StoryEditor
Producenci
29.03.2024 12:14

Grupa AB Grigeo przejęła fabrykę papieru celulozowego i artykułów higienicznych w Niedomicach

Głuchołaskie zakłady produkcji papieru zmieniły ostatecznie właściciela. / AB Grigeo
Litewska spółka akcyjna Grigeo, będąca jednym z czołowych przedsiębiorstw branży papierniczej i drzewnej w regionie krajów bałtyckich, z powodzeniem zakończyła proces przejęcia jednego z zakładów należących do Głuchołaskich Zakładów Papierniczych Sp. z o.o. (GZP).

Po spełnieniu warunków określonych w umowie przedwstępnej, UAB Grigeo Hygiene, będąca częścią koncernu AB Grigeo, przejęła wszystkie udziały w spółce córce GZP, odpowiedzialnej za prowadzenie zakładu w Niedomicach, który produkuje papier celulozowy i produkty higieniczne. Zakup został zrealizowany przy użyciu środków finansowych własnych AB Grigeo. Obiekt w Niedomicach, znajdujący się 90 km na wschód od Krakowa i zatrudniający 175 osób, stanowi pierwszą inwestycję AB Grigeo na rynku polskim i jest wyposażony w nowoczesne maszyny papiernicze oraz linie produkcyjne.

Kompleks produkcyjny fabryki papieru składa się z trzech zakładów zlokalizowanych w Polsce. Oprócz centrali w Głuchołazach, produkcję papieru prowadzi również w zakładach w Nysie oraz w Niedomicach, nieopodal Tarnowa. Łącznie, zakłady produkują miesięcznie 5600 ton nieprzetworzonego papieru. Głuchołaskie Zakłady Papiernicze Sp. z o.o. są obecnie rozpoznawalne na polskim rynku jako producent papierowych ręczników, chusteczek higienicznych oraz innych produktów z celulozy.

W procesie akwizycji firma Superia zapewniła doradztwo finansowe, wsparcie prawne zostało zaoferowane przez kancelarie Glimstedt i Penteris, a przegląd finansowy przeprowadził audytor KPMG, specjalizujący się w audycie oraz doradztwie podatkowym i biznesowym. Niedawno przejęty zakład GZP w Niedomicach zgłosił nieaudytowany roczny obrót na poziomie około 40 milionów euro w 2023 roku, z wartością przedsiębiorstwa szacowaną na około 22 miliony euro.

Grupa AB Grigeo zatrudnia około 860 pracowników, a jej nieaudytowany roczny obrót w 2023 roku osiągnął 195,4 miliona euro. EBITDA grupy wzrosła o 17,6 miliona euro w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 38,9 miliona euro. Zysk netto grupy w 2023 roku wyniósł 29,6 miliona euro, co oznacza wzrost o 18,0 miliona euro w stosunku do roku poprzedniego. Akcje AB Grigeo są notowane na głównej liście giełdy AB Nasdaq Vilnius.

Czytaj także: Lidl wprowadził do sprzedaży perfumowany papier toaletowy...o zapachu EDT Chloé?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
16.04.2024 16:38
Magdalena Kuś, Paese: Ekologia i opakowania refill to trendy dla branży na przyszłość [Cosmoprof Bolonia 2024]
Zespół Euphora Paese na targach Cosmoprof Worldwide Bologna 2024fot. Euphora Paese
Ekologia jest najważniejszym trendem w branży kosmetycznej, cały sektor idzie przede wszystkim w kierunku rozwiązań chroniących środowisko – uważa Magdalena Kuś, product manager marki Paese. Według niej właśnie to przede wszystkim pokazała ostatnia edycja międzynarodowych targów Cosmoprof we Włoszech.

Ekologia jest czynnikiem, który determinuje działanie firm kosmetycznych i jest głównym trendem przyszłości. To według Magdaleny Kuś, product manager marki Paese pokazała m.in. ostatnia edycja kosmetycznych targów Cosmoprof w Bolonii we Włoszech.

– W tym roku Cosmoprof jasno wskazał nam kierunek, w jakim idzie branża, czyli ekologia, ekologia i jeszcze raz ekologia. Produkty, sposób utylizacji, skład kosmetyków, opakowania – we wszystkich obszarach stawiamy na naturę i troskę o środowisko. Głównym trendem na nadchodzący czas są opakowania z możliwością ponownego uzupełnienia, czyli refill – mówi Magdalena Kuś.

Euphora Paese jest polską firmą. Specjalizuje się w produkcji kosmetyków do makijażu, których uzupełnieniem są wybrane produkty pielęgnacyjne i akcesoria kosmetyczne. Spółka działa w Krakowie, gdzie ma własne laboratoria i zaplecze laboratoryjne. Produkuje także na zlecenie sieci handlowych, m.in. dla Hebe oraz dla innych podmiotów. Swoje kosmetyki eksportuje do 50 krajów świata.

To, jak podkreśla Magdalena Kuś, mobilizuje spółkę do patrzenia na biznes nie przez pryzmat lokalnego a globalnego rynku i śledzenia światowych trendów. Na to z kolei pozwala udział w międzynarodowych targach.

– Dla marek obecnych na rynkach międzynarodowych, targi to świetna okazja na wymianę cennych kontaktów i miejsce wielu inspiracji. Mimo rozwoju technologii i digitalowych narzędzi biznesowych kontakt na żywo to dalej zupełnie inny rodzaj doświadczenia. Zdarza się, że regularnie wymieniam maile z partnerami Paese z drugiego końca świata, a tak naprawdę nigdy nie mieliśmy okazji porozmawiać na żywo. To bardzo cenne, kiedy na evencie branżowym w końcu możemy się poznać, wymienić spostrzeżeniami. To jest jakiś rodzaj integracji i od tej pory nasza współpraca idzie coraz pomyślniej. Uważam, że targi to dalej świetna inicjatywa dla biznesu – mówi Magdalena Kuś.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
16.04.2024 10:15
Beiersdorf zadowolony z rozpoczęcia roku finansowego 2024
Beiersdorf odnotował satysfakcjonujące dla siebie wyniki w pierwszej części roku finansowego 2024.Shutterstock
Beiersdorf dobrze rozpoczyna rok finansowy 2024. Segment działalności konsumenckiej osiągnął w pierwszym kwartale dwucyfrowy organiczny wzrost sprzedaży na poziomie 10,0 proc., generując sprzedaż na poziomie 2,2 miliarda euro. Sprzedaż Grupy osiągnęła w pierwszym kwartale 2,6 miliarda euro i wzrosła o 7,3 proc. w ujęciu organicznym.

Marka Nivea – w tym Labello – osiągnęła w pierwszym kwartale organiczny wzrost sprzedaży o 12,6 proc. rok do roku, napędzany zrównoważonymi cenami i wzrostem wolumenu. Kultowa marka Beiersdorfa rozwijała się we wszystkich regionach i odnotowała największy wzrost sprzedaży w Europie (13 proc. w ujęciu organicznym) i na rynkach wschodzących (14 proc. w ujęciu organicznym). Wzrost ten był napędzany kategoriami Sun, Deo i Face Care oraz ciągłym sukcesem gamy produktów Luminous.

Marki Derma Eucerin i Aquaphor odnotowały organiczny wzrost sprzedaży o 10,2 proc. na początku roku finansowego 2024. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ten wynik były dobre wyniki działalności Eucerin Sun, szczególnie w Europie. Eucerin wszedł także na rynek pielęgnacji twarzy w USA. La Prairie powróciła do wzrostu w pierwszym kwartale 2024 r., odnotowując organiczny wzrost sprzedaży o 1 proc.. Zmiany w luksusowej marce Beiersdorf nabierają obecnie tempa po trudnych warunkach na rynku zewnętrznym w zeszłym roku. Dalsze przyspieszenie wzrostu spodziewane jest w drugiej połowie roku.

Dział Healthcare, który w dużej mierze obejmuje działalność w zakresie plastrów Hansaplast i Elastoplast, odnotował organiczny wzrost sprzedaży o 1,5 proc.. Głównymi czynnikami wpływającymi na ten wynik były znaczące wzrosty na rynkach wschodzących i w Europie. Na cały rok 2024 Beiersdorf aktualizuje swoje wytyczne dla segmentu działalności konsumenckiej. Obecnie spółka spodziewa się organicznego wzrostu sprzedaży na poziomie 6–8 proc.. Jednocześnie potwierdziła ambicję przekroczenia ubiegłorocznej marży EBIT (po wyłączeniu czynników specjalnych) o 50 pb.

Czytaj także: Nivea przeprojektowuje opakowania i formuły, aby spełnić cele firmy Beiersdorf w zakresie zrównoważonego rozwoju na rok 2025

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. kwiecień 2024 03:32