StoryEditor
Mężczyzna
05.12.2021 09:00

Mężczyzna w świecie beauty. Niszowy rynek z wielkim potencjałem

<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>

Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care

<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>

Michał Łenczyński, ekspert branży beauty, założyciel projektu Beauty Razem, CEO Akademii Sztuki Piękności

<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>

Katarzyna Wielgosz-Żerdzicka, analityczka, menedżerka ds. rozwoju, Mobile Institute

<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>

Handsome man is choosing cosmetics while doing shopping at the supermarket

/ Shutterstock
<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>
<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>
<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>
<p>Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs, twórca marki True men skin care</p>
Gallery
Kosmetyki dla mężczyzn to rynek niszowy, ale z wielkim potencjałem uważają Ci, którzy w niego inwestują. Przez najbliższe lata główną siłą nabywczą będą na nim dzisiejsi 38-latkowie, pokolenie Silver Power również staje w centrum uwagi. Trzeba jednak uważnie obserwować trendy, które przychodzą z Zachodu i dotyczą ludzi młodych. Mają one coraz wyraźniejszy i szybszy wpływ na zachowania i obecność mężczyzn w świecie beauty.

Według raportu Euromonitor International, światowy rynek męskiej pielęgnacji miał osiągnąć w 2020 roku wartość ponad 60 mld dolarów oraz potroić swoje przychody od 2015 roku. Z kolei Research and Market podaje, że rynek kosmetyków dla mężczyzn był wart z końcem ubiegłego roku niemal 70 mld dolarów. – Coraz więcej mężczyzn sięga nie tylko po produkty higieniczne, ale również po specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne i korzysta z usług salonów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Te tendencje widać także w Polsce. Produkty do męskiej pielęgnacji nie są już niszą, ale stanowią istotną część rynku kosmetycznego. Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie konsumentów i wzrost sprzedaży w tym segmencie. Bacznie obserwujemy tą kategorię, wiemy, że nie została jeszcze wyczerpana, a rynek cały czas czeka na nowości – mówi Karolina Wójcik, brand manager w firmie Bielenda Kosmetyki Naturalne, która wprowadziła na rynek linię Bielenda Only for Men Barber Edition. – Mężczyźni sięgają już nie tylko po kosmetyki do mycia, golenia czy dezodoranty. Widzą potrzebę pielęgnacji twarzy i coraz bardziej świadomie dokonują wyborów. Zawracają uwagę na składy, przeznaczenie, właściwości i opakowanie. Odpowiednia komunikacja to droga do sukcesu. Moda na męski zarost przyczyniła się do rozwoju dedykowanych linii pielęgnacyjnych. Także nieco starsza grupa wiekowa zainteresowała się pielęgnacją – dojrzali mężczyźni chcą na dłużej zachować młody wygląd i dobrą kondycję skóry – dodaje.

Silversi w centrum uwagi

Z rynkowych obserwacji wynika, że mężczyźni zaczynają zwracać uwagę na pielęgnację twarzy od ok. 30-35 roku życia. Producenci dostrzegają też coraz większy potencjał tzw. Silver Generation, czyli osób w wieku 50+.

Coraz więcej dojrzałych mężczyzn będzie sięgać po produkty, które pomogą im zachować na dłużej atrakcyjny wygląd, będący ważnym elementem tzw. wellbeing, zdrowego stylu życia i dbania o kondycję fizyczną oraz psychiczną – komentuje Maciej Adamaszek, prezes firmy Ferrum Labs i twórca marki kosmetyków pielęgnacyjnych dla mężczyzn True men skin care, która w tym roku weszła na rynek i z publicznej emisji akcji na platformie crowdinvestingowej pozyskała 1,2 mln zł na rozwój. – Coraz więcej kampanii marketingowych stawia też w głównym świetle osoby dojrzałe, walcząc jednocześnie ze stereotypami dotyczącymi tej grupy konsumenckiej i budując pozytywne narracje wokół Silversów. To ważny trend – miło jest w końcu obserwować różnorodność odbiorców i dostrzeganie przez marki, że odbiorcy produktów kosmetycznych to nie tylko przedstawiciele młodszych pokoleń – dodaje. Zaznacza też, że jego marka chce dotrzeć do dwóch grup odbiorców – nieco młodszych, 30-letnich, których chce sobie "wychować" oraz właśnie do tych 50+, którzy z różnych powodów, ale głównie demograficznych, zdają sobie sprawę, że będą musieli dłużej pracować, zachować zdrowie i zadbany wygląd, bo będą się poruszać w środowisku ludzi młodszych od siebie, w pracy, czy w innych grupach społecznych. – Jest to także grupa, która jest przygotowana do ponoszenia wyższych wydatków, to często mężczyźni, którzy już odchowali dzieci, pospłacali kredyty, odnieśli sukces finansowy – podkreśla Maciej Adamaszek.

Mężczyźni idą do spa

– Dbanie o siebie determinuje to, w jaki sposób mężczyźni podchodzą do kwestii, zdrowia i samopoczucia i ma niebagatelny wpływ na to, czy kupują kosmetyki i jakie – uważa Katarzyna Wielgosz-Żerdzicka, analityczka firmy badawczej Mobile Institute. Codzienny wygląd jest ważny dla mężczyzn. W badaniu Mobile Institute na potrzeby raportu Beauty & the Future w skali 1:6 ocenili wagę tego czynnika na 3,89. Szczególną uwagę do swojego wyglądu przywiązują mężczyźni z pokolenia Silver Power (4,48) oraz mieszkańcy dużych miast 200-500 tys. mieszkańców (4,31).

31 proc. mężczyzn uważa, że są bardziej męscy, jeśli o siebie dbają i używają kosmetyków. Najbardziej jest o tym przekonane młode Pokolenie Z (poniżej 25 r.ż). – 61 proc., a także Pokolenie X (urodzeni w latach 1965-1974) – 60 proc. i pokolenie Silver Power (urodzeni w latach 1946-1964) – 59 proc.

45 proc. mężczyzn uważa, że to samo dotyczy kobiet – jeśli używają kosmetyków, są bardziej kobiece. Mężczyźni określają męskość jako siłę, wigor, polot i pewność siebie. Natomiast kobiecość jest powiązana z wyglądem. Kobieta, wg mężczyzn jest kobieca wtedy, kiedy jest ładna.

Żeby zadbać o siebie, mężczyźni przede wszystkim dają sobie czas na relaks, chodzą do fryzjera i na siłownię – to największy procent wskazań. 10 proc. wymienia także używanie kosmetyków, a 6 proc. korzystanie z masaży i spa. 11 proc. mężczyzn regularnie korzysta, a 45 proc. twierdzi, że zdarza im się korzystać z usług kosmetycznych, np. fryzjerskich, zabiegów na twarz, manicure. Tu wyraźnie przeważają mężczyźni z Pokolenia X. Aż 91 proc. udzieliło takich odpowiedzi w badaniu Mobile Institute. Dwie pozostałe grupy to Xennials (66 proc.) i Old Millennials (65 proc.) – czyli czynne zawodowo grupy mężczyzn. Atrakcyjne ceny, miła atmosfera i profesjonalizm – to najważniejsze czynniki, które skłaniają mężczyzn do bycia klientem konkretnego salonu beauty. Mężczyźni przyznają, że korzystają już nie tyko z usług fryzjera (najczęściej), ale także z masaży, wykonują zabiegi kosmetyczne na twarz, stylizację paznokci, makijaż, zabiegi kosmetyczne na ciało, stylizację rzęs i brwi oraz depilację. Co ciekawe, Pokolenie X deklaruje, że makijaż, zabiegi kosmetyczne na ciało i fryzjer – to usługi, z których korzystają najczęściej. W przypadku Pokolenia Silver Power są to: masaż, depilacja i fryzjer.

Kupowanie kosmetyków – przyjemność czy przykry obowiązek?

Mężczyźni nie mają określonej rutyny, jeśli chodzi o kupowanie kosmetyków. Ci, którzy są w stanie określić, gdzie i przy jakiej okazji zaopatrują się w kosmetyki, twierdzą, że kupują je przy okazji innych zakupów, np. spożywczych w markecie (30 proc.). 18 proc. respondentów twierdzi, że udają się po nie specjalnie do drogerii.

Tylko 29 proc. mężczyzn deklaruje, że zdarza im się kupować kosmetyki dla siebie. W przypadku ponad 70 proc. ktoś inny zaopatruje ich w takie produkty, najczęściej żona lub partnerka. Znów najbardziej zaangażowani w kupowanie dla siebie są mężczyźni z pokolenia Silver Power (59 proc.), a także z Pokolenia X (54 proc.) – czyli mężczyźni dojrzali mający pomiędzy 47 a 75 lat. Natomiast Pokolenie Z (mężczyźni poniżej 25 roku życia) to 34 proc. wskazań. Najrzadziej kupują dla siebie kosmetyki mężczyźni mający obecnie pomiędzy 26 a 46 lat.

33 proc. mężczyzn twierdzi, że kupowanie kosmetyków to dla nich przykry obowiązek, dla 17 proc. to przyjemność, lubią wypróbowywać nowości, a 26 proc. kupuje to, co akurat jest w sklepie lub jest w promocji. – Nie jest to dla mnie zaskoczenie, że dla części mężczyzn to przykry obowiązek. Wystarczy powiedzieć, że rynek kosmetyków w Polsce stanowi około 5 proc. całości rynku. Niestety pokutuje zachowanie czy myślenie starszych pokoleń, gdzie stereotypem męskości był raczej mężczyzna, który niezbyt dba o siebie, taki "zaniedbany macho". To ludzie urodzeni w latach 40-50, którzy nie mieli wzorców. Cieszy wiadomość, że dla tych ponad 60 proc. nie jest to już przykry obowiązek – stiwerdza Maciej Adamaszek.

25 proc. mężczyzn dokonuje świadomych wyborów, zawsze kupują oni określone produkty kosmetyczne.

Wybierając określone kosmetyki mężczyźni niezmiennie zwracają największą uwagę na cenę (21 proc.), na jakość (24 proc.) oraz na zapach produktów (20 proc.). Ale już 11 proc. zwraca także uwagę na skład produktów, 13 proc. na pochodzenie, a 7 proc. na opakowanie. – Częściej także zwracają uwagę na to, czy kosmetyk ma certyfikat ekologiczny. Widać zatem, że zakup kosmetyku staje się coraz bardziej przemyślany i świadomy. Do zapłacenia wyższej ceny za kosmetyk zachęciłaby mężczyzn jego efektywność i wydajność – komentuje Katarzyna Wielgosz-Żerdzicka.

Nie należy rozumieć tych odpowiedzi, w ten sposób, że to musi być cena najniższa. Mówimy o cenie w odniesieniu do jakości produktu – dodaje Maciej Adamaszek. – Z perspektywy marki, ważne jest to do kogo się ją adresuje. Nasze kosmetyki kosztują 100-200 zł, ale za taką samą jakość produktów, co potwierdziliśmy w blind testach, trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych w przypadku luksusowych francuskich marek, nie można więc powiedzieć, że nasze kosmetyki są drogie – stwierdza Maciej Adamaszek.

Brodacze ożywili kategorię

Męska kategoria wystrzeliła dzięki modzie na zarost. W 2020 r. hasło "męski styl brody" było cztery razy częściej wyszukiwane na platformie Pinterest niż rok wcześniej. Z raportu Mobile Institute wynika, że już 13 proc. młodych mężczyzn z Pokolenia Z korzysta z usług barbera. A aż 47 proc. przyznaje, że zdarzyło im się podczas wizyty kupić produkt przeznaczony do brody lub włosów.

Zarost noszą najczęściej mężczyźni dojrzali. Używają oni najczęściej żelu (42 proc.) lub pianki do golenia (38 proc.). Mniejszy procent mężczyzn sięga po kosmetyki do pielęgnacji brody, ale widać jak rozbudowany i wyspecjalizowany stał się asortyment – to szampony, balsamy, maseczki, a także żel, olejek, pomada, wosk i odżywka do brody.

Pomimo szybkiego rozwoju rynku kosmetyków dla mężczyzn, nie zmieniła się czołówka najchętniej kupowanych produktów. Są to krem/pianka do golenia (43 proc.) i żel pod prysznic (32 proc.). Ale już na trzecim miejscu (17 proc.) mężczyźni wskazują krem do twarzy, a na piątym (16 proc.) kosmetyk do pielęgnacji zarostu.

Młodsze pokolenie sięga po bardziej różnorodne produkty

Wygląda też na to, że mężczyźni odchodzą od produktów typu 2 lub 3 w jednym. Na pytanie, czy chciałbyś mieć jeden kosmetyk do wszystkiego aż 71 proc. odpowiada: nie. Im młodsze pokolenie, tym mniejsze zainteresowanie tego rodzaju produktami. – Być może jest to spowodowane tym, że starsze pokolenie ceni sobie wygodę i minimalizm, natomiast młodsze pokolenie wyżej stawia chęć posiadania różnych produktów kosmetycznych. Warto przy tej okazji dodać, że to starsze pokolenia wykazują także zdecydowanie większe zainteresowanie ekologią. To te starsze oszczędzają wodę, energię i segregują śmieci. Młodsze mówią najczęściej, że nie uważają, aby jednostka miała wpływ na stan środowiska – dodaje Katarzyna Wielgosz-Żerdzicka.

Mężczyźni lubią mieć swoje kosmetyki, tak samo jak swoją przestrzeń w łazience na ich przechowywanie, jak i komfort robienia zakupów produktów przeznaczonych tylko dla nich. Cenią sobie wygodę. Zapytani, co denerwuje ich podczas robienia zakupów w sklepach stacjonarnych odpowiadają, że brak testerów kosmetyków i konieczność stania w kolejce. Odstrasza ich też niekompetentna obsługa. – Mężczyźni lubią robić zakupy szybko i konkretnie. Liczą na porady i wskazówki, chcą móc bez problemu znaleźć męskie produkty, szybko zapłacić za zakupy i wyjść ze sklepu. Źle reagują na wszystko, co im utrudnia zakupy. Mężczyźni potrzebują konkretnej i profesjonalnej porady. Wierzą w kompetencje, przekonani przez sprzedawcę, chętnie kupią produkt. Zniechęcają się widząc, że konsultant nie ma wiedzy o tym, co poleca – dopowiada Katarzyna Wielgosz-Żerdzicka.

Do kupowania kosmetyków konkretnej marki zachęcają mężczyznę dobre opinie o marce (30 proc.), atrakcyjne ceny (28 proc.) oraz szybka możliwość kontaktu z marką (23 proc.), np. przez widget, który znajduje się na stronie internetowej marki lub e-sklepu. Już 20 proc. mężczyzn zwraca także uwagę na korzystne dla zdrowia składniki zawarte w kosmetyku.

Kategoria kosmetyków dla mężczyzn jest rosnąca i przyszłościowa

Rynek kosmetyków dla mężczyzn zmienia się wielowymiarowo. Podkreśla to Jolanta Górska, manager ds. mediów i PR w firmie Eurus będącej dystrybutorem marki Natura Siberica Men. – Potwierdzają to dane ze światowych i z polskiego rynku oraz fakt, że we wszystkich sieciach drogerii asortyment kosmetyków dla mężczyzn do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów ciągle się poszerza o nowe marki, a w ramach marek o nowe kategorie produktów. Produkty, które jeszcze do niedawna uważane były za niszowe, specjalistyczne, takie jak serum przeciw wypadaniu włosów czy peeling do skóry głowy, sprzedają się bardzo dobrze, a sieć drogerii Rossmann ostatnio rozszerzyła ich dystrybucję o kolejne punkty sprzedaży – mówi. n

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Mężczyzna
20.07.2023 15:21
Szampon do brody - musthave męskiej pielęgnacji zarostu
Szampon do brody pomaga w utrzymaniu czystości, nawilżeniu i kondycji zarostu, jednocześnie eliminując nieprzyjemne zapachy i nadmiar oleju. Jego działanie łagodzi skórę twarzy, zapobiegając podrażnieniom i swędzeniu.Coloris
Szampon do brody stał się klasykiem w męskiej pielęgnacji; oferuje nie tylko oczyszczenie i odświeżenie zarostu, ale również nawilżenie skóry twarzy i zapobieganie suchości czy swędzeniu. Dzięki specjalnie dobranym składnikom, szampony do brody pozostawiają zarost czystym, miękkim i dobrze zadbanym.

Zaopatrzenie się w odpowiedni szampon do brody jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowej, zadbanej i atrakcyjnej brody. Broda to znak męskości i indywidualności, dlatego warto zadbać o nią odpowiednio, podobnie jak o włosy na głowie. Oto kilka powodów, dlaczego warto sięgnąć po szampon do brody.

Po pierwsze, szampon do brody jest specjalnie opracowany, aby dostarczyć odpowiednią pielęgnację zarówno brodzie, jak i skórze twarzy. Zwykły szampon do włosów może być zbyt agresywny dla delikatnej skóry pod brodą, powodując podrażnienia, suchość lub łupież. Szampon zawiera składniki łagodzące, nawilżające i pielęgnujące zarówno brodę, jak i skórę, zapewniając odpowiednią równowagę wilgoci i zdrowy wygląd.

Po drugie, szampon do brody pomaga w utrzymaniu czystości i higieny. Broda często gromadzi resztki jedzenia, kurz, a nawet zapachy. Szampon usuwa te zanieczyszczenia, odświeża brodę i pozostawia ją czystą.

Po trzecie, szampon do brody może pomóc w zapobieganiu łupieżowi i świądowi skóry pod brodą. Regularne stosowanie odpowiedniego szamponu pomaga utrzymać zdrową równowagę mikroflory, eliminując nadmiar sebum i zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do tych nieprzyjemnych dolegliwości.

image

Szampon do brody Roomcays działa nawilżająco i regenerująco na włoski brody.

Coloris

Po czwarte, szampon może poprawić wygląd i kondycję brody. Składniki zawarte w szamponie nawilżają i odżywiają zarost, zapobiegając rozdwajaniu się końcówek i nadając mu miękkość, połysk i łatwość stylizacji. Szampony często zawierają także olejki eteryczne, które nadają przyjemny zapach brodzie.

Wreszcie, szampon do brody to nie tylko produkt pielęgnacyjny, ale także sposób wyrażenia swojej osobowości i stylu. Dostępne są różne rodzaje szamponów do brody, o różnych zapachach i składach, dzięki czemu można dobrać ten idealny, który odzwierciedla indywidualne preferencje i charakter.

Szampon do brody Roomcays spełnia wszystkie te warunki i stanowi doskonały pomysł na prezent dla samego siebie lub bliskiej osoby, takiej jak partner, brat czy przyjaciel; nie tylko zapewnia doskonałe oczyszczenie, odświeżenie i nawilżenie zarostu, ale również dba o zdrowie skóry pod brodą. Jego składniki łagodzące i odżywcze sprawiają, że zarost staje się miękki, gładki i lśniący. To idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie jakość, skuteczność i przyjemność pielęgnacji zarostu. Dzięki delikatnym substancjom myjącym z oleju kokosowego, kompleksowi witamin, glicerynie i aloesowi, szampon nie tylko nawilża i wygładza zarost, ale także dba o jego zdrowie. Ekstrakt z orzecha włoskiego działa łagodząco na skórę, jednocześnie wzmacniając włosy i nadając im naturalny blask, a ekstrakt z imbiru odżywia skórę głowy, stymuluje krążenie, wspomaga przyswajanie składników odżywczych i aktywuje mieszki włosowe.

Szampon do brody to niezbędne narzędzie dla każdego mężczyzny, który chce zachować zdrową, piękną i dobrze utrzymaną brodę. Dzięki niemu możesz cieszyć się lepszą kondycją zarostu i zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom skórnym. Niezależnie od długości brody czy preferencji zapachowych, szampon Roomcays to inwestycja w dobrze wyglądającą brodę i pewność siebie.

Artykuł sponsorowany
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
13.07.2023 00:00
Rynek kosmetyków dla mężczyzn: e-commerce i zmiana norm społecznych będą źródłem wzrostu
Kosmetyki męskie są opracowywane w taki sposób, aby uwzględniać specyficzne potrzeby męskiej skóry, która często różni się od skóry kobiet pod względem struktury, grubszej tekstury czy większej produkcji sebum.
Kiedyś były niewielkim fragmentem rynku, a obecnie kosmetyki dla mężczyzn zdobywają coraz większą popularność; producenci starają się odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie, wprowadzając szeroką gamę produktów dedykowanych męskiej pielęgnacji. Dostępne są specjalistyczne kosmetyki, takie jak żele do mycia twarzy, balsamy po goleniu, kremy nawilżające oraz dezodoranty, które są specjalnie opracowane, aby sprostać potrzebom męskiej skóry. Ta transformacja jest odbiciem zmieniających się społecznych norm i większej akceptacji mężczyzn w kwestii dbania o siebie.

W ciągu ostatniej dekady nastąpiła kluczowa zmiana w kulturze męskiej pielęgnacji ciała. Męskie przybory toaletowe sprowadzały się kiedyś do szamponu, dezodorantu, kremu do golenia i niewiele więcej. Ale od Londynu przez Tokio po Wrocław szafki łazienkowe w domach klasy średniej są teraz pełne nawilżaczy, środków do mycia twarzy, serum pod oczy, bronzerów, korektorów, środków przeciwstarzeniowych, a nawet masek błotnych – i wszystkie te produkty są zaprojektowane specjalnie dla mężczyzn. Mężczyźni zaczęli wydawać więcej pieniędzy na kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn niż na produkty do golenia. Rozkwitła zwłaszcza sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry; coraz więcej mężczyzn przykłada większą wagę do dobrego wyglądu. Chodzi o pewność siebie w takim samym stopniu, jak zadbanie o higienę, oraz chęć poczucia się bardziej atrakcyjnym, odnoszącym sukcesy i coraz bardziej młodzieńczym.

Według badania PMR mężczyźni sami najchętniej kupują sobie perfumy. Jeśli chodzi o inne kategorie kosmetyczne, to częściej ich partnerki kupują produkty do pielęgnacji lub stylizacji włosów oraz do pielęgnacji twarzy dla swoich partnerów. Badanie wykazało, że to głównie kobiety odpowiadają za większość zakupów kosmetycznych w gospodarstwach domowych. W porównaniu do mężczyzn, odsetek kobiet wskazujących na zakupy w różnych kategoriach produktowych jest wyższy o 12-28 punktów procentowych. Zwłaszcza produkty do kąpieli (z różnicą wynoszącą 28 punktów procentowych) oraz do higieny jamy ustnej (z różnicą wynoszącą 27 punktów procentowych) kobiety kupują częściej niż mężczyźni. Według raportu KPMG natomiast, wydatki mężczyzn na kosmetyki i akcesoria do golenia wynoszą około 850 milionów złotych rocznie.
 

Wykorzystanie globalnego popytu na produkty do pielęgnacji dla mężczyzn nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza dla właścicieli marek, którzy spędzili dziesięciolecia na pielęgnowaniu kobiet-konsumentów. Na przykład L’Oréal zainwestował znaczne środki w linię Men Expert, ale marka L’Oréal jest nadal zasadniczo kojarzona z kobietami. Dla niektórych mężczyzn pozostaje to barierą w zakupie. Mniejsi rywale specjalizujący się w produktach do pielęgnacji dla mężczyzn uczepili się tej słabości. Branża powinna spodziewać się dalszej segmentacji męskiej pielęgnacji, szczególnie na rynkach rozwiniętych, gdzie istnieją możliwości silniejszego rozwoju. W pielęgnacji skóry będzie rosła liczba produktów przeznaczonych nie tylko do różnych typów cery, ale także do różnych stopni zarostu. Liczba wprowadzanych na rynek produktów dla mężczyzn będzie oczywiście nadal niska w porównaniu z produktami dla kobiet, ale różnica ta będzie się zmniejszać z czasem.

Prognozy rynkowe

Wielkość globalnego rynku produktów higieny osobistej dla mężczyzn została wyceniona na 30,8 miliardów dolarów w 2021 r. i oczekuje się, że w latach 2022-2030 wzrośnie on w tempie skumulowanej rocznej stopy wzrostu (CAGR) wynoszącej 9,1 proc. Rosnący popyt na produkty dostosowane do płci, takie jak szampony, odżywki, kremy do golenia oraz maseczki i peelingi do twarzy przez mężczyzn pozytywnie wpłynie na rynek. Ponadto oczekuje się, że kwitnący sektor e-commerce jeszcze bardziej przyspieszy wzrost rynku męskich kosmetyków. Ponieważ większość sklepów stacjonarnych była zamknięta przez wiele tygodni podczas lockdownów, wśród konsumentów wzrosła popularność domowych, samorobnych środków do pielęgnacji skóry. Ponieważ wielu konsumentów nie mogło mieć dostępu do wybranych przez siebie produktów, popularność zyskały te domowe środki zawierające całkowicie naturalne domowe składniki. Po ponownym otwarciu sklepów mężczyźni dużo śmielej sięgnęli po profesjonalnie produkowane preparaty.
 

Segment supermarketów i hipermarketów zdominował rynek artykułów higieny osobistej dla mężczyzn i miał największy udział w przychodach w analizowanym okresie, wynosząc ponad 51,1 proc. w 2021 r. Sklepy te skupiają się na oferowaniu szczegółowej prezentacji produktów i oferowaniu konsumentom możliwości wyboru spośród wielu marek przed dokonaniem zakupu. Co więcej, coraz większa liczba producentów oferuje produkty do higieny osobistej dla mężczyzn, takie jak produkty do golenia, tworząc specjalną sekcję czy segment dla mężczyzn.

Przewiduje się, że segment e-commerce odnotuje CAGR na poziomie 9,9 proc. w latach 2022-2030. Rosnąca penetracja Internetu wśród konsumentów i marketing docelowy prowadzony przez firmy w celu dotarcia do wszystkich punktów styku z klientami prawdopodobnie będą napędzać wzrost tego segmentu. Oczekuje się, że rosnąca widoczność na różnych platformach przyniesie pozytywne skutki. Przewiduje się również, że segment aptek i drogerii odnotuje CAGR na poziomie 9,2 proc. w latach 2022-2030.

Większość konsumentów-mężczyzn polega podczas zakupów nadal na pracownikach drogerii, którzy pomagają im rozeznać się wśród wielu dostępnych produktów, a czasem edukują odnośnie do ich zastosowania. Wielu graczy rynkowych woli sprzedawać swoje kremy, płyny do mycia twarzy itp. za pośrednictwem tych sklepów, ponieważ oferują one większą odpowiedzialność za ogólną obsługę klienta.

Zmiana jakościowa

Mężczyźni coraz więcej wydają na kosmetyki do pielęgnacji, ponieważ podejście do konwencjonalnej męskości zmieniło się w związku z pojawieniem się metroseksualnych mężczyzn i rosnącym wpływem celebrytów i influencerów. Ponadto wzrost liczby męskich salonów napędza popyt na męskie przybory toaletowe na całym świecie. Poza tym niektórzy uczestnicy rynku opracowują nowe produkty elektryczne, takie jak golarki i maszynki do golenia, wprowadzając unikalne właściwości użytkowe oparte na najnowocześniejszej technologii. Ich asortyment produktów powiększył się, od podstawowych ostrzy po golarki do ciała i golarki elektryczne, zapewniając korzystny impuls do wzrostu rynku. Wiodące firmy wydają również środki na działania marketingowe i reklamę swoich produktów w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Nowi gracze rynkowi wchodzą na rynek produktów pielęgnacyjnych dla mężczyzn ze względu na rosnące zapotrzebowanie na produkty naturalne i organiczne.

Produkty do pielęgnacji dla mężczyzn na całym świecie były w ostatnich latach świadkami zmiany paradygmatu z tradycyjnego skupienia się na goleniu na szerszą perspektywę higieny osobistej. Na przykład konsumenci przyjmują różne praktyki golenia ze względu na rosnące preferencje przyciętej brody zamiast pełnego efektu golenia, co z kolei znacznie przyspiesza sprzedaż wosków do brody/utrwalaczy do brody i kremów do golenia. 

Trendy i aktualne kierunki

Obecnie obserwujemy zmieniające się społeczne normy i postawy wobec higieny osobistej, które kładą kres seksistowskim i homofobicznym założeniom. Długotrwałe przekonanie, że tylko geje dbają o swoją higienę osobistą, jest powoli relegowane do lamusa. W dzisiejszych czasach mężczyźni coraz pewniej sięgają po skomplikowane i specjalistyczne kosmetyki, przełamując stereotypy i dążąc do lepszej pielęgnacji swojego ciała.

To pozytywne zjawisko wynika z wielu czynników. Po pierwsze, rosnąca świadomość zdrowia i dobrego samopoczucia sprawia, że ludzie, niezależnie od płci czy orientacji seksualnej, zaczynają przykładać większą wagę do higieny osobistej. Zrozumienie, że dbanie o siebie ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i zapobiegania różnym chorobom, staje się powszechne. Jak mówi Dawid Gzyl z Angry Beards, popyt na te produkty [do pielęgnacji i higieny intymnej] rośnie każdego dnia, czujemy więc, że ta nisza jest przyszłościowa. Dlatego też w nią inwestujemy. [...] Dodatkowo produkty do higieny intymnej w Czechach już stały się naszymi najlepiej sprzedającymi się produktami, bijąc inne hity na głowę, a tutaj ich sprzedaż rośnie z miesiąca na miesiąc. [...] My zawsze do innowacji podchodzimy sceptycznie i potrzebujemy czasu na oswojenie się i spróbowanie. Potem się już wszystko zmienia.

Zestaw do pielęgnacji i higieny intymnej Angry Beards

Po drugie, rozwój rynku kosmetycznego i innowacyjne podejście do męskiej pielęgnacji sprzyjają coraz większej różnorodności produktów dostępnych dla mężczyzn. Specjalistyczne kosmetyki, takie jak kremy nawilżające, żele do mycia twarzy czy balsamy po goleniu, są dostępne w szerokim zakresie i są skierowane do różnych typów skóry i potrzeb mężczyzn. To sprawia, że mężczyźni czują się bardziej pewnie i komfortowo w wyborze produktów do pielęgnacji. – Kosmetyki męskie są postrzegane przez nas jako kategoria z dużym potencjałem. Planujemy dalszy rozwój tego asortymentu w drogeriach Natura, ponieważ widzimy, że rośnie zainteresowanie klientów produktami dla mężczyzn. Największą, dwycyfrową dynamikę wzrostu rok do roku 2022/2021, odnotowaliśmy w przypadku męskich dezodorantów i żeli. Ale dobrze sprzedają się nie tylko typowe produkty do podstawowej pielęgnacji. Widzimy również wzrost zainteresowania mężczyzn pielęgnacją skóry twarzy oraz brody, co przekłada się na wzrosty sprzedaży tego typu produktów w sieci naszych drogerii stacjonarnych i w naszym sklepie internetowym – powiedziała Sylwia Tracichleb, commercial director Drogerii Natura.

Ponadto, społeczna akceptacja i promocja równości płci oraz walka z dyskryminacją przyczyniają się do wyeliminowania stereotypów i ograniczeń związanych z dbaniem o higienę osobistą. Stopniowo zmienia się postrzeganie męskości, czego efektem jest większa swoboda w wyrażaniu siebie i trosce o własne ciało. Wreszcie, rosnąca świadomość społeczna i otwartość na różnorodność skłaniają do zmiany przestarzałych przekonań i założeń. Wielu ludzi dostrzega, że stereotypy i uprzedzenia są szkodliwe i ograniczające. Jak powiedziała kosmetolożka Sandra Bujnowska portalowi Biotechnologia, najwięcej mężczyzn korzysta z zabiegów oczyszczających, nawilżających, poprawiających wygląd i kondycję skóry. Chętnie wybierają również zabiegi przeciwstarzeniowe. Coraz więcej panów dba też o sylwetkę, w związku z czym decydują się na zabiegi modelujące i redukujące tkankę tłuszczową oraz depilację laserową. Z pewnością to, od czego stronią mężczyźni w salonach kosmetycznych, to zabiegi, które nie są przyjemne w odczuciach.

Nowe trendy w brand marketingu sugerują również, że modelowy ambasador serii kosmetycznej skierowanej do mężczyzn coraz bardziej przypomina ikonę stylu Timothée Chalameta (aktualnego ambasadora Bleu de Chanel), a coraz bardziej oddala się od reprezentantów tradycyjnej, maczystowskiej męskości, jak np. Clint Eastwood. To odzwierciedla ewolucję społecznych norm i oczekiwań wobec męskiej pielęgnacji i estetyki. Nowa generacja ambasadorów wyraża subtelność, delikatność i zainteresowanie modą, stając się symbolem nowoczesnej męskości, a przede wszystkim sygnalizuje możliwość znalezienia się na skali męskości gdzieś poza jednym ekstremum. 
 


Nie oznacza to jednak, że mężczyzna po pięćdziesiątce został odstawiony do lamusa: Z rynkowych obserwacji wynika, że mężczyźni zaczynają zwracać uwagę na pielęgnację twarzy od ok. 30-35 roku życia, a to obecnie, według danych GUS, najliczniejsza grupa wiekowa w Polsce. Producenci dostrzegają też coraz większy potencjał tzw. „silver generation”, czyli osób w wieku 50+. To najszybciej rosnąca grupa wiekowa w Polsce, stanowiąca prawie 40 proc. naszej populacji.(...)  Coraz więcej kampanii marketingowych stawia też w głównym świetle osoby dojrzałe, walcząc jednocześnie ze stereotypami dotyczącymi tej grupy konsumenckiej i budując pozytywne narracje – powiedział portalowi Chemia i Biznes Maciej Adamaszek, prezes FerrumLabs.

Na współczesnym rynku kosmetycznym zauważalny jest dynamiczny rozwój kategorii kosmetyków do makijażu dedykowanych mężczyznom. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie męską pielęgnacją i estetyką, marki kosmetyczne wprowadzają produkty stworzone specjalnie dla mężczyzn, uwzględniające ich różnorodne typy skóry. Wśród tych produktów dominują podkłady, korektory oraz inne kosmetyki umożliwiające zatuszowanie niedoskonałości skóry lub podkreślenie cech twarzy, takie jak budowa kości policzkowych. Ta rozbudowana oferta kosmetyków do makijażu dla mężczyzn pozwala im eksperymentować z wyglądem, podkreślać swoją indywidualność i zwiększać pewność siebie, otwierając nowe możliwości w dziedzinie męskiej pielęgnacji i stylizacji. Takie produkty zaproponowały swoim klientom między innymi Chanel czy nasz rodzimy Bell.
 


Panowie coraz częściej sięgają również po zestawy, które pozwalają im kompleksowo zadbać o swój zarost. Kosmetyki barberskie, specjalnie opracowane dla mężczyzn, oferują szeroki wybór produktów do pielęgnacji zarostu, w tym olejki, balsamy, kremy czy woski. Zestawy kosmetyków barberskich zawierają zazwyczaj wszystko, czego mężczyzna potrzebuje do odpowiedniej pielęgnacji swojego zarostu, zapewniając mu zarówno doskonałe odżywienie, nawilżenie, jak i stylizację. Coraz większa popularność kosmetyków barberskich wynika z rosnącej świadomości panów dotyczącej pielęgnacji zarostu oraz chęci dbania o swój wygląd i styl. Zestawy kosmetyków barberskich stają się nieodłącznym elementem rytuału codziennej pielęgnacji męskiej, umożliwiając panom zachowanie zadbanej, eleganckiej i stylowej brody.

Coraz więcej panów decyduje się również na zmianę koloru swoich włosów, a farby do odsiwiania stały się popularnym rozwiązaniem. Mężczyźni poszukujący zmiany, chcący eksperymentować z wyglądem lub ukryć siwe włosy, mają teraz szeroki wybór produktów dostosowanych do ich potrzeb. Farby do odsiwiania włosów męskich oferują skuteczne rozjaśnianie i neutralizację żółtych tonów, zapewniając naturalny i równomierny efekt. To rewolucyjne podejście do męskiej pielęgnacji włosów, które umożliwia panom wyrażenie swojej indywidualności i eksperymentowanie z własnym stylem. Produkty do koloryzacji włosów przestały być zarezerwowane tylko dla kobiet, a teraz mężczyźni mają możliwość tworzenia unikalnych i wyrazistych stylizacji włosów. Na drogeryjnych półkach pojawiają się również farby w nietradycyjnych kolorach z męskimi modelami na opakowaniach.
 

Zapachy męskie: Dior Sauvage, Givenchy Gentleman i Tom Ford Oud Wood

Jeśli chodzi o zapachy, to według danych serwisu Fragrantica w 2022 r. największe laury od konsumentów zbierały zapachy zawierające nuty wanilii, skóry, bergamotki, lawendy, wetywery, ambry, drewna cedrowego, patchouli, tytoniu i kardamonu. Przynajmniej jedną z wymienionych nut zawierał każdy zapach nagrodzony i wyróżniony na rozdaniu nagród branżowych Fragrantica za rok 2022. Najbardziej popularne zapachy męskie ostatnich lat to między innymi kultowy już Dior Savage i jego flankery, One Million od Paco Rabanne, oraz trzymający się od lat w czołówce Fahrenheit - również od Diora.

Jak wygląda sytuacja na polskim rynku?

Dominującymi graczami, jeśli chodzi o marki dedykujące swoje produkty lub pojedyncze serie mężczyznom, są na polskim rynku definitywnie Nivea Men, Gilette, Adidas, Ziaja, Garnier i Palmolive, czyli brandy głównie spoza kraju. Wśród rodzimych marek prym zdają się wieść, prócz wspomnianej Ziai, Wars i Joanna.
 

Ciekawa jest sytuacja w popularnych drogeriach i perfumeriach: rozstrzał procentowy udziału SKU oznaczonych jako “dla mężczyzn” (zliczano zawartość kategorii “męskiej” oraz liczbę zapachów z kategorii “męskich”, o ile nie znajdowały się w tej pierwszej kategorii) w sklepach najczęściej wybieranych przez Polaków i Polki zawiera się w przedziale od 12,5 proc. do 1,6 proc. (stan na lipiec 2023 r.) Ciekawymi, niszowymi liniami i brandami, które coraz intensywniej walczą o uwagę polskiego konsumenta, są między innymi Angry Beards, Roomcays (Coloris), Kovalite, Orientana for Men czy True Men.

Polski rynek kosmetyków dla mężczyzn, choć nie osiągnął jeszcze globalnych standardów, wykazuje obiecujący potencjał i dynamiczny rozwój. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania produktami dedykowanymi mężczyznom, co wynika zarówno z rosnącej świadomości dotyczącej pielęgnacji osobistej, jak i zmieniających się trendów społecznych. Coraz więcej polskich marek kosmetycznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mężczyzn, wprowadzając specjalnie dla nich stworzone linie produktów.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem i akceptacją społeczną dla kosmetyków męskich, można się spodziewać, że polski rynek będzie coraz bardziej konkurencyjny na arenie globalnej. Firmy kosmetyczne, zarówno krajowe jak i zagraniczne, dostrzegają potencjał tego segmentu rynku i coraz częściej kierują swoje inwestycje w stronę produktów dedykowanych mężczyznom.

Męskie żele pod prysznic - Oriflame, Avon, Amway

Wzrost siły nabywczej, rozwój kanałów dystrybucji online oraz rosnąca świadomość mężczyzn dotycząca ich wyglądu i pielęgnacji, stanowią czynniki sprzyjające dalszemu rozwojowi polskiego rynku kosmetyków męskich. Wraz z wprowadzaniem innowacyjnych produktów, odpowiednich do różnych potrzeb i typów skóry mężczyzn, można spodziewać się, że Polska wkrótce dogoni globalne standardy w tej dziedzinie.

Należy podkreślić, że zmiany społeczne i postawy dotyczące męskiej pielęgnacji są procesem stopniowym, który wymaga czasu i edukacji. Jednak rosnący trend i dynamiczny rozwój rynku kosmetyków dla mężczyzn w Polsce wskazuje, że zmierzamy w kierunku pełnej akceptacji i rozwoju tego segmentu. Przewiduje się, że w najbliższych latach będziemy świadkami dalszego wzrostu i zmian, które przyczynią się do osiągnięcia globalnych standardów w polskiej branży kosmetycznej dla mężczyzn.

Czytaj także: Dawid Gzyl, Angry Beards: nic nie było i jakoś się żyło, ale my zapełniamy tą niszę.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. maj 2024 17:06