REKLAMARetail Trends_banner główny

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Szwajcaria chce zakazać stosowania niebezpiecznego barwnika, którego używa się np. w pastach do zębów

Szwajcaria chce zakazać stosowania niebezpiecznego barwnika, którego używa się np. w pastach do zębów (fot. Shutterstock)

Według informacji opublikowanych przez Le News, szwajcarskie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii ogłosiło plan wprowadzenia zakazu używania dwutlenku tytanu w produktach spożywczych i kosmetycznych.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Ten biały barwnik spożywczy, E171, zwany też bielą tytanową, jest stosowany w pastach do zębów, filtrach przeciwsłonecznych i innych produktach kosmetycznych i farmaceutycznych.

Wcześniej dwutlenek tytanu został już zakazany we Francji, a ostrzeżenie i zalecenie unikania tego składnika w produktach wydał też Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Po zapoznaniu się ze szczegółowym raportem przygotowanym przez Francuski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES) rząd Francji uznał zagrożenia dla zdrowia konsumentów powiązane z barwnikiem spożywczym E171 za poważne i wprowadził zakaz stosowania tej substancji od stycznia 2020 roku.

E171 czyli dwutlenek tytanu do niedawna uważany był za bezpieczny dodatek do żywności. Jednak badania wykazały, że nanocząstki dwutlenku tytanu mogą powodować m.in. uszkodzenia DNA. Jak wynika z badań naukowych, spożycie dwutlenku tytanu wiąże się z wieloma schorzeniami, w tym nowotworami, chorobami autoimmunologicznymi, demencją, egzemą i astmą, a organy regulacyjne są szczególnie zaniepokojone jego genotoksycznością.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony