REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

Badania dowodzą, że promienie słoneczne są niezbędne dla człowieka, ponieważ dzięki nim w naszym organizmie zachodzi synteza witaminy D3. Jej niedobór może prowadzić do wielu chorób, m.in. krzywicy u dzieci, czy osteomalacji (rozmiękczenia kości) u dorosłych. Powinniśmy jednak pamiętać, aby ograniczać czas opalania do kilku minut dziennie i unikać słońca szczególnie w godzinach od 11 do 15, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne i mogą być szkodliwe.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Skutki zbyt intensywnego opalania
Zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do nowotworów skóry tj. raka podstawnopodskórnego, czy koczystokomórkowego, a nawet do najniebezpieczniejszej formy czyli czerniaka.
Z kosmetologicznego punktu widzenia nadmierne opalanie wiąże się z przyśpieszonym procesem starzenia się, bowiem promienie UV uszkadzają DNA komórek skóry.
Kto powinien unikać słońca?
Unikać opalania powinny osoby, które cierpią na tzw. uczulenie słoneczne, są nadwrażliwe na promienie UV, posiadają liczne znamiona barwnikowe lub chorują na bielactwo. Uważać powinny również osoby  mające problemy z układem krążenia oraz te z I i II fototypem skóry, co oznacza, że mają skłonność do oparzeń słonecznych.
Ochrona dostosowana do wieku
Wraz z wiekiem nasza skóra odznacza się różnym stopniem wrażliwości na opalanie. Skóra małych dzieci jest szczególnie narażona na oparzenia słoneczne ze względu na małą ilość melatoniny. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie w ich przypadku kremów z bardzo wysokim filtrem ochronnym SPF15-50.
Mamy muszą pamiętać o stosowaniu kremu przynajmniej o filtrze SPF 15, co uchroni je przed powstawaniem przebarwień oraz przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Osoby w dojrzałym wieku powinny sięgnąć po kremy zawierające składniki nawilżające, które pozwolą zregenerować przesuszoną słońcem skórę. Najlepiej by w używanych kremach znajdowały się  komponenty o działaniu antyoksydacyjnym czyli witaminy A, C, E.  
Podstawy bezpiecznego opalania
Prawidłowe dobranie preparatów z filtrem oraz dostosowanie ich do indywidualnych cech organizmu powinno nam zapewnić bezpieczne opalanie. Należy oczywiście pamiętać o tym, żeby podczas opalania nakładać preparaty z filtrem kilkukrotnie, bowiem wraz z upływem czasu tracą swoje ochronne działanie. Bezwzględnie należy zrezygnować z opalania w godzinach 11-15, kiedy słońce jest najintensywniejsze.
Zdrowie i piękna opalenizna
Prawidłowe opalanie nie jest szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla piękna skóry. Wręcz przeciwnie. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów możliwe jest uzyskanie pięknej i trwałej opalenizny. Do tych produktów kosmetologicznych zaliczają się zarówno kremy jak i suplementy dostępne w aptekach, które zawierają w sobie beta-karoten oraz witaminy C i E. Są to środki zawierające przeciwutleniacze redukujący szkodliwe działanie wolnych rodników powstałych wskutek napromieniowania słonecznego. Sam beta-karoten pobudza produkcje pigmentu skóry nadając jej piękny, zdrowy koloryt, natomiast witamina C zapobiega fotostarzeniu, gdyż bierze udział w produkcji kolagenu. Do opalania możemy przygotować skórę zabiegiem złuszczającym z wykorzystaniem kwasu migdałowego. Nie uwrażliwia on skóry na działanie słońca, można jednak rozpocząć opalanie dopiero 24 godziny po wykonaniu zabiegu. Widoczny efekt to bardzo jednolita i długotrwała opalenizna.

Angelika Kukla, kosmetolog w krakowskim Perła Day Spa


Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony