwa rekrutacja na stanowiska kierownicze. Równocześnie detalista ogłosił plany otwarcia swojej drugiej lokalizacji w czeskiej Pradze, pierwszej na Węgrzech, a także uruchomienie trzeciego sklepu w Rumunii. Celem firmy do końca 2025 roku jest posiadanie 16 sklepów w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

​Primark, irlandzka sieć odzieżowa z pokaźną ofertą kosmetyczna, ogłosiła plany otwarcia siódmego sklepu w Polsce, w centrum handlowym Zielone Arkady Bydgoszcz. Będzie to pierwsza lokalizacja Primark na północy kraju, a jej otwarcie zaplanowano w kolejnym roku finansowym (między wrześniem 2024 r. a wrześniem 2025 r.).

Nowy sklep w Bydgoszczy zajmie łącznie 3200 mkw. powierzchni handlowej. Znajdzie się w nim odzież damska, męska i dziecięca, a także kosmetyki i artykuły wyposażenia domu.

Zgodnie z za zapewnieniami sieci już 55 proc. ubrań marki jest wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu lub pozyskiwanych w bardziej zrównoważony sposób. Detalista zobowiązuje się do zwiększenia tej liczby do 100 proc. do 2030 roku. Natomiast wszystkie produkty kosmetyczne marki własnej Ps... i marek wyprodukowanych przez Primark we wspólpracy z innymi firmami sa opatrzone logo programu Leaping Bunny. Gwarantuje ono, że są Cruelty Free - wolne od okrucieństwa. Ani gotowe produkty, ani ich składniki nie są testowane na zwierzętach.

 

Czytaj też: 

Kosmetyki sieci Primark pozytywnie przeszły weryfikację na brak powiązań z testami na zwierzętach  

Primark - sieć odzieżowa z pokaźną ofertą kosmetyczną [FOTOREPORTAŻ] (wiadomoscikosmetyczne.pl)

 

Otwarcie nowego sklepu Primark stworzy do 150 miejsc pracy. Rekrutacja już się rozpoczęła, a oferty pracy (na razie na stanowiska kierownicze) już są dostępne na stronie pl.kariera.primark.com. Kolejne procesy zostaną uruchomione w nadchodzących miesiącach, a możliwości zatrudnienia obejmują stanowiska visual merchandisers, human resources oraz doradców klienta.

Maciej Podwojski, Head of Sales CEE w Primark powiedział:

Plany dotyczące naszego siódmego sklepu w Polsce pokazują nasze zaangażowanie w Europie Środkowo-Wschodniej, w regionie z ogromnym potencjałem przyszłego wzrostu. W tym roku mija pięć lat, odkąd rozpoczęliśmy tutaj swoją działalność, otwierając nasz pierwszy sklep w Lublanie na Słowenii. Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć w Europie Środkowo-Wschodniej, a naszym celem jest posiadanie 16 sklepów w 6 krajach CEE do 2025 roku, tworząc setki miejsc pracy i oferując naszym klientom bardziej zrównoważoną modę w przystępnych cenach.

Jeszcze w tym roku detalista wejdzie na 17. rynek na świecie i 6. w Europie Środkowo-Wschodniej, otwierając sklep w Budapeszcie na Węgrzech, a także uruchomi trzeci sklep w Rumunii, w Timisoarze. Natomiast w przyszłym roku finansowym otworzy drugi sklep w czeskiej Pradze, który dołączy do flagowej lokalizacji na Placu Wacława.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. luty 2024 16:48