StoryEditor
Producenci
20.07.2022 00:00

Monika Latosińska, Hean: Rynek makijażu wstaje po kłopotach w pandemii

Rynek kosmetyków do makijażu odbija się po niestabilnych latach pandemii. Nadal jednak są kłopoty z surowcami, opakowaniami i łańcuchem dostaw. W trendach widać, że pielęgnacja ma duże znaczenie także w makijażu oraz że kobiety zatęskniły za kolorami – komentuje dla wiadomoscikosmetyczne.pl Monika Latosińska, dyrektor marketingu i sprzedaży w krakowskiej firmie Hean.

Sytuacja na rynku kosmetyków do makijażu

Rynek kosmetyków do makijażu jeszcze nie wrócił do normy po pandemii, choć w 2022 roku już widać bardzo wyraźne odbicie sprzedażowe w stosunku do niestabilnych lat 2020 czy 2021.

Kolorówka mocno odczuła pandemię. Nakaz noszenia maseczek, praca zdalna itd. zdecydowanie wyhamowały na pewien czas ruch w kategorii makijażowej, szczególnie w segmencie kosmetyków do ust.

Kiedy nareszcie ruszyła sprzedaż w 2022, pojawiły się kolejne okoliczności krytyczne, czyli atak Rosji na Ukrainę. Ta sytuacja kompletnie zaburzyła i tak już mocno zachwiany przez pandemię łańcuch dostaw surowców, opakowań – lotniczy, kolejowy i morski – oraz dodatkowo wywołała ogromne wzrosty kosztów produkcji – koszty pracy, energia, paliwa, surowce.

Multifunkcyjne i pielęgnacyjne kosmetyki do makijażu wśród głównych trendów

Na pewno makijaż twarzy i oczu to kategorie, w których stale dużo się dzieje. Skuteczność i walory użytkowe kosmetyków makijażowych są kluczowe, ale bardzo wyraźnie zaznaczył swoją obecność aspekt pielęgnacji w makijażu.

Konsumentki bardzo świadomie podchodzą do makijażu, nieskazitelna cera i podkreślenie walorów urody są bardzo ważne, ale jednocześnie wymagają, żeby kosmetyk makijażowy był multifunkcyjny  i wspomagał pielęgnację cery. Właśnie w takim trendzie rozwijamy nasza ofertę makijażową.

Jaki makijaż jest modny?

Świeży promienny makijaż, z bardzo kolorowymi akcentami wydaje się królować. Naturalny makijaż „no make up” ze świetlistym wykończeniem zawsze jest modny, ale pandemia wyraźnie wyzwoliła tęsknotę za kolorem.

To kreatywne, odważne otulenie spojrzenia kolorem od mocnych, wręcz neonowych, cieni po super wielowymiarowe błyski, kolorowe linery, mascary itd.

Natomiast jeśli pragniemy podkreślić usta, to raczej w wydaniu pomadkami w płynie „nude”, kolorowymi olejkami  lub  lśniącym błyszczykiem o walorach pielęgnujących.

Modelowanie twarzy

Modelowanie twarzy jest kluczowym elementem makijażu: bronzer i rozświetlacz to niezmiennie must have w kosmetyczkach. Multifunkcyjne róże na policzki, których jest ogromne bogactwo – satynowe, rozświetlające, kremowe, wypiekane –  triumfalnie wracają w rankingach sprzedaży, gwarantują świeżość i lekkość makijażu.

Tusze do rzęs, kosmetyki do brwi, pielęgnujące podkłady – najpopularniejsze

Od kilku lat na rynku niepodzielnie prym wiodą kosmetyki do brwi oraz tusze dające spektakularny efekt zwiększenia objętości rzęs.

Pożądane są zaawansowane podkłady do twarzy dające idealne wygładzenie i krycie, ale nie tworzące maski. Dające naturalny efekt oraz mające silnie pielęgnujące właściwości i zapewniające ochronę SPF.  

Bardzo dobrze radzą sobie wszystkie kosmetyki do utrwalania makijażu, m.in. pudry z efektem fotokorekty, utrwalające pudry sypkie, fixery, mgiełki utrwalające.

Tradycyjne szminki nieco straciły swoją pozycję, ale niewątpliwie to skutek obostrzeń pandemicznych i maseczek. Wrócą pewnie w swoim czasie do łask, ale pewnie w formach lekkiej long lasting i nawilżających, kremowych.

Czytaj także: Ilona Spychalska, Cosmo Group: Makijaż łączy się z pielęgnacją. To jeden z głównych trendów

Czytaj także: Tomasz Synowiec, L'Oreal: Dwucyfrowe wzrosty w kategoriach makijażu, pielęgnacji twarzy i włosów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
07. lipiec 2025 00:35