StoryEditor
Producenci
22.06.2021 00:00

[FBK 2021] NielsenIQ: Producenci kosmetyków wchodzą na wyższy poziom ekologii. Tego oczekują konsumenci

Trend naturalny to obecnie trzy aspekty: naturalne składniki, wyzwolenie ze sztucznych kanonów piękna oraz zainteresowanie ekologią. Ten ostatni, za sprawą firm niszowych, które zaczynają być naśladowane przez dużych producentów, właśnie wchodzi na wyższy poziom – wynika z prezentacji Magdaleny  Piwkowskiej, trends & content development leader, NielsenIQ, która odbyła się podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021.   

– Naturalne kosmetyki wymykają się możliwości obiektywnego pomiaru. Nie ma definicji ich naturalności. Konsumenci, szukając naturalnego kosmetyku, wybierają więc te, z jak najkrótszym składem, ze znanymi sobie dobrymi składnikami lub poprzez eliminację tych uznanych za złe – wyjaśniła Magdalena Piwkowska, trends & content development leader, NielsenIQ, podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021.   

Inny aspekt komunikowania naturalności to opakowania – szklane, z prostą czcionką na etykietach.

– Trend wyszedł od małych firm. Obecnie jest niestety kolejnym elementem greenwashingu – zauważyła Magdalena Piwkowska.

Kolejny aspekt naturalności to wyzwolona natura, czyli taka bez ingerencji człowieka. Pomogła tutaj pandemia, podczas której konsumenci zapragnęli wyzwolić się z narzuconych kanonów piękna. Kobiety mogły odpuścić sobie malowanie na co dzień. Dbanie o siebie zyskało wymiar domowy. Tutaj też coraz bardziej istotnym trendem stała się ciałopozytywność.

Trzecim aspektem naturalności jest ekologia.

Prawie 40 proc. polskich konsumentów interesuje się ekologią i szuka produktów w tym duchu. To już nie jest trend niszowy – zauważyła ekspertka NielsenIQ.

Z badań, które zaprezentowała wynika też, że 54 proc. respondentów twierdząco odpowiedziała na pytanie, czy w ich wyborach zakupowych ma znaczenie wiedza o tym, czy producent lub sieć działają na rzecz zrównoważonego rozwoju.  Równocześnie 29 proc. twierdzi, że nie ma wystarczających informacji na ten temat.

Jednak faktem jest, że wielu producentów wchodzi na wyższy poziom ekologii. Jeszcze do niedawna bycie eko polegało na rezygnowaniu z plastiku. Opakowania były tworzone zgodnie z hasłem: reduce, reuse, recycle.

Kolejny krok, to hasło: pielęgnacja, ochrona, regeneracja. I nie dotyczy to skóry, a środowiska. Firmy neutralizują zużycie dwutlenku węgla podczas produkcji, np. sadząc lasy. Angażują się w sadzenie łąk, czyszczenie rzek – wyjaśniła Magdalena Piwkowska.

Dodała, że kosmetyki naturalne to obecnie konieczność na drogeryjnych pólkach. Ich wprowadzenie się opłaca.

Produkty w trendzie natury są kluczowe dla wszystkich graczy rynku: konsumentów, producentów i retailerów – podsumowała ekspertka NielsenIQ.

Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 00:58