StoryEditor
Producenci
15.02.2021 00:00

Mintel: Zmieniły się oczekiwania konsumentów wobec kosmetyków pielęgnacyjnych

Zwiększona podczas pandemii ekspozycja na ekrany monitorów i zarazem zmniejszony kontakt ze słońcem i zanieczyszczeniami na nowo zdefiniowały potrzeby konsumentów w zakresie ochrony skóry. Badanie firmy Mintel, wskazuje, jakie otwiera to możliwości przed markami.

Rzeczywistość pandemiczna stworzyła nowe warunki i zasady naszego stylu życia. W miarę upływu czasu coraz intensywniejsze wykorzystanie komputerów oraz urządzeń mobilnych do pracy, do robienia zakupów, a nawet do utrzymywania kontaktów towarzyskich stało się nieuniknione.

Niestety, przedłużona ekspozycja na niebieskie światło powoduje uszkodzenie skóry i oczu. Badanie przeprowadzone przez Unilevera ujawniło jego wpływ na naszą skórę. 30 godzin ekspozycji na niebieskie światło z ekranów smartfonów lub laptopów może zwiększyć poziom stanu zapalnego w komórkach skóry o 40 proc. Ryzyko to należy wziąć pod uwagę, ponieważ powszechnie korzystamy z ekranów i nasze nawyki z tym związane są coraz silniejsze. W USA aż 67 proc. konsumentów uważa, że ​​grupowe czaty wideo będą nadal popularnym sposobem nawiązywania kontaktów towarzyskich, nawet po zakończeniu dystansu społecznego.

Takie dane wspierają innowacje kosmetyczne, bo produkty muszą być coraz bardziej wielozadaniowe. I tak np. olejek do ciała powinien już nie tylko nawilżać, odtruwać i uspokajać skórę, ale jednocześnie działać jako naturalna osłona przed niebieskim światłem i wspomagać funkcje ochronne skóry. Podobnie, krem ​​przeciwstarzeniowy, nie tylko ujędrnia skórę, ale i pomaga przeciwdziałać zmarszczkom szyi spowodowanym przez wielogodzinne używanie telefonu lub laptopa.

Ochrona przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami

Konsumenci nadal borykają się z kryzysem zdrowotnym, oczekują zatem również dodatkowej ochrony przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Wygląda na to, że to oczekiwanie przetrwa i stanie się powszechne również po złagodzeniu środków sanitarnych.

Pojęcie ochrony przed zanieczyszczeniem pozostaje również aktualne pomimo krótkiej ulgi, jaką dał nam lockdown i pozostawanie w domu. Jednak według firmy Mintel w Wielkiej Brytanii aż 42 proc. dorosłych martwi się poziomem zanieczyszczenia powietrza, na które są narażeni. W 2020 r. ponad połowę produktów chroniących przed zanieczyszczeniami stanowiły produkty do pielęgnacji twarzy, 11 proc. do pielęgnacji ciała, a 8 proc. filtry przeciwsłoneczne. W odniesieniu do tych segmentów konsumenci oczekują tych samych oświadczeń w ramach całościowej wizji.

Filtry przeciwsłoneczne z dodatkowymi korzyściami

Ochrona UV dodana do produktów do pielęgnacji skóry jest oczekiwana przez konsumentów w wielu regionach. Stanowi ona ważny element w dużej części produktów wprowadzonych na rynek kosmetyczny - 46 proc. między październikiem 2019 a wrześniem 2020. Mimo to, dla konsumentów, którzy długo pozostawali zamknięci w pomieszczeniach, Mintel zaleca innowacje skoncentrowane na produktach przeciwsłonecznych o zaletach pielęgnacyjnych.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
20.06.2025 18:48
Unijna delegacja zawitała do siedziby firmy Ziaja
Ziaja mat.pras.

Każda Prezydencja w Radzie UE oprócz spotkań formalnych obejmuje także wizyty nieformalne – i nie inaczej jest w przypadku kończącej się powoli Polskiej Prezydencji. Podczas spotkania w Polsce i wizyty na Wybrzeżu eksperci Grupy Roboczej Rady UE ds. konkurencyjności i wzrostu państw Unii Europejskiej odwiedzili siedzibę firmy Ziaja w Kolbudach k. Gdańska. Dyskutowano m.in. o wewnętrznych i zewnętrznych barierach w prowadzeniu handlu.

Dla firmy Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o., operującej na rynku od ponad 35 lat i dynamicznie rozwijającej działalność eksportową, relacje międzynarodowe są niezwykle istotne. 

Z radością odpowiedzieliśmy na zaproszenie organizatorów i powitaliśmy w progach naszego zakładu ok. 62 osób, w tym attaché krajów członkowskich czy pracowników tzw. PermReps. Nasza nowoczesna siedziba, zlokalizowana na Kaszubach w strefie ekologicznej, z dostępem do własnego ujęcia wody pitnej, przyzakładową oczyszczalnią ścieków spełniającą najwyższe normy i wyposażona w linie produkcyjne najnowszej generacji jest dowodem na to, że firmy z polskim kapitałem są innowacyjne i mogą z powodzeniem konkurować na rynkach międzynarodowych – o ile tylko tworzy im się bezpieczne środowisko biznesowe i regulacyjne – wyjaśniła Lidia Ziaja, Zastępca Dyrektora Handlowego i Kierownik Działu Eksportu w firmie Ziaja.

Goście odwiedzili Wydział Konfekcyjny, gdzie odbywa się wytwarzanie Produktów Kosmetycznych i Laboratorium Fizyko-Chemiczne, gdzie co zostały zaprezentowane najnowsze urządzenia laboratoryjne, a delegaci mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pokazowych badania substancji techniką spektroskopii Ramana.

Ponad 1,2 tys. pozycji z portfolio firmy, w którym znajdują się kosmetyki, dermokosmetyki, produkty do pielęgnacji profesjonalnej i farmaceutyki, jest dziś dostępnych na ponad 40 europejskich i pozaeuropejskich rynkach. W sposób naturalny ważnym tematem rozmów przedstawicieli firm, wspieranych przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, stały się więc wewnętrzne i zewnętrzne bariery w prowadzeniu handlu, w tym m.in. gold-plating, czyli problem nadimplementacji prawa unijnego przez państwa członkowskie

Aby realnie podnosić konkurencyjność europejskiego, a więc także polskiego przemysłu kosmetycznego, potrzebujemy dialogu i współpracy pomiędzy wszystkimi instytucjami Unii Europejskiej. Tego typu wizyty, o których nie przeczytamy na pierwszych stronach gazet, niejednokrotnie pomagają bardziej w osiągnięciu tego celu niż najbardziej medialne szczyty przywódców państw – wyjaśnia Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.06.2025 10:02
Ben Gorham, założyciel Byredo, odchodzi z firmy. Czy to koniec epoki dla perfumowej niszy?
Ben Gorham, twórca marki Byredomat.prasowe

Ben Gorham, twórca szwedzkiej niszowej marki perfumeryjnej Byredo, opuści firmę pod koniec czerwca. Gorham, który założył Byredo w 2006 roku, stał na czele tej kultowej marki od samego początku. Jego odejście jest związane z przejęciem firmy przez koncern Puig. To kolejna marka niszowych perfum, która w ostatnich latach trafiła w ręce dużego koncernu - wcześniej taki los spotkał m.in. Toma Forda, Annick Goutal, L‘Artisan Parfumeur czy Juliette Has a Gun.

Umowa pomiędzy Byredo a Puig, podpisana w 2022, zakłada, że Ben ​​Gorham zachowa kreatywne przywództwo do czerwca 2025. Odejście twórcy marki nastąpi zatem dwa lata po tym, jak hiszpański koncern w pełni przejął na własność markę perfumeryjną, mającą siedzibę w Sztokholmie. Wówczas wycena Byredo przekraczała 1 mld euro. Odejście Gorhama z Byredo kończy pełne przejęcie i integrację marki przez Puig.

Doświadczenie Puig w dziedzinie beauty oraz fashion będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłego wzrostu marki i pomoże Byredo uwolnić jej potencjał w wielu kategoriach – komentuje Ben Gorham. – Jestem dumny z tego, co udało nam się osiągnąć w ciągu 20 lat i jestem pewien doskonałej przyszłości Byredo. Marka ma silną tożsamość, którą teraz powierzam całkowicie Puig, gdy ja rozważam nowe  możliwości – dodaje twórca Byredo.

Jak podkreślił z kolei Marc Puig, prezes i dyrektor generalny Puig, trzyletnia współpraca z “tak wybitnym założycielem marki” była dla niego wielkim zaszczytem, a nawiązanie partnerstwa z Benem Gorhamem stanowi powód do dumy.

Jako Puig mamy ugruntowaną pozycję w przejmowaniu dziedzictwa założyciela marki, przy zachowaniu szacunku dla jej korzeni, pielęgnowaniu i wspieraniu kolejnego rozdziału jej rozwoju – zapewnia prezes Puig. – Ben wykonał niezwykłą pracę, tworząc wyjątkową i szczególną markę Byredo, a my będziemy ciężko pracować, aby chronić jej tożsamość, jednocześnie uwalniając jej ogromny potencjał na przyszłość – dodaje Marc Puig.

Marka Byredo została założona w Sztokholmie w 2006 roku, tworząc przez ten czas szereg kultowych, niepowtarzalnych kompozycji zapachowych, zamkniętych w charakterystycznych i niepowtarzalnych flakonach – by wymienić takie bestsellery marki jak Gypsy Water, Bal d‘Afrique, Blanche, Bibliothèque czy Rose Of No Man‘s Land

Byredo poza perfumami ma w ofercie również zapachy do domu (świece, patyczki zapachowe), kosmetyki do pielęgnacji ciała (balsamy, kremy do rąk, żele do kąpieli), artykuły do domu, wyroby skórzane i akcesoria. Ostatnio Byredo poinformowało m.in. o poszerzeniu linii produktów do makijażu o szminki w wersji refill.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. czerwiec 2025 20:05