StoryEditor
Rynek i trendy
18.07.2022 00:00

Francuski uzależnione od klasyki. Amerykanki kochają innowacje [DANE]

Kategoria pielęgnacji skóry, którą wzmocniła pandemia spada, ponieważ francuscy konsumenci skupiają się obecnie na upiększaniu. Jednak z danych zgormadzonych przez Spate wyłania się obraz francuskiego konsumenta, który jest uzależniony od klasycznych produktów i marek, ale ma na uwadze również innowacyjne składniki, które łączą naukę z naturą. Z danych opartych na średniej miesięcznej liczbie wyszukiwanych poszczególnych haseł wynika, że to amerykańskie konsumentki są największymi fankami nowatorskich produktów – dane przytacza i analizuje portal Premium Beauty News. Najnowsze dane Spate pozwalają lepiej zrozumieć różnice i podobieństwa trendów w obu krajach.

Na rynku amerykańskim popularne stają się nowatorskie i modne formaty, takie jak maski do twarzy w sztyfcie (wzrost o ponad 168,4 tys. średnich miesięcznych wyszukiwań) i olej gua sha (średnia miesięczna liczba wyszukiwań +7,2 tys.).

We Francji natomiast, to zaufane, klasyczne produkty kosmetyczne generują największy ruch. Serum znajduje się na szczycie listy najczęściej wyszukiwanych kosmetyków do twarzy (ze wzrostem liczby wyszukiwań średnio o 4,8 tys. miesięcznie).

Dla konsumentów z USA, przeciwdziałanie starzeniu się jest głównym problemem, ponieważ wyszukiwania hasła „serum do twarzy + zmarszczki” wynoszą średnio 21000 w ciągu jednego miesiąca.

Przeczytaj również: Światowe imprezy branżowe na drugą połowę roku 2022 [LISTA]

Dominację klasyków we Francji potwierdzają wyniki wyszukiwania nazw poszczególnych marek. Clarins jest najpopularniejszą marką (wzrost o 7,4 tys. średnich miesięcznych wyszukiwań), następne są kolejne wypróbowane i przetestowane marki francuskie takiej jak, Caudalie (+7,2 tys. średniej wyszukiwań miesięcznie) i La Roche Posay (+3,7 tys.). Najpopularniejszym produktem Clarins jest Podwójne Serum Clarins, które pokazuje, że te produkty cieszą się ogromną popularnością.

Choć zainteresowanie innowacyjnymi produktami i składnikami nie jest tak popularne wśród Francuzów, jak w przypadku amerykańskich konsumentów, to i tak widać rosnące zainteresowanie alternatywnymi składnikami pochodzenia roślinnego. Warto zauważyć, że olej z marchwi przeżywa gwałtowny wzrost popularności we Francji (wyszukiwania są +7,75 proc. r/r, średnio 2,3 tys. miesięcznie). Spate zauważa, że we Francji wyszukiwanie hasła „olej z marchwi na jasną skórę” sugeruje, że konsumenci używają tego składnika do leczenia przebarwień lub rozjaśniania skóry.

Widać wzrost liczby wyszukiwań kwasu salicylowego (+856 średnio miesięcznych), spironolaktonu (+357) i bakuchiol (+281). W górę również niacynamid, które w 2022 r. odnotował gwałtowny wzrost liczby wyszukiwań o 35,8 proc. r/r obok produktów do pielęgnacji skóry.

Przeczytaj również: Najczęściej śledzone trendy kosmetyczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy [RANKING]

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.10.2024 10:05
UCE Research: Codzienne zakupy droższe o 4,9 proc. – analiza wzrostu cen we wrześniu. Co z cenami kosmetyków?
Ceny we wrześniu wzrosły w porównaniu do ub. roku i ub. miesiąca.Shutterstock

We wrześniu 2023 roku ceny codziennych zakupów wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. To wyższy wynik niż w sierpniu, gdy odnotowano wzrost na poziomie 4,3 proc. Analiza obejmująca prawie 79 tys. cen ze sklepów w całej Polsce pokazuje, że podwyżki dotknęły 15 z 17 monitorowanych kategorii produktowych, w tym chemię gospodarczą i artykuły dla dzieci.

Wzrost cen codziennych zakupów we wrześniu 2023 roku wyniósł 4,9 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Analiza objęła prawie 79 tys. cen z ponad 37 tys. sklepów, co pozwala na dokładne zbadanie zmian cenowych na rynku detalicznym. W porównaniu z sierpniem, kiedy wzrost cen wynosił 4,3 proc. rok do roku, obecny wynik wskazuje na kontynuację trendu wzrostowego.

Dr Rafał Koczkodaj z Uniwersytetu WSB Merito zauważa, że mimo wzrostu cen rok do roku, w stosunku do sierpnia 2023 roku ceny spadły o 0,4 proc. Zjawisko to tłumaczy głównie efektem bazy, czyli wpływem niskiej wartości cen z poprzedniego roku na obecne wyniki. Spośród 17 monitorowanych kategorii produktowych, aż 15 odnotowało wzrost cen w ujęciu rocznym, a jedynie dwie potaniały. Co istotne, w 13 z tych kategorii wzrosty były jednocyfrowe, co wskazuje na stabilność cen w większości segmentów rynku.

Wśród kategorii, które podrożały najbardziej, znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 4,9 proc. rok do roku. Produkty te, będące artykułami pierwszej potrzeby, cechują się stałym popytem, co sprawia, że ich ceny są szczególnie wrażliwe na wzrost kosztów energii i minimalnego wynagrodzenia. Artykuły dla dzieci (w tym kosmetyki i produkty higieniczne) oraz środki higieny osobistej podrożały odpowiednio o 2,8 proc. i 2,3 proc. Dr Koczkodaj przewiduje, że ceny wielu kategorii będą rosnąć do końca roku, co wynika z niskiej bazy cenowej z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Czytaj także: UCE Research: Poparcie dla przywrócenia handlu we wszystkie niedziele rośnie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
08.10.2024 16:37
Gen Z zmienia perfumiarstwo — a konkretnie opakowania zapachów i metody ich aplikacji
Perfumy zmieniają opakowania i formę — a to wszystko dzięki ”zetkom”.Domeckol via Pixabay

Rosnące zainteresowanie perfumami wśród pokolenia Z przynosi znaczące zmiany w projektowaniu ich opakowań. Nowe preferencje młodszych konsumentów kształtują innowacje na rynku zapachów, co znajduje odzwierciedlenie w nowoczesnych rozwiązaniach prezentowanych przez firmy kosmetyczne.

Podczas tegorocznych targów Luxe Pack w Monako zaprezentowano wiele innowacji związanych z projektowaniem opakowań perfum, które są odpowiedzią na zmieniające się preferencje pokolenia Z. Na przykład firma Superga Beauty, specjalizująca się w usługach beauty, wprowadziła na rynek nową kolekcję “Layering Perfume”, która bazuje na analizie tego, jak młodzi konsumenci używają perfum. Według danych firmy, sprzedaż perfum wzrosła o 21 proc. w 2021 roku i o 15 proc. w 2022 roku, co pokazuje rosnące zainteresowanie tym segmentem rynku.

Pokolenie Z postrzega perfumy nie tylko jako element zapachu, ale także jako ważny aspekt dobrego samopoczucia, pewności siebie i wyrażania swojej osobowości. Z tego powodu coraz częściej sięga po innowacyjne metody aplikacji, różniące się od tradycyjnych rozpylaczy. Popularność zyskują nowe formy aplikacji, takie jak perfumy w kremie czy wosku, roll-ony, ołówki zapachowe, sztyfty czy piankowe aplikatory, które pozwalają na łatwiejsze i bardziej precyzyjne użycie.

Kolejnym istotnym trendem wśród młodych konsumentów jest sztuka “layeringu”. Layering perfum to technika polegająca na nakładaniu na siebie różnych warstw zapachów w celu stworzenia indywidualnej, unikalnej kompozycji. Dzięki tej metodzie użytkownik może dowolnie mieszać i dopasowywać różne nuty zapachowe, aby uzyskać efekt idealnie odpowiadający jego nastrojowi, okazji czy porze dnia. Layering pozwala na kreatywne podejście do używania perfum, umożliwiając personalizację zapachu, który ewoluuje w ciągu dnia. Ta technika zdobywa popularność szczególnie wśród młodszych pokoleń, takich jak pokolenie Z, które ceni sobie możliwość wyrażania swojej osobowości i stylu poprzez oryginalne kompozycje zapachowe.

Czytaj także: Financial Times: Złoty wiek perfum? Zapachy mogą zdetronizować szminkę jako wyznacznik kondycji rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. październik 2024 15:29