REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

E-commerce

HANDEL

 

6 listopada 2020, 17:01wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. Shutterstock)

Apteka ma zapłacić 10 tys. zł kary za to, że promuje sprzedaż w systemie „click and collect”, czyli zamów i odbierz na miejscu. To kolejne konsekwencje zakazu reklamy aptek.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nałożył na jedną z aptek karę 10 tys. zł za to, że jej dane znalazły się w wykazie placówek oferujących sprzedaż w systemie „click and collect” – podał portal mgr. farm. Taki system oznacza, że klient może zamówić produkty zdalnie, a odbiera je w stacjonarnej placówce. Zdaniem Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego apteka naruszyła art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego (zakaz reklamy aptek).

Właściciel apteki zwrócił się do WIF z wnioskiem o umorzenie postępowania zapewniając, że nie realizuje sprzedaży wysyłkowej ani nie prowadzi reklamy apteki oraz że za promocję nie można uznać podawania adresu placówki, pod którym można odebrać zamówiony towar. Za pośrednictwem portalu, na którym figurowała apteka, pacjent ma możliwość rezerwacji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i asortymentu wymienionego w art. 72 ust. 5 P.f., następnie opłaca i odbiera zarezerwowany towar w aptece.  

Po analizie portalu, WIF wskazał jednak, że znajduje się w nim m.in. dział „Super Ceny”, a przy niektórych pozycjach widniej napis „HOT” na czerwonym pasku. Zdaniem urzędników tego typu napisy i zabiegi graficzne sugerują potencjalnemu pacjentowi korzystną cenę prezentowanego produktu leczniczego i stanowią zachętę do jego zakupu bądź zarezerwowania i odbioru w jednej z aptek wymienionych na stronie serwisu – podaje portal mgr. farm. Portal udostępnia informacje o cenach produktów oferowanych w sprzedaży stacjonarnej, w tym w promocyjnych cenach, umożliwia ich rezerwację i podaje adres apteki. Istotne było także to, że apteka podpisała z portalem umowę o współpracy , której przedmiotem były działania “zmierzające do zwiększenia sprzedaży”.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony