StoryEditor
Producenci
24.02.2023 00:00

Olaplex pozwany o odszkodowanie w wysokości 75 milionów dolarów

Kultowa marka produktów do regeneracji włosów Olaplex zaprzęga aktualnie wszystkie swoje moce PR, aby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi pozwu na swój wizerunek / Olaplex
Olaplex, firma produkująca produkty do pielęgnacji włosów, stoi w obliczu pozwu złożonego w kalifornijskim sądzie o odszkodowanie za utratę włosów. 28 kobiet twierdzi, że produkty marki spowodowały wypadanie włosów, pęcherze na skórze głowy i inne dolegliwości. Powódki domagają się odszkodowania w wysokości 75 tysięcy dolarów na osobę. Firma zapowiada, że będzie się bronić przed zarzutami.

Popularna firma zajmująca się pielęgnacją włosów, Olaplex, została pozwana przez 28 kobiet, które twierdzą, że jej produkty powodują wypadanie włosów, pęcherze i inne dolegliwości. Gama Olaplex obejmuje szampony, odżywki i kuracje, które według producenta naprawiają zerwane wiązania siarczkowe i odmładzają włosy. Ale pozew stwierdza, że Olaplex używa w swoich produktach szkodliwych chemikaliów, które pozostawiły włosy i skórę głowy kobiet w gorszym stanie.

Wprowadzony na rynek w Kalifornii w 2014 roku, Olaplex jest sprzedawany szczególnie osobom, które rozjaśniają włosy, i chociaż jest powszechnie dostępny, kilka produktów jest sprzedawanych tylko wyszkolonym profesjonalistom zajmującym się włosami. W wielu salonach na całym świecie oferowany jest — za dodatkową opłatą — jako zabieg dla osób farbujących włosy. Firma Olaplex odniosła ogromny sukces i była publicznie promowana przez gwiazdy, w tym Kim Kardashian i Drew Barrymore.
 

źródło: Law Center of Amy E. Davis

Pozew, złożony w zeszłym tygodniu w kalifornijskim sądzie okręgowym, twierdzi, że powódki „straciły włosy – w niektórych przypadkach ponad połowę, a w innych zupełnie”. Dodaje, że ich włosy pozostały „suche, łamliwe, kędzierzawe i matowe”. „Włosy rozdwajają się i łamią, przez co wyglądają na zaniedbane i jakby zostały przycięte kosiarką” – czytamy w skardze. Kilka zdjęć powodów przedstawiających łysiny, które ich zdaniem zostały spowodowane przez Olaplex, zostało opublikowanych przez Law Center of Amy E. Davis, jedną z firm prawniczych zaangażowanych w pozew. Niektóre kobiety doświadczyły silnego swędzenia, wysypki, infekcji drożdżakowych, infekcji bakteryjnych, pieczenia i otwartych ran.

W pozwie stwierdza się, że produkty Olaplex zawierają lilian i pantenol, związki chemiczne, które mogą prowadzić do wypadania włosów i innych stanów, takich jak „zapalenie, pęcherze, łuszczenie się skóry”.

Olaplex zaprzeczył zarzutom, a dyrektorka generalna JuE Wong stwierdziła: Jesteśmy gotowi energicznie bronić naszej firmy, naszej marki i naszych produktów przed tymi bezpodstawnymi oskarżeniami. „Oskarżeni lekceważyli wypadanie włosów swoich klientów, zamiast tego opisali wypadanie włosów jako normalne i nieuniknione oraz przypisywali wypadanie włosów długiej liście innych potencjalnych przyczyn” – czytamy w skardze.

Czytaj także: Olaplex ma kłopoty finansowe; sprzedaż w kanałach profesjonalnych firmy spadła

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2024 11:18
Perfumy Dody: jak pachną, ile kosztują, jakie reakcje zbierają z rynku
Doda D‘eau Luna to pierwszy zapach celebrytki.Doda Eau Cosmetics
Perfumy Doda D‘eau Luna zostały wprowadzone na rynek przez artystkę w dniu jej 40. urodzin, które przypadały na czwartek, 15 lutego. Ten zapach, sprzedawany we flakonie w formie księżyca, został stworzony dla marki Queen Records, założonej przez Dorotę Rabczewską. Produkcją zajęła się Grupa Beautica z siedzibą w Łodzi.

Dorota Rabczewska, znana szerzej jako Doda, kontrowersyjna figura polskiej sceny pop, postanowiła uczcić swoje 40. urodziny w niezwykle oryginalny sposób, wprowadzając na rynek własny zapach Doda D‘eau Luna. Ten ruch artystki nie tylko podkreśla jej chęć do eksplorowania nowych ścieżek kariery, ale również wskazuje na jej aspiracje do zostania rozpoznawalną marką w świecie mody i urody. W internecie pojawiły się informacje, że perfumy noszące nazwisko Dody zostały stworzone w Polsce. Produkcją zajęła się łódzka Grupa Beautica, na czele której stoi Sylwia Pfajfer.

Reakcje internautów na premierę perfum były mieszane, odzwierciedlając złożoność odbioru postaci Dody w polskim przestrzeni publicznej. Część fanów przyjęła nowy produkt z otwartymi ramionami, chwaląc inicjatywę artystki oraz oryginalność i świeżość zapachu "Doda D‘eau Luna". Entuzjastyczne komentarze często podkreślały także ciekawy design flakonu, mającego formę księżyca, co niewątpliwie dodaje produktowi pewnej magii i tajemniczości.

Jednak nie brakowało również głosów krytycznych, które zwracały uwagę na podobieństwo flakonu do produktu innej znanej kompozycji — Ghost Deep Night by Ghost. Sceptycy podkreślali, że mimo zapewnień producenta o unikatowości flakonu, jego kształt i estetyka wydają się być mocno inspirowane wspomnianym zapachem. Ta kontrowersja tylko podsyciła debatę na temat autentyczności i oryginalności w świecie perfum, gdzie granica między inspiracją a naśladownictwem bywa często nieostra.

Opinie internautów i internautek na temat nowej kompozycji są mieszane:

Według mnie ten flakon jest OKROPNY. To logo... Materiał, kolor, faktura... Wygląda jak jakiś gadżet reklamowy z lat 90 (za: Fragrantica)

Czy to jest odkrywczy zapach? Raczej nie. Jeśli ktoś siedzi mocno w perfumach to myślę że nic go tam nie zaskoczy. Mimo to flakon ze mną zostaję, bo nie mam obecnie nic podobnego w kolekcji. Nadal podtrzymuje żeby nie kupować całego flakonu bez testów. (za: Facebook, grupa Perfumy - Wymienię/Sprzedam/Kupię)

Dla mnie największym minusem jest cena. Oczywiście jest to pojęcie względne, ale prawie 3 stówy za zapach Polskiej celebrytki jest ogromnym nieporozumieniem (za: Facebook, grupa Perfumy - Wymienię/Sprzedam/Kupię)

Pojawiają się także głosy, że spot reklamowy marki, pod którą wypuszczono kompozycję, jest mocno inspirowany kultowym już klipem zapachu J‘Adore Dior z Charlize Theron.

Jak pachną perfumy Dody?

image

Grafika z piramidą zapachową, nie jest pewne, czy jest oryginalna.

Wiadomości Kosmetyczne
Na kompozycję składają się według producenta „nuty drzewne w połączeniu z cytrusami, bergamotką i morskimi akordami”. Niestety, nigdzie w sieci nie ma konkretnej piramidy zapachowej, w związku z czym nie wiemy, czy rzeczone cytrusy to pomarańcze, czy limonki, oraz jakie drzewa składają się na nuty drzewne. W internecie krąży grafika, na której widnieje co prawda spis nut, ale biorąc pod uwagę błąd ortograficzny (pożeczka) oraz zgubione słowo nuty można wątpić, czy jest to oficjalna, usankcjonowana przez Dodę i producenta treść.

Zapach jest reklamowany jako kompozycja unisex, chociaż głosy z rynku sugerują, że chociaż faktycznie jest to zapach raczej bliżej środka spektrum, to przeciętny nos odbierze go jako delikatnie bardziej męski niż damski.

Zastanawia fakt, że na oficjalnym profilu Doda Eau Cosmetics znajduje się screenshot z serwisu Fragrantica, na którym widać piramidę zapachową w wersji zbudowanej przez ten portal, ale samego zapachu nie ma w bazie Fragrantiki; nie ma na nim również profilu producenta, czyli firmy Beautica Group.

image

Screenshot posta z profilu @dodadeau.

Wiadomości Kosmetyczne

Ile kosztują perfumy Dody?

Flakon 50 ml zapachu Doda D‘eau Luna kosztuje 287 zł. Koneserzy i koneserki zwracają w sieci uwagę, że produkt sygnowany przez Dodę to woda perfumowana, a nie perfumy, jak twierdzi w oficjalnej komunikacji producent (oraz sama Doda, która w jednym z wywiadów stwierdziła, że „to jest naprawdę świetny perfum”), i że w związku z tym cena za flakon takiej objętości jest bardzo wysoka. W rozmowie z Shownews.pl piosenkarka dodała, że cena została tak zaprojektowana, żeby „wszystkich było na to stać, ale nie może zaniżać jakości perfum".

Czytaj także: Beyoncé wprowadziła wreszcie na rynek swój najnowszy zapach, Cé Noir

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
19.02.2024 16:09
Dostawcy The Body Shop obawiają się strat z tytułu niezakupionych surowców kosmetycznych
The Body Shop w galerii Mokotów. W sumie marka ma 15 sklepów w Polscewiadmoscikosmetyczne.pl
Dostawcy The Body Shop, działający w ramach sprawiedliwego handlu (fair trade) obawiają się, że zostaną z nieodebranymi surowcami do produkcji kosmetyków z powodu upadłości firmy. Swoje strarty oceniają nawet na 1 mln dolarów.

Firma The Body Shop, która w zeszłym tygodniu złożyła wniosek o zarządzanie upadłościowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech, za pośrednictwem własnego programu współpracuje z 18 partnerstwami fair trade (sprawiedliwego handlu) na całym świecie. Kilka z nich powiedziało dziennikowi The Guardian, że jeśli firma upadnie, mogą zostać z niezapłaconymi i nieodebranymi zapasami o sumarycznej wartości nawet 1 mln dolarów.

Producent kosmetyków współpracuje z projektami sprawiedliwego handlu w obszarach o niskich dochodach w Amazonii i Afryce. Ich dostawcy to ubogie rodziny, które – choć nie mają umów z The Body Shop – to od dawna (niektóre nawet od ponad 20 lat) zbierają lub wytwarzają uzgodnioną ilość surowców dla firmy, sprzedając je pośrednikom. Istnieje obawa, że jeśli firma nie zakupi tych surowców, nie otrzymają oni swoich pieniędzy.

Szef jednej z grup producentów fair trade z siedzibą w Afryce, powiedział „The Guardian”, że to niepokojące. Tym bardziej, że długi firmy wobec dostawców mają być ustawione w kolejce za wieloma innymi wierzycielami.

Przypomnijmy, że  trzy miesiące temu The Body Shop zostało kupione przez Aurelius, firmę private equity. Zapłaciła ona za nią 207 mln funtów, czyli jedną piątą kwoty, za którą kupił ją poprzedni właściciel – Natura & Co – w 2017 roku. W związku ze słabymi wynikami sklepów w okresie świątecznym i na początku stycznia 13 lutego brytyjski biznes The Body Shop został oddany w zarząd administracyjny. I choć sklepy wciąż działają, to mówi się ze 200 z nich może zostać zamkniętych.

Czytaj też: GlobalData: Wzmożona konkurencja odpowiedzialna za upadek The Body Shop (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Być może podobna przyszłość czeka niemiecki oddział firmy, który wniosek o upadłość złożył kilka dni później (18 lutego). Celem tych ruchów ma być wzmocnienie działalności The Body Shop na innych kluczowych rynkach.

Czytaj też: Marka The Body Shop uzyskała certyfikat The Vegan Society dla wszystkich swoich produktów (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Sklepy The Body Shop działają też w Polsce. W sumie jest ich 15.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. luty 2024 12:04