STREFA URODY

Zapachy

TRENDY

 

18 stycznia 2019, 12:17wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Sztuczna inteligencja oferuje nowe możliwości tworzenia zapachu

Sztuczna inteligencja oferuje nowe możliwości tworzenia zapachu (fot. adobe stock)

Kompozycji perfum –  umiejętności, która zabiera twórcom zapachów dziesięć i więcej lat, można się szybciej i dokładniej nauczyć dzięki sztucznej inteligencji – uważa Richard Goodwin, naukowiec pracujący nad projektem IBM badającym w jaki sposób korzystać z niej w odniesieniu do produktu, w szczególności perfum.

Richard Goodwin wraz ze swoim zespołem badawczym w IBM i globalnym producentem zapachów Symrise, stworzył system AI, który może nauczyć się formuł, surowców i archiwalnych danych o sukcesach i trendach w branży, przynosząc perfumiarzom inteligentnych praktykantów w postaci maszyn.

Taka praktyka pomoże im zaoszczędzić czas i pozwoli na doskonalenie zapachu, zamiast szukać nowych kombinacji.

Projekt powstał na podstawie wcześniejszych badań przeprowadzonych przez firmy, które wykorzystywały sztuczną inteligencję do łączenia smaków i tworzenia receptur w połączeniu z najnowszym "Sztuczna inteligencja badań nad składem produktu".

W rezultacie powstał nowy system wykorzystujący zaawansowane algorytmy przez maszyny, które przeglądają ogromne bazy danych wzorów i materiałów i rozpoznają wzorce i nowe mieszanki. System ten, zwany Philyra, jest używany do "projektowania zupełnie nowych formuł zapachów przez badanie całego krajobrazu kombinacji zapachów i odkrycie białych obszarów na światowym rynku zapachów."

Taka metoda może być stosowana w różnych kategoriach zapachów – od perfum, przez pielęgnację urody i domu. Wszystkie te kategorie wymagają bardzo specyficznych nut zapachowych opartych na różnych rodzinach zapachów (takich jak kwiatowe, owocowe lub piżmowe), szczególnie perfumy, które są uważane za dzieła sztuki.

Algorytmy stosowane przez Philyrę obejmują cztery główne kategorie: uzupełnienia i substytuty surowców, dawkowanie surowca, reakcje człowieka i poziom nowości kompozycji. Biorąc pod uwagę każdą z nich, Philyra z powodzeniem zaprojektowała dwa zapachy, które mają wejść na rynek w tym roku. Jednak przed ich debiutem, początkowe receptury zostały zmienione przez mistrza perfum, aby podkreślić pewne nuty i przedłużyć trwałość.

Po udoskonaleniu algorytmów używanych do tworzenia perfum, Philyra może zostać zmodyfikowana do innych, mniej luksusowych kategorii zapachowych, takich jak detergenty do prania, szampony lub w zasadzie każdy inny produkt kosmetyczny lub czyszczący, którego używamy. 

Zapach jest zintegrowany z praktycznie każdym aspektem ludzkiego życia. ​Perfumiarze mają w archiwum setki lat zapachów, które mogą przeglądać. Przy współpracy z maszyną, będą mogli skupić się na sztuce i ludzkim doświadczeniu z zapachem zamiast próbować znaleźć nową kompozycję.

 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony