StoryEditor
Producenci
20.07.2023 15:20

Johnson & Johnson pozywa naukowców w związku z roszczeniami dotyczącymi talku

Historia związana z pozwami dotyczącymi talku sięga 2019 roku, gdy zaczęły się pojawiać liczne sprawy sądowe dotyczące potencjalnego związku między stosowaniem produktów na bazie talku a ryzykiem rozwoju raka. / Austin Kirk, Public domain, via Wikimedia Commons
Johnson & Johnson pozwał czterech naukowców, którzy zgłosili korelację między produktami na bazie talku a rakiem. W pozwie, złożonym przez spółkę zależną Johnson & Johnson, LTL Management, żąda się od trzech badaczy „wycofania i/lub wydania korekty” badania stwierdzającego, że zanieczyszczone azbestem produkty konsumpcyjne zawierające talk mogą prowadzić do międzybłoniaka.

Johnson & Johnson wniósł pozew przeciwko czterem naukowcom, którzy przedstawili związek między produktami opartymi na talku a rakiem. Spółka zależna Johnson & Johnson, LTL Management, złożyła pozew, w którym żąda od trzech badaczy "wycofania i/lub wydania korekty" badania, w którym stwierdzono, że produkty konsumpcyjne z talkiem, które zawierają zanieczyszczenia azbestem, mogą powodować międzybłoniaka.

Międzybłoniak, znany również jako mezotelioma, to rodzaj nowotworu, który rozwija się z komórek błon śródpiersia, otrzewnej, opłucnej lub osierdzia. Jest to rzadki, lecz agresywny nowotwór, który często jest związany z ekspozycją na azbest. Międzybłoniak może rozwijać się latami lub nawet dziesięciolecia po ekspozycji na azbest, a objawy często pojawiają się w późnym stadium choroby. Najczęstszym objawem jest duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, zmęczenie i utrata masy ciała. Leczenie międzybłoniaka zależy od stadium choroby i może obejmować chirurgiczne usunięcie guza, chemioterapię, radioterapię lub terapię celowaną. W przypadku międzybłoniaka ważne jest wcześnie wykrycie i odpowiednie leczenie, aby poprawić szanse na skuteczną terapię i poprawę jakości życia pacjenta.

Pozew pojawia się w ramach ponad 38 000 pozwów Johnson & Johnson, w których twierdzi się, że jej produkty zawierające talk, w tym zasypka dla niemowląt, powodują raka z powodu zanieczyszczenia azbestem. Firma stara się uregulować te roszczenia w drodze ugody sądowej w sprawie upadłości o wartości 8,9 miliarda dolarów. Firma Johnson & Johnson zaprzestała sprzedaży pudru dla niemowląt na bazie talku na rzecz alternatyw na bazie skrobi kukurydzianej.

image

Puder dla niemowląt Johnson‘s Baby na wystawie w Stephen Hui Geological Museum w Hong Kongu.

Watstinwoods, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Działania prawne podjęte przeciwko naukowcom są próbą kontrolowania narracji wokół bezpieczeństwa talku. Johnson & Johnson nadal zapewnia bezpieczeństwo swoich produktów zawierających talk i zaprzecza obecności azbestu. Obecny pozew ma na celu podważenie ustaleń i wiarygodności naukowców, ponieważ badacze wcześniej przedstawili zeznania ekspertów przeciwko Johnson & Johnson.

Johnson & Johnson wycofał swój puder dla niemowląt w październiku 2019 roku po tym, jak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odkryła śladowe ilości azbestu w butelce. Po ponad 100 latach firma ogłosiła 20 maja 2020 r., że jej zasypka dla niemowląt na bazie talku zostanie wycofana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, po spadku sprzedaży i buncie konsumentów po niedawnych procesach sądowych w związku z zarzutami, że produkt zawiera azbest, który może powodować raka. Jednak zasypka dla niemowląt na bazie skrobi kukurydzianej będzie nadal sprzedawana zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie. 15 października 2021 r. firma Johnson & Johnson postawiła swoje podmioty zobowiązane z tytułu pozwów o talk w stan upadłości na podstawie rozdziału 11 w Stanach Zjednoczonych, a 4 kwietnia 2023 r. J&J ponownie złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości dla ww. podmiotów.

Czytaj także: Kolejny cios dla J&J - upadłość została odrzucona przez sąd, a firma wyśmiana na TikToku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
09.05.2024 14:36
Zmarła Hanna Kurcińska, pomysłodawczyni i założycielka marki Hagi
Hanna Kurcińska, pomysłodawczyni i współzałożycielka firmy Hagi, zmarła 6 maja 2024 r.LinkedIn Hagi
Zmarła Hanna Kurcińska – pomysłodawczyni i współzałożycielka marki Hagi, chemiczka, kosmetolożka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie tworzenia i badania formulacji kosmetycznych. Informację tę podali bliscy Hanny Kurcińskiej w mediach, podkreślając, że to ona była sercem firmy.

Hanna Kurcińska była pomysłodawczynią marki Hagi i głównym specjalistą w dziedzinie recepturowania i technologii. Założyła firmę w 2014 r. i prowadziła ją wraz z dwoma córkami Agatą (prezeska firmy, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing) i Gabrielą (odpowiedzialna za produkcję). To od imion ich trzech powstała nazwa firmy.

Informację o śmierci Hanny Kurcińskiej podali jej bliscy w mediach społecznościowych na oficjalnym profilu firmy podkreślając, jak była ciepłą i mądrą osobą.  

 

 

Hanna Kurcińska ukończyła Chemię na Uniwersytecie Warszawskim i Kosmetologię na Politechnice Łódzkiej. Już w latach 90. marzyła o stworzeniu firmy produkującej kosmetyki naturalne. W 2000 roku utworzyła laboratorium badawcze zajmujące się analityką oraz produkcją przeciwutleniaczy. Od 2014 r. współtworzyła markę Hagi, była głównym specjalistą w dziedzinie recepturowania i technologii.

Hanna Kurcińska zmarła 6 maja 2024 r. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
09.05.2024 08:00
Rexona oficjalnym partnerem Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej
Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej; Tomasz Suffner, Personal Care Business Unit Lead Poland, Baltics & Ukraine, członek Zarządu Unilever; Piotr Janiak, siatkarz
Rexona dołącza do sponsorów Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jest teraz oficjalnym partnerem Polskiej Piłki Siatkowej. Logo marki pojawi się na stadionach podczas rozgrywek i w materiałach marketingowych związku. Rexona ma możliwość wykorzystania wizerunku zawodników i logo PZPS i Polskiej Siatkówki w kampaniach reklamowych.

Marka Rexona (Unilever) została oficjalnym partnerem Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W ramach umowy na 2024 rok, Rexona uzyskała prawo posługiwania się tytułem „Partnera Polskiej Siatkówki”, „Partnera Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej” oraz prawo do wykorzystywania w działalności marketingowej oficjalnego logotypu reprezentacji Polski.

Umowa gwarantuje również ekspozycję stadionową oraz możliwość wykorzystania wizerunku zawodników i logo PZPS i Polskiej Siatkówki w kampaniach reklamowych. Logo marki Rexona pojawi się także w materiałach marketingowych związku, na ściankach sponsorskich w czasie konferencji prasowych oraz na stronie internetowej PZPS.

Współpraca marki Rexona z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej to jeden z wielu przykładów działań podejmowanych przez koncern Unilever, którego celem jest promowanie zrównoważonego, zdrowego i aktywnego stylu życia – czytamy w komunikacie.

Partnerstwo z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej jest dla nas powodem do dumy. Siatkówka to źródło inspiracji i wartości, które wyznajemy i wspieramy jako marka – łączy nas nie tylko sportowa pasja, ale także determinacja, skuteczność i pewność siebie. (...) Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej współpracy zapewnimy fanom nowy wymiar zaangażowania i siatkarskich emocji – mówi Tomasz Suffner, Personal Care Business Unit Lead Poland, Baltics & Ukraine, członek Zarządu Unilever z ramienia części biznesu odpowiedzialnej za środki higieny osobistej (Personal Care Business Group) dla Europy Wschodniej.

Niezmiernie cieszymy się, że do grona naszych sponsorów i najbliższych partnerów dołącza globalna marka tej klasy co Rexona. (...) Mówimy podobnym językiem o naszej misji i wizji, a sport jest dla nas wspólnym, naturalnym środowiskiem. To daje nam nadzieję na doskonałą współpracę, z korzyścią dla nas wszystkich, w tym naszych niezastąpionych kibiców – podkreśla Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Unilever (założony ponad 100 lat temu) jest jednym z największych przedsiębiorstw w branży dóbr konsumpcyjnych na świecie. Dostarcza produkty Beauty & Wellbeing, Personal Care, Home Care, Nutrition i Ice Cream. Prowadzi sprzedaż w 190 krajach, dociera do 3,4 mld konsumentów dziennie. Zatrudnia 128 tys. pracowników. Przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 60,1 mld euro.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. maj 2024 18:42