StoryEditor
Producenci
12.08.2024 11:30

Spadek sprzedaży luksusowych marek w Chinach dotyka Richemont

Do grupy Richemont należy między innymi marka Cartier, producent np. perfum luksusowych. / Cartier

Szwajcarska grupa luksusowa Richemont, właściciel Cartiera, ogłosiła, że jej kwartalna sprzedaż w Chinach spadła o 27 proc., co jest wynikiem pogłębiającego się kryzysu gospodarczego w drugim co do wielkości rynku na świecie.

Richemont, szwajcarski gigant branży luksusowej, poinformował o spadku sprzedaży o jeden procent do 5,27 miliarda euro (5,74 miliarda dolarów) w pierwszym kwartale, który zakończył się 30 czerwca. Mimo wzrostu sprzedaży w Amerykach, Japonii i Europie, firma odnotowała znaczny spadek w regionie Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Japonii — jej najważniejszym rynku — gdzie sprzedaż spadła o 19 proc., do 1,8 miliarda euro, a w samych Chinach, Hongkongu i Makau o 27 proc..

W swoim oświadczeniu firma podkreśliła, że spadek sprzedaży wynikał z niskiego poziomu zaufania konsumentów oraz trudnych porównań do ubiegłorocznych wyników, które wykazywały dwucyfrowy wzrost na rynku chińskim oraz potrójny wzrost w Hongkongu i Makau. Analityk z Bernstein, Luca Solca, zauważył, że wyniki firmy potwierdzają “słaby popyt w Chinach kontynentalnych”.

Dane opublikowane w poniedziałek pokazują, że wzrost gospodarczy Chin zwolnił do 4,7 proc. w ostatnim kwartale zakończonym 30 czerwca, podczas gdy wzrost sprzedaży detalicznej spadł do dwóch proc. w czerwcu. Chiny stały się kluczowym rynkiem dla firm luksusowych dzięki rosnącej liczbie milionerów oraz rozwijającej się klasie średniej. Jednak kryzys na rynku nieruchomości oraz spowolnienie ogólnego wzrostu gospodarczego ostudziły wydatki na dobra luksusowe.

Burberry, inny gracz w branży luksusowej, w poniedziałek dokonał zmiany na stanowisku dyrektora generalnego, starając się zahamować “rozczarowującą” sprzedaż, w tym 21-procentowy spadek sprzedaży w sklepach porównywalnych w Chinach kontynentalnych w ostatnim kwartale. Grupa Swatch, właściciel luksusowych marek takich jak Omega, również zgłosiła “gwałtowny spadek popytu na dobra luksusowe w Chinach”. Richemont, podobnie jak inni giganci rynku luksusowego, ogłosił w zeszłym roku utworzenie działu dedykowanego perfumom i kosmetykom, jednak ta nowa działalność nie pojawia się jeszcze w raportach kwartalnych grupy.

Czytaj także: Adobe Analytics: Mimo inflacji amerykańscy klienci chętnie kupują luksusowe produkty kosmetyczne w sieci

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
12.09.2024 19:14
Dax Cosmetics tworzy nowe stanowisko w strukturze firmy. Tomasz Klicki dyrektorem generalnym
Tomasz Klicki, dyrektor generalny Dax Cosmeticsfot. Dax Cosmetics

Tomasz Klicki objął stanowisko dyrektora generalnego w firmie Dax Cosmetics należącej do Rohto Pharmaceuticals Group. Jest to nowe stanowisko utworzone w strukturze organizacji.

W strukturze organizacyjnej Dax Cosmetics zaszły zmiany. Utworzone zostało nowe stanowisko dyrektora generalnego, które objął Tomasz Klicki.

Dyrektor generalny raportuje do prezes zarządu – Ewy Blocher. Będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój Dax Cosmetics i umacnianie pozycji firmy w Polsce i na rynkach zagranicznych.   

Tomasz Klicki wnosi do Dax Cosmetics ponad 20-letnie doświadczenie, które zdobył na stanowiskach dyrektorskich i menadżerskich, zarówno w firmach lokalnych, jak i międzynarodowych, głównie w branży dóbr konsumenckich.

Przez ostatnie trzy lata jako Commercial Director pracował w firmie Oceanic. Swoją karierę rozpoczął w firmie Soraya, a w kolejnych latach pełnił kluczowe funkcje w Reckitt Benckiser oraz L’Oréal. Ma doświadczenie w zarządzaniu sprzedażą, marketingiem oraz strategicznymi kanałami dystrybucji.

– To dla mnie zaszczyt dołączyć do zespołu Dax Cosmetics, zwłaszcza w roku jubileuszu 40-lecia istnienia firmy. Cieszę się, że mogę być częścią organizacji, która dynamicznie się rozwija i ma przed sobą ambitne plany na przyszłość. Moim priorytetem jest dalsze umacnianie marek Dax Cosmetics oraz wprowadzanie innowacji, które sprostają oczekiwaniom zarówno klientów, jak i partnerów biznesowych – mówi Tomasz Klicki.

Prezes Ewa Blocher, odpowiedzialna za nadzór nad całokształtem działalności organizacji, będzie mogła dzięki tej zmianie skupić się także na nowych obszarach rozwoju biznesu oraz strategicznych projektach akwizycyjnych wzmacniających pozycję Dax Cosmetics w regionie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym: „Dax Cosmetics osiągnęła w ostatnich latach dynamiczny wzrost przychodów. Przed firmą stoją nowe, ambitne cele”.    

Dax Cosmetics to firma o polskich korzeniach. Od 2014 roku jest częścią Rohto Pharmaceuticals Group. W portfolio firmy znajduje się siedem marek – Perfecta, Yoskine, Hada Labo Tokyo, Dax Sun, Cashmere, Celia i Dax Men. Kosmetyki są  sprzedawane w ponad 30 krajach na świecie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
12.09.2024 08:27
Marka Paese otworzyła showroom w centrum Rygi
Otwarcie sklepu Paese w Rydze, stolicy Łotwyfot. LinkedIn Paese Cosmetics Poland

Marka Paese otworzyła swój sklep w stolicy Łotwy – Rydze i planuje otwierać kolejne. W ten sposób wzmacnia swoją rozpoznawalność na świecie. Polska marka jest obecnie dostępna w ponad 50 krajach na świecie.

W Łotwie, w centrum Rygi, polska marka Paese należąca do spółki Euphora Paese, otworzyła na początku września br. swój własny pokazowy sklep. Klienci mogą tu kupić kosmetyki marki, są informowani o produktach i ich zastosowaniu. Mogą także je przetestować i skorzystać z usługi makijażu u makijażystek marki.

image
Sklep polskiej marki Paese w Rydze na Łotwie
fot. LinkedIn Paese Cosmetics Poland
W ofercie sklepu jest dostępna pełna gama kosmetyków Paese. Marka informuje, że priorytetem jest dla niej promocja filozofii #slowmakeup i #healthymakeup i „wsparcie  konsumentów w podkreślaniu ich naturalnego piękna oraz wyrażaniu osobowości poprzez makijaż”. 

Takich pokazowych sklepów ma powstać więcej.

– Otwarcie showroomu w Rydze to element naszej szerszej strategii międzynarodowego rozwoju marki w sprzedaży on-line oraz off-line. Marka znana jest już w ponad 50 krajach, a naszą ambicją jest kreacja showroomów Paese na całym świecie, w których klienci będą mogli odkrywać nasze produkty, czerpać doświadczenia z naszej filozofii i korzystać z profesjonalnej obsługi  – informuje Marzena Flaga, Head of Export Department w firmie Euphora Paese.

Euphora od 2011 roku rozwija swoją sprzedaż zagraniczną. Obecnie marka Paese jest dostępna w ponad 50 krajach na świecie w sprzedaży internetowej lub stacjonarnej. Promuje się na najważniejszych międzynarodowych targach, takich jak Cosmoprof w Bolonii, Beauty Expo w Mongolii, Turcji czy Dubaju. Rozwija partnerstwa z multibrandowymi sklepami, salonami kosmetycznymi i aptekami.

Czytaj także: Magdalena Kuś, Paese: Ekologia i opakowania refill to trendy dla branży na przyszłość [Cosmoprof Bolonia 2024]

– Najnowsze badania, takie jak raport WiseEuropa i Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, potwierdzają, że Polska umacnia swoją pozycję na światowej mapie eksportu kosmetyków. Nie jest to dla nas zaskoczeniem. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, planując dalszą, dynamiczną ekspansję na nowe rynki – zapowiada Marzena Flaga.

W 2023 r. Polska wyeksportowała kosmetyki za 5,7 mld euro, głównie do Unii Europejskiej, gdzie jest piątym największym eksporterem. W światowym handlu kosmetykami Polska zajmuje 9 miejsce.

Czytaj więcej: WiseEuropa i Kosmetyczni [RAPORT]: Polska jest coraz ważniejszym graczem w światowym handlu kosmetykami

Euphora Paese jest polską firmą. Specjalizuje się w produkcji kosmetyków do makijażu, których uzupełnieniem są wybrane produkty pielęgnacyjne i akcesoria kosmetyczne. Spółka działa w Krakowie, gdzie ma własne laboratoria i zaplecze laboratoryjne. Produkuje także na zlecenie sieci handlowych, m.in. dla Hebe oraz dla innych podmiotów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. wrzesień 2024 13:16