StoryEditor
Zapachy
05.10.2023 13:29

Co to są perfumy z feromonami i czy działają, czy to tylko chwyt marketingowy?

Czy perfumy z feromonami naprawdę działają? Co to są feromony? I czy warto wydawać na nie pieniądze? To dość kontrowersyjna kategoria produktowa, której próżno szukać zazwyczaj w perfumeriach czy drogeriach stacjonarnych, a jednak coraz więcej sklepów online oferuje ją w swoim portfolio. Co kryje się zatem za słowem "feromony" umieszczonym na flakonie?

Perfumy z feromonami to produkty, które zawierają syntetycznie wytworzone substancje chemiczne, które są podobne do naturalnie występujących feromonów w organizmach ludzkich i zwierząt. Feromony są substancjami chemicznymi wydzielanymi przez organizmy w celu komunikacji z innymi osobnikami tego samego gatunku. Służą one przede wszystkim do przyciągania partnera płci przeciwnej, oznaczania terytorium, sygnalizowania gotowości do rozrodu oraz do innych form komunikacji.

 

Co to są feromony?

 

Wiele osób zastanawia się, co to są feromony i jaką rolę odgrywają. Feromony to nic innego jak substancje chemiczne wydzielane przez organizmy, zwłaszcza zwierzęta, w celu komunikacji z innymi osobnikami tego samego gatunku. Feromony mogą być wydzielane przez gruczoły specjalnie przystosowane do tego celu lub jako składniki wydzieliny ciała.

Istnieją feromony alarmowe, feromony śladu pokarmowego, feromony płciowe i wiele innych, które wpływają na zachowanie lub fizjologię. Feromony są wykorzystywane przez wiele organizmów, od prostych jednokomórkowych prokariotów po złożone wielokomórkowe eukarionty. Szczególnie dobrze udokumentowano ich zastosowanie wśród owadów. Ponadto niektóre kręgowce, rośliny i orzęski komunikują się za pomocą feromonów. Funkcje ekologiczne i ewolucja feromonów są głównym tematem badań z zakresu ekologii chemicznej.

Istnieją dowody na to, że ludzie, czyli gatunek homo sapiens sapiens również produkują feromony, ale ich rola i wpływ na zachowanie są słabo zrozumiane. Wiele badań nad ludzkimi feromonami pozostaje kontrowersyjnych i niejednoznacznych, dlatego nie jest jasne, czy mają one znaczący wpływ na relacje międzyludzkie.

 

Jak tworzy się perfumy z feromonami?

 

Produkcja perfum z feromonami jest procesem, który wymaga zrozumienia zarówno chemii feromonów, jak i technik używanych w przemyśle perfumeryjnym. Oto ogólny opis kroków, które są często stosowane w procesie produkcji takich perfum:

 • Wybór feromonów: Pierwszym krokiem jest identyfikacja i wybór konkretnych feromonów, które zostaną użyte w produkcji perfum. Feromony mogą różnić się w zależności od ich rodzaju, na przykład mogą być związane z przyciąganiem płci przeciwnej lub komunikacją społeczną.
 • Synteza feromonów: Feromony w perfumach zwykle nie są pozyskiwane z naturalnych źródeł, ale są raczej syntetycznie wytwarzane w laboratoriach. Proces ten jest skomplikowany i wymaga zaawansowanej wiedzy chemicznej.
 • Roztwór feromonów: Po wytworzeniu feromonów w postaci czystej, są one rozpuszczane w odpowiednich rozpuszczalnikach. To pozwala na uzyskanie substancji w płynnej postaci, która będzie można dodać do perfum.
 • Skomponowanie mieszanki: Perfumy to złożone mieszanki różnych substancji zapachowych. Feromony są jednym z wielu składników używanych do stworzenia końcowego zapachu. Perfumiarze muszą odpowiednio dozować feromony, aby uzyskać pożądany efekt.
 • Testowanie i analiza: Po skomponowaniu mieszanki perfum z feromonami, przeprowadza się testy sensoryczne, aby ocenić zapach i trwałość produktu. Warto również monitorować jakość i stabilność feromonów w czasie, aby upewnić się, że zachowują swoje właściwości.
 • Pakowanie i dystrybucja: Gotowe perfumy z feromonami są pakowane w odpowiednie butelki i opakowania, a następnie rozprowadzane na rynek. Mogą być dostępne w sklepach perfumeryjnych lub online.
 • Marketing i reklama: Firmy produkujące perfumy z feromonami często stosują agresywną strategię marketingową, sugerując, że ich produkty zwiększają atrakcyjność osobistą i skuteczność w nawiązywaniu relacji miłosnych. Reklamy te często opierają się na psychologii i emocjach, które towarzyszą temu tematowi.

Należy zaznaczyć, że produkcja perfum z feromonami jest trudniejsza i bardziej skomplikowana niż produkcja zwykłych perfum, ze względu na konieczność uwzględnienia skomplikowanej chemii feromonów i ich ewentualnego wpływu na zachowanie ludzi. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, naukowa skuteczność takich perfum w kontekście ludzkich interakcji jest wciąż przedmiotem kontrowersji i badań.

 

Czy perfumy z feromonami działają?

 

Perfumy z feromonami są reklamowane jako produkty, które mogą zwiększyć atrakcyjność osobnika wobec innych ludzi poprzez wykorzystanie tej naturalnej formy komunikacji. Twierdzi się, że stosowanie takich perfum może sprawić, że osoba staje się bardziej atrakcyjna i przyciągająca dla innych, co może pomóc w nawiązywaniu relacji miłosnych lub poprawie życia towarzyskiego. Jednak działanie perfum z feromonami jest przedmiotem kontrowersji i badań naukowych.

image

Coraz więcej marek wprowadza do oferty perfumy z feromonami, jednak są to głównie małe, niszowe brandy.

Obsessive
Badania nad skutecznością perfum z feromonami nie są jednoznaczne. Istnieją pewne dowody na to, że feromony mogą wpływać na zachowanie innych ludzi, ale te dowody są ograniczone i niejasne. Badania nad tym tematem wykazują mieszane rezultaty, co sprawia, że trudno jednoznacznie stwierdzić, czy perfumy z feromonami rzeczywiście działają. To, czy i jak działają feromony w perfumach, pozostaje kwestią sporów wśród biologów, biochemików i psychologów.

Jednym z problemów jest to, że ludzkie feromony są stosunkowo słabo zrozumiane w porównaniu do feromonów zwierzęcych. Ponadto, receptory feromonów u ludzi są słabo zdefiniowane, co komplikuje badania nad nimi. W rezultacie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że syntetyczne feromony zawarte w perfumach mają istotny wpływ na ludzkie zachowanie.

Warto również zaznaczyć, że działanie perfum z feromonami może być subiektywne i zależeć od indywidualnych preferencji i skłonności każdej osoby. Co więcej, skuteczność takich perfum może być również uzależniona od kontekstu społecznego i sytuacji. To, czy feromony naprawdę działają, zależy od indywidualnego uznania. Niektóre osoby twierdzą, że stosowanie perfum z feromonami przynosi im korzyści w zakresie zwiększenia pewności siebie lub ułatwienia nawiązywania kontaktów towarzyskich, jednak te efekty mogą być wynikiem placebo lub subiektywnej oceny.

Warto pamiętać, że perfumy z feromonami są jednym z wielu produktów reklamowanych jako środki zwiększające atrakcyjność osobistą, i często są one sprzedawane za cenę znacznie wyższą niż zwykłe perfumy. Feromony, chociaż kojarzone ściśle z atrakcyjnością dla partnera/partnerki, są substancjami przekazującymi po prostu różne komunikaty; to, co przyciąga mole spożywcze do lepów, to również feromony, tylko owadzie.

 

Jak pachną feromony?

 

Chociaż mówi się potocznie o zapachu feromonow, to w rzeczywistości feromony są bezwonne. Nie wydzielają charakterystycznego zapachu, który można by wyczuć ludzkim zmysłem węchu. Feromony to substancje chemiczne, które działają na poziomie nieświadomym i pełnią istotną rolę w komunikacji między organizmami w świecie zwierząt, a także w pewnym stopniu u ludzi. Feromony występują naturalnie w organizmach ludzi i zwierząt i są wydzielane poprzez różne gruczoły i narządy, takie jak gruczoły potowe czy gruczoły płciowe. Jednakże nie ma możliwości ich wyczuwania w tradycyjny sposób, jak to ma miejsce w przypadku zapachów czy aromatów. Nie mają pojedynczej nuty zapachowej, tak jak np. cytrusy czy czekolada i nie jesteśmy w stanie wykryć ich obecności w mieszance, niemniej według niektórych naukowców nadal oddziaływają na ludzkie zachowanie, tak jak inne bezwonne substancje.

Czytaj także: Bielizna i kosmetyki – bliska ciału szansa dla private label

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Nasze projekty
29.04.2024 11:23
Testowane przez WK. La Rive wybór zapachów dla niego i dla niej
Wiadomości Kosmetyczne
Oferta marki La Rive jest niezwykle zróżnicowana, co sprawia, że każdy, niezależnie od swoich preferencji zapachowych, może znaleźć w niej coś dla siebie. La Rive projektuje swoje perfumy z myślą o różnorodności gustów i potrzeb swoich klientów, oferując szeroką paletę aromatów od świeżych i lekkich, przez kwiatowe i owocowe, aż po intensywne i zmysłowe nuty orientalne czy drzewne. Zobaczcie, jakie kompozycje sprawdziły Wiadomości Kosmetyczne!

Dzięki tak bogatej ofercie, La Rive umożliwia klientom wyrażenie własnej osobowości za pomocą zapachu. Niezależnie od tego, czy ktoś preferuje subtelne i delikatne kompozycje, czy też mocne i wyraziste aromaty, w portfolio marki znajdzie się odpowiedni wybór. Perfumy La Rive są zaprojektowane tak, aby odpowiadać różnym okazjom i stylom życia – od codziennego użytku, przez specjalne wydarzenia, aż po wieczorne wyjścia. Marka stawia na dostępność swoich produktów, łącząc wysoką jakość z przystępnymi cenami, co dodatkowo przyciąga szerokie grono odbiorców.

Zapachy marki La Rive są znane z wyjątkowej trwałości i intensywności zapachów, co w dużej mierze wynika z zastosowania pełnego procesu maceracji podczas ich produkcji. Maceracja to kluczowy etap w tworzeniu kompozycji perfumeryjnych, podczas którego składniki zapachowe są namaczane w rozpuszczalniku, zazwyczaj alkoholu, by w pełni uwolnić ich aromaty. Ten proces może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, a jego długość zależy od specyfiki użytych składników oraz oczekiwanej głębi i trwałości zapachu.

Estetyczne flakony i opakowania zapachów marki La Rive stanowią znaczący element, który przyciąga uwagę konsumentów już na pierwszy rzut oka. Projektanci La Rive przykładają dużą wagę do tego, aby design opakowań harmonizował z charakterem zawartych w nich zapachów, co nie tylko podkreśla ich unikalność, ale również ułatwia klientom wybór odpowiedniego produktu bezpośrednio z półki sklepowej.

315 PRESTIGE BLACK

image
Woda perfumowana dla mężczyzn 315 Prestige Black
La Rive
Woda toaletowa z rodziny aromatyczno-fougère to idealny wybór dla kreatywnych mężczyzn o silnej charyzmie, którzy cenią sobie dynamiczne życie pełne wyzwań i niebanalnych przygód. Zapach ten łączy w sobie sportową lekkość z subtelnymi słodkimi akcentami, które harmonijnie przeplatają się z ziołową świeżością. Jest to kompozycja skierowana do młodszych mężczyzn, którzy nie boją się eksperymentować i pragną wyrazić swoją unikalną osobowość poprzez oryginalny zapach.

Idealnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych aktywności, jak i w nieco bardziej formalnych okolicznościach, podkreślając młodzieńczą energię i gotowość do podejmowania spontanicznych decyzji. To zapach dla tych, którzy żyją pełnią życia i nie obawiają się pokazać swojego prawdziwego ja.

 

 • Nuty głowy
  •  anyż, koper włoski, absynt
 • Nuty serca
  •  lawenda, skóra   
 • Nuty bazy
  •  piżmo, wanilia   

315 PRESTIGE PINK

image
Woda perfumowana dla kobiet 315 Prestige Pink
La Rive
Woda toaletowa z rodziny zapachowej kwiatowo-owocowej to wyjątkowa propozycja dla kobiet, które chcą podkreślić swoją słodycz, ale bez przesadnego cukierkowego charakteru. Zapach ten łączy subtelność kwiatowych nut z owocową świeżością, tworząc kompozycję wyraźnie damską i pełną wdzięku.

Jest idealny dla kobiet i dziewcząt, które cenią sobie elegancję oraz kobiecość, ale równocześnie pragną zachować pewną swobodę i lekkość. Doskonale sprawdzi się na co dzień, dodając pewności siebie i podkreślając indywidualność. To zapach dla tych, które szukają równowagi między delikatnością a zdecydowaną, charakterystyczną obecnością.

 

 

 • Nuty głowy
  • różowy szampan, różowy pieprz
 • Nuty serca
  • róża, kwiat brzoskwini
 • Nuty bazy
  • białe piżmo, nuty drzewne

METAPHOR

image
Woda perfumowana dla kobiet Metaphor
La Rive
Woda toaletowa z rodziny zapachowej ambrowo-kwiatowej jest stworzona z myślą o kobietach, jednak dzięki swojej unikalnej, intensywnej kompozycji świetnie sprawdza się jako zapach unisex. Charakteryzuje się wyrazistymi nutami ambry połączonymi z delikatnością kwiatów, co tworzy zdecydowany, ale nieprzesadnie słodki aromat.

Ta perfekcyjnie wyważona mieszanka podkreśla silne osobowości i jest idealna dla osób, które cenią sobie wyraźne, ale eleganckie zapachy. Niezależnie od płci, ten zapach dodaje pewności siebie, podkreślając charakter i indywidualność użytkownika. Doskonale komponuje się z różnorodnymi okazjami, zarówno formalnymi, jak i codziennymi, będąc wyrazem nowoczesnej interpretacji luksusu.

 • Nuty głowy
  • gruszka, bergamotka
 • Nuty serca
  • kwiat pomarańczy, jaśmin wielkolistny, tuberoza
 • Nuty bazy
  • wanilia, ambroksan, paczula, wetyweria

ELEGANT WOMAN

image
Woda perfumowana dla kobiet Elegant Woman
La Rive
Woda toaletowa z rodziny zapachowej ambrowo-kwiatowej to wybór idealny dla kobiet o silniejszej osobowości, które naturalnie przyciągają uwagę otoczenia. Ten intensywny, wyraźnie kobiecy zapach łączy głębię ambry z delikatnością kwiatów, co tworzy wyjątkową kompozycję podkreślającą charyzmę i elegancję. Jest to kompozycja dla kobiety pewnej siebie, która nie boi się wyrażać swojej indywidualności i z łatwością dominuje w każdym towarzystwie.

Zapach jest zarówno zmysłowy, jak i wyrazisty, co sprawia, że jest doskonały na wieczorne wyjścia, specjalne okazje lub jako codzienny symbol siły i niezależności. To wybór dla tych osób, które pragną nie tylko pięknie pachnieć, ale również robić niezapomniane wrażenie swoją obecnością.

 

 • Nuty głowy
  • szafran, jaśmin
 • Nuty serca
  • ambra, drzewo bursztynowe
 • Nuty bazy
  • drzewo cedrowe, żywica jodłowa

HEROIC MAN

image
Woda perfumowana dla mężczyzn Heroic Man
La Rive
Woda toaletowa z rodziny zapachowej aromatyczno-przyprawowej stanowi kwintesencję męskiego klasyku, doskonale komponując się z wizerunkiem tradycyjnego dżentelmena. Jest to zapach, który ceni sobie bezpieczną klasykę, łącząc w sobie wyraźne, aromatyczne nuty z subtelnymi akcentami ziół, owoców i kor rozmaitych roślin cenionych w kuchni. Wyrafinowana mieszanka, w której dominują nuty korzenne, podkreśla elegancję i dojrzałość, będąc jednocześnie synonimem męskości i pewności siebie.

Idealny dla mężczyzn, którzy preferują ponadczasowe wartości i elegancki styl, ten zapach świetnie sprawdza się w różnych okolicznościach, zarówno podczas formalnych spotkań, jak i w codziennym użytkowaniu. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą podkreślić swoją osobowość i styl życia zgodny z tradycyjnymi wartościami.

 • Nuty głowy
  • kardamon, różowy pieprz, liść fiołka, mięta
 • Nuty serca
  • ananas, melon, cynamon, szałwia, lawenda
 • Nuty bazy
  • wanilia, kasztan, drzewo bursztynowe, drzewo cedrowe, drzewo gwajakowe

Dlaczego warto postawić na La Rive?

Kompozycje zapachowe tworzone przez markę, która obchodzi w tym roku swoje 20-lecie, są rezultatem współpracy z najlepszymi francuskimi perfumiarzami. Dzięki dwudziestoletniej obecności na rynku, firma zdobyła doświadczenie oraz reputację, która pozwala jej na współpracę z czołowymi specjalistami w branży. Ich wiedza i umiejętności są kluczowe w procesie tworzenia unikalnych, wysokiej jakości zapachów, które zdobywają uznanie i popularność na globalnym rynku.

Z okazji dwudziestolecia, firma nie tylko celebruje swoje osiągnięcia, ale również podkreśla stały rozwój i innowacje, które przyczyniły się do jej sukcesu. W ciągu tych lat, marka wypracowała sobie silną pozycję dzięki konsekwentnemu dążeniu do doskonałości oraz nieustannemu poszukiwaniu nowych inspiracji i rozwiązań. Kompozycje zapachowe są starannie opracowywane, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, co jest możliwe dzięki bliskiej współpracy z perfumiarzami, którzy z pasją podchodzą do każdej nowej kreacji.

Jednym z elementów budujących międzynarodową renomę firmy jest regularne uczestnictwo w największych targach kosmetycznych na świecie — COSMOPROF w Bolonii. Targi te są prestiżową platformą, na której marka może prezentować swoje nowości, nawiązywać kontakty biznesowe oraz obserwować najnowsze trendy w branży. Obecność na COSMOPROF umożliwia firmie nie tylko eksponowanie swoich produktów na międzynarodowej arenie, ale również czerpanie inspiracji od innych liderów branży, co przekłada się na rozwój nowych, innowacyjnych produktów.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną recenzją w filmie!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zapachy
03.04.2024 11:09
Historia i znaczenie perfum
Historia i znaczenie perfumMateriał Partnera
Perfumy, choć często postrzegane jedynie jako mieszanka zapachowa, mają bogatą i fascynującą historię sięgającą tysięcy lat wstecz. Początki perfumowania się ludzi sięgają starożytnego Egiptu, gdzie zapachy wykorzystywano podczas rytuałów religijnych i do balsamowania. Z czasem, perfumy zaczęły symbolizować status społeczny i osobistą elegancję, przekraczając granice geograficzne i kulturowe. Od kadzideł używanych w starożytnym Rzymie po luksusowe mieszaniny przypraw w arabskich pałacach, perfumy ewoluowały, stając się nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji i wyrazem osobistej tożsamości.

Więcej niż zapach

Perfumy to coś więcej niż tylko zapach. Są one formą wyrażania siebie, mogą wywoływać emocje, wspomnienia i tworzyć niezapomniane wrażenia. Dla wielu osób dobór perfum to intymny proces, który odzwierciedla ich osobowość, nastrój lub nawet aspiracje. Niektóre zapachy stają się ikoniczne i rozpoznawalne na całym świecie, budując wokół siebie aurę luksusu i ekskluzywności (zobacz np. perfumy Hermes). Dzięki tej unikalnej mocy, perfumy często wybierane są jako prezent, oferując osobiste doświadczenie, które łączy darczyńcę i obdarowanego w subtelny, lecz znaczący sposób.

Perfumy jako idealny prezent

Wybierając perfumy na prezent, mamy do dyspozycji niezliczone opcje – od klasycznych, znanym markom po nowoczesne, niszowe zapachy. To sprawia, że perfumy są idealnym wyborem na każdą okazję, potrafiąc zadowolić nawet najbardziej wymagające gusta. Ich uniwersalność i trwałość sprawiają, że są to prezenty zarówno eleganckie, jak i praktyczne.

Zakupy perfum w erze cyfrowej

Zakupy perfum w sieci otwierają przed nami drzwi do świata nieograniczonych możliwości. Internetowy rynek perfum oferuje szeroki wybór zapachów z różnych zakątków świata, często w znacznie lepszych cenach niż tradycyjne perfumerie. Sklepy internetowe oferują także ekskluzywne edycje i limitowane wersje, które trudno znaleźć gdzie indziej. Dodatkowo, możliwość przeglądania opinii i recenzji pozwala na lepsze zorientowanie się w ofercie i dokonanie świadomego wyboru, nawet bez możliwości osobistego przetestowania zapachu. Zakupy online stają się coraz bardziej wygodne i bezpieczne, co przekłada się na rosnącą popularność tej formy poszukiwania idealnych perfum.

Ewolucja branży perfum

Branża perfum nieustannie się rozwija, dostosowując swoją ofertę do zmieniających się trendów i potrzeb konsumentów. Jednym z najbardziej interesujących trendów jest pojawienie się perfum dedykowanych dzieciom. Ta nisza rynkowa zyskuje na popularności, oferując delikatne,

bezpieczne formuły zapachowe stworzone z myślą o młodszych użytkownikach. Dzięki temu rodzice mogą dzielić swoją pasję do perfum z dziećmi, wprowadzając je w świat zapachów w sposób odpowiedni dla ich wieku. Rozwój ten pokazuje,

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. lipiec 2024 09:17