StoryEditor
Twarz
14.04.2020 00:00

Intymnie o pielęgnacji

Kosmetyki do higieny intymnej to coraz bardziej rozbudowywana kategoria produktów. Są już na tyle popularne, że zaliczane są do grupy preparatów do podstawowej pielęgnacji ciała.

Jak podkreśla Joanna Kowalczuk, kierownik działu marketingu w firmie Ziaja, kosmetyki do higieny intymnej zalicza się już do podstawowej pielęgnacji ciała, co tłumaczy ogromną różnorodność na sklepowej półce z tego typu preparatami. – Zwiększają się oczekiwania i potrzeby klientów, wyłaniają się także nowe grupy odbiorców, co wymaga szybkiego reagowania i wprowadzania ciekawych produktów oraz poszukiwania nowych rozwiązań. Dlatego  w swojej ofercie mamy już 41 produktów przeznaczonych do higieny intymnej – mówi.  

Rynek produktów do higieny intymnej jest w fazie intensywnego wzrostu – uważa Anna Piwnicka, współwłaścicielka Laboratorium Kosmetycznego Cosmoderma. – Ich sprzedaż cały czas się zwiększa – twierdzi. Tłumaczy też dlaczego. – Pielęgnacja sfery intymnej wymaga odpowiedniego utrzymania pH, aby zapewnić ochronę mikloflory i odpowiednią pielęgnację śluzówki – tłumaczy.

pH okolic intymnych powinno mieć kwaśny odczyn. Prawidłowe waha się w granicach 3,5-4,2 pH. To pozwala na utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej i zabezpieczenie przed infekcjami. 

Na jakie produkty jest popyt?

Anna Piwnicka podkreśla, że kobiety poszukują produktów o  delikatnym składzie i cenie dostosowanej do ich możliwości finansowych. Nie przejawiają skłonności do kupowania dużych pojemności, bo bardziej liczy się wygoda w użytkowaniu i kompaktowość opakowania.

Joanna Kowalczuk uważa, że przy wyborze produktu do higieny intymnej kobiety zwracają przede wszystkim uwagę na właściwości preparatu – do kogo jest kierowany, jakie substancje aktywne zawiera i na jakie potrzeby odpowiada. – Istotna jest też skuteczność, ale także zapach, pojemność i zaufanie do marki. Kobiety często poszukują konkretnych składników, np. ekstraktów roślinnych czy dobroczynnych kwasów – wylicza.

Zdaniem Aliny Olszewskiej, kierownika sprzedaży w Gentle Day, wiele kobiet rozczarowanych dostępnymi dotąd preparatami do higieny intymnej przerzuca się na produkty ekologiczne.

Płyny do higieny intymnej bądź chusteczki mogą mieć na tyle naturalny skład, że pozwalają zachować naturalne pH oraz nie niszczą flory bakteryjnej, co sprawia, że kobiety mogą uniknąć wielu problemów zdrowotnych – tłumaczy.

– Standardowe płyny do mycia ciała mogą podrażniać okolice intymne ze względu na zbyt wysokie pH. Wtedy dochodzi do uszkodzenia i wysuszenia błony śluzowej, co powoduje dyskomfort i może prowadzić do podrażnień – dodaje Anna Piwnicka.

Co dla dorosłych, co dla dzieci?

Nie jest rzadkością, że jednego produktu do mycia ciała używa cała rodzina, a do higieny intymnej stosowane są te same kosmetyki, co do mycia ciała. Anna Piwnicka uważa, że to błąd.

Szczególny nacisk powinniśmy położyć na edukację, że higiena sfer intymnych dorosłych i dzieci wymaga zupełnie innej pielęgnacji – zaznacza. – Dzieci nie powinny stosować płynów do higieny intymnej dla dorosłych, które mają obniżone pH. Potrzebują delikatnych płynów utrzymujących pH zasadowe lub obojętne, najlepiej w granicach 7 pH – podkreśla.

Natomiast medyczni eksperci doradzają, aby czytać skład preparatów i takich kosmetyków nie kupować malutkim dzieciom. Różne są też wymagania kobiet, dużo zależy od ich wieku i etapu rozwoju.

Gdy dziewczynka już miesiączkuje, to warto wytłumaczyć jej, jak odpowiednio zadbać o higienę. Płyny do higieny intymnej tak, ale raczej te bezzapachowe, o prostym składzie i naturalnych składnikach – podkreśla Monika Wójcik, położna i autorka kursu online dla świeżo upieczonych rodziców pierwsze100dnizmaluszkiem.pl.

W okresie noworodkowym pielęgnacja stref intymnych dziewczynki wymaga tylko wody przegotowanej albo soli fizjologicznej. Ważna jest kolejność mycia, a nie preparat do takiej higieny. Chodzi o uniknięcie zakażenia cewki moczowej bakteriami z odbytu – tłumaczy położna.

Najlepsza jest naturalna pielęgnacja

Mimo że popularność środków do pielęgnacji intymnej rośnie, lekarze i położne nie są tak entuzjastycznie nastawieni do nich, tłumacząc swój dystans zbyt inwazyjnym w stosunku do naturalnej flory bakteryjnej pochwy składem niektórych produktów pielęgnacyjnych.

Według Moniki Wójcik, korzystając ze środków do higieny intymnej, trzeba uważać na substancje zapachowe, odkażające i różne polepszacze, które mogą kobiecie zaszkodzić.

Ginekolog dr Anna Weber też jest zdania, że wiele płynów do okolic intymnych jest naszpikowanych chemią i odkażaczami, co nie sprzyja zdrowiu intymnemu.

Pomimo że oferta dla kobiet ciężarnych jest szeroka i zindywidualizowana, położna Monika Wójcik zaleca, aby kobieta po zajściu w ciążę nadal stosowała ten sam preparat do higieny intymnej, którego używała wcześniej, jeśli nie zauważyła alergii na substancje w nim zawarte.

Nie ma potrzeby zmian i eksperymentów w tym okresie, jeśli nasze dotychczasowe środki do higieny się sprawdzają. Należy unikać  zapachów, dodatków. Kobieta nie musi pachnieć rumiankami, za to dobre są pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie z rodzaju Lactobacillus, najczęściej Lactobacillus acidophilus – tłumaczy. Monika Wójcik przypomina, że ważna jest też dieta. – Pamiętajmy, że źródłem zdrowia są jelita. Dlatego ważne jest zakwaszanie organizmu kiszonkami i unikanie cukrów prostych. Wyhodowanie własnych pałeczek kwasu mlekowego powinno być kluczowe, gdy chcemy zachować zdrowie okolic intymnych – mówi.

Anna Piwnicka zwraca uwagę na niską świadomość wśród mężczyzn na temat pielęgnacji stref intymnych. Uważa, że w tym aspekcie jest jeszcze dużo do zrobienia, pomimo faktu, że rynek kosmetyków męskich się cały czas rozwija.

Mężczyźni niestety często używają jednego żelu do mycia całego ciała – włosów, twarzy i miejsc intymnych  – zauważa. Dodaje, że z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, aby mężczyzna stosował żele do higieny intymnej dla kobiet. Bardziej liczą się tu preferencje zapachowe i aspekt marketingowy, który ma ważną rolę w uświadamianiu mężczyzn w kwestii dbania o strefy intymne.

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
08.08.2024 11:51
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?stock.adobe.com

Starzenie się skóry twarzy jest procesem nieuniknionym, który dotyka każdego z nas. Choć nie możemy całkowicie zatrzymać upływu czasu, możemy podjąć kroki, które pozwolą spowolnić pojawienie jego oznak na skórze. Kluczem do utrzymania młodego wyglądu skóry jest odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i problemów. Włączenie do codziennej rutyny składników aktywnych, takich jak retinoidy, witamina C czy kwas hialuronowy, może znacząco poprawić jej kondycję. Jednak najważniejsza w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem jest fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dowiedz się co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać jędrność, gładkość i młody wygląd skóry.

Starzenie się skóry twarzy – przyczyny

Czynniki wpływające na starzenie się skóry można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Czynniki te oddziałują między sobą, a objawy starzenia skóry są ich wypadkową. Wśród najpopularniejszych teorii starzenia można wyróżnić starzenie chronologiczne i fotostarzenie. Starzenie chronologiczne, znane również jako starzenie wewnętrzpochodne, jest naturalnym procesem wynikającym z upływu czasu. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest ograniczona pula podziałów komórkowych. Komórki naszej skóry, podobnie jak wszystkie komórki w naszym ciele, mają zdolność do określonej liczby podziałów – jest to tzw. granica Hayflicka. Z każdym podziałem komórkowym skracają się telomery, czyli ochronne zakończenia chromosomów, co prowadzi do stopniowej utraty zdolności komórek do regeneracji i odnowy. Dodatkowo z biegiem lat dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli kluczowych białek odpowiadających za sprężystość i elastyczność skóry. W efekcie staje się ona cieńsza i mniej jędrna, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i linii mimicznych.

Z kolei fotostarzenie, zwane także starzeniem zewnątrzpochodnym, jest wynikiem długotrwałego narażenia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze słońca lub sztucznych źródeł, takich jak solaria. Promieniowanie UV prowadzi do uszkodzeń DNA w komórkach skóry, co przyspiesza procesy starzenia i prowadzi do powstawania przebarwień, głębokich zmarszczek oraz utraty jędrności. Fotostarzenie jest często bardziej widoczne niż starzenie chronologiczne, ponieważ uszkodzenia spowodowane słońcem kumulują się przez całe życie. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, w postaci kremów z filtrem SPF, jest więc kluczowa w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu skóry.

 

Etapy starzenia się skóry twarzy

Starzenie się skóry to złożony proces, który rozpoczyna się już około 25. roku życia, gdy dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli składników kluczowych dla utrzymania jej jędrności i elastyczności. Później około 30. roku życia dochodzi do zmniejszenia naturalnej produkcji kwasu hialuronowego. Spadek jego ilości prowadzi do utraty nawilżenia skóry, co powoduje, że staje się ona sucha, mniej jędrna i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Wraz z wiekiem zmienia się także ilość i aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry, w wyniku czego pojawiają się przebarwienia, a koloryt cery staje się nierównomierny. Postępuje też zmniejszenie ilości komórek w warstwie podstawnej naskórka, a wzrost ilość komórek warstwy rogowej, co daje obraz pogrubionej i nierównej powierzchni skóry.

Jak rozpoznać, że rozpoczął się proces starzenia się skóry?

Już między 20-30 rokiem życia, gdy skóra jest zazwyczaj jeszcze jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona, mogą pojawiać się pierwsze objawy starzenia skóry:

  • delikatne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza wokół oczu i ust, spowodowane ekspresją twarzy;
  • utrata blasku skóry, wynikająca ze spowolnienia odnowy komórkowej;
  • zwiększona suchość skóry, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio nawilżana.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

O ile starzenia wynikającego z wewnętrznych procesów, nie można zatrzymać to jak najbardziej można spowolnić skutki fotostarzenia i zminimalizować negatywny wpływ codziennych nawyków na skórę. Dlatego oprócz stosowania prawidłowej pielęgnacji należy pamiętać o diecie bogatej w antyoksydanty, witaminy (zwłaszcza witamina C i E) oraz kwasy omega-3, odpowiednim nawodnieniu, co najmniej 8h snu oraz unikaniu palenia tytoniu, picia alkoholu i długotrwałego stresu.

 

Stosuj właściwe kosmetyki do skóry dojrzałej

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej najlepiej skupić się na 3 kierunkach działania:

  • fotoochronie - regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku SPF jest jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry,
  • antyoksydacji - ochrona antyoksydacyjna minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników i przedwczesne starzenie skóry,
  • nawilżaniu - prawidłowo nawilżona skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

 

Najczęściej występujące składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych to: ceramidy, kannabidiol (CBD), kwas traneksamowy, kwas ferulowy, peptydy, retinoidy, resweratrol, witamina C i witamina E.

 

Postaw na zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki mimiczne

Najpopularniejsze zabiegi, które poprawią wygląd i kondycję skóry z widocznymi oznakami starzenia to:

  • peelingi chemiczne np. ferulowy, glikolowy czy TCA,
  • mezoterapia igłowa,
  • mezoterapia mikroigłowa,
  • zabiegi z wykorzystaniem aparatury: lasery: CO, HIFU, radiofrekwencja (RF).

 

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Aby zachować młodość i jędrność skóry na dłużej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Regularne stosowanie kremów nawilżających, np. z ceramidami i kwasem hialuronowym, pomaga utrzymać skórę elastyczną i gładką.
  • Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna przez cały rok. Stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym każdego dnia, nawet gdy jest pochmurno, znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry i pojawienia się przedwczesnych oznak jej starzenia.
  • Serum antyoksydacyjne jest kluczowe w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania nawilżenia skóry.
  • Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry.
  • Regularna aktywność fizyczna pomaga redukować stres, który ma negatywny wpływ na kondycję skóry.
  • Dostateczna ilość snu (7-9 godzin na dobę) jest kluczowa do utrzymania skóry w dobrej kondycji. To właśnie podczas snu ciało najlepiej regeneruje się.
  • Szkodliwe nawyki takie jak, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mają bardzo negatywny wpływ na skórę, przyspieszając procesy starzenia, dlatego należy ich unikać, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Bibliografia:

A.Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne, Warszawa 2022, s. 220-227.

A.Kołodziejczak, Kosmetologia I, Warszawa 2019, s. 169-206

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
04.07.2024 12:48
Skin streaming znów na topie. Na czym polega ten trend w pielęgnacji?
Materiał Partnera
Moda na ograniczenie produktów kosmetycznych do twarzy znów stała się popularna. Jak pielęgnować cerę i jakich produktów używać, by cieszyć się gładką i zdrowo wyglądającą skórą twarzy?

Skin streaming - tylko to, co najlepsze dla Twojej skóry

Dzisiejsze trendy pielęgnacyjne bardzo szybko się rozprzestrzeniają, a co za tym idzie, możemy wybierać w bardzo wielu propozycjach. Wystarczy śledzić social media, by dowiedzieć się, jak o skórę dbają gwiazdy show-biznesu, trendsetterki czy kobiety z drugiego końca świata. To również za sprawą internetu i krótkich filmików dotarła do nas moda na skin streaming. W przeciwieństwie do innych technik pielęgnacji twarzy nie zachęca ona do wypełniania swojej szafki, szuflady z kosmetykami po brzegi. Wręcz przeciwnie. Skin streaming zachęca do minimalizmu, do tego, by skupić się tylko na tych produktach, które naprawdę nam służą, rezygnując z oferowania skórze nadmiaru substancji.

To doskonała wiadomość dla kobiet, którym zależy na ograniczeniu liczby buteleczek w swojej kosmetyczce, ale również czasu poświęcanego na codzienną rutynę pielęgnacyjną i pieniędzy wydanych na ich zakup. Przestań kupować kosmetyki, tylko dlatego, że poleciła Ci je koleżanka z pracy lub jest atrakcyjna promocja cenowa. Wybieraj produkty, które faktycznie będą potrzebne i posłużą Twojej skórze.

image
Materiał Partnera

Skin streaming - dla jakiej cery będzie najlepszy?

Zanim zaczniesz naśladować jakikolwiek trend z sieci, upewnij się, że będzie on dobrym pomysłem dla  Twojej cery. Podpowiadamy więc od razu, że skin streaming jest wzorem odpowiednim dla każdego. Najważniejsze jest odpowiednie dobieranie kosmetyków, które odpowiedzą na problemy danego typu skóry. Każda potrzebuje jednak oczyszczania, nawilżania i ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Zaopatrz się w tym celu w dostosowany do Twojego typu cery płyn do mycia twarzy, krem nawilżający i krem z wysokim filtrem SPF. Tu warto zaznaczyć, że właścicielki cery tłustej i mieszanej, ze skłonnością do pojawiania się wyprysków, niedoskonałości, mogą potrzebować nieco więcej produktów, by zapewnić swojej skórze normalizacje, ograniczenie wydzielania sebum oraz redukcję trądziku.

image
Materiał Partnera

Jak wprowadzić skin streaming do swoich codziennych nawyków?

Zmiana codziennych nawyków i redukcja preparatów nakładanych na twarz może przywrócić jej dobrą kondycję oraz zdrowy wygląd. Jak zatem wygląda skin streaming krok po kroku?

  • Oczyszczanie - to podstawa każdej rutyny pielęgnacyjnej. Koniecznie myj twarz rano i wieczorem, by pozbyć się zabrudzeń pochodzących z zewnątrz, ale również potu oraz sebum. Wybieraj delikatne, lecz skuteczne produkty myjące odpowiednie dla twoich indywidualnych potrzeb.
  • Nawilżanie - must have dla absolutnie każdej skóry. Postaw na kremy pielęgnacyjne zawierające np. kwas hialuronowy, glicerynę, ceramidy, d-panthenol.
  • Ochrona przed słońcem - zabezpieczając cerę kremami z wysokim SPF, chronisz ją przed pojawianiem się nieestetycznych przebarwień, ale przede wszystkim przed zjawiskiem fotostarzenia. Każdego, nawet pochmurnego jesiennego dnia, zabezpieczaj twarz przed słońcem, a dłużej pozostanie gładka i młoda.

Po więcej porad z zakresu pielęgnacji zajrzyj do innych naszych artykułów. Dowiedz się, czy lepsze jest mydło czy żel pod prysznic, jak aplikować krem do twarzy lub jak wybrać krem do cery naczynkowej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. wrzesień 2024 01:03