StoryEditor
Rynek i trendy
07.08.2020 00:00

Łowcy okazji w odwrocie

Ponad 60 proc. Polaków kupuje świadomie i racjonalnie. Co czwarty kupujący to konsument rozważny i pragmatyczny. Interesuje się promocjami, ale nie patrzy wyłącznie na cenę, szuka za to konkretnych marek. Tylko 8 proc. stanowią wytrawni łowcy przemierzający sklepy w poszukiwaniu okazji. 

Na podium w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez agencję Kantar na zlecenie Grupy Blix znaleźli się cenoholicy (19 proc. respondentów). Kierują się oni właściwie wyłącznie ceną i promocjami. Wszystkie wymienione grupy, a więc łącznie ponad 60 proc. ankietowanych kupuje świadomie i racjonalnie – w oparciu o wiedzę o artykułach i markach oraz uwzględniając zasobność swojego portfela.

Rozważny i pragmatyczny konsument stawia przede wszystkim na znane brandy, które nie należą przecież do najtańszych. Dzięki rabatom gotowy jest kupić więcej markowych produktów. Chcąc pozyskać takiego klienta, warto podkreślać promocje wolumenowe, a nie wyłącznie cenowe. Z kolei na cenoholików może podziałać czytelne oznaczenie obniżek cen. Od lat ta grupa najbardziej interesuje się głębokimi promocjami komunikowanymi na okładkach gazetek wydawanych przez sieci handlowe – mówi Marcin Lenkiewicz z Grupy Blix.

Świadomość ekologiczna

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazły się osoby ekoświadome (17 proc.). Nie marnują one jedzenia i rzadko kierują się na zakupach ceną, bo najważniejsze jest dla nich środowisko naturalne. Urszula Dziekańska z firmy Kantar zauważa, że za trendem eko i bio idzie już ugruntowana postawa zakupowa oraz styl życia.  

Nowa kategoria świadomych ekologicznie konsumentów dynamicznie rośnie. Coraz popularniejsze stają się też aplikacje, które po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu pomagają w podejmowaniu decyzji zakupowych – dodaje Marcin Lenkiewicz.

Kupujący z przymusu

Na przedostatniej pozycji znaleźli się tzw. kupujący z przymusu (11 proc. ankietowanych). Idąc na zakupy, czują się oni zakładnikami sytuacji. Nie porównują żmudnie cen czy promocji. Chociaż nie są zbyt liczni, nie można lekceważyć tej grupy klientów. Warto ułatwiać im życie, komunikując ofertę w uproszczony sposób.

Shopperzy z przymusu źle znoszą zakupy. Często jest to wynikiem nadmiaru bodźców w sklepach i poczucia bezsilności w obliczu niekończących rzędów regałów. Dla wielu z tych osób alternatywą stał się kanał e-commerce – zwraca uwagę Urszula Dziekańska.

Planowanie zakupów

Na ostatnim miejscu znaleźli się tzw. wytrawni łowcy (8 proc.). Polują oni na okazje i starannie je porównują. Kiedyś głównie osoby starsze i mniej zasobne, za to mające dużo wolnego czasu, pokonywały trasy między sklepami, osiągając coraz lepsze wyniki w oszczędzaniu. Potem dołączyli do nich studenci. Jednak coraz popularniejsze karty lojalnościowe sprawiają, że wytrawni łowcy nie chcą już wyszukiwać najtańszych produktów w kilku sieciach. – Dobrze odczytał ich potrzeby m.in. Rossmann. Aplikacja lidera rynku drogeryjnego mocno angażuje klientów w planowanie zakupów. W konsekwencji nie zmieniają oni swoich decyzji na poziomie sklepu, bo wykonali już całą pracę w domu – podsumowuje ekspertka z firmy Kantar.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
12.07.2024 15:43
Globalny rynek produktów do higieny jamy ustnej przechodzi „skinifikację”
Rynek produktów do higieny jamy ustnej komplikuje się w postępie geometrycznym.Pixelshot
„Skinifikacja”, czyli zmiana oblicza danej kategorii produktowej na podobną segmentowi pielęgnacji cery, dotknęła higienę jamy ustnej. Rynek produktów do higieny jamy ustnej osiągnie wartość 24,2 miliarda dolarów w 2024 roku i będzie rosnąć do 2034 roku w tempie 4,2 proc. rocznie, osiągając łącznie 36,4 miliarda dolarów, a to wszystko dzięki postępującej komplikacji tej kategorii.

Wzrost rynku produktów do higieny jamy ustnej napędzany jest przez rosnące zastosowanie wykałaczek dentystycznych, skrobaczek do języka i płukanek z fluorem, co przyczynia się do poprawy zdrowia jamy ustnej konsumentów. Jednakże znaczenie tej kategorii produktów jest znacznie bardziej holistyczne. Jak zauważa Michelle Chavez, wiceprezeska ds. innowacji w Accupac/Cobalt Labs:

Krajobraz opieki nad jamą ustną przechodzi znaczną transformację, stając się integralną częścią rutyn dbania o dobrostan konsumentów. Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia, gdyż jama ustna jest dosłownie bramą do organizmu. Badania wykazały wyraźne związki między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem serca, metabolizmem i nawet zdrowiem mózgu, podkreślając, że opieka nad jamą ustną to coś więcej niż tylko higiena

Do 2034 roku Ameryka Północna będzie miała 27 proc. udziału w globalnym rynku produktów do higieny jamy ustnej, z czego Stany Zjednoczone będą stanowiły 84,1 proc. tego udziału. W Azji Wschodniej sektor ten będzie rósł w tempie 5,4 proc. rocznie, z dominacją Chin, które ostatecznie będą miały 57 proc. udziału w regionalnym rynku. Korea Południowa prognozowana jest na wolniejszy wzrost wynoszący 4,2 proc., podczas gdy rynek japoński będzie kształtowany przez starzejącą się populację, która będzie wymagała geriatrycznych rozwiązań dentystycznych.

Kategoria produktów do higieny jamy ustnej zaczyna coraz bardziej upodabniać się do kategorii pielęgnacji cery, wprowadzając innowacyjne składniki, zaawansowane formuły i nowe typy produktów dostosowane do konkretnych problemów zdrowotnych. Chavez dodaje, że ormaty i tekstury będą miały bardziej prozdrowotne pozycjonowanie, a będziemy obserwować coraz większy wpływ pielęgnacji skóry na składniki, estetykę oraz zróżnicowane rutyny na dzień i noc.

Peptydy stają się coraz bardziej popularne w produktach do higieny jamy ustnej. Jak wskazuje artykuł z 2023 roku opublikowany w czasopiśmie Bioengineering, “badania in vitro i in vivo sugerują, że peptydy mogą mieć korzystne efekty w leczeniu wczesnych zmian próchnicowych, wspieraniu przylegania komórek, zwiększaniu siły przylegania implantów dentystycznych oraz w inżynierii tkankowej jako promotory zdrowia przyzębia i środki przeciwdrobnoustrojowe.” Probiotyki również stanowią kluczowy obszar innowacji. Prewencja biofilmu jest istotna, jak podkreślono w przeglądowym artykule z 2024 roku w czasopiśmie Biofilms and Microbiomes: “Próchnica zębów jest powszechnie mediowana przez biofilm. Kluczową właściwością probiotyków jest zdolność do hamowania lub eliminowania wzrostu biofilmów i patogennych mikroorganizmów w jamie ustnej.”

Czytaj także: Dr Smile został ukarany przez Prezesa UOKiK grzywną 3,5 miliona złotych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.07.2024 13:43
NIQ: 71 proc. użytkowników TikToka chce zapoznać się z produktem zareklamowanym w aplikcji
TikTok Shop może stać się liczącym się, globalnym kanałem sprzedaży.TikTok
NIQ, globalny lider w dziedzinie pomiarów i analityki danych, we współpracy z TikTokiem opublikował nowy, wszechstronny raport, który koncentruje się na funkcji zakupów w aplikacji – TikTok Shop. Raport ten nie tylko ukazuje zmieniającą się dynamikę zachowań zakupowych konsumentów, ale także dostarcza cennych informacji na temat tego, jak marki mogą skutecznie angażować swoje audytorium na jednej z najbardziej wpływowych platform społecznościowych.

Według badania NIQ Consumer Outlook na rok 2024, 55 proc. respondentów dokonuje bezpośrednich zakupów za pośrednictwem mediów społecznościowych lub platform streamingowych w celu nabycia artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego. Korzystanie z tych usług eliminuje konieczność odwiedzania sklepów stacjonarnych i oszczędza czas na dojazdy.

Badanie wykazało również, że 43 proc. zakupów online dokonywanych przez Millenialsów i pokolenie Z odbywa się za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Użytkownicy TikToka są o 48 proc. bardziej skłonni odkrywać i natychmiast kupować nowe produkty niż użytkownicy innych platform społecznościowych/wideo, co podkreśla rolę TikToka jako katalizatora zaangażowania konsumentów. Z 62 proc. respondentów zaznajomionych z TikTok Shop i 68 proc. otwartych na dokonywanie zakupów przez tę platformę, TikTok stał się kluczowym graczem na rynku e-commerce, oferując płynne doświadczenie zakupowe dla otwartej publiczności.

Po zobaczeniu reklamy zakupowej na TikToku, 71 proc. użytkowników twierdzi, że jest skłonnych podjąć działania poza platformą w celu dalszego poznania produktu/marki, co podkreśla zdolność platformy do wywoływania zainteresowania i odkrywania marek. Co ciekawe, 2 na 5 użytkowników, którzy odkrywają produkt na TikToku, decyduje się odwiedzić sklepy stacjonarne, aby dokonać zakupu, co pokazuje wpływ platformy na offline’owe zachowania konsumentów. TikTok Shop stał się nie tylko miejscem zakupów online, ale także istotnym narzędziem kierującym ruch do sklepów fizycznych.

Czytaj także: TikTok rewolucjonizuje tworzenie treści. Nowe narzędzia AI dla twórców i marek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. lipiec 2024 01:37