StoryEditor
Zapachy
05.10.2023 13:29

Co to są perfumy z feromonami i czy działają, czy to tylko chwyt marketingowy?

rawpixel.com/ploypalyn/Canva
Czy perfumy z feromonami naprawdę działają? Co to są feromony? I czy warto wydawać na nie pieniądze? To dość kontrowersyjna kategoria produktowa, której próżno szukać zazwyczaj w perfumeriach czy drogeriach stacjonarnych, a jednak coraz więcej sklepów online oferuje ją w swoim portfolio. Co kryje się zatem za słowem "feromony" umieszczonym na flakonie?

Perfumy z feromonami to produkty, które zawierają syntetycznie wytworzone substancje chemiczne, które są podobne do naturalnie występujących feromonów w organizmach ludzkich i zwierząt. Feromony są substancjami chemicznymi wydzielanymi przez organizmy w celu komunikacji z innymi osobnikami tego samego gatunku. Służą one przede wszystkim do przyciągania partnera płci przeciwnej, oznaczania terytorium, sygnalizowania gotowości do rozrodu oraz do innych form komunikacji.

 

Co to są feromony?

 

Wiele osób zastanawia się, co to są feromony i jaką rolę odgrywają. Feromony to nic innego jak substancje chemiczne wydzielane przez organizmy, zwłaszcza zwierzęta, w celu komunikacji z innymi osobnikami tego samego gatunku. Feromony mogą być wydzielane przez gruczoły specjalnie przystosowane do tego celu lub jako składniki wydzieliny ciała.

Istnieją feromony alarmowe, feromony śladu pokarmowego, feromony płciowe i wiele innych, które wpływają na zachowanie lub fizjologię. Feromony są wykorzystywane przez wiele organizmów, od prostych jednokomórkowych prokariotów po złożone wielokomórkowe eukarionty. Szczególnie dobrze udokumentowano ich zastosowanie wśród owadów. Ponadto niektóre kręgowce, rośliny i orzęski komunikują się za pomocą feromonów. Funkcje ekologiczne i ewolucja feromonów są głównym tematem badań z zakresu ekologii chemicznej.

Istnieją dowody na to, że ludzie, czyli gatunek homo sapiens sapiens również produkują feromony, ale ich rola i wpływ na zachowanie są słabo zrozumiane. Wiele badań nad ludzkimi feromonami pozostaje kontrowersyjnych i niejednoznacznych, dlatego nie jest jasne, czy mają one znaczący wpływ na relacje międzyludzkie.

 

Jak tworzy się perfumy z feromonami?

 

Produkcja perfum z feromonami jest procesem, który wymaga zrozumienia zarówno chemii feromonów, jak i technik używanych w przemyśle perfumeryjnym. Oto ogólny opis kroków, które są często stosowane w procesie produkcji takich perfum:

  • Wybór feromonów: Pierwszym krokiem jest identyfikacja i wybór konkretnych feromonów, które zostaną użyte w produkcji perfum. Feromony mogą różnić się w zależności od ich rodzaju, na przykład mogą być związane z przyciąganiem płci przeciwnej lub komunikacją społeczną.
  • Synteza feromonów: Feromony w perfumach zwykle nie są pozyskiwane z naturalnych źródeł, ale są raczej syntetycznie wytwarzane w laboratoriach. Proces ten jest skomplikowany i wymaga zaawansowanej wiedzy chemicznej.
  • Roztwór feromonów: Po wytworzeniu feromonów w postaci czystej, są one rozpuszczane w odpowiednich rozpuszczalnikach. To pozwala na uzyskanie substancji w płynnej postaci, która będzie można dodać do perfum.
  • Skomponowanie mieszanki: Perfumy to złożone mieszanki różnych substancji zapachowych. Feromony są jednym z wielu składników używanych do stworzenia końcowego zapachu. Perfumiarze muszą odpowiednio dozować feromony, aby uzyskać pożądany efekt.
  • Testowanie i analiza: Po skomponowaniu mieszanki perfum z feromonami, przeprowadza się testy sensoryczne, aby ocenić zapach i trwałość produktu. Warto również monitorować jakość i stabilność feromonów w czasie, aby upewnić się, że zachowują swoje właściwości.
  • Pakowanie i dystrybucja: Gotowe perfumy z feromonami są pakowane w odpowiednie butelki i opakowania, a następnie rozprowadzane na rynek. Mogą być dostępne w sklepach perfumeryjnych lub online.
  • Marketing i reklama: Firmy produkujące perfumy z feromonami często stosują agresywną strategię marketingową, sugerując, że ich produkty zwiększają atrakcyjność osobistą i skuteczność w nawiązywaniu relacji miłosnych. Reklamy te często opierają się na psychologii i emocjach, które towarzyszą temu tematowi.

Należy zaznaczyć, że produkcja perfum z feromonami jest trudniejsza i bardziej skomplikowana niż produkcja zwykłych perfum, ze względu na konieczność uwzględnienia skomplikowanej chemii feromonów i ich ewentualnego wpływu na zachowanie ludzi. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, naukowa skuteczność takich perfum w kontekście ludzkich interakcji jest wciąż przedmiotem kontrowersji i badań.

 

Czy perfumy z feromonami działają?

 

Perfumy z feromonami są reklamowane jako produkty, które mogą zwiększyć atrakcyjność osobnika wobec innych ludzi poprzez wykorzystanie tej naturalnej formy komunikacji. Twierdzi się, że stosowanie takich perfum może sprawić, że osoba staje się bardziej atrakcyjna i przyciągająca dla innych, co może pomóc w nawiązywaniu relacji miłosnych lub poprawie życia towarzyskiego. Jednak działanie perfum z feromonami jest przedmiotem kontrowersji i badań naukowych.

image

Coraz więcej marek wprowadza do oferty perfumy z feromonami, jednak są to głównie małe, niszowe brandy.

FOTO: Obsessive
Badania nad skutecznością perfum z feromonami nie są jednoznaczne. Istnieją pewne dowody na to, że feromony mogą wpływać na zachowanie innych ludzi, ale te dowody są ograniczone i niejasne. Badania nad tym tematem wykazują mieszane rezultaty, co sprawia, że trudno jednoznacznie stwierdzić, czy perfumy z feromonami rzeczywiście działają. To, czy i jak działają feromony w perfumach, pozostaje kwestią sporów wśród biologów, biochemików i psychologów.

Jednym z problemów jest to, że ludzkie feromony są stosunkowo słabo zrozumiane w porównaniu do feromonów zwierzęcych. Ponadto, receptory feromonów u ludzi są słabo zdefiniowane, co komplikuje badania nad nimi. W rezultacie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że syntetyczne feromony zawarte w perfumach mają istotny wpływ na ludzkie zachowanie.

Warto również zaznaczyć, że działanie perfum z feromonami może być subiektywne i zależeć od indywidualnych preferencji i skłonności każdej osoby. Co więcej, skuteczność takich perfum może być również uzależniona od kontekstu społecznego i sytuacji. To, czy feromony naprawdę działają, zależy od indywidualnego uznania. Niektóre osoby twierdzą, że stosowanie perfum z feromonami przynosi im korzyści w zakresie zwiększenia pewności siebie lub ułatwienia nawiązywania kontaktów towarzyskich, jednak te efekty mogą być wynikiem placebo lub subiektywnej oceny.

Warto pamiętać, że perfumy z feromonami są jednym z wielu produktów reklamowanych jako środki zwiększające atrakcyjność osobistą, i często są one sprzedawane za cenę znacznie wyższą niż zwykłe perfumy. Feromony, chociaż kojarzone ściśle z atrakcyjnością dla partnera/partnerki, są substancjami przekazującymi po prostu różne komunikaty; to, co przyciąga mole spożywcze do lepów, to również feromony, tylko owadzie.

 

Jak pachną feromony?

 

Chociaż mówi się potocznie o zapachu feromonow, to w rzeczywistości feromony są bezwonne. Nie wydzielają charakterystycznego zapachu, który można by wyczuć ludzkim zmysłem węchu. Feromony to substancje chemiczne, które działają na poziomie nieświadomym i pełnią istotną rolę w komunikacji między organizmami w świecie zwierząt, a także w pewnym stopniu u ludzi. Feromony występują naturalnie w organizmach ludzi i zwierząt i są wydzielane poprzez różne gruczoły i narządy, takie jak gruczoły potowe czy gruczoły płciowe. Jednakże nie ma możliwości ich wyczuwania w tradycyjny sposób, jak to ma miejsce w przypadku zapachów czy aromatów. Nie mają pojedynczej nuty zapachowej, tak jak np. cytrusy czy czekolada i nie jesteśmy w stanie wykryć ich obecności w mieszance, niemniej według niektórych naukowców nadal oddziaływają na ludzkie zachowanie, tak jak inne bezwonne substancje.

Czytaj także: Bielizna i kosmetyki – bliska ciału szansa dla private label

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zapachy
29.11.2023 19:33
Sztuka wyboru perfum: jak znaleźć idealny zapach dla siebie?

Rozróżnianie nut zapachowych -podstawowa wiedza o perfumach

Zanim przystąpimy do wyboru perfum, warto zrozumieć podstawowe terminy związane z nutami zapachowymi. Nuty te dzieli się na głowowe (początkowe), serca (środkowe) i bazy (końcowe). Główne nuty to te, które wyczuwamy od razu po aplikacji perfum, sercowe ukazują się po pewnym czasie, a nuty bazowe to trwały, długo utrzymujący się aromat.

Testowanie na skórze - niezastąpione doświadczenie zapachowe

Najlepszym sposobem, aby poznać, jak perfumy reagują z naszym naturalnym zapachem, jest przetestowanie ich na skórze. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przetestować kilka zapachów na nadgarstku i obserwować, jak zmieniają się w trakcie dnia. To doświadczenie pomoże zrozumieć, czy dany zapach naprawdę nam odpowiada.

Dopasowanie do okazji i pory dnia - perfumy na wszystkie sezony życia

Niektóre zapachy doskonale sprawdzają się w określonych sytuacjach. Lekkie, świeże aromaty idealnie pasują do letnich dni, podczas gdy intensywne, orientalne nuty mogą być doskonałym wyborem na wieczorne wyjście. Wybierając perfumy, zastanówmy się, do jakich okazji chcemy je nosić, i dopasujmy je do pór roku.

Zaufaj ekspertom - konsultacja z perfumiarzem

Wielu sklepach oferuje usługi doświadczonych perfumiarzy, którzy służą profesjonalnym doradztwem. Korzystając z ich wiedzy, możemy uzyskać spersonalizowane rekomendacje, dopasowane do naszych upodobań. Perfumiarze potrafią rozszyfrować nasze preferencje i zaproponować zapachy, które nas zaskoczą i zachwycą.

Wybór perfum jako prezentu - subtelne sztuczki

Jeśli zamierzamy kupić perfumy jako prezent, warto mieć na uwadze preferencje obdarowywanej osoby. Jeśli znamy jej ulubione nuty lub marki, łatwiej będzie nam dokonać właściwego wyboru. Jeżeli jednak jesteśmy w pełni pewni, że wybór zapachu może być trudny, warto zainwestować w elegancki zestaw próbek.

Gdzie szukać perfum w dobrych cenach?

Warto zapoznać się z ofertą dużych marek takich jak Notino czy Douglas. Znajdziesz tam z pewnością mnóstwo okazji zakupowych. Jeśli chcesz być na bieżąco z promocjami w kilku sklepach jednocześnie koniecznie pobierz wtyczkę Rabatio.com lub dodaj serwis do swoich ulubionych portali. Na pewno zaoszczędzisz sporo na zakupach. 

Wybieranie perfum to proces intymny i indywidualny. Kluczem do sukcesu jest otwarte podejście do eksploracji różnych aromatów, świadome testowanie na skórze oraz zdolność do zrozumienia, co naprawdę nam odpowiada. Odkrywanie świata zapachów to nic innego jak sztuka znalezienia siebie w buteleczce pełnej emocji i wyjątkowości.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zapachy
27.10.2023 13:38
Dlaczego perfumy zmieniają kolor?
Jednym z głównych czynników wpływających na zmianę koloru perfum są reakcje chemiczne między różnymi składnikami. Siora Photography via Unsplash
Perfumy są nieodłącznym elementem naszego życia, stanowiąc nie tylko ulubiony dodatek do codziennego ubioru, ale także wyjątkową formę wyrażenia siebie. Jednak niektórzy mogą być zaskoczeni, kiedy zauważą, że niektóre perfumy zmieniają kolor po pewnym czasie. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje te zmiany koloru w naszych ulubionych zapachach? Odpowiedź na te pytania może być bardziej zaskakująca, niż się wydaje.

Dlaczego perfumy się przebarwiają? To pytanie potrafi spędzić sen z powiek klientowi czy klientce, która zobaczy na wystawie blednącą zawartość eksponowanej na promienie UV butelki. Perfumy mogą zmieniać kolor z różnych powodów, w tym na skutek reakcji chemicznych, działania światła i utleniania składników. To naturalne zjawisko, które nie zawsze musi oznaczać utratę jakości zapachu. Aby chronić swoje perfumy przed zmianą koloru, warto przechowywać je odpowiednio, unikać działania czynników zewnętrznych i regularnie zamykać butelki. Niezależnie od zmiany koloru, zapach perfum wciąż może pozostawać magicznym akcentem naszego codziennego życia. Co zatem możemy powiedzieć konsumentowi czy konsumentce, którzy wspomną o takim problemie np. w trakcie wizyty w sklepie?

 

Procesy chemiczne w perfumach

 

Aby zrozumieć, dlaczego perfumy zmieniają kolor, musimy zagłębić się w chemię tych wyjątkowych substancji. Perfumy składają się z mieszaniny wielu składników chemicznych, w tym olejków eterycznych, alkoholu, substancji zapachowych oraz różnych dodatków, które nadają im trwałość i zapach. To właśnie te składniki mogą być odpowiedzialne za zmiany koloru.

Jednym z głównych czynników wpływających na zmianę koloru perfum są reakcje chemiczne między różnymi składnikami. Niektóre składniki perfum mogą reagować ze sobą, co prowadzi do powstania nowych związków chemicznych o innym kolorze. Na przykład, niektóre olejki eteryczne zawierają naturalne barwniki, które mogą reagować z innymi substancjami w perfumie, zmieniając kolor mieszanki.

 

Fotodegradacja — wpływ światła na perfumy

 

Innym czynnikiem wpływającym na zmiany koloru perfum jest wpływ światła. Perfumy są często przechowywane w przezroczystych butelkach, co oznacza, że są one narażone na działanie promieniowania UV. Promieniowanie to może wpływać na składniki chemiczne perfum, powodując fotodegradację — proces, w którym cząsteczki ulegają rozpadowi pod wpływem światła.

Podczas fotodegradacji mogą powstawać nowe związki chemiczne o innym kolorze, co prowadzi do zmiany koloru perfum. To zjawisko jest szczególnie widoczne w przypadku perfum zawierających składniki naturalne, takie jak olejki eteryczne pochodzenia roślinnego. Dlatego też wiele firm perfumeryjnych stosuje specjalne butelki i opakowania, które chronią perfumy przed działaniem promieniowania UV.

 

Procesy utleniania

 

Innym procesem, który może prowadzić do zmiany koloru perfum, jest utlenianie. To reakcja chemiczna, w której cząsteczki perfum reagują z tlenem z powietrza. Pod wpływem utleniania mogą powstawać nowe substancje chemiczne, które wpływają na kolor perfum.

Jednym z przykładów jest utlenianie składników perfum zawierających aldehydy, które są często stosowane jako środki zapachowe. Utlenianie tych substancji może prowadzić do powstania aldehydów karboksylowych o innym kolorze, co zmienia wygląd całej mieszanki perfum. To, dlaczego perfumy zmieniły kolor, mogło zależeć nawet od materiału, z którego wykonana jest butelka, a którego składniki weszły w reakcję z płynem.

 

Składniki perfum jako źródło zmiany koloru

 

Składniki używane do produkcji perfum mogą również być bezpośrednią przyczyną zmiany koloru. Niektóre olejki eteryczne i ekstrakty roślinne zawierają naturalne barwniki, które mogą wpływać na kolor perfum. Na przykład, lawenda często nadaje perfumom delikatny fioletowy odcień, podczas gdy bergamotka może dodać im lekką żółć. Kiedy te składniki reagują ze sobą lub z innymi substancjami w perfumie, mogą powodować zmianę koloru. Za nadawanie koloru perfumom odpowiedzialne są jednak nieraz syntetyczne barwniki. Jak każda substancja, również one podlegają degradacji i mogą jednak zmienić odcień, budząc zaniepokojenie właściciela czy właścicielki, dlaczego perfumy zmieniają kolor.

 

Jak chronić perfumy przed zmianą koloru?

 

Jeśli zależy nam na utrzymaniu koloru naszych perfum, istnieje kilka sposobów, aby je chronić przed niepożądanymi zmianami. Po pierwsze, należy przechowywać perfumy z dala od światła słonecznego i promieniowania UV. Butelki perfum powinny być trzymane w miejscach ciemnych i chłodnych, najlepiej w oryginalnych opakowaniach.

Po drugie, warto unikać ekstremalnych temperatur, które również mogą wpłynąć na trwałość i kolor perfum. Perfumy powinny być przechowywane w stałej temperaturze, najlepiej w przedziale od 10°C do 25°C.

Po trzecie, starajmy się ograniczać kontakt perfum z powietrzem. Po każdym użyciu należy dokładnie zakręcić butelkę, aby zapobiec utlenianiu składników.

Warto również pamiętać, że zmiana koloru perfum niekoniecznie oznacza, że produkt stracił swoją jakość zapachową. Wielu perfumiarzy stosuje stabilizatory i antyoksydanty, które pomagają utrzymać jakość zapachu, pomimo zmiany koloru.

Czytaj także: Co to są perfumy z feromonami i czy działają, czy to tylko chwyt marketingowy?

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. grudzień 2023 12:21