StoryEditor
Producenci
22.03.2021 00:00

Brazylia kupuje kosmetyki. Wyraźny wzrost sprzedaży produktów kosmetycznych i higienicznych

Pomimo pandemii brazylijski sektor higieny osobistej, perfum i kosmetyków zamknął rok 2020 z 5,8 proc. wzrostem - wynika z danych Brazylijskiego Stowarzyszenia Przemysłu Higieny Osobistej, Perfumerii i Kosmetyków (ABIHPEC), które opublikował portal Premium Beauty News..

Roczny wzrost o 5,8 proc. jest znacznie wyższy od prognozowanego 1,1 proc. w sierpniu. Według ABIHPEC ten imponujący wzrost można wyjaśnić kilkoma czynnikami, w tym intensyfikacją nawyków higienicznych aby zmniejszyć ryzyko zakażenia i zachorowania na COVID-19.

Przy wzroście sprzedaży o 808 proc. w porównaniu z rokiem 2019, dezynfekujące żele do rąk są najlepszą ilustracją tego, co stowarzyszenie branżowe nazywa „koszykiem COVID-19”, który obejmuje również chusteczki papierowe (+ 77%), ręczniki kuchenne (+ 33,2%), płyn mydło (+ 22,3%), mydła w kostce (+ 9,5%) i papier toaletowy (+ 12,7%).

Pielęgnacja skóry odnotowuje dwucyfrowy wzrost

Sytuację tę wykorzystały inne kategorie produktów, również związane z nawykami higienicznymi, np. produkty do kąpieli. Jednak wyniki kategorii produktów do pielęgnacji ciała i twarzy są jednymi z najbardziej zaskakujących, ze sprzedażą o 21,9% wyższą niż w 2019 roku. Wszystkie produkty w tym segmencie odnotowały dwucyfrowy wzrost. Maski do twarzy zanotowały wzrost o 91%, a w pielęgnacji ciała najlepiej wypadły peelingi, które wzrosły o 153,2%.

Perfumy też są silne

Sprzedaż kategorii perfum wzrosła w 2020 roku o 8,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pomimo stosunkowo długiego przestoju i ograniczeń operacyjnych, którym zostały poddane, perfumeriom udało się odkryć na nowo i zainwestować w alternatywne kanały sprzedaży, aby przyciągnąć nabywców na odległość. Zakupy online, dzielenie się doświadczeniami w sieciach społecznościowych i wirtualna interakcja z markami umożliwiły sklepom perfumeryjnym utrzymywanie kontaktu z konsumentami.

Drugim czynnikiem wyjaśniającym wzrost sprzedaży perfum jest wzrost zainteresowania lokalnymi markami. Z jednej strony ograniczenia w podróżach zagranicznych ograniczyły możliwości zakupów bezcłowych, z drugiej strony wzrost cen towarów importowanych, związany ze wzrostem kursu dolara w stosunku do brazylijskiej waluty, zwiększył konkurencyjność lokalnych marek.

Produkty do pielęgnacji włosów czerpią korzyści z pozostawania w domu

Intensyfikacja nawyków higieny osobistej skłoniła także brazylijskich konsumentów do zwiększenia częstotliwości kąpieli i pryszniców, a co za tym idzie, okazji do mycia włosów. Według ABIHPEC sprzedaż szamponów wzrosła w 2020 roku o 7,9% w porównaniu do 2019 roku. Sprzedaż odżywek z kolei zwiększyła się aż o 18,6%, innych produktów do pielęgnacji włosów o 12,6%.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
07. lipiec 2025 01:25