StoryEditor
Producenci
02.10.2018 00:00

FBK 2018: Sukcesja w siedmiu krokach

– W Polsce tylko 36 proc. firm to firmy rodzinne. To efekt naszej historii gospodarczej. Przedsiębiorczość prywatna była źle postrzegana – mówił na VI Forum Branży Kosmetycznej Michał Wojewoda, dyrektor operacyjny Instytutu Biznesu Rodzinnego. Prelegent poruszył temat rodzinnej przedsiębiorczości i sukcesji.

Wojewoda podkreślił także, że według badań, tylko 8 proc. osób chce przejmować firmy od swoich rodziców. Jeżeli już dochodzi do próby przekazania, w pełni udaje się ona tylko w 30 procentach przypadków. – Sukcesja to przekazanie wiedzy, władzy i własności w oparciu o rodzinne wartości – podkreślił Wojewoda i dodał, że innymi barierami, stojącymi na przeszkodzie udanej sukcesji to fakt, że właściciele firm często są nieufni wobec potencjalnych sukcesorów, ale też to, że nie mają pomysłu, co będą robić po oddaniu sterów w firmie. Ekspert przyznał, że aż 70 proc. właścicieli firm rodzinnych w Polsce cały czas jest na etapie planowania sukcesji.

Wojewoda zaproponował, aby tego typu operację przeprowadzić w 7 krokach. Pierwszy krok to odważenie się przekazania firmy. Jako drugi krok Wojewoda wskazał przeanalizowanie sytuacji wyjściowej, czyli np. zaplanowanie komu przedsiębiorstwo będzie przekazane. Trzecim krokiem jest zaplanowanie sukcesji. Kolejnym ruchem powinno być odkrycie potencjału firmy i przekazanie tych danych sukcesorowi. Potem, w piątym kroku, przychodzi już czas na działanie i ustalenie konkretnych terminów. Przedostatnim krokiem jest przekazanie zarządzania i własności. W grę wchodzą tu kwestie związane z formalnościami prawnymi. Ostatnim krokiem jest konieczność dostosowania się do zmian i znalezienia nowego pomysłu na życie przez osobę przekazującą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
05.12.2024 14:10
Trzy zapachy Donalda Trumpa nominowane do nagrody Fragrantica za najgorszy marketing w 2024 roku
Trump Products

Donald Trump, prezydent-elekt USA i postać o niekwestionowanej rozpoznawalności, od dawna budzi kontrowersje w różnych dziedzinach życia. Tym razem jego nazwisko zdominowało świat perfum – aż trzy zapachy sygnowane jego imieniem: Fight Fight Fight Cologne for Men President Trump, Victory Cologne i Victory Perfume, zostały nominowane do nagrody portalu Fragrantica za najgorszy marketing w 2024 roku.

Najwięcej kontrowersji wzbudził flakon Fight Fight Fight Cologne for Men President Trump, który przedstawia Donalda Trumpa w dramatycznej scenie zamachu na jego życie podczas wiecu wyborczego. Projekt ten, choć bez wątpienia przyciąga uwagę, został uznany za groteskowy i niemal autoparodystyczny. Krytycy na portalu Fragrantica żartują, że flakon bardziej przypomina gadżet z thrillera politycznego niż elegancki produkt perfumeryjny. Drwiny w komentarzach szybko przerodziły się w falę krytyki, oskarżającą markę Trumpa o brak wyczucia i przesadną teatralność.

Drugim powodem nominacji były zapachy Victory Cologne i Victory Perfume, które w założeniu miały stanowić komplet dla par – triumfalną celebrację miłości i siły. Tymczasem internauci szybko przypomnieli, że małżeństwo Donalda i Melanii Trumpów od lat jest uznawane za martwe emocjonalnie, utrzymywane jedynie na potrzeby PR. „Victory” w tym kontekście brzmi jak gorzka ironia, a kampania promocyjna oparta na wspólnym triumfie pary spotkała się z drwinami w sieci.

Choć kontrowersje mogą przynieść krótkotrwały rozgłos, w świecie luksusowych perfum takie działania zwykle prowadzą do utraty wiarygodności marki. Nominacja zapachów Trumpa do nagrody za najgorszy marketing jest dowodem na to, że dramatyzm i PR-owa autopromocja nie zawsze przekładają się na sukces w branży pełnej wyrafinowania. Czas pokaże, czy zapachy te zapiszą się w historii jako zapachy odważne, czy po prostu… nietrafione.

Fragrantica Readers Choice Awards to coroczny plebiscyt, w którym wyłaniane są zapachy najlepsze i najgorsze w wielu kategoriach, w tym tematycznych, z podziałem na płeć docelową czy nuty.

Czytaj także:

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
05.12.2024 13:38
Coty i Swarovski łączą siły w świecie kosmetyków — nowe produkty sygnowane logo producenta kryształków już niebawem
Jean Holtzmann, Chief Brands Officer Coty, i Michele Molon, Dyrektor Operacyjny Swarovski.Coty x Swarovski

Dwie globalne marki – Coty, gigant branży kosmetycznej, oraz Swarovski, znany z luksusowych kryształków i biżuterii – ogłosiły zawarcie długoletniej współpracy. Partnerstwo to ma na celu stworzenie nowej wizji zapachów i kosmetyków, które będą łączyć innowacyjność z ponadczasową elegancją. Pierwsze produkty mają trafić na rynek w 2026 roku, obejmując swoim zasięgiem kluczowe regiony takie jak EMEA, Ameryki i Azja.

Coty Inc., znana z obecności w ponad 125 krajach, oraz Swarovski, dysponujący siecią 2300 butików w 140 krajach, połączyły siły, by zaprojektować nowe linie kosmetyków. Współpraca ma na celu wykorzystanie unikalnego stylu Swarovskiego, opisanego jako „Pop Luxury” – luksus kreatywny, zabawny i radośnie ekstrawagancki. Produkty będą odzwierciedlać zaawansowane technologie i kunszt, które mają wyróżnić je na rynku.

Długoterminowa umowa pozwala obu firmom nie tylko zwiększyć swój zasięg, ale także wzmocnić pozycję liderów w swoich branżach. Jak podkreślił Jean Holtzmann, Chief Brands Officer Coty, partnerstwo wpisuje się w strategię licencyjną firmy, która dąży do wprowadzania produktów premium w wielu kategoriach. Swarovski, z kolei, zamierza dzięki tej współpracy rozwinąć swoją ofertę i dotrzeć do nowych grup klientów w segmencie beauty.

Jean Holtzmann, Coty Chief Brands Officer Prestige, powiedział:

Z przyjemnością ogłaszamy nasze nowe, długoterminowe partnerstwo z firmą Swarovski w celu opracowania i wprowadzenia na rynek nowych, ekscytujących linii zapachowych i kosmetycznych. Znana z najnowocześniejszych technologii i niezrównanego kunsztu, firma Swarovski zdobyła znaczące uznanie wśród globalnych konsumentów, dzięki czemu idealnie nadaje się do wprowadzenia na całym świecie na kluczowych rynkach, takich jak EMEA, obie Ameryki i Azja. Ta umowa licencyjna jest zgodna z przyjętą przez Coty strategią koncentrowania się na licencjach o potencjale złożonym z wielu kategorii. Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę ze Swarovskim, aby opracować naprawdę genialną ofertę
kosmetyczną, która zachwyci elegancją i wyrazi wyjątkowość.

Czytaj także: Coty zwiększa pulę wykupu obligacji

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. grudzień 2024 23:17