REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

26 czerwca 2020, 22:30wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Główny Inspektor Farmaceutyczny przyznał, że decyzja organu pierwszej instancji była sprzeczna z celem wprowadzenia ustawy nowelizującej Prawo farmaceutyczne, a także wyrażoną w Prawie przedsiębiorców zasadą „przyjaznej interpretacji przepisów

Główny Inspektor Farmaceutyczny przyznał, że decyzja organu pierwszej instancji była sprzeczna z celem wprowadzenia ustawy nowelizującej Prawo farmaceutyczne, a także wyrażoną w Prawie przedsiębiorców zasadą „przyjaznej interpretacji przepisów" (fot. pixabay)

Po interwencji Rzecznika MŚP Główny Inspektor Farmaceutyczny uchylił decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Łodzi w sprawie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący aptekę zgłosił się do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z prośbą o podjęcie interwencji w postępowaniu przed Głównym Inspektorem Farmaceutycznym. Chodziło o odwołanie od decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Łodzi w wydanej decyzji wskazał, że przedsiębiorca nie przekazał we wskazanym ustawowo terminie, czyli do dnia 1 sierpnia 2019 roku, informacji o rezygnacji z prowadzenia apteki, a jednocześnie nie wystąpił o wykreślenie z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

Zdaniem Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego jednoczesne posiadanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oraz figurowanie w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą była wystarczającą przesłanką do wygaszenia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Rzecznik MŚP w postępowaniu odwoławczym toczącym się przed Głównym Inspektorem Farmaceutycznym wskazał, że ustawodawca, uzasadniając wprowadzenie przepisów nowelizujących ustawę Prawo farmaceutyczne wyraźnie zaznaczył, że celem ich wprowadzenia było zapobiegnięcie faktycznemu łączeniu działalności aptecznej z działalnością leczniczą, ponieważ w takiej sytuacji umożliwia się korzystanie z tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Tymczasem z dokumentacji przedstawionej przez przedsiębiorcę wprost wynikało, że w tym konkretnym przypadku nie doszło do faktycznego łączenia obu typów działalności po dniu 1 sierpnia 2019 roku. Zdaniem rzecznika, Główny Inspektor Farmaceutyczny zgodnie z zasadą przyjaznej interpretacji przepisów prawa oraz przy wykorzystaniu wykładni celowościowej powinien uchylić decyzję i umorzyć postępowanie.

Główny Inspektor Farmaceutyczny po rozpatrzeniu odwołania przedsiębiorcy wydał decyzję uchylającą decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Przyznał, że decyzja organu pierwszej instancji była sprzeczna z celem wprowadzenia ustawy nowelizującej Prawo farmaceutyczne, a także wyrażoną w art. 11 Prawa przedsiębiorców zasadą „przyjaznej interpretacji przepisów".

Wydane przez GIF decyzja potwierdza natomiast, że zasady wyrażone w Prawie przedsiębiorców są coraz powszechniej stosowane przez organy administracji publicznej – podsumował Jacek Cieplak, zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony