StoryEditor
Producenci
23.02.2023 00:00

Oriflame odnotowuje 281,9 mln dolarów w sprzedaży w Europie w czwartym kwartale 2022 r

Spadek sprzedaży firmy działającej w modelu MLM może być spowodowany wieloma kwestiami, eksperci mówią jednak o recesji i niepewności rynkowej. / materiały prasowe Oriflame
Działająca w modelu marketingu wielopoziomowego firma kosmetyczna Oriflame ogłosiła swoje wyniki sprzedażowe za ostatni, czwarty kwartał roku 2022. Jak spodziewali się analitycy, zarówno wojna w Ukrainie i przymus przeniesienia produkcji, jak i recesja odbiły się na sprzedaży.

Oriflame ogłosiło 5 proc. spadek sprzedaży w Europie, do łącznej kwoty 281,9 mln dolarów, w czwartym kwartale 2022 r. oraz spadek o 9 proc. (986,9 mln dolarów) w całym roku 2022. Ameryka Łacińska, Europa, Turcja i Afryka odnotowały spadki sprzedaży w zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym roku, jednak rynek azjatycki okazał się najtrudniejszym regionem, w którym sprzedaż spadła o 25 proc. w czwartym kwartale. Warto wspomnieć, że sporą część tego wyniku determinuje gigantyczny runek chiński, który ostatnio odczuwa coraz większe turbulencje; z Chin wycofały się lub są w trakcie wycofywania Huda Beauty i Elf Cosmetics.

Firma spodziewa się poprawy w miarę zmniejszania się ograniczeń związanych z COVID. Skorygowana marża EBITDA wyniosła 11,5 proc. w 2022 r., a skorygowany zysk netto wyniósł 52,2 mln dolarów. Skorygowane przepływy pieniężne (przed działalnością finansową) za rok wyniosły 46,3 mln dolarów, co oznacza spadek z 76,5 mln dolarów w 2021 r. Międzynarodowa ekspansja pozostaje priorytetem dla firmy, a działalność w Niemczech rozpocznie się w czwartym kwartale.

Firma kontynuuje strategiczny przegląd swoich aktywów w Rosji, ale ze względu na niepewność co do rosyjskich przepisów nie może przedstawić ostatecznej decyzji ani harmonogramu tych działań. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę firma przeniosła produkcję kosmetyków kolorowych na rynki światowe do Indii bez znaczących inwestycji kapitałowych.

Czytaj także: Oriflame z dwoma medalami w badaniu Najlepszy Produkt – Wybór Konsumentów 2023

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. lipiec 2025 19:54