StoryEditor
Dziecko
17.03.2023 00:00

Jak rozmawiać z dziećmi o środowisku? – wyzwanie ekologiczne Mustela

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Posadzenie drzew, dbanie o trawnik to konkretne przykłady troski o naturę i działań, w które można włączyć dzieci / fot. shutterstock
Stojąc w obliczu kryzysu klimatycznego, poczucie bezradności i brak odpowiedzi powstrzymują nas przed udzielaniem wyjaśnień na zadawane przez dzieci pytania. Ponadto, nie chcemy ich martwić i wywoływać w nich lęku ekologicznego. Psychiatra dziecięcy i badacz naukowy z Yale School of Medicine, Laelia Benoit, dzieli się z nami wskazówkami, jak zapoznać dzieci z tym tematem.

Zrozum, dlaczego się krępujesz

Kiedy myślimy o rozmowie z naszymi dziećmi na temat zmiany klimatu, martwimy się, że możemy wywołać u nich niepokój, choć to nasz własny niepokój nas przed tym powstrzymuje. Czujemy się bezsilni, ponieważ ten temat kojarzy się ze śmiercią: końcem naszej planety, jej ekosystemu i zasobów. Tym samym zaczynamy myśleć o własnej śmiertelności: Ile będę mieć lat w 2050 roku? Co stanie się z moimi dziećmi, gdy mnie zabraknie? Ogólny lęk wywołany pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie i najnowszym raportem IPCC wraz z niewesołymi nagłówkami artykułów zmusza nas do odwrócenia wzroku. A jednak wśród dorosłych to brak działania powoduje największy niepokój. Stres motywuje nas do działania, a gdy tylko coś zrobimy, czujemy się mniej winni. 

Mów o wszystkim, ale za pomocą zrozumiałych dla nich słów

Dzieci potrafią zrozumieć wszystko, jeśli odpowiednio jasno im to wyjaśnisz, używając do tego zrozumiałych dla nich słów. Nawet pięciolatek doświadczył już straty i nie jest mu obce pojęcie wsparcia. Dzieci wiedzą, jak wtrącić się do rozmowy i pomóc. Zaczynając od tych dwóch bardzo prostych pojęć, jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak możemy na co dzień pomagać planecie: Światło i woda nie są niewyczerpalnymi zasobami. Prosimy planetę o bardzo dużo, a to, co otrzymujemy jest cenne. Ponadto, musimy dzielić się wodą i światłem ze wszystkimi mieszkańcami planety, żeby każdy mógł żyć w jak najlepszych warunkach. Dzieci chcą przede wszystkim widzieć rzeczy wyraźnie, dlatego zostawienie ich samych w ciemności wywołuje u nich niepokój. 

Skup się na faktach, aby urzeczywistnić swoje słowa

Wyłączaj światło. Nie zostawiaj odkręconej wody. Wyrzuć to do właściwego kosza. Nie marnuj papieru, użyj makulatury, jeśli chcesz coś narysować… Trudno zrozumieć i wykonywać polecenia, jeśli nie zna się ich podstaw. Tak jak dorośli, dzieci muszą wiedzieć, dlaczego ktoś każe im coś zrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjaśnienie znaczenia i wpływu proekologicznych zachowań. Nie wolno zostawiać śmieci na chodniku, ponieważ zanieczyszczą glebę. Papierowa chusteczka rozkłada się przez trzy miesiące, guma do żucia przez pięć lat, a plastikowa torba przez 450 lat. Później możesz przejść do nowego etapu nauki: szukania z dzieckiem informacji, prostych wyjaśnień z mapami i diagramami, obrazków, które w prosty sposób pokazują, jak działa elektryczność oraz jak i dlaczego poddajemy odpady recyklingowi, dlaczego dzielimy się naszymi zasobami i staramy się ich nie marnować. Tak uczymy nasze dzieci poszukiwania odpowiedzi, dokonywania świadomych wyborów i niebrania wszystkiego za pewnik. Jest wiele książek opowiadających o zmianie klimatu z perspektywy dziecka, które podają praktyczne sposoby, mogące pomóc. Jedną z nich jest The Story of Climate Change. A first book about how we can help save our planet autorstwa Catherine Barr i Steve’a Williamsa. Są również strony internetowe, takie jak climatekids.nasa.gov oraz gry planszowe, mogące pomóc w poszerzeniu wiedzy. 

Skup się na działaniach, które dzieci są w stanie wykonać

Dzieci poniżej 12. roku życia nie są w stanie zrozumieć abstrakcyjnych idei i trudno jest im wyobrazić sobie takie pojęcia jak przyczyna i skutek. Z tego powodu powinno się im przedstawiać informacje na odpowiednio małą skalę i skupiać się na poszczególnych działaniach. Jeśli powiesz im, że rodzina będzie jeść mniej mięsa, dobrze jest wyjaśnić, dlaczego: Gdy krowy oddychają, do atmosfery uwalniany jest metan, który jest gazem cieplarnianym przyczyniającym się do globalnego ocieplenia. Zatem gdyby wszyscy jedli mniej mięsa, jedna krowa mogłaby wykarmić 200 rodzin zamiast 30. Jeśli jednak zaczniesz opowiadać o przyczynach i skutkach na szeroką skalę (duże korporacje, przemysł spożywczy itp.), dzieci będą zdezorientowane. Możesz wyjaśnić zagrożenia dla naszego środowiska na przykładzie ogrodu (trawa żółknie i wysycha, gdy jest zbyt gorąco, ale możesz ją ożywić, dbając o nią, pszczoły i kwiaty są ważne itp.). 

Przydziel im zadania

Posadzenie rzodkiewek, dbanie o trawnik i założenie kompostownika to konkretne przykłady powolnego rytmu natury i tego, jak musimy o nią dbać. Możesz także wziąć udział w różnych inicjatywach odbywających się w miejscu twojego zamieszkania, takich jak zbieranie śmieci, sadzenie drzew i tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Dzięki temu dzieci uświadomią sobie, że mogą mieć pozytywny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. 

Podejmuj działania, ale odłóż poczucie winy na bok

Świadomość społeczna oraz kształtowanie jej u naszych dzieci jest ważne. Nie każda rodzina może sobie pozwolić na zostawienie samochodu i zakup pięciu biletów kolejowych, podczas wyjazdu na urlop. Wyjaśnij, że każdy robi to, co może, zależnie od możliwości. Dzięki temu unikniesz traktowania z góry tych, którzy nie mieli w życiu tyle szczęścia. Wyjaśnij też dzieciom, jak możemy zrekompensować mniej zrównoważone działania: Polecimy samolotem, ale przez resztę roku będziemy jeść mniej mięsa, co pomoże zmniejszyć nasz ślad węglowy. Najgorszą opcją jest wywołanie u dziecka uczucia bezradności: Mieszkam w bloku i nie mam ogródka, więc nie mogę założyć kompostownika ani posadzić drzewa. Co więc mogę zrobić? Poczucie bezsilności może sprawić, że dziecko nigdy więcej nie będzie chciało słyszeć o ekologii. 

Czytaj także: #MniejZnaczyWięcej, czyli jak łączyć korzyści produktów z korzyściami dla planety? – wyzwanie ekologiczne Mustela

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Dziecko
24.02.2023 00:00
Testowane przez WK. Linomag seria emolientowa: olejek do kąpieli, żel do mycia ciała i głowy i płyn do kąpieli
Kosmetyki emolientowe na stałe weszły już do kanonu pielęgnacji i wiedza o tym, na jakie problemy skórne mogą być receptą, jest dość powszechna. Dzięki stabilizowanemu olejowi lnianemu kosmetyki z serii emolientowej Linomag mogą być doskonałą odpowiedzią na potrzeby rodziców dzieci ze skórą bardzo suchą, skłonną do atopii czy alergii.

Emolienty to produkty lecznicze, maści lub kosmetyki nakładane bezpośrednio na skórę w celu jej ukojenia i nawilżenia. Pokrywają skórę filmem ochronnym, który zatrzymuje wilgoć. Emolienty są często stosowane w leczeniu suchych, swędzących lub łuszczących się chorób skóry, takich jak egzema, łuszczyca i rybia łuska; pomagają zapobiegać plamom zapalnym i zaostrzeniom tych stanów.

Linomag, marka znana i obdarzona zaufaniem przez polskich rodziców, proponuje konsumentom i konsumentkom serię kosmetyków dla dzieci właśnie tego typu; wzbogacone o stabilizowany olej lniany. Olej lniany jest naturalnie bogaty w witaminę E, wysoce funkcjonalny składnik odżywczy, o którym wiadomo, że zmniejsza widoczność niepożądanych przebarwień lub wyprysków skóry. Znany ze swojej kojącej natury, olej lniany jest bardzo lubianym składnikiem kosmetyków, dzięki swoim właściwościom łagodzącym, zmiękczającym i uspokajającym. Stanowi on również bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym kwasów omega-3 i omega-6 oraz pantenolu.

To, co szczególnie zwraca uwagę, to bardzo wysoka zawartość składników pochodzenia naturalnego; w przypadku żelu do mycia ciała i głowy jest to 95,94 proc. składników pochodzenia naturalnego, a jeśli chodzi o płyn do kąpieli - 98,38 proc. składników pochodzenia naturalnego. Dzięki takiemu stanowi rzeczy rodzice korzystający z kosmetyków emolientowych Linomag mogą spać spokojnie i nie martwić się o stan skóry swojego dziecka. Większość produktów z serii można stosować już od 1. dnia życia, np. żel do mycia ciała. Dostępne są również produkty dla starszych dzieci, np. olejek do kąpieli od 1. miesiąca życia, oraz płyn do kąpieli od 7. miesiąca życia.

W filmie zaprezentowałyśmy trzy produkty; olejek do kąpieli, żel do mycia ciała i głowy oraz płyn do kąpieli — każdy z nich może być stosowany osobno, lub można korzystać z trzech kosmetyków naraz w ramach holistycznej rutyny pielęgnacyjnej. Każdy z nich zamknięty jest w higienicznej butelce z pompką, która ułatwia użytkowanie i przedłuża przydatność kosmetyku. Dzięki swoim okluzyjnym właściwościom kosmetyki emolientowe Linomag mogą stać się ulubieńcami nie tylko najmłodszych, ale całych rodzin borykających się z problemem suchej, alergicznej skóry.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją!

 

Promocja
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Dziecko
15.12.2022 00:00
Testowane przez WK. Alphanova seria kosmetyków Bébé i Santé
()
Świeżo upieczone mamy potrzebują nie tylko kosmetyków, które zatroszczą się o skórę ich pociech, ale także tych, którym mogą zaufać ze swoją, dochodzącą do zdrowia skórą. Alphanova proponuje im komplementarne serie; Bébé dla malucha i Santé dla mamy.

Alphanova to francuskie laboratorium specjalizujące się w opracowywaniu organicznych i naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kosmetyki organiczne, z których większość jest produkowana we francuskim regionie Prowansji, są testowane pod kontrolą dermatologiczną, aby zagwarantować naturalne formuły, które są bezpieczne i odpowiednie dla najbardziej wrażliwej skóry.

Kolekcja kosmetyczna Bébé przeznaczona jest dla najmłodszych konsumentów, którzy są nie tylko podatni na alergie, ale także z natury delikatni i wymagają bardzo przemyślanej pielęgnacji. Młodzi rodzice znajdą w niej wszystkie produkty, których potrzebują do zatroszczenia się o skórę swojego dziecka: od płynu do kąpieli przez mleczka myjące aż do specjalnego płynu micelarnego. Wszystkie produkty Alphanova są wegańskie, a więc etyczne i wolne od składników pochodzenia zwierzęcego.

Mama to jednak nie tylko rodzicielka, ale także kobieta, która ma prawo do zadbania o swój wygląd i dobre samopoczucie. W serii Santé zatem znajdują się kosmetyki pozwalające zatroszczyć się o siebie w trakcie i po ciąży, kiedy przez organizm przetacza się burza hormonalna i warto zawczasu zapobiec ewentualnym nieestetycznym skutkom rozciągania skóry. Organiczne, naturalnego pochodzenia składniki opiekują się zmęczonym ciałem i pomagają mu w rekonwalescencji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją!

" allowfullscreen="allowfullscreen">

Promocja
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. kwiecień 2024 07:43