StoryEditor
Zdrowie
20.03.2023 00:00

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jak Polacy wypadają w tym temacie?

Większość Polaków myje zęby dwa razy dziennie. Jednak liczne jest tez grono osób, która po szczoteczkę do zębów sięga tylko raz dziennie / fot. materiały prasowe
Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60 proc. Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20 proc. robi to tylko raz. Z kolei ponad 11 proc. ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3 proc. częściej. Tylko nieco ponad 2 proc. czyści zęby po każdym posiłku. Eksperci oceniają, że sytuacja jest niepokojąca. Tym bardziej, że w Polsce brakuje zorganizowanej polityki profilaktycznej, szczególnie skierowanej do najmłodszych.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal każdego dorosłego Polaka oraz 82 proc. sześciolatków. Co więcej, dane dotyczące Polski, zawarte w najnowszym raporcie WHO Global Oral Health, pokazują, że aż 46 proc. przypadków próchnicy wśród dzieci w wieku do 9 lat nie jest leczonych, natomiast częstotliwość utraty zębów u osób powyżej 20. roku życia wynosi blisko 12 proc..

Jak często Polacy myją zęby?

Z najnowszego badania opinii publicznej pt. „Jak często Polacy myją zęby?”, autorstwa Uce Research oraz Implant Medical, wykonanego na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca dorosłych Polaków, wynika, że większość rodaków (57,6 proc.) przeważnie czyści zęby dwa razy dziennie.

W ocenie prof. dr hab. Marzeny Dominiak, prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS), taki wynik jest dowodem braku świadomości prozdrowotnej Polaków na temat wpływu stanu zębów na ogólne zdrowie.

– Chodzi nie tylko o piękny uśmiech, choć on na pewno jest ważny. Zadbane zęby przede wszystkim pozwalają na zachowanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego, naszego mózgu, nerek, oczu i stawów, a także zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych – mówi prof. Dominiak.

Z kolei dr Piotr Przybylski, współautor badania z kliniki Implant Medical zwraca uwagę na to, że częstotliwość mycia zębów to nie wszystko. Równie istotna jest jakość tego zabiegu higienicznego.

Dokładność i czas mycia są kluczowe dla zdrowia jamy ustnej i frekwencji próchnicy. Czyszczenie zębów miękką szczoteczką powinno trwać minimum dwie minuty, o czym Polacy często zapominają. Zaleca się również używanie irygatorów oraz płukanek. Ale z tym jest jeszcze gorzej – alarmuje dr Przybylski.

W opinii eksperta, brak wiedzy wynika z niedostatku lekcji profilaktycznych na ten temat w czasie edukacji wczesnoszkolnej i późniejszej.

– Właściwie można to uznać za brak zarówno opieki stomatologicznej w systemie zdrowia finansowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i systemowej na każdym poziomie – mówi ekspert.

Dr Przybylski podkreśla dodatkowo, że sytuacja ze zdrowiem zębów Polaków poprawiłaby się, gdyby polityka informacyjna była lepsza, szczególnie skierowana do najmłodszych. I dodaje, że nic lepiej nie działa niż przyzwyczajanie dziecka od początku do poprawnego mycia zębów.

Kiedyś w szkołach były gabinety dentystyczne. Uczniom sprawdzało się regularnie stan uzębienia, uświadamiało się je w kwestiach profilaktyki i leczyło się ich zęby. Dzisiaj tego w zasadzie nie ma, poza nielicznymi wyjątkami, co jest wielką szkodą dla całego społeczeństwa. Gabinety wprawdzie wracają do szkół, ale ciągle jest ich bardzo mało i to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Osoby z dużych miast oraz z wyższym wykształceniem lepiej dbają o higienę jamy ustnej

Obserwacje ekspertów, upatrujących źródła problemu w niedostatecznej informacji, potwierdzają wyniki badania, wskazujące, kim są osoby myjące zęby dwa razy dziennie. Poza przeważającą ilością kobiet (50,9 proc.), są to najczęściej dorośli z grup wiekowych 65-74 oraz 18-24 lat, pochodzący głównie z miast liczących 200-499 tys. mieszkańców i zazwyczaj legitymujący się wykształceniem wyższym. Najczęściej też mają oni dochody netto na poziomie ponad 9 tys. zł.

Prof. Marzena Dominiak zwraca uwagę na to, że wszystkie te grupy łączy jedno – dostęp do informacji. Osoby o średnim i wysokim statusie majątkowym nie mają problemu z przyswajaniem wiedzy o zdrowiu, nawet jeśli mieszkają na wsi. Młodzi Polacy czerpią wiedzę z mediów społecznościowych. Natomiast seniorzy są grupą, która z racji wieku ma wykształcone właściwe nawyki i rozumie, dlaczego jest ważne dbanie o zęby.

Podobnego zdania jest drugi z ekspertów.

– Kobiety lepiej dbają o swój dobrostan i jest to nawet udowodnione naukowo – mówi dr Piotr Przybylski. – Statystycznie osoby z dużych miast oraz z wyższym wykształceniem bardziej zwracają uwagą na swój ogólny stan zdrowia, również na higienę jamy ustnej. Takie osoby mają większą świadomość prozdrowotną, nie tylko stomatologiczną, częściej też korzystają z regularnych wizyt profilaktycznych – dodaje ekspert.

Zapracowani i zmęczeni Polacy nie znajdują czasu na mycie zębów

Druga co do liczebności grupa badanych (19,8 proc.) wskazała, że myje zęby tylko raz dziennie. W ocenie tego, czy to dobry wynik, czy zły, zdania ekspertów są jednak podzielone. Prof. Dominiak uważa, że szczotkowanie tylko raz dziennie to za mało, by przeciwdziałać próchnicy.

– Należy zapamiętać i wdrożyć do codziennego stosowania tzw. złotą regułę profilaktyki zdrowotnej. Dwa razy dziennie szczotkujemy zęby, przez dwie minuty i dwa razy w roku jesteśmy na wizycie profilaktycznej u stomatologa – rekomenduje prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Natomiast dr Przybylski uważa, że jeśli myje się zęby efektywnie, czyli prawidłową metodą przez dwie minuty oraz właściwie dobraną szczoteczką i pastą z fluorem, to szczotkowanie raz dziennie może zapewnić dostateczny stan zdrowia jamy ustnej. Oczywiście, jak podkreśla ekspert, częstotliwość powinna być wyższa. Ważna jest też technika samego mycia zębów.

– Warto wybrać się na wizytę do higienistki stomatologicznej, aby przeprowadziła instruktaż higieny jamy ustnej, ponieważ większość pacjentów nie umie prawidłowo szczotkować zębów i nie zachowuje podstawowych zasad – rekomenduje specjalista z Implant Medical.

Pozostałe wyniki badania wskazują na to, iż 11,3 proc. dorosłych Polaków szczotkuje zęby trzy razy dziennie. 2,6 proc. czyści je jeszcze częściej. Natomiast tylko 2,2 proc. ankietowanych zapewnia, że robi to po każdym posiłku. 1,4 proc. rodaków nie myje zębów w ogóle, a 2,8 proc. nie zajmuje się tym codziennie. Do tego należy dodać, że 1,1 proc. dorosłych Polaków myje zęby każdego dnia, ale tylko, gdy sobie o tym przypomni. Z kolei 1,2 proc. rodaków nie potrafi określić częstotliwości szczotkowania zębów.

– Powyższa sytuacja ma tak zwane drugie dno. Często Polacy są tak zapracowani i zmęczeni, że nie znajdują czasu na mycie zębów. I to jest niestety trauma naszych czasów. Dlatego jeszcze raz warto podkreślić, że potrzebna jest lepsza polityka informacyjna skierowana do Polaków, szczególnie do tych najmłodszych. Inaczej choroby związane z uzębieniem będą się szybciej i niebezpieczniej rozwijać. Na tym oczywiście straci całe społeczeństwo – komentuje dr Przybylski.

Tymczasem prof. Dominiak zwraca uwagę na to, że zbyt częste mycie zębów też nie jest właściwe, bo może prowadzić do rozwoju zmian w tkankach miękkich i twardych zębów. Za dobre uważa natomiast niskie statystyki osób lekceważących rangę mycia zębów dla zdrowia.

– Szczotkowanie zębów tylko raz dziennie to stanowczo za mało. Warto też częściej przypominać proste zasady profilaktyki próchnicy oraz uświadamiać, jak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat – podsumowuje prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
27.02.2024 15:50
Bielizna, która zmienia wszystko: Odkryj najlepsze biustonosze push-up
fot. Materiał Partnera
Biustonosze damskie push up to nieocenione narzędzia w kreowaniu kobiecych sylwetek. Dobrze dobrana damska bielizna zapewnia kobiecie wsparcie i komfort na co dzień, ale również wpływa na sposób, w jaki ubrania układają się na ciele. Biustonosz push-up, dzięki swojej unikalnej konstrukcji, potrafi nie tylko modelować biust, ale także wizualnie go powiększać i podnosić. Jeśli tego właśnie oczekujesz — wybierz biustonosz push-up, który sprosta Twoim oczekiwaniom zarówno pod względem estetycznym, jak i komfortu noszenia.

Co sprawia, że biustonosz push-up jest wyjątkowy?

Unikalność biustonoszy push-up tkwi w zdolności do modelowania sylwetki, podnoszenia biustu i zapewnienia optycznego powiększenia. To wszystko sprawia, że to właśnie model push-up jest jednym z najbardziej pożądanych typów biustonoszy.

Biustonosze push-up charakteryzują się konstrukcją, która modeluje biust poprzez podniesienie i zbliżenie do siebie piersi. Zastosowanie różnych rodzajów wkładek pozwala na dopasowanie efektu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Miseczki mogą być wypełnione w różnym stopniu, co daje użytkowniczkom kontrolę nad pożądanym stopniem push-up.

Różne typy biustonoszy push-up - bielizna kobieca na różne okazje

Bielizna damska oferuje wiele typów biustonoszy push-up, dostosowanych do różnych preferencji i potrzeb. Od modeli zapewniających subtelne podniesienie (biustonosze miękkie), przez te oferujące średni poziom wsparcia (biustonosze półusztywniane), aż po intensywnie modelujące i maksymalnie powiększające biust (biustonosze usztywniane).

Poszczególne modele są przeznaczone zarówno dla kobiet z mniejszym biustem, które pragną optycznie go powiększyć, jak i dla pań z większymi piersiami, szukających dodatkowego wsparcia i modelowania. Niezależnie od rozmiaru, każda kobieta może znaleźć biustonosz push-up, który spełni jej oczekiwania.

Bielizna damska push-up i jej wpływ na postawę i wygląd kobiecej sylwetki

Biustonosze damskie push up nie tylko zmienia wygląd biustu, ale mogą również pozytywnie wpłynąć na postawę ciała. Poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia i podniesienia piersi, biustonosze mogą ułatwiać przyjmowanie wyprostowanej postawy — to bardzo ważne zarówno dla wyglądu, jak i zdrowia kręgosłupa. Efekt wizualny, jaki oferuje biustonosz push-up, przekłada się także na wzrost pewności siebie i pozytywne postrzeganie własnego ciała.

Jak wybrać idealny biustonosz push-up?

Wybór idealnego biustonosza push-up może wydawać się wyzwaniem, lecz dzięki kilku prostym wskazówkom, proces ten staje się znacznie łatwiejszy. Należy uwzględnić rozmiar, fason, materiał oraz konstrukcję biustonosza, aby zapewnić sobie nie tylko pożądany efekt wizualny, ale również maksymalny komfort noszenia.

Dobór rozmiaru i fasonu

Rozmiar biustonosza jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia i komfortu. Aby wybrać idealny biustonosz push-up, należy dokładnie zmierzyć obwód pod biustem i obwód w biuście.

  • Dobrze dobrany biustonosz powinien przylegać do ciała, nie powodując ucisku, ani nie pozostawiając zbyt dużo wolnej przestrzeni.
  • Fason biustonosza push-up powinien być dostosowany do kształtu i rozmiaru piersi  — mniejsze biusty mogą korzystać z modeli z większym wypełnieniem dla efektu powiększenia, podczas gdy większe biusty mogą wymagać biustonoszy z mniejszym wypełnieniem, skoncentrowanych na modelowaniu i podtrzymaniu.

Przeczytaj także: Walentynkowe inspiracje: Bielizna na walentynki dla każdej sylwetki.

Znaczenie materiału i konstrukcji

Materiał, z którego wykonany jest biustonosz, ma bezpośredni wpływ na komfort noszenia. Warto szukać biustonoszy wykonanych z miękkich, oddychających materiałów, które zapewnią komfort przez cały dzień. Konstrukcja biustonosza również ma znaczenie — powinna ona zapewniać równomierne podtrzymanie, nie wywierając nadmiernego nacisku na żadną część ciała. Sprawdź, czy ramiączka są regulowane i czy zapięcie pozwala na dostosowanie obwodu.

Unikanie typowych błędów

Istnieje kilka typowych błędów, które są najczęściej popełniane podczas wyboru biustonosza push-up. Należą do nich:

  • wybór zbyt małego rozmiaru w nadziei na większy efekt push-up — może to prowadzić do dyskomfortu i deformacji biustu
  • ignorowanie swojego naturalnego kształtu biustu — ważne jest, aby wybrać model, który będzie współgrał z naturalnym kształtem Twojego biustu, zapewniając optymalne wsparcie i sensualny wygląd
  • zrezygnowanie z przymierzenia biustonosza i pomocy brafitterki — każdy biustonosz może leżeć inaczej, dlatego warto przymierzyć kilka modeli, aby znaleźć ten idealny.

Najlepsze biustonosze push-up na rynku!

Wybór idealnego biustonosza push-up to decyzja, która zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdej kobiety. Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli oraz marek, które specjalizują się w dostarczaniu kobietom najwyższej jakości damskiej bielizny. Jedną z nich jest Esotiq, w której ofercie znajdziesz duży wybór eleganckich biustonoszy push-up, zaprojektowanych i wykonanych z dbałością o najdrobniejsze detale.

Tekst powstał przy współpracy z Olą Brafitterką z Esotiq. Dziękujemy za porcję merytorycznej wiedzy o biustonoszach push-up!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zdrowie
21.02.2024 17:32
Akcja Biustowniczki, czyli bezpłatne badania USG piersi nawet dla nieubezpieczonych kobiet
Akcja bezpłatnego badania piersi Buntowniczki rozpocznie się 8 marca 2024 r.Shutterstock
Z bezpłatnych badań USG piersi, bez skierowania, ubezpieczenia i zapisów, będą mogły skorzystać młode kobiety w ramach akcji Biustowniczki organizowanej przez Fundację Kapitan Światełko i Santander Consumer Bank. Akcja rusza już 8 marca br.

„Biustowniczki” to akcja skierowana do kobiet w wieku 18-35 lat, których nie obejmują systemowe programy profilaktyczne. Nawet nie mając ubezpieczenia i skierowania kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnego USG piersi, bez skierowania. Badania odbędą się na terenie wybranych galerii handlowych w największych miastach Polski, w specjalnie przygotowanych gabinetach mobilnych. Projekt organizuje Fundacja Kapitan Światełko, odpowiedzialna za bliźniaczą kampanię „Mosznowładcy”, natomiast jej wyłącznym partnerem strategicznym jest Santander Consumer Bank, który sfinansuje badania.

– Biustowniczki to kampania, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Chcemy zapewnić jak najszerszy dostęp do badań przesiewowych młodym kobietom – czyli grupie, której problemy często bywają bagatelizowane. Biustowniczki zapraszają do aktywnego dbania o swoje zdrowie, jak najbardziej skracając drogę do profesjonalnych badań USG piersi – uczestniczki nie poniosą żadnych kosztów, nie potrzebują skierowań ani dokumentacji. Nowotwory w wieku 20-30 lat zdarzają się rzadziej, natomiast mają bardziej agresywny przebieg – dzięki badaniom profilaktycznym dajemy kobietom potężne narzędzie w walce z nimi - wiedzę. Kampanię wesprą influencerki z całego kraju, które pomogą nam informować młode dziewczyny, że pomimo wielu stereotypów, o zdrowie należy dbać bez względu na wiek – mówi Sabina Żurek, koordynatorka „Biustowniczek” z Fundacji Kapitan Światełko.

Aby skorzystać z badań, należy jedynie pojawić się w miejscu wyznaczonym przez organizatora i poczekać na swoją kolej w gabinecie mobilnym. Głównym celem akcji jest edukacja pod kątem profilaktyki zdrowotnej. Rak piersi jest rozpoznawany co roku u blisko 2 mln kobiet na całym świecie. Jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet.

Akcja „Biustowniczki” rozpocznie się symbolicznie 8 marca br. we Wrocławiu w Galerii Dominikańskiej przy pl. Dominikańskim 3. W kolejne piątki i soboty, aż do 18 maja br., mobilne gabinety USG pojawią się w galeriach handlowych w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Katowicach i Poznaniu. Każdego dnia akcji lekarze i pielęgniarki poświęcą 10 godzin na zbadanie uczestniczek w dwóch gabinetach mobilnych.

– W ramach „Biustowniczek” planujemy również e-mailową kampanię edukacyjną skierowaną do klientek banku z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych opracowanych na potrzeby akcji – mówi Sylwia Małycha, menadżerka ds. komunikacji wewnętrznej i PR z Santander Consumer Banku. – Każda z nich dostanie też zaproszenie do udziału w darmowych badaniach. Finansowanie „Biustowniczek” jest dla nas również okazją do tego, żeby promować zdrowie piersi i jąder wśród załogi naszego banku oraz ich rodzin. Mamy zaplanowaną w tym celu specjalną serię działań m.in. badania przesiewowe w gabinetach mobilnych w naszym biurze dla pracowników oraz ich rodziców i cykl spotkań z ekspertami w obszarach związanych z profilaktyką zdrowia piersi i jąder.

Materiały edukacyjne opracowane na potrzeby projektu „Biustowniczki” i harmonogram badań można znaleźć na stronie: www.biustowniczki.pl

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. marzec 2024 09:38