StoryEditor
Eksport
03.10.2019 00:00

Łukasz Barbacki: Eksport kosmetyków to żyła złota? Niekoniecznie

Gdzie najlepiej eksportować kosmetyki i czy Polacy na rynkach egzotycznych mają duże szanse na sukces? O zaletach i wadach eksportu opowiada Łukasz Barbacki, właściciel firmy szkoleniowej Barbacki Consulting.

Spędziłem w eksporcie polskich kosmetyków kilkanaście lat, to naprawdę była przepiękna, fascynująca historia firm, które nie miały pojęcia, jak to robić. Sam jeździłem od hurtowni do hurtowni pukając i pytając, czy chcą kupić polski szampon. I jakoś się udawało – opowiada Łukasz Barbacki i pokazuje szlaki handlowe z XI-XII wieku. Okazuje się, że to nic dziwnego, że dziś eksportujemy towary do Hongkongu, bo dokładnie to samo robiliśmy w XI wieku.

Sprzedając kosmetyki do włosów, jeżdżąc samochodem, zorientowałem się, że robię to samo, co średniowieczni kupcy, tyle że oni jeździli wozami, a ja samochodem - wysnuwa analogię Łukasz Barbacki. I przekonuje, że eksport najlepiej zaczynać od sąsiednich krajów. – Sprzedaż blisko – w Czechach, na Słowacji, na Litwie, Łotwie, jest tym, co zawsze polecam. Wejście na bliski rynek nie ma bariery wejścia. Można zacząć od rynków małych, pracować bezpośrednio z klientem – tłumaczy.

Ekspert przestrzega przed mirażem dalekich wypraw i poszukiwania egzotycznych klientów. – Daleko zawsze korci, bo jest genialną kropką na mapie prezesa. Często wartość tego eksportu nie starcza na zakup tej mapy, ale nie szkodzi. Firmy lubią się tym chwalić. Jednak handlując daleko nie do końca znamy te rynki, nie mamy stałego kontaktu z klientem i zostawiamy nasz biznes w rękach dystrybutora – wskazuje.

Barbacki podkreśla także, że część małych firm nie szuka strategii, po prostu chcą sprzedawać swoje towary jak najszerszej liczbie klientów. Eksport jest także bardzo dobrym działaniem PR-owym. – Jeśli zamierzamy firmę sprzedać. Jeśli sprzedajemy kosmetyki na 30 rynkach, brzmi to świetnie – przyznaje ekspert, ale przestrzega, że konkurencja na rynku jest bardzo ostra i żeby faktycznie promować swoja markę, trzeba mieć strategię, działać, wyróżniać się czymś innym niż jakością. Bo dziś polskie, ale też zagraniczne kosmetyki są bardzo dobrej jakości.

Firmy narzekają na polski rynek, bo jest trudny, nasycony, mocno obsadzony przez duże koncerny. Polska jest na 6. Miejscu pod względem eksportu zagranicę, ale nie robią tego wolumenu mali producenci, ale ogromne korporacje, które w Polsce produkują kosmetyki – podsumowuje Barbacki. Jest więc dużo do zrobienia jeśli chodzi o mniejsze firmy. One nadal mogą poszukiwać rynków, na których chcą zaistnieć.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
06.05.2025 16:38
Obowiązkowe oznakowanie środków czystości i chemii gospodarczej w Rosji od 1 maja
Rosyjski rynek kosmetyczny i nie tylko dokonuje rewolucji oznaczeń.RG72, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Od 1 maja 2025 roku w Rosji wchodzi w życie obowiązek oznakowania cyfrowego mydeł, detergentów, chemii gospodarczej oraz granulatów. Jak poinformowało Centrum Rozwoju Nowoczesnych Technologii (CRPT), operator krajowego systemu znakowania towarów „Czestny Znak”, nowe przepisy mają na celu zwiększenie przejrzystości rynku i ochronę konsumentów przed podróbkami.

W systemie „Chestny Znak” zarejestrowano już 3,9 tys. producentów oraz 2,6 tys. importerów środków czystości i chemii gospodarczej. Spośród nich 279 przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało z programów wsparcia oferowanych przez CRPT. Program ten obejmuje m.in. refundację 50 proc. kosztów zakupu sprzętu niezbędnego do oznakowania produktów.

image

Rosja przeprowadzi eksperyment z etykietowaniem kosmetyków w systemie „Chestny Znak”

Wcześniej, zanim wprowadzono obowiązkowe przepisy, przeprowadzono dobrowolny program pilotażowy. Dla branży kosmetycznej i chemii gospodarczej rozpoczął się on 14 stycznia 2024 roku, natomiast dla rynku granulatów – 1 lipca 2024 roku. Celem tych testów było przygotowanie uczestników rynku do pełnego wdrożenia systemu bez zakłóceń w łańcuchach dostaw.

System „Chestny Znak” polega na nanoszeniu na produkt niewielkiego kodu QR typu DataMatrix, który zawiera unikalne dane o produkcie. Po zeskanowaniu kodu za pomocą aplikacji, konsument uzyskuje dostęp do informacji o producencie, dacie produkcji lub imporcie, składzie oraz terminie ważności danego towaru. Co istotne, możliwe jest także sprawdzenie legalności produktu. Według zastępcy dyrektora generalnego CRPT, Rewaza Jusupowa, wprowadzenie oznakowania nie wpłynie na ceny produktów.

Warto pamiętać, że podane przez RBC dane bazują informacjach oficjalnych rządu rosyjskiego i nie są potwierdzane przez żadne niezależne instytucje.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
06.05.2025 13:38
Argentyna znosi cła eksportowe na ponad 4 tysiące wyrobów, w tym kosmetyki
Decyzja ma przynieść korzyści dla około 3 580 firm, co stanowi prawie 40 proc. wszystkich eksporterów w kraju.Wiadomości Kosmetyczne

Argentyński rząd ogłosił zniesienie ceł eksportowych na 4 411 produktów przemysłowych, w tym kosmetyki i artykuły higieny osobistej. Decyzja została podjęta w ramach szerszej strategii mającej na celu zwiększenie eksportu towarów przetworzonych i wzmocnienie pozycji krajowego przemysłu na rynkach międzynarodowych. Jak poinformował minister gospodarki Luis Caputo, zmiany obowiązują natychmiastowo.

Zniesione opłaty celne w wysokości od 3 proc. do 4,5 proc. obejmowały produkty o wysokiej wartości dodanej, takie jak kosmetyki, preparaty higieniczne, opakowania szklane, pompki, komponenty plastikowe, środki owadobójcze i inne wyroby przemysłowe. Nowe przepisy mają bezpośrednio wpłynąć na około 3 580 firm, co stanowi niemal 40 proc. wszystkich eksporterów działających w kraju.

Według danych rządowych, cła zniesiono w odniesieniu do produktów, których eksport w 2024 roku osiągnął wartość blisko 3,8 miliarda dolarów amerykańskich. Choć sektorów takich jak przemysł żelaza, aluminium czy petrochemiczny zmiany te nie dotyczą, znaczące ułatwienia w handlu uzyskali producenci kosmetyków oraz preparatów farmaceutycznych.

image

Prime Day traci na znaczeniu: sprzedawcy ograniczają udział z powodu ceł

Zniesienie opłat celnych jest odpowiedzią na postulaty małych i średnich eksporterów oraz wynika, jak podkreśla rząd, z poprawy sytuacji fiskalnej kraju. Celem jest zwiększenie konkurencyjności argentyńskiego przemysłu na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w segmentach produktów przetworzonych. Dla globalnych marek kosmetycznych oznacza to możliwość tańszego zaopatrzenia się w komponenty i produkty z regionu Ameryki Łacińskiej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 22:03