REKLAMARetail Trends_banner główny

PRODUCENCI I MARKI

Badania i rozwój

 

13 kwietnia 2021, 14:01wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Badacze z Hiszpanii analizowali wpływ częstego używania kosmetyków do ciała na problem kobiet z endometriozą

Badacze z Hiszpanii analizowali wpływ częstego używania kosmetyków do ciała na problem kobiet z endometriozą (fot. Shutterstock)

Nowe badanie naukowców hiszpańskich analizuje możliwą obecność substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w niektórych kosmetykach. Zbadali korelację między zwiększonym ryzykiem endometriozy a intensywnością stosowania kosmetyków. Decyduje ona przede wszystkim o wzroście niektórych substancji - parabenów i benzofenonów - w moczu.

REKLAMARetail Trends_belka w artykułach

Endometrioza, przewlekła choroba, która może prowadzić do kalectwa, charakteryzuje się obecnością poza jamą macicy tkanki podobnej do błony śluzowej macicy, na którą wpływają zmiany hormonalne podczas każdego kolejnego cyklu miesiączkowego. Przypadłość ta dotyka co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym i jest najczęściej odpowiedzialna za przewlekły ból, ale w niektórych przypadkach także niepłodność.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala San Cecilio w Granadzie zbadał możliwą rolę substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, substancji zdolnych do naśladowania lub blokowania naturalnego działania hormonów w rozwoju endometriozy.

„Chociaż dokładne przyczyny jego pojawienia się nie są znane, podejrzewa się, że bierze w tym udział wiele różnych czynników, w tym przyczyny genetyczne, epigenetyczne i środowiskowe, przy czym hormony wydają się odgrywać kluczową rolę” - wyjaśniają Olga Ocón i Francisco Artacho, którzy pracował nad studium.

Kosmetyki a poziom parabenów i benzofenonów w moczu

Naukowcy starali się zmierzyć poziom różnych typów parabenów i benzofenonów, serii substancji podejrzewanych o zaburzanie funkcjonowania układu hormonalnego. Zbadano 124 kobiet z endometriozą i bez niej ze szpitali w Granadzie i zebrano informacje na temat stosowania przez nie kosmetyków.

Wynik badania ujawnił związek między częstością stosowania kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała a wysokim poziomem parabenów i benzofenonów w moczu. W kilku innych badaniach ustalono już tego rodzaju korelację, ale hiszpańscy naukowcy dodali, że zaobserwowali również związek między wysokim poziomem parabenów i benzofenonów a wyższym ryzykiem endometriozy.

Wyniki te uzupełniają rezultat innego badania, dotyczącego możliwego wpływu bisfenolu A, który nie jest składnikiem kosmetyków, w rozwoju endometriozy.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony