StoryEditor
Producenci
21.07.2025 12:38

Advent przejmuje większościowy udział w portfolio Essential Home należącym do Reckitt

(fot. Shutterstock) / Shutterstock

Advent International, globalny fundusz private equity, ogłosił zawarcie porozumienia z firmą Reckitt w sprawie przejęcia 70 proc. udziałów w jej segmencie Essential Home. Wartość całej transakcji oszacowano na maksymalnie 4,8 miliarda dolarów, z czego nawet 1,3 miliarda dolarów może stanowić płatność warunkowa lub odroczona.

Celem operacji jest wyodrębnienie z Reckitt niezależnej platformy biznesowej, skoncentrowanej na segmencie domowych produktów codziennego użytku. Portfolio Essential Home obejmuje dobrze znane marki, takie jak Air Wick, Calgon, Woolite, Cillit Bang czy SBP. Produkty te generują łączne przychody netto na poziomie około 2,6 miliarda dolarów rocznie i są obecne w ponad 70 krajach na całym świecie. Nowo powstała jednostka ma stać się samodzielnym globalnym graczem w sektorze środków do pielęgnacji domu.

Reckitt, mimo sprzedaży większościowego pakietu udziałów, zachowa 30 proc. własności Essential Home, co – jak podkreślono w komunikacie – ma potwierdzać zaufanie firmy do dalszego potencjału wzrostu i wartości marki. Obie strony podkreślają zgodność strategiczną oraz wspólne zaangażowanie w długoterminowe zwiększanie efektywności operacyjnej nowego podmiotu.

Advent zapowiada zwiększenie inwestycji w rozwój marek, innowacje produktowe i działania marketingowe. Priorytetem ma być poprawa doświadczeń konsumenckich oraz zacieśnienie współpracy z partnerami handlowymi. Fundusz posiada już doświadczenie w sektorze dóbr konsumpcyjnych, mając w swoim portfolio takie firmy jak Parfums de Marly, Zimmermann, Sauer Brands czy Orveon.

Finalizacja transakcji uzależniona jest od spełnienia standardowych warunków zamknięcia oraz uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych. Oczekuje się, że operacja znacząco wpłynie na pozycję Essential Home jako niezależnego lidera w kategorii środków czystości i produktów do pielęgnacji domu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.07.2025 20:44
Francuski dom mody Longchamp wprowadzi do oferty perfumy – umowa z Interparfums już podpisana
Longchamp podpisał 22 lipca umowę licencyjną z grupą InterparfumsLongchamp mat.pras.

Longchamp, paryski dom mody, znany głównie z produkcji charakterystycznych toreb, torebek i akcesoriów, podpisał 22 lipca umowę licencyjną z grupą Interparfums. Umowa weszła w życie z momentem jej podpisania i ma obowiązywać do końca 2036 roku.

W ramach tej globalnej umowy, obowiązującej na wyłączność, Interparfums będzie odpowiedzialne za tworzenie, produkcję i dystrybucję linii zapachowych, dostępnych w punktach sprzedaży marki Longchamp oraz w ramach dystrybucji selektywnej (domy towarowe, perfumerie i sklepy wolnocłowe) – poinformowały obydwie grupy, Interparfums i Longchamp, w opublikowanym wspólnie komunikacie prasowym.

Poinformowano przy tym, że pierwszy nowy produkt, wprowadzony w ramach tej umowy, ma trafić na rynek w 2027 roku. 

Zobacz też: Kolejna marka modowa wkracza do branży perfumiarskiej – tym razem Jacquemus

Grupa Interparfums posiada licencje na perfumy takich marek, jak m.in. marek Boucheron, Lacoste, Karl Lagerfeld i Van Cleef & Arpels. Jest również właścicielem marek perfum Lanvin, Goutal i Rochas.

Grupa w 2024 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 880 mln euro.

Zobacz też: Interparfums zamknęło I. kwartał 2025 wzrostem przychodów

Longchamp to francuska firma, która już od czterech pokoleń znajduje się w rękach rodziny Cassegrain – potomków jej założyciela, Jeana Cassegraina. Na przestrzeni ponad siedmiu dekad marka ta, założona w Paryżu w 1948 roku, zyskała międzynarodową renomę. Obecnie na całym świecie działa ok. 350 butików Longchamp oraz firmowy sklep internetowy. 

W ostatnich latach ta marka z tradycjami stała się popularna wśród młodego pokolenia – odkryły ją na nowo i polubiły "Zetki", a charakterystyczne (lekkie, solidne, praktyczne i wygodne) ortalionowe torby z logotypem konia wyścigowego stały się popularnym akcesorium wśród studentek i licealistek. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.07.2025 09:54
L‘Oréal stawia na dalszy wzrost w Indiach i reorganizuje tamtejszy odział
Aseem Kaushik obejmie stanowisko prezesa L‘Oréal IndiaL‘Oréal India

L‘Oréal India, spółka zależna należąca do globalnego giganta kosmetycznego L‘Oréal, wprowadziła zmiany w strukturze zarządzania w Indiach. Krok ten wskazuje na ambicje firmy, aby rozwijać się na jednym z najbardziej dynamicznych obecnie rynków kosmetycznych na świecie. Od 1 października Jacques Lebel obejmie stanowisko dyrektora generalnego L‘Oréal India, zastępując Aseema Kaushika, który obejmie stanowisko prezesa

Jak wskazują branżowe media, ta zmiana w systemie zarządzania następuje w momencie, gdy francuski gigant kosmetyczny podąża w kierunku ponad dwukrotnego zwiększenia swojego biznesu w Indiach w ciągu najbliższych kilku lat. Te ambitne plany są podyktowane szybkim rozwojem rynku kosmetycznego w Indiach, napędzanym przez rosnącą klasę średnią i zauważalny, zwiększony popyt na kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry.

Jacques Lebel był wcześniej dyrektorem generalnym działu konsumenckiego L‘Oréal w Meksyku. Przed dołączeniem do L‘Oréal zajmował stanowiska kierownicze w Procter & Gamble oraz AB InBev.

Aseem Kaushik, który obejmie stanowisko prezesa L‘Oréal India, będzie skupiać się wizerunku korporacji, public affairs, relacjach z instytucjami i inicjatywach CSR.

L‘Oréal, działający na rynku indyjskim od 1994 roku, może się obecnie pochwalić zróżnicowanym portfolio, obejmującym marki konsumenckie (L‘Oréal Paris, Maybelline New York i Garnier), a także marki luksusowe (Lancôme, Kiehl‘s i Yves Saint Laurent Beauté). L‘Oréal podkreśla, że 95 swoich produktów przeznaczonych na rynek indyjski produkuje lokalnie - jest to ok. 500 mln sztuk w skali roku.

Część tej produkcji jest eksportowana, głównie do krajów Zatoki Perskiej.

Zamierzamy rozbudować nasze fabryki, zwiększyć moce produkcyjne i wzmocnić eksport – podkreślał w wypowiedziach dla mediów w czerwcu ub. roku prezes L‘Oréal, Nicolas Hieronimus, potwierdzając strategiczne znaczenie Indii dla grupy. 

Zobacz też: L’Oréal planuje znaczące inwestycje i wzrost produkcji w Indiach

Firma zwiększyła również inwestycje na lokalnym rynku, nabywając w ostatnim czasie udziały w dwóch wschodzących indyjskich markach – Deconstruct (pielęgnacja skóry) i Arata (pielęgnacja włosów) – za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego Bold, skupionego na innowacyjnych start-upach w sektorze kosmetycznych.

Wg prognoz, do 2027 roku indyjski rynek kosmetyczny może osiągnąć wartość 28,8 mld euro.

Zobacz też: Kolejna zachodnia firma kosmetyczna planuje podbój rynku w Indiach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. lipiec 2025 02:48