STREFA URODY

Zdrowie i relaks

TRENDY

 

27 października 2021, 13:58wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Powodami powstawania stresu oksydacyjnego, czyli nadprodukcji wolnych rodników są między innymi upływ czasu

Powodami powstawania stresu oksydacyjnego, czyli nadprodukcji wolnych rodników są między innymi upływ czasu (fot. Shutterstock)

Antyoksydanty to związki chemiczne, dzięki którym starość i choroby nie mają nad nami władzy absolutnej. Są rodzajem tarczy obronnej, która neutralizuje atakujące nas wolne rodniki. Jest to jeden z najsilniejszy przeciwutleniaczy.

Powodami powstawania stresu oksydacyjnego, czyli nadprodukcji wolnych rodników są między innymi upływ czasu, niezdrowa dieta, życie w stresie i zanieczyszczonym środowisku oraz stosowanie używek. Antyoksydanty możemy dostarczać organizmowi z diety, a znajdziemy je głównie w owocach i warzywach albo uzupełniać je suplementami. 

Antyoksydanty dzielimy na dwie grupy. Te produkowane przez organizm (endogenne) i te dostarczane z zewnątrz (egzogenne). Wszystkie one mają podobne zadanie: usuwają z organizmu wolne rodniki będące przyczyną przyspieszonego starzenia się i powodem wielu chorób. 

SOD to jeden z najpotężniejszych enzymów antyoksydacyjnych (rodzaj drożdży) wytwarzanych przez nasz organizm. Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD z ang. SuperOxide Dismutase) jest pierwszym i najważniejszym z metaloenzymów antyoksydacyjnych. Chroni nasze komórki przed szkodliwym i toksycznym działaniem wolnych rodników. Działa również jako silny środek przeciwzapalny. Niestety poziom SOD gwałtownie spada z wiekiem, osłabiając tym samym mechanizm naturalnej obrony antyoksydacyjnej organizmu. Wyniki badań pokazują, że niski poziom SOD bezpośrednio wiąże się z zaburzeniami dotyczącymi wszystkich tkanek. Ponadto niedobory SOD sprawiają, że skóra gorzej reaguje na szkodliwe promieniowanie UV oraz wolniej się goi.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty w tym zaawansowane metody suplementacji, których formuły bazują na substancjach aktywnych pochodzących.

Przeczytaj również: Witaminy w kosmetykach i ich dobroczynne działanie na skórę

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony