StoryEditor
Producenci
20.11.2018 00:00

[SONDA: 2019 W BRANŻY KOSMETYCZNEJ] Jan Gaj, Navigator Capital Group: Będą wyższe koszty produkcji i marketingu

Polski rynek kosmetyczny jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. W 2018 r. jego wartość  przekroczyła 23 mld zł, co plasuje polską branżę kosmetyczną na szóstym miejscu w Europie. Zwiększające się dochody gospodarstw domowych oraz rosnąca świadomość konsumentów pozwalają sądzić, że dodatnia dynamika rozwoju rynku utrzyma się w przyszłości. Firmy kosmetyczne muszą jednak przygotować się na wyższe koszty produkcji i marketingu – przewiduje Jan Gaj, menedżer w departamencie fuzji i przejęć w Navigator Capital Group.

Duże znaczenie dla polskiego rynku kosmetycznego będzie miał eksport, który odpowiada za ponad połowę wartości branży. Należy sądzić, że w najbliższych latach dynamika wzrostu rynku kosmetycznego w Polsce przewyższy dynamikę wzrostu polskiego PKB. Przy założeniu stabilności regulacyjnej oraz braku negatywnych zdarzeń gospodarczych, w latach 2019-2020 należy spodziewać się dynamiki wzrostu rynku kosmetycznego w Polsce na poziomie 4-5 proc. rocznie.

Pomimo dobrych perspektyw rozwoju branży, producenci kosmetyków w najbliższych latach będą musieli sprostać kilku wyzwaniom. Skracający się cykl życia produktu oraz rosnące znaczenie innowacyjności i specjalizacji będą prowadziły do wzrostu kosztów związanych z produkcją oraz marketingiem, na których ponoszenie mogą pozwolić sobie jedynie więksi gracze.

Obecnie polskie przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej stoją przed koniecznością wdrażania innowacji. W przyszłości ich główną kartą przetargową będą unikatowe propozycje dla konkretnych grup klientów. Rosnąca konkurencja ze strony największych światowych koncernów oraz spadająca marżowość tradycyjnych produktów są argumentami przemawiającymi za koniecznością rozwoju własnych rozwiązań produktowych.

Dynamiczny wzrost znaczenia dyskontów w dystrybucji oraz spadek znaczenia marki przy podejmowaniu decyzji o wyborze produktu przez konsumentów  mogą skutkować coraz większą popularnością marek własnych w segmencie kosmetyków. Warto odnotować, że w czterech krajach z pięciu o większym od Polski rynku kosmetycznym udział marek własnych w całkowitej sprzedaży jest wyższy. W całej Europie obserwowany jest wzrost znaczenia marek własnych z uwagi na popularyzację nowoczesnych kanałów dystrybucji oraz rosnące przekonanie konsumentów do tego, że niższa cena nie zawsze musi oznaczać spadek jakości.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 15:30
Highlander Enterprise stawia na kosmetyki: marka 8belle debiutuje w regularnej sprzedaży
Za sterami marki stoi m.in. Sylwia Gołębiewska.8belle

Highlander Enterprise S.A. (do 2024 r. działająca jako Advanced Graphene Products S.A.) rozpoczęła 1 lipca 2025 r. sprzedaż własnej linii kosmetycznej 8belle. To pierwszy tak duży projekt spółki od czasu, gdy nowy zarząd i akcjonariat objęli stery około pół roku temu. Wprowadzenie marki poprzedziło pełne przygotowanie infrastruktury – od zapasów magazynowych po logistykę – tak, aby od pierwszego dnia obsłużyć wysyłkę do klientów biznesowych w modelu B2B.

W pierwszym etapie oferta 8belle obejmuje 3 kategorie produktów dla profesjonalnych stylistów: hybrydowe lakiery do paznokci, bazy oraz preparaty pielęgnacyjne do dłoni i paznokci. Dystrybucja prowadzona jest wyłącznie online poprzez własną platformę, co pozwala ograniczyć koszty i zautomatyzować sprzedaż. Spółka równolegle uruchamia zintegrowaną kampanię marketingową w kanałach offline i digital, aby maksymalnie wykorzystać potencjał ponad kilkudziesięciu tysięcy salonów kosmetycznych działających w Polsce i Europie Środkowej.

Kluczowym punktem zwrotnym była uchwała z 14 kwietnia 2025 r., w której zarząd zatwierdził trzy filary dalszego rozwoju: (1) segment kosmetyczny – linia 8belle oraz przejęta w marcu 2025 r. marka Brown as Berries Care; (2) segment odzieży UV – stroje kąpielowe marki Brown as Berries z opatentowaną tkaniną przepuszczającą słońce i chroniącą skórę filtrem SPF 35; (3) komercjalizację grafenu, w tym plany stworzenia hybrydowych lakierów z dodatkiem grafenu i zabezpieczenie tej technologii patentem. Dzięki dywersyfikacji spółka liczy na szybkie przejście z fazy inwestycji do generowania stabilnych przychodów i zysków.

Za rozwój segmentu kosmetycznego odpowiada Sylwia Gołębiewska – menedżerka, która wcześniej współtworzyła 3 rozpoznawalne marki: Diamond Cosmetics, Semilac oraz hi hybrid. Jej doświadczenie w budowaniu łańcucha dostaw i sieci dystrybucji ma zapewnić 8belle dynamiczny wzrost sprzedaży, a całej Highlander Enterprise – wykorzystanie efektu synergii między przemysłem grafenowym a branżą beauty.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
01.07.2025 14:27
Avon umacnia współpracę z drogeriami Rossmann
Kosmetyki Avon są dostępne w drogeriach Rossmann od  października ubiegłego roku. Teraz oferta kosmetyków i perfum będzie jeszcze szerszafot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Avon zwiększa swoją obecność w Rossmannie na jeszcze większą niż do tej pory skalę – od 1 lipca najbardziej znane kosmetyki i zapachy marki są dostępne w większości drogerii. Jak podkreśla Rossmann, jest to kolejny etap rozwijającej się współpracy z Avonem, w ramach którego znacząco zwiększy się liczba punktów sprzedaży oraz zakres dostępnego asortymentu.

Nową odsłonę współpracy Avon i Rossmanna wspierać będzie Maffashion – popularna influencerka i ambasadorka Avonu. Jej wizerunek pojawi się na ekspozycjach kosmetyków do makijażu oraz w kanałach social media.

Zależy nam na tym, aby być blisko naszych klientów. Nasze produkty dodają im pewności siebie i energii, a stosunek ich ceny do jakości jest na świetnym poziomie. Rossmann to nasz strategiczny partner w budowaniu nowoczesnego, omnichannelowego modelu kontaktu z klientem, łączącego wygodę zakupów stacjonarnych z siłą naszych konsultantek, które wciąż są sercem marki Avon – wyjaśnia Adrian Adamczyk, Head of Omnichannel Avon Polska.

Zobacz też: Adrian Adamczyk, Avon: Wierzymy, że siła naszej marki tkwi w relacjach – a Konsultantki są ich sercem

Co nowego z Avonu pojawi się w Rossmannie?

Avon jako marka nr 1 w sprzedaży perfum na świecie, w nowej odsłonie współpracy z siecią Rossmann oferuje oczywiście swoje kultowe zapachy. Klienci będą mogli kupić bestsellery takie jak: Little Black Dress, Perceive czy Incandessence, ale również nieoczywiste i zaskakujące kompozycje z nowej linii Perfect Nonsense.

Nowa oferta makijażowa to m.in. znane i lubiane kredki Glimmerstick, perełki brązujące czy olejki do ust, oraz tegoroczne innowacje marki – m.in. pomadki Ultra Colour, błyszczyki vinylowe, czy najnowszy tusz do rzęs Fanomenal.

Zobacz więcej: Premiera tuszu Avon Fan-Omenal z Maffashion w roli głównej już za nami

Rozszerzamy nasz asortyment makijażowy, podkreślając segment pielęgnacji ust, w którym mamy bardzo ciekawą ekspertyzę, będąc producentem nr 1 tego segmentu, zarówno lokalnie jak i globalnie. Nasza oferta będzie regularnie odświeżana, zaskoczymy shopperów Rossmanna nieoczywistymi współpracami i sezonowymi kolekcjami! – zapowiada Adrian Adamczyk.

Nowe kanały, ale ta sama misja

Rozszerzenie obecności Avon w Rossmannach to kolejny krok w realizacji szerszej strategii wielokanałowej, której celem jest zapewnienie klientom wygodnego dostępu do ulubionych kosmetyków w wygodny sposób. Natomiast pełna oferta asortymentowa dostępna jest w sklepie internetowym Avon oraz tradycyjnie u konsultantek sieci.

Jak przypomina Avon, wszystkie kosmetyki i produkty marki mają akredytację Leaping Bunny w programie Cruelty Free International. Avon jest częścią Grupy Natura &Co.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2025 04:21