StoryEditor
Producenci
11.04.2024 14:47

Dove odżegnuje się od używania AI w materiałach reklamowych przedstawiających ludzi

Marka Dove zwraca uwagę na konsekwencje wykorzystywania zniekształconych wizerunków ludzi w reklamach. / Dove
Dove twierdzi, że jest pierwszą marką, która zobowiązała się, że w swoich materiałach reklamowych nigdy nie będzie używać sztucznej inteligencji do przedstawiania prawdziwych ludzi. Marka należąca do Unilever rzuciła wyzwanie społeczeństwu, mediom i branży kosmetycznej, aby poszerzyć reprezentację i zachować przejrzystość w zakresie cyfrowego zniekształcania rzeczywistości.

Badania Dove pokazują, że sztuczna inteligencja jest jednym z największych zagrożeń dla dobrego samopoczucia kobiet i dostrzegania prawdziwego piękna. Najnowsza kampania marki, The Code, pokazuje wpływ sztucznej inteligencji na kreowanie nierzeczywistych obrazów i niealnych standardów i rzuca światło na znaczenie posiadania przez kobiety możliwości dostrzegania prawdziwego piękna odzwierciedlonego w nowych i pojawiających się mediach. Marka twierdzi, że do 2025 r. około 90 proc. treści w Internecie będzie generowanych przez sztuczną inteligencję, więc rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla dobrostanu kobiet.

Edelman Data x Intelligence przeprowadził badanie na zlecenie Dove w listopadzie i grudniu 2023 roku, obejmujące 20 krajów. W ankiecie wzięło udział ponad 33 tysiące osób, w tym 19 306 dorosłych mężczyzn i kobiet w wieku 18-64 lata oraz 14 292 młodych dziewcząt i chłopców w przedziale wiekowym 10-17 lat.

Z otrzymanych danych wynika, że więcej niż jedna na trzy kobiety w Stanach Zjednoczonych byłaby gotowa poświęcić rok swojego życia, by osiągnąć idealny wygląd lub sylwetkę.

Czytaj także: Marka Dove i projekt Młode Głowy połączyły siły. Chcą zadbać o zdrowie psychiczne nastolatków w Polsce

Mimo iż standardy piękna z czasem stały się bardziej otwarte i zróżnicowane, obejmując różne rasy, orientacje, płeć i rozmiary, wymagania dotyczące tego, jak powinniśmy wyglądać, są coraz wyższe i nieosiągalne dla wielu osób. Kryteria te obejmują zdrowy wygląd (81 proc.), bycie szczupłym (72 proc.), posiadanie wąskiej talii (69 proc.), a jednocześnie okrągłe kształty (59 proc.). Obecnie prawie dziewięć na dziesięć kobiet i dziewcząt doświadczyło negatywnych treści związanych z urodą w internecie. Jednym z kluczowych wyzwań dla autentycznego przedstawienia piękna jest wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Marka Dove wydała również „podręcznik” zawierający wskazówki, jak korzystać z narzędzi AI w sposób, który pozwala na tworzenie bardziej zróżnicowanych i autentycznych wyników, oddających prawdziwe piękno kobiet. Dove zademonstrowało ten potencjał, tworząc obrazy za pomocą AI, które wierniej odzwierciedlają różnorodność kobiecego piękna, jednocześnie wyraźnie oznaczając je jako generowane sztucznie. Ta inicjatywa podkreśla zaangażowanie marki w edukację na temat potrzeby doskonalenia technologii AI i jej wpływu na postrzeganie ciała oraz samoocenę.

Czytaj także: Super-Pharm wprowadza cyfrowy analizator skóry Dermo Scan

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
18.03.2025 13:15
Coty rozpoczyna kolejną odsłonę kampanii #UndefineBeauty
Coty rozpoczęło kampanię #UndefineBeauty w 2023 rokuCoty mat.pras.

Coty, jedna z największych firm kosmetycznych na świecie, organizuje w Nowym Jorku panel dyskusyjny z udziałem ekspertów. Cel to obalenie mitów, dotyczących piękna. Do wydawców słowników języka angielskiego zaapelowano o aktualizowanie “przestarzałych definicji piękna”.

Firma Coty, posiadająca w swoim portfolio marki z kategorii zapachów, kosmetyków kolorowych oraz produktów do pielęgnacji skóry i ciała, zorganizowała interdyscyplinarne spotkanie ekspertów, aby przedyskutować restrykcyjne ideały i definicje piękna. W ramach kolejnej odsłony kampanii #UndefineBeauty, panel obala mity dotyczące piękna i przedstawia perspektywy i opinie z zakresu neuronauki, sztuki, mediów społecznościowych, socjologii oraz zdrowia psychicznego, podkreślając potrzebę podjęcia wspólnych działań na rzecz zmian.

Nie istnieje jedna, obiektywna definicja piękna; nasze postrzeganie piękna jest nabyte, a nie ewolucyjne – mówi naukowiec zajmujący się badaniem mózgu i psycholog, profesor John-Dylan Haynes z Uniwersytetu Medycznego Charité w Berlinie.

Jako globalna firma kosmetyczna rozumiemy naszą odpowiedzialność za promowanie różnorodnych wizji piękna – powiedziała Sue Nabi, CEO Coty. – Nasze nieustające zaangażowanie w tę kampanię, w tym zorganizowany przez nas panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, podkreśla naszą determinację, by tworzyć piękno dla wszystkich. Naszym celem jest sprawienie, aby każda osoba czuła się najpiękniejszą wersją siebie – podkreśliła Sue Nabi.

Coty rozpoczęło kampanię #UndefineBeauty w 2023 roku, publikując list otwarty do głównych wydawców słowników języka angielskiego, w którym wzywa do aktualizacji definicji słowa "beauty" (piękno). W słownikach, często przywoływanym przykładem użycia tego słowa jest zdanie: "she was considered a great beauty in her youth" ("uważano ją za wielką piękność w młodości"). Kampania #UndefineBeauty uważa tego rodzaju przykłady za ograniczające i wykluczające. Do tej pory wydawcy słowników nie odpowiedzieli na to wezwanie, dlatego Coty ponownie apeluje o zmianę definicji, aby lepiej odzwierciedlała ona wartości współczesnego społeczeństwa.

Coty zachęca wszystkich do przyłączenia się do kampanii #UndefineBeauty i wspólnego działania na rzecz zmian poprzez podpisanie petycji na stronie change.org.

Więcej informacji na temat kampanii #UndefineBeauty można znaleźć na stronie coty.com/undefine-beauty

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.03.2025 11:51
Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums
Coach współpracuje z Interparfums od 2015 rokuIG Interparfums_official

Interparfums SA i Coach poinformowały, że odnawiają swoją globalną umowę licencyjną, zawartą na wyłączność, dotyczącą tworzenia, produkcji i dystrybucji zapachów amerykańskiej marki do do 2031 roku.

Obydwie firmy potwierdziły również, że w efekcie kontynuowania współpracy jeszcze w tym roku na rynek trafią dwa nowe zapachy.

W ciągu niecałych dziesięciu lat udało nam się zbudować spójną ofertę zapachów, opartą na marce wysokiej jakości, rozpoznawalnej zarówno ze względu na swój wizerunek, jak i produkty – stwierdził Philippe Benacin, prezes i dyrektor generalny Interparfums SA. – Jesteśmy niezwykle ambitni oraz pewni dalszego wzrostu marki w perspektywie krótkoterminowej, średnioterminowej i długoterminowej, szczególnie napędzanego przez jej komplementarność, gdzie równie popularne są zapachy męskie, jak i damskie – dodał Benacin.

Coach, należący do nowojorskiej firmy Tapestry, po raz pierwszy nawiązał współpracę z Interparfums w 2015 roku w obszarze linii zapachów. Wcześniej firma specjalizowała się w wyłącznie w galanterii skórzanej.

Sprzedaż zapachów marki Coach wzrosła z zaledwie 10 mln euro w 2015 roku do ok. 190 mln euro w roku 2024.

Czytaj też: COS poszerza ofertę i debiutuje z linią perfum oraz świec zapachowych

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. marzec 2025 13:53