StoryEditor
Rynek i trendy
17.03.2023 00:00

Konsumenci trzymają się zrównoważonego rozwoju, mimo rosnącej inflacji

Zrównoważony rozwój zaczyna być dla konsumentek i konsumentów taką samą oczywistością, jak nieprzeciekające opakowanie czy brak szkodliwych substancji.Towfiqu Barbhuiya via Unsplash
Według niedawnego badania, przeprowadzonego przez firmę konsultingową Simon-Kucher, inflacja nie ma prawie żadnego wpływu na trend zrównoważonego rozwoju w kosmetykach i środkach higieny osobistej. 74 proc. ankietowanych konsumentów w regionie DACH (krajów niemieckojęzycznych) stwierdziło, że mimo wyższej ceny nadal kupuje ekologiczne kosmetyki i produkty pielęgnacyjne.
Reprezentatywne badanie Global Sustainability Study 2022 zostało przeprowadzone w okresie od lipca do sierpnia 2022 roku przez firmę Simon-Kucher & Partners we współpracy z niezależnym instytutem badań rynku Dynata. Ponad 11 000 konsumentów w 19 krajach na całym świecie zostało zapytanych między innymi o ich zachowania zakupowe i gotowość do płacenia za produkty z deklaracją zrównoważonego rozwoju.

Jeśli chodzi o gotowość do akceptowania podwyżek produktów deklarujących zrównoważony rozwój, udział tej grupy konsumentów wzrósł nawet do 37 proc. W 2021 roku było to zaledwie 35 proc. Dlaczego klienci pozostają lojalni? Lojalność wobec marki jest znacznie wyższa w przypadku produktów kosmetycznych niż w przypadku innych towarów codziennego użytku. Klienci wolniej przestawiają się na tańsze marki i marki własne — mówi Tim Brzoska, starszy partner w Simon-Kucher Consumer Goods & Retail Practice. Według badania respondenci nadal postrzegają opakowanie jako najważniejszy czynnik komunikujący zrównoważony rozwój, czy to przez symbole, czy loga informujące o korzystaniu z materiałów z odzysku, czy to na tekst mówiący o pozyskiwaniu surowców bez szkody dla środowiska.

Gotowość do płacenia za zrównoważone kosmetyki i produkty pielęgnacyjne nie tylko pozostaje stała pomimo inflacji, ale nawet nieznacznie wzrasta w regionie DACH (Niemcy, Austra, Lichtenstein i Szwajcaria) ogólnie. Z drugiej strony w Niemczech spada gotowość do płacenia za produkty z podwyższonymi cenami. Zamiast 42 procent (2021), tylko 36 procent jest teraz skłonnych uiścić dopłaty. Coraz więcej konsumentów oczekuje zrównoważonego rozwoju [jako oczywistości]. Przez to coraz trudniej uzasadnić podwyżki cen – tłumaczy Brzoska.

Czytaj także: Przyszłość sektora dóbr luksusowych to ekologia, zrównoważony rozwój i inkluzywność [RAPORT]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
25.09.2023 11:28

GFK: Segment kosmetyków ekologicznych wciąż słabnie

Wcześniej, zwłaszcza w okresie pandemii, kategoria kosmetyków ekologicznych odnotowywała regularne wzrosty. Wszystko wskazywało na to, że w kolejnych latach będzie coraz silniejsza. Tymczasem sytuacja gospodarcza skłania Polaków do oszczędności i do wyboru opcji korzystniejszych dla portfela.Shutterstock
Wieloletni trend wzrostowy na rynku kosmetyków ekologicznych, organicznych i bio kilka miesięcy temu został przerwany, a tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje. Obecnie wartość tego sektora wynosi 224 mln zł, co oznacza osłabienie o 9 proc. rdr. Jednocześnie – w ujęciu całościowym – rynek kosmetyków rośnie, a za ponad 40 proc. obrotów na nim odpowiada sieć Rossmann. Takie wnioski płyną z analiz firmy badawczej Consumer Panel Services GfK.

W okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. wartość rynku kosmetyków ekologicznych, organicznych i bio spadła o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W ujęciu wolumenowym był to spadek aż o 12 proc. 

Magdalena Pac-Pomarnacka, konsultant w Consumer Panel Services GfK, mówi:

Główną przyczyną tych spadków jest fakt, że konsumenci rzadziej robią zakupy, a podczas jednej wizyty w sklepie kupują mniej wolumenowo. Jest to dość zaskakujący trend, który umacnia się od kilku miesięcy. Wcześniej, zwłaszcza w okresie pandemii, kategoria kosmetyków ekologicznych odnotowywała regularne wzrosty i wszystko wskazywało na to, że w kolejnych latach będzie coraz silniejsza. Tymczasem sytuacja gospodarcza skłania Polaków do oszczędności i do wyboru opcji korzystniejszych nie tyle dla środowiska, co dla portfela.

 

Całościowo rynek rośnie

 

Jednocześnie wartość całego rynku kosmetyków stale rośnie. W analizowanym okresie przekroczyła ona 9,2 mld zł, co oznacza wzrost o 8 proc. rdr.

– Mowa tu o kategoriach kosmetycznych: personal care, skin care, make-up, perfumy. Wartość ta nie obejmuje produktów do domu (Home Care). Biorąc pod uwagę kategorie które mierzymy, cały rynek kosmetyków i produktów do pielęgnacji domu szacujemy rocznie na prawie 28 mld zł. Dane te pochodzą z zakupów gospodarstw domowych mierzonych przez CPS GfK – precyzuje Szymon Mordasiewicz, managing director Consumer Panel Services GfK

Według danych firmy przede wszystkim rosną kategorie kosmetyków marek własnych (+ 22 proc.) oraz tych kupionych na promocji (+14 proc.).

To kolejny przykład tego, że konsumenci szukają oszczędności podczas codziennych zakupów. Obecnie triumf wiodą promocje, a także produkty marek własnych, które wyróżniają się dobrą relacją ceny do jakości i tym budują coraz większe zaufanie wśród nabywców. W przypadku marek własnych Polacy wydają najwięcej pieniędzy na kosmetyki do twarzy – dla tej kategorii odnotowaliśmy wzrost o 30 proc. rdr. Wydatki na produkty do higieny osobistej zwiększyły się o 23 proc. Z kolei kosmetyki do makijażu odnotowały minimalny spadek o 1 proc.

 – wymienia Magdalena Pac-Pomarnacka.

Czytaj też: Isana, Alterra, Hebe Cosmetics, Cien, Be Beauty, Bevola - gdzie żele pod prysznic są najtańsze? Przegląd marek sieci handlowych

 

Rossmann nadal jest liderem sprzedaży kosmetyków

 

W ujęciu wartościowym najsilniejszym kanałem zakupów z tego sektora są drogerie, z których pochodzi ponad 5 mld zł z ogólnej wartości rynków kosmetyków.

Graczy na rynku jest wielu, ale jeden z nich szczególnie wyróżnia się na tle konkurencji. Niekwestionowanym liderem wśród drogerii jest sieć Rossmann, która odpowiada za blisko 76 proc. wartości z tego kanału. Na kolejnej pozycji plasuje się Hebe

– podkreśla Magdalena Pac-Pomarnacka.

Drugim najważniejszym kanałem są dyskonty (1,87 mld zł), które w ostatnich latach dynamicznie zyskują na znaczeniu. Największe udziały, utrzymujące się na poziomie 80 proc., ma Biedronka. Podium zamykają supermarkety – tutaj liderem jest Dino, jedyna sieć w tym kanale, która tak intensywnie rośnie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.09.2023 17:10

GfK: Co trzecia osoba sprawdza czy marka jest pro-ekologiczna. Polacy chcą naturalnych, zdrowych i produkowanych w kraju produktów

Polacy twierdzą, że ważne jest dla nich, aby produkt nie zawierał sztucznych składników, pozytywnie wpływał na zdrowie, był przyjazny dla środowiska i wyprodukowany w krajuShutterstock
Co trzecia osoba sprawdza informacje o pro-ekologicznych działaniach marek – wynika z raportu GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”. Co jeszcze deklarują konsumenci, gdy pyta się ich o ekologię, ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i istotne dla nich czynniki przy wyborze produktów?

73 proc. polskich konsumentów uważa, że ważne jest, aby marki podejmowały ekologiczne, odpowiedzialne działania. Dotyczy to wszystkich grup konsumentów. W przypadku Boomersów odsetek ten jest jeszcze wyższy i sięga 81 proc.

28 proc. konsumentów deklaruje, że sprawdza informacje o pro-środowiskowych praktykach marek często lub bardzo często. To postawa najczęściej spotykana w generacji Gen X.

image

Raport GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”

FOTO: GfK

Takie dane płyną z najnowszego raportu GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”. Zdaniem jego autorów wartości związane ze środowiskiem są coraz bardziej istotne. Przesunęły się w górę aż o 5 miejsc w rankingu wartości Polaków w porównaniu z 2019 r.

Globalna zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska znalazły się na trzecim miejscu na liście zjawisk, które budzą największe obawy po inflacji i wysokich cenach oraz wojnie w Ukrainie.

image

Raport GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”

FOTO: GfK

Dla firm, które intensywnie zastanawiają się, co jest dziś wartością dla konsumentów i jak podnieść rangę produktów w ich oczach, interesujące i ważne będzie to zestawienie czynników istotnych przy wyborach zakupowych. Na pierwszym miejscu znalazło się stwierdzenie „produkt jest naturalny/bez sztucznych składników” (67 proc.), na drugim: „ma przyjazne składniki, które pozytywnie oddziałują na zdrowie” (54 proc.), na trzecim: „Jest przyjazny dla środowiska” (45 proc.), na czwartym: „jest robiony w moim kraju” (41 proc.). Konsumenci chcą też, by produkty były przyjazne dla zwierząt, składały się z niewielkiej liczby składników oraz nie były nadmiernie opakowane.

image

Raport GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”

FOTO: GfK

Polacy mają dobre intencje jeśli chodzi o ekologię, przyznają też, że mają dostęp do informacji na ten temat, ale nie zawsze te intencje przekładają na działanie. 22 proc. Polaków ogółem stwierdza, że nie są zbyt zajęci, by prowadzić styl życia przyjazny środowisku w takim stopniu, w jakim by chcieli. Najczęściej mówią o tym ludzie z pokolenia Millennials i Zetki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
26. wrzesień 2023 11:35