StoryEditor
Sieci i centra handlowe
26.05.2023 00:00

Market Roku 2023. Jakie sieci handlowe zdobyły ten tytuł?

Zwycięzcy w rankingu Market Roku 2023 - topowe sieci handlowe / fot. Shootit/wiadomoscihandlowe.pl
Nagrody Market Roku 2023 wręczone. W tegorocznej edycji rankingu organizowanego przez naszą siostrzaną redakcję Wiadomości Handlowe tytuły Market Roku przyznano w aż 15 kategoriach. Na najlepsze sieci handlowe wskazali praktycy – menedżerowie  z najważniejszych firm z sektora FMCG.

Nagrody Market Roku przyznawane są od kilkunastu lat przez redakcję Wiadomości Handlowych. Logo Market Roku gości w witrynach wielu sklepów w Polsce i jest znakiem rozpoznawczym najlepszych sieci i sklepów. Logo wykorzystywane jest przez retailerów w działaniach marketingowych, w komunikacji z rynkiem, ale także z konsumentami.

Niezwykle istotne w rankingu jest to, że nagrodę przyznają praktycy, menedżerowie działający w branży FMCG oraz eksperci z firm badawczych, oceniający sieci handlowe w kilkunastu kategoriach i biorący pod uwagę ich rozwój, pozycję rynkową, odpowiadanie na trendy, ale także rzetelność biznesową.

Poznaj jurorów rankingu Market Roku 2023 - kapitułę złożoną z aż 33 czołowych ekspertów: JURY 

W tym roku tytuł Market Roku został wręczony w 15 kategoriach. Oto lista zwycięzców.

LAUREACI RANKINGU MARKET ROKU 2023

MARKET ROKU 2023

DUŻY FORMAT – Kaufland

MAŁY FORMAT – Żabka

SIEĆ REGIONALNA – Topaz

NAJBARDZIEJ INNOWACYJNY KONCEPT – Żabka Nano

NAJLEPSZE DOŚWIADCZENIE ZAKUPOWE – Lidl

NAJEFEKTYWNIEJSZA STRATEGIA CENOWA – Biedronka

NAJCIEKAWSZA STRATEGIA ASORTYMENTOWA – Carrefour

NAJLEPSZA OFERTA MAREK WŁASNYCH – Lidl

NAJLEPSZA OFERTA PRODUKTÓW ŚWIEŻYCH – Lidl

NAJLEPSZY KONCEPT FRANCZYZOWY – Żabka

NAJLEPSZY KONCEPT SKLEPU NA STACJI PALIW – PKN Orlen, BP Polska (ex aequo)

NAJLEPSZY E-SKLEP – Frisco.pl

NAJLEPSZY START-UP HANDLOWY – Lisek.app

DYSTRYBUTOR ROKU 2023 - HURTOWNIE CASH&CARRY – Grupa Eurocash

DYSTRYBUTOR ROKU 2023 - HURTOWNIE SERWISOWE – Grupa Kapitałowa Specjał

Wręczenie nagród Market Roku 2023 towarzyszyło kongresowi Retail Trends, który 25 maja 2023 r. odbywał się w Warszawie i zgromadził kilkuset przedstawicieli handlu i przemysłu z sektora FMCG. 

Czytaj także: NielsenIQ na Retail Trends 2023: Konsumenci nadal działają w trybie oszczędnościowym

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
01.03.2024 10:59
Krzysztof Szponder skończył romans z branżą farmaceutyczną. Były prezes Dr. Max wraca do Kauflandu
Krzysztof Szponder, były prezes Dr. Max,  od 1 czerwca 2024 będzie kierował działem zakupów w spółce Kaufland Polska
Krzysztof Szponder, który jesienią ub.r. odszedł za stanowiska prezesa sieci aptek Dr. Max, wraca do branży spożywczej i swojej dawnej firmy. Od 1 czerwca br. będzie znowu pełnił funkcję dyrektora departamentu zakupu w polskim oddziale sieci Kaufland.

W listopadzie 2023 r. Krzysztof Szponder, prezes zarządu Dr. Max Polska, poinformował, że po czterech latach żegna się z firmą.

Czytaj też: Krzysztof Szponder odchodzi z Dr.Max Polska (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Okazuje się, że od 1 czerwca 2024 będzie kierował działem zakupów w spółce Kaufland Polska. Nie będzie to dla niego nowe wyzwanie. Przed objęciem funkcji prezesa spółki Dr. Max Polska, Krzysztof Szponder przez pięć lat był związany właśnie z siecią Kaufland, do której dołączył w 2011 r. Zaczynał od funkcji dyrektora ds. żywności, by w kolejnych latach awansować na członka zarządu i finalnie wiceprezesa sieci.

Czytaj też: Krzysztof Szponder wraca do korzeni. Za trzy miesiące jego miejscem pracy ponownie będzie Kaufland (wiadomoscihandlowe.pl)

Wcześniej, przez ponad 12 lat, pracował też dla sieci hipermarketów Real. W latach 90. ubiegłego wieku zatrudniony był w sieci Ahold oraz firmie FH Krakchemia. Wcześniej prowadził własny biznes detaliczny.

W ramach szefowania spółce Dr. Max Polska zarządzał  siecią ponad 550 aptek działających na zasadzie franczyzy. Natomiast Kaufland ma obecnie w Polsce 245 sklepów zaliczanych do kanału hipermarketów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
29.02.2024 15:37
Wojna cenowa Biedronki i Lidla stała się wiralem. Co mają na ten temat do powiedzenia raperzy?
YouTube
Biedronka i Lidl od ponad miesiąca zaciekle walczą na ceny sięgając po metody na granicy prawa. Bitwa stała się tak spektakularna, że internet zaczął się nią bawić tworząc wiralowe memy. Ale nie tylko – też się rapuje. A rap, jak to rap, nie przebiera w słowach.

Biedronka i Lidl – dwie największe sieci dyskontowe działające w Polsce – weszły w fazę wojny cenowej, jakiej do tej pory nie widzieliśmy na rynku. Zaczęło się od sms-ów Biedronki, która informując o swoich promocjach pisała wprost o ile cena jest niższa niż w danym dniu w Lidlu.

Kiedy walka weszła w decydującą fazę obie sieci sięgnęły po najmocniejsze argumenty – tanią wódkę. 9,99 za 0,5 litra, czyli mniej niż wynosi akcyza na alkohol o tej pojemności i z taką zawartością alkoholu (14,46 zł). Klienci wynosili alkohol kartonami. A tymczasem UOKIK  złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez detalistów w związku z promocją alkoholu.

23 lutego z kolei do UOKiK-u zwrócił się w tej sprawie Jan Śpiewak – polityk i działacz społeczny – o czym poinformował, nie przebierając w słowach na platformie X (Twitter): Nie ma przyzwolenia na rozpijanie Polaków i łamanie prawa! Polska nie może być kolonią zagranicznych korporacji.

Wojna dyskontów stała się tymczasem tematem wiralowym w internecie. To już nie tylko memy, ale też wzajemne grillowanie się Lidla i Biedronki w raperskiej bitwie na słowa. 

Agencje badają tymczasem, kto wyszedł na cenowej wojnie lepiej? Lidl czy Biedronka?  

Czytaj także: Biedronka czy Lidl? Kto wygrywa na wojnie cenowej? Są pierwsze analizy I więcej na wiadomoscihandlowe.pl

Podobno klienci. Wielu przeciera oczy ze zdumienia i całkiem rzeczowo pyta: To dlaczego do cholery wcześniej było tak drogo skoro możecie mieć teraz takie ceny?

Istnieje obawa, granicząca z pewnością, że z wojny cenowej nie cieszą się producenci – to przecież oni muszą finansować marketingowe akcje sieci i schodzić z cen, jeśli chcą nadal dostarczać do nich towar.

Na pewno nie cieszą się również inne sieci marketów i małe sklepy. Bez odpowiedniej skali, zaplecza finansowego (i prawniczego) nie da się dołączyć do takiej bitwy. 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. marzec 2024 14:20