StoryEditor
Surowce
16.04.2022 00:00

Włosy średnioporowate potrzebują emolientów

Utrata blasku i rozdwajające się końcówki to najczęstsze problemy włosów średnioporowatych. Aby im zaradzić warto stosować delikatne oczyszczające, ale bogate w emolinety, szampony o właściwościach nawilżających. Warto szukać w składzie masła cupuacu, oleju moringa lub oleju tamanu.

Według aktualnych trendów, właściwa pielęgnacja włosów uzależniona powinna być od nie tylko od diagnozy problemu, ale też ich porowatości, czyli naturalnego stopnia odchylenia łusek. W przypadku włosów średnioporowatych łuski łodyg włosa lekko się rozchylają.

– Dlatego włosom może brakować blasku. Jednak przywrócenie go jest stosunkowo łatwe. Można je łatwo stylizować, ale trzeba uważać na rozdwajanie się końcówek – czytamy w raporcie na temat trendów w surowcach do produktów pielęgnacji włosów przygotowanym przez firmę Kaczmarek Komponenty.

Publikacja zdradza, że jednym ze sposobów niwelowania problemów włosów średnioporowatych jest pielęgnacja z użyciem delikatnych detergentów. Jednym z nich może być Avogelia DS, surowiec spełniający wymagania ECOCERT/COSMOS, Natrue i ISO 16128.

– Jest to zaawansowany środek powierzchniowo czynny, zapewniający delikatne oczyszczanie połączone z dermokompatybilnymi właściwości nawilżającymi, dzięki, którym nadaje się do innowacyjnych i łagodnych produktów myjących – czytamy w publikacji Kaczmarek-Komponenty.

W produktach do włosów średnioporowatych firma poleca też stosowanie emolientów i wymienia masło cupuacu, olej moringa i olej tamanu.

Masło Cupuacu jest pozyskiwane z ziaren drzewa Theobroma Grandiflorum, spokrewnionego z kakaowcem. Zawiera triglicerydy nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwas stearynowy, oleinowy, palmitynowy i arachidowy. Zapobiega utracie wilgoci, poprawia wytrzymałość mechaniczną, gdyż wnika w korę włosa i pozostawia film na powierzchni. Warto je stosować w produktach do włosów rozjaśnionych i żelach do stylizacji.

Olej moringa jest otrzymywany drogą tłoczenia na zimno nasion drzewa Moringa oleifera. Jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe (arachidowy i behenowy), aminokwasy, witaminy i minerały. Ma silnie działanie nawilżające, regeneruje zniszczoną łuskę włosa, zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Ma też silne właściwości nabłyszczające. Chroni przed negatywnym wpływem wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów. 

Warto go stosować w szamponach (także przeciwłupieżowych, gdyż wykazuje też działanie przeciwgrzybicze oraz zmniejszające świąd skóry i łuszczenie), odżywkach, maskach, produktach do olejowania włosów.

Olej Tamanu jest tłoczony na zimno z orzechów Calophyllum inophyllum. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe: Omega-6, Omega-9, skwalan, kwas kalofillowy i kallofilloidynę oraz fitosterole. Ma silne działanie nawilżające i nabłyszczające. Wygładza łuski włosów. Zmniejsza świąd skóry i łuszczenie. Chroni przed negatywnym wpływem wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Polecany jest do stosowania w szamponach, odżywkach, maskach i produktach do olejowania włosów.

W produktach do włosów średnioporowatych sprawdzają się też hydrolizaty keratyny bogate w aminokwasy i białka o niskiej masie cząsteczkowej. Kaczmarek-Komponenty poleca tu surowiec o nazwie Vari Ker 100, pozyskany z piór. Otrzymany z nich proszek jest mieszaniną aminokwasów i peptydów o niskiej masie cząsteczkowej, działa więc restrukturyzująco zarówno na włosy poddane zabiegom chemicznym jak i naturalne. Stosować go można w ampułkach, odżywkach, szamponach i produktach leczniczych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
26. kwiecień 2024 06:44