StoryEditor
Producenci
13.06.2022 00:00

NielsenIQ wytypował najlepsze innowacje roku 2021

Zwycięzcy Breakthrough Innovation Polska to także produkty kosmetyczne i chemii domowej. Na ich sukces złożyły się m.in. atrakcyjna propozycja konsumencka, optymalne ceny i współpraca z detalistami.

Breakthrough Innovation Polska 2021 to najlepsze innowacje wytypowane przez NielsenIQ. Na wysoką ocenę wyróżnionych produktów złożyły się m.in. dobra identyfikacja potrzeby, atrakcyjna propozycja konsumencka, efektywne opakowanie i pozytywne doświadczenie po wypróbowaniu produktu. Do pełnego sukcesu potrzebna była jeszcze dobra aktywacja innowacji, czyli adekwatny plan marketingowy, dobór portfolio produktowego, optymalne ceny i współpraca z detalistami.

Jedną z potrzeb świadomego konsumenta jest naturalność produktów. Innowacją którą w tej kategorii została wyróżniona przez NielsenIQ są kosmetyki Stars from the stars docenione za dobry i czysty skład produktów oraz lokalność pochodzenia.

Kolejną dostrzeżoną w rankingu potrzebą jest zero waste i recykling. W nią wg firmy badawczej znakomicie wpisują się płyny do płukania tkanin Lenor, które wyróżnione zostały za butelki wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących w 100 proc. z recyklingu i nadających się do recyklingu.

Linia tych produktów została też doceniona za umiejętne wykorzystanie potencjału e-commerce – zarówno jako jednego z obowiązkowych kanałów sprzedaży, ale też obszaru pozwalającego dotrzeć z produktem do nowych nabywców i przełamanie ograniczeń sklepów stacjonarnych.

Eksperci Nielsen IQ docenili też produkty Lenor, a także tusz do rzęs Maybelline New York Sky High za  wykorzystanie siły ich marek. Polega ono na rozwoju innowacji w kategoriach, które już osiągnęły sukces na rynku.

Tusz Maybelline New York zwrócił też uwagę analityków firmy badawczej ze względu na umiejętne wykorzystanie rosnącej roli social mediów i zaangażowania influencerów do promowania nowych produktów i poszerzana grupy odbiorców.

Raport Breakthrough Innovation Polska zwraca też uwagę, że w ostatnich 30 latach na polski rynek weszły produkty, które dziś są bestsellerami w swoich kategoriach. Wśród nich wymienia Podkład L’Oréal  True Match,który pojawił się w 2006 roku, płyn do mycia naczyń Fairy Platinum (2009), antyperspirant Nivea Invisible (2011), Ariel All in 1 Pods (2013), żel pod prysznic Le Petit Marseillais (2014) czy poprzednia wersja tuszu Maybelline Sky High (2021).

Czytaj też: Dla polskich konsumentów liczy się przede wszystkim cena produktu [Nielsen IQ]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
09.07.2025 10:00
Henkel zamyka zakład w Raciborzu – pracę straci 159 osób
Fabryka w Raciborzu została zamknięta.HJBC

Zakład produkcyjny koncernu Henkel w Raciborzu, w którym powstają popularne marki takie jak Persil i Silan, zostanie definitywnie zamknięty w listopadzie 2025 roku. Tymczasowo wstrzymano produkcję, a w najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy dotyczące warunków rozstania z załogą. Łącznie zatrudnienie straci 159 osób. Proces negocjacji ze związkami zawodowymi ma potrwać do połowy lipca.

Według informacji portalu nowiny.pl, decyzję o zamknięciu zakładu zakomunikowano pracownikom 24 czerwca, podczas spotkania z władzami fabryki i przedstawicielami centrali firmy z Warszawy. Spotkanie odbyło się w godzinach porannych, po wcześniejszym wstrzymaniu prac. Jak relacjonują pracownicy portalowi Wiadomości Handlowe, tuż po ogłoszeniu decyzji kazano im opuścić teren zakładu. Od kolejnego dnia rozpoczęły się rozmowy indywidualne dotyczące warunków odpraw.

W oficjalnym komunikacie Henkel tłumaczy, że zamknięcie zakładu jest częścią szerszej transformacji działu Henkel Consumer Brands oraz procesu optymalizacji sieci produkcyjnej w Europie. Firma wskazuje na zmieniające się potrzeby konsumentów i konieczność dostosowania oferty jako główne przyczyny decyzji. Te czynniki – jak podkreśla Henkel – bezpośrednio wpłynęły na rentowność i funkcjonowanie raciborskiej fabryki.

Zwolnienia obejmą wszystkich 159 pracowników zakładu. Według deklaracji firmy, pracownicy mają otrzymać odprawy oraz dodatkowe świadczenia przewyższające standardy określone w polskim prawie pracy. Henkel zapowiada również wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia dla byłych pracowników, choć szczegóły programu pomocowego nie zostały jeszcze ujawnione.

Produkcja w zakładzie ma zostać wznowiona jedynie na krótki czas – po zakończeniu rozmów z załogą – by umożliwić wygaszenie działalności. W pełni zakończy się ona w listopadzie 2025 roku. Fabryka w Raciborzu przez lata odpowiadała za produkcję znanych na całym świecie środków czystości i detergentów.

Henkel to niemiecki koncern chemiczny i kosmetyczny założony w 1876 roku w Düsseldorfie. Jest właścicielem marek takich jak Persil, Silan, Schwarzkopf, Syoss, Somat i Bref. Firma zatrudnia na całym świecie około 50 tys. pracowników i prowadzi działalność w ponad 75 krajach. Zamknięcie polskiej fabryki wpisuje się w strategię redukcji kosztów i dostosowywania produkcji do zmieniającego się rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
08.07.2025 10:28
Nowe centrum Symrise SFA Neroli w Saint-Cézaire-sur-Siagne zwiększa moce produkcyjne
Nowe centrum Symrise ma być usprawieniem łańcucha produkcji.Mieke Meintjes

Nowo otwarty kampus Société Française d’Aromatiques (SFA) Neroli zajmuje powierzchnię 10 000 m² w Saint-Cézaire-sur-Siagne, w sercu regionu Grasse. Inwestycja grupy Symrise konsoliduje działalność trzech wcześniej odrębnych firm: SFA Romani, Créations & Parfums oraz Floressence, które formalnie połączono pod marką SFA Neroli.

Na terenie kampusu pracować będą perfumiarze, zespoły badawczo-rozwojowe oraz personel łańcucha dostaw. Dzięki temu Symrise spodziewa się zwiększyć wydajność produkcji oraz skrócić czas opracowywania kompozycji zapachowych, obsługując zarówno klientów regionalnych, jak i międzynarodowych.

Lokalizacja w pobliżu Grasse – kolebki francuskiej perfumerii – zapewnia bezpośredni dostęp do upraw naturalnych surowców aromatycznych. Zakład ma wspierać długoterminowe partnerstwa z lokalnymi plantatorami oraz integrować tradycyjne metody rzemieślnicze z nowoczesnymi procesami przemysłowymi. Symrise podkreśla, że obiekt będzie ściśle współpracował z Maison Lautier 1795 i biblioteką baz zapachowych Delaire 1876.

Otwarcie w Saint-Cézaire-sur-Siagne wpisuje się w strategię wzmocnienia obecności Symrise w południowej Francji i zwiększenia skali produkcji kompozycji zapachowych pochodzących z lokalnych, zrównoważonych źródeł. Firma deklaruje, że nowy zakład znacząco podniesie jej potencjał kreatywny i techniczny, umożliwiając szybsze dostarczanie gotowych produktów na rynek.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. lipiec 2025 11:33