StoryEditor
Producenci
03.02.2023 00:00

Nie żyje legendarny Paco Rabanne

Paco Rabanne, urodzony w Hiszpanii projektant, który wprowadził do świata mody estetykę Space Age i skomponował jedne z najlepiej sprzedających się perfum, zmarł w wieku 88 lat w Portsall we Francji. Jego śmierć została potwierdzona przez hiszpańską grupę Puig, która kontroluje dom mody Paco Rabanne i biznes perfumeryjny.

Paco Rabanne sprawił, że transgresja stała się magnesem – powiedział José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody firmy Puig. Kto inny mógłby skłonić modne paryżanki do domagania się sukienek z plastiku i metalu? Kto oprócz Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre – słowo to znaczy „grill samochodowy” – i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości?

Zapach Paco Rabanne Pour Homme pojawił się w 1973 roku, torując drogę przebojowemu portfelowi męskich zapachów marki. Choć najbardziej znany ze swoich metalicznych zestawów ubrań, Rabanne zaprezentował swoją pierwszą kolekcję w 1966 roku, używając tworzyw sztucznych. Debiutancka kolekcja, zatytułowana „12 nienoszonych sukienek ze współczesnych materiałów”, rozwścieczyła francuską prasę modową, jednocześnie umieszczając Rabanne na mapie najmodniejszych projektantów i wyznaczając kierunek dla jego przyszłości estetycznej.

Chociaż jego projekty były nietradycyjne, powiedział WWD: – Jestem jednym z najbardziej klasycznych twórców mody. Saint Laurent, Balenciaga, Givenchy i Cardin są barokowi. Jednak dzięki wykorzystaniu alternatywnych i przemysłowych materiałów Rabanne stał się postrzegany bardziej jako futurystyczny wizjoner mody niż klasyczny twórca. Wprowadzając na rynek gotycki damski zapach Black XS, który zawierał składniki mitycznego naparu czarownic z Makbeta, Rabanne powiedział prasie, że receptura została zainspirowana kłótnią z "widmową istotą" (Rabanne był spirytualistą). Wierzyłem w magię, odkąd skończyłem osiem lat. Jestem Wodnikiem, dlatego jestem na ziemi, żeby przewidzieć III wojnę światową – powiedział w wywiadzie z 1975 roku. Kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek zapach zajął ósme miejsce w sprzedaży Sephora France i został uznany przez większość sprzedawców detalicznych za wyróżniający się produkt.

Obecnie marka perfumeryjna Paco Rabanne, najbardziej znana ze swojej serii zapachów dla mężczyzn, zajęła trzecie miejsce na świecie w 2021 roku, jeśli chodzi o popularność. Portfolio brandu zawiera trzy męskie zapachy-filary – One Million, Invictus i Phantom z flakonem w kształcie robota. W lipcu 2022 roku Paco Rabanne wprowadził na rynek Fame, damski zapach reklamowany przez Elle Fanning, który miał na celu połączenia hollywoodzkiego blasku z paryskim akcentem i katapultowanie marki do stratosfery zapachów dla kobiet. Butelka Fame również ma kształt robota, ale jest ubrana w kultową kolczugę Rabanne i buty przypominające te zaprojektowane przez dyrektora kreatywnego Dossenę w prawdziwym życiu.

Czytaj także: Prestiżowe nagrody rynku perfumiarskiego Fragrantica Readers Awards 2022 rozdane

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. lipiec 2025 05:49