StoryEditor
Producenci
03.07.2018 00:00

Eko trendy – warto zainwestować w rosnący rynek

Polska branża kosmetyczna jest jedną z większych w Europie. Kilka procent rynku stanowią kosmetyki naturalne powstałe na bazie surowców pochodzących z kontrolowanych upraw organicznych. Firmy działające na tym rynku stawiają na rozwój mocy produkcyjnych i wzmocnienie detalicznej sieci sprzedaży, korzystając często ze wsparcia instytucji finansowych. Czy to się opłaca? Tak – przekonują eksperci ING Banku Śląskiego.

Rozwojowi rynku kosmetycznego sprzyjają trendy. Konsumenci coraz częściej szukają produktów w pełni naturalnych, ekologicznych, produkowanych w sposób zrównoważony. To wymusza na producentach inwestycje związane np. z modernizacją linii technologicznych czy wdrożeniem nowych receptur produktów. Rosnące zapotrzebowanie na dobrej jakości kosmetyki wymaga udoskonalenia procesów produkcyjnych, co wiąże się z nakładami pieniężnymi.

Źródło finansowania działalności przedsiębiorstw

Szczególnie dobrym rozwiązaniem są komercyjne kredyty inwestycyjne ze stałą stopą oprocentowania. Taką formę finansowania dla Przedsiębiorców proponuje ING Bank Śląski. Kredyt komercyjny przeznaczony jest do finansowania dowolnego celu związanego z działalnością gospodarczą, w tym inwestycji w branży kosmetycznej takich jak: zakup maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz salonach fryzjerskich i kosmetycznych, budowa, rozbudowa i modernizacja budynków i budowli oraz linii technologicznych. Środki mogą być wykorzystane również na spłatę zobowiązań z tytułu dostaw i usług, spłatę kredytów obrotowych/inwestycyjnych w innych bankach lub na konsolidację dotychczasowych zobowiązań firmowych w ING Banku.

Stabilne koszty pożyczki i roczna karencja

Tego typu kredyt nie tylko umożliwia rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki stałej stopie oprocentowania kredytobiorca od początku zna całkowity koszt pożyczki, co pozwala mu dokładnie zaplanować budżet inwestycyjny i nie musi się obawiać nagłego wzrostu odsetek.
Stabilne koszty pożyczki i związana z nimi łatwość przewidywania wydatków zapewniają wysoki stopień niezależności od zmiennych warunków rynkowych czy politycznych, np. zmiany stóp procentowych przez NBP. Natomiast dla tych kredytobiorców, którzy w ciągu roku od daty zawarcia umowy mogą się borykać z przejściowymi trudnościami, ING Bank Śląski proponuje możliwość uzgodnienia karencji w spłacie kredytu.  
Korzyści płynące z kredytów inwestycyjnych ze stałą stopą oprocentowania każą przypuszczać, że ich udział w finansowaniu rozwoju przedsiębiorstw w branży kosmetycznej wzrośnie, zwłaszcza w obliczu obniżonych środków na dopłaty w nowym budżecie Unii Europejskiej. Stabilny budżet i łatwość prognozowania wydatków sprzyjają dokonywaniu inwestycji, a jak powszechnie wiadomo, w świecie stałej modernizacji technologii, nadążanie za postępem jest podstawowym warunkiem powodzenia w biznesie.

materiał partnera
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.07.2025 14:35
Kosmetyczne imperium Kate Moss upada po niespełna trzech latach działalności
Kosmetyki Cosmoss od Kate Moss zadebiutowały na rynku w 2022 r.Shutterstock

Marka Cosmoss, założona przez supermodelkę Kate Moss, wystartowała we wrześniu 2022 r. z bardzo kameralnym portfolio: łącznie sześć produktów – trzy preparaty do pielęgnacji skóry, dwie mieszanki ziołowych herbat oraz jedną mgiełkę zapachową Sacred Mist. Projekt powstał przy wsparciu przyjaciół Moss: dietetyczki Rose Ferguson i homeopatki Victorii Young, a od początku celował w segment premium.

Ceny należały do najwyższych w swojej kategorii: za pojedynczy kosmetyk do pielęgnacji trzeba było zapłacić do 105 funtów, a za 100-ml flakon Sacred Mist – 120 funtów. Dla porównania, średnia cena kremu do twarzy w brytyjskich drogeriach sieciowych wynosi dziś około 20 funtów, co oznaczało pięcio- lub sześciokrotną różnicę.

Choć początkowe zainteresowanie było spore, sygnały ostrzegawcze pojawiły się już w 2024 r. W ciągu ostatnich kilku tygodni oficjalna strona internetowa marki przestała działać, a użytkownicy zgłaszali trudności z zakupem. Ostatni wpis w mediach społecznościowych został opublikowany 18 tygodni temu, co ograniczyło kontakt z odbiorcami i podkopało wiarygodność brandu.

W czerwcu 2025 r. powołano oficjalnych likwidatorów, a Cosmoss weszła w stan dobrowolnej likwidacji – zaledwie 33 miesiące po premierze. Eksperci wskazują, że marka zderzyła się z wyjątkowo konkurencyjnym rynkiem wellness oraz presją kosztów życia, która ograniczyła popyt na drogie kosmetyki. Z wysoką ceną i wąską dystrybucją trudno było zbudować masową skalę; jedynie zapach Sacred Mist zdołał zgromadzić lojalną, lecz niewielką grupę fanów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.07.2025 13:31
W ich butach walczył Bruce Lee, a teraz – zadebiutują z perfumami
Onitsuka Tiger mat.pras.

Kultowajapońska marka Onitsuka Tiger wprowadzi na rynek jesienią swoją pierwszą kolekcję czterech perfum. Ich twórcą będzie ceniony perfumarz Mark Buxton. Informację podano przy okazji otwarcia nowego, flagowego butiku na paryskich Polach Elizejskich.

Kultowa marka (najbardziej kojarzona z modelem obuwia sportowego, spopularyzowanym przez Bruce’a Lee w “Wejściu smoka”, a później – w wersji zółtej – przez Umę Thurman w “Kill Bill”), prezentuje swoje pierwsze perfumy. Zgodnie z zasadami japońskiego minimalizmu i prostoty, nazwy poszczególnych kompozycji to Onitsuka Tiger One, Two, Three i Four.

Kolekcja ma swoje hasło przewodnie „Wearing Quiet Radiance”. Twórcą kompozycji zapachowych jest ceniony perfumiarz Mark Buxton.

Kreacje Buxtona dla Onitsuka Tiger są opisywane jako „odważne i śmiałe”. Brytyjczyk ma w swoim portfolio blisko 180 kompozycji, wykreowanych dla takich marek jak Burberry, Comme des Garcons, House of Sillage, Le Labo, posiada też własną markę niszową (Mark Buxton).

Cały proces tworzenia zapachów dla Onitsuka Tiger – od doboru składników, ekstrakcję, po mieszanie i butelkowanie – odbywa się wyłącznie w Grasse w Prowansji, znanej w świecie stolicy perfum.

Cztery zapachy Onitsuka Tiger zostaną wprowadzone na rynek jesienią tego roku. Wiadomo, że będą zamknięte w żółtych flakonach, w charakterystycznym dla marki kolorze.

image
Onitsuka Tiger mat.pras.

Także wokół żółtego koloru zaaranżowany został 2-poziomowy butik marki, otwarty na prestiżowych Polach Elizejskich. W sklepie dostępna jest kolekcja fashion Onitsuka Tiger, w tym odzież jeansowa Denivita i obuwie.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. lipiec 2025 09:48