REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

PRODUCENCI I MARKI

Badania i rozwój

 

3 lutego 2021, 16:10wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Lista alergenów, które będą musiały być wyszczególnione na opakowaniach kosmetyków powiększy się o kolejne substancje

Lista alergenów, które będą musiały być wyszczególnione na opakowaniach kosmetyków powiększy się o kolejne substancje (fot. shutterstock)

Lista alergenów, które będą musiały być wyszczególnione na opakowaniu kosmetyków powiększy się o kolejne substancje - zadecydowała Komisja Europejska.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Jak podaje Instytut Badania Kosmetyków Dr Koziej, Komisja Europejska upubliczniła ostateczną wersję raportu dotyczącego wpływu oznakowania alergenów na etykietach produktów kosmetycznych. Główne rekomendacje płynące z raportu to:

- Należy bez zwłoki wprowadzić obowiązek wykazywania rozszerzonej listy alergenów na opakowaniach
- Należy przeprowadzić konsultacje z zainteresowanymi stronami w sprawie kryteriów czytelności etykiet i możliwość e-oznakowania w przypadkach, gdy kryteria te nie mogą być spełnione (np. zbyt mała powierzchnia etykiety)

- Raport KE przyspieszył prace nad zmianami w załączniku III rozporządzenia 1223/2009 polegającymi na dodaniu do listy substancji kolejnych alergenów, m.in. alfa-pinen, kamforę, karwon, mentol, salicylan metylu i wiele innych - komentuje Justyna Koziej, prezes zarządu Instytutu.

Projekt przewiduje następujące propozycje rozwiązań:
- obowiązek umieszczania na opakowaniu dodatkowych alergenów zapachowych, jeśli stężenie substancji przekracza 0,001 % w produkcie niespłukiwanym oraz 0,01 % w produkcie spłukiwanym
- 2-letni okres przejściowy na wprowadzenie do obrotu
- 3-letni okres przejściowy na wycofanie z rynku produktów niezgodnych z przepisami.

Obecnie rozporządzenie 1223/2009 wymaga uwzględniania na liście składników kosmetyków (INCI) 26 alergenów pochodzących z syntetycznych kompozycji zapachowych, olejków eterycznych i ekstraktów. Jeśli dany alergen przekracza stężenie 0,01% w kosmetyku spłukiwalnym (np. żel pod prysznic, szampon, mydło) lub 0,001% w kosmetyku niespłukiwalnym (np. krem, balsam) wówczas musi on zostać wyszczególniony na etykiecie kosmetyku w składzie INCI.

 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony