REKLAMAAjona banner główny - 90 dni v2

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Prawo

 

25 listopada 2021, 11:37wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Apteki zrobiły zapasy szczepionek przeciw grypie, by zapewnić do nich dostęp wszystkim zainteresowanym. Teraz odebrano im możliwość ich sprzedaży

Apteki zrobiły zapasy szczepionek przeciw grypie, by zapewnić do nich dostęp wszystkim zainteresowanym. Teraz odebrano im możliwość ich sprzedaży (fot. shutterstock)

Decyzja Ministerstwa Zdrowia o uruchomieniu akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich dorosłych będzie kosztować apteki nawet 6 mln zł. W swoich magazynach mają one około 130 tys. szczepionek. Ich potencjalni nabywcy, mogąc szczepić się za darmo, z pewnością nie będą ich kupować. Apteki będą musiały zutylizować swoje zapasy.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosowała pismo do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie rozpoczętej akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób pełnoletnich. Podkreśla w nim, że apteki, nie mając wiedzy o planowanych przez resort zdrowia bezpłatnych szczepieniach dla pacjentów, dokonały zakupu szczepionek przeciw grypie.

– Obecna sytuacja, w której apteki posiadają w magazynach około 130 tys. szczepionek przeciw grypie, a pacjenci mają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciw grypie z Agencji Rezerw Strategicznych powoduje brak zainteresowania pacjentów zakupem szczepionek posiadanych przez apteki – informuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dodaje, że taka sytuacja doprowadzi do konieczności utylizacji szczepionek niewykorzystanych w terminie przydatności do użycia i poniesienia strat w kwocie około 6 mln zł, na które zostali narażeni przedsiębiorcy prowadzący apteki. Apeluje równocześnie o podjęcie działań, które zniwelują straty poniesione przez apteki.

Także Związek Aptek Franczyzowych domaga się interwencji MZ w tej sprawie. Zwraca też uwagę, że wysoce niesprawiedliwe jest oczekiwanie, że apteki zapewnią dostęp do szczepionek, po czym ogranicza się im możliwość ich sprzedaży.

– Apeluję by jak najszybciej opracowano zasady pozwalające aptekom na sprzedaż posiadanych przez nie szczepionek przeciwko grypie do RARS [Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych]. Takie działanie umożliwi zdecydowanie większej grupie pacjentów otrzymanie darmowej szczepionki, a jednocześnie zapobiegnie marnotrawieniu preparatu, który co roku jest uznawany za deficytowy – mówi Mariusz Kisiel ze Związku Aptek Franczyzowych.

Przypomnijmy, że szczepienia przeciw grypie, tak jak i przeciw COVID-19, będą mogły odbywać się w aptekach. Posłowie podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło się 17 listopada przyjęli bowiem senackie poprawki do ustawy o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy rozszerzają krąg przedstawicieli medycznych, którzy będą mogli kwalifikować i szczepić przeciwko grypie. Wśród uprawnionych są m.in. farmaceuci. Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta RP.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony