Ruch w galeriach handlowych spadł drastycznie po tym jak w obu falach pandemii ich działalność została ograniczona

Ruch w galeriach handlowych spadł drastycznie po tym jak w obu falach pandemii ich działalność została ograniczona (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Galerie handlowe będą otwarte od 28 listopada podał premier Morawiecki na konferencji prasowej. Oznacza to, że już od przyszłego tygodnia będzie można robić zakupy w centrach handlowych. Premier zapowiedział także, że przed świętami będzie dodatkowa niedziela handlowa. 

REKLAMAIX FBK_Baner w artykule_23.04.-22.06.2021

Rząd luzuje obostrzenia przed świętami Bożego Narodzenia, czyli najgorętszym okresie w handlu. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 28 listopada galerie handlowe będą otwarte. Mogą w nich wznowić działalność sklepy ze wszystkich branż. Nadal jednak pozostają zamknięte lokale gastronomiczne. Galerie handlowe mają działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Galerie handlowe zostały zamknięte na początku listopada br. Mogły w nich działać wyłącznie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i punkty usługowe. Podobna sytuacja miała miejsce w tzw. pierwszej fali pandemii, wówczas również rząd wprowadził ograniczenia w działaniu galerii handlowych, co spowodowało potężne straty w ich przychodach. Nawet w sklepach, które mogły prowadzić działalność spadki obrotów były gigantyczne, w drogeriach sięgały 90 proc.

W maju br. prezes Rossmanna w Polsce, Marek Maruszak mówił: – W zazwyczaj wysokoobrotowych sklepach w galeriach handlowych obroty szybko nam spadły o 80-90 proc. Mimo tak drastycznego spadku sprzedaży, niektórzy właściciele galerii cały czas żądają od nas pełnej kwoty czynszu. Rossmann musiał zamknąć niektóre drogerie, np. tam, gdzie był jedynym czynnym sklepem w całym obiekcie.

Takie same problemy miały wszystkie sieci drogeryjne i perfumeryjne (te zamknęły czasowo wszystkie swoje placówki). W listopadzie sytuacja się powtórzyła. Ograniczenia działania galerii handlowych oraz godziny dla seniorów okazały się dla drogerii działających w centrach handlowych dramatyczne w skutkach. 

Po raz drugi dotknęły nas drastyczne spadki obrotów. W galeriach handlowych jest pusto. Dodatkowo obowiązują absurdalne zasady robienia zakupów przez seniorów, które wyłączają nam handel na dwie godziny. To jedna czwarta naszego biznesu! Można było wprowadzić odrębne kasy, pierwszeństwo obsługi dla seniorów. Rozumiemy sytuację i potrzebę chronienia osób starszych. Jednak metody są chybione. Każdy klient jest dla nas na wagę złota, seniorzy to w drogeriach mniejszość, podstawowe artykuły higieniczne kupią w każdym sklepie spożywczym. Tymczasem muszę wypraszać klientów ze sklepu, ponieważ w czasie godzin dla seniorów nie możemy obsłużyć nikogo innego! Nasze biznesy tego nie wytrzymają. Co będzie z ponad 20 osobami, które zatrudniam w swojej drogerii?! – denerwuje się Jarosław Oleszczuk, właściciel drogerii Laboo w galerii handlowej w Siedlcach. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony