StoryEditor
Rynek i trendy
15.09.2023 11:27

Nowa fala w zapachach gourmand; warzywa i zioła oraz produkty odzwierzęce

Zielona papryka, oregano, ostrygi, bekon, mleko kozie, mięso, ser, bazylia, pomidory i buraki — to nie tylko zdrowa lista zakupów, ale także nut zapachowych, które zaczynają pojawiać się coraz śmielej w piramidach perfum z wyższej, średniej i niskiej półki cenowej.Randy Fath via Unsplash/Canva
Zapachy gourmand kojarzą się z typowymi słodkimi nutami — watą cukrową, wanilią, czekoladą czy karmelem. Jednak gourmand, jak sama nazwa wskazuje, to zapachy z nutami jadalnymi, a więc również wytrawnymi, które zdobywają coraz większą popularność. Na trend zwracają uwagę zarówno media branżowe, takie jak Fragrantica, ale i np. Financial Times.

W świecie perfumiarstwa obserwujemy fascynujący trend, który stopniowo nabiera siły — wprowadzanie do zapachów gourmand nowych i zaskakujących nut wytrawnych. Kiedyś kojarzone wyłącznie z kuchnią, takie składniki jak papryka, bazylia, burak czy pomidory stają się teraz inspiracją dla twórców perfum. Ten fenomen to efekt poszukiwań świeżości i oryginalności w perfumiarstwie. Projektanci zapachów zaczynają eksperymentować z zapachami, wykorzystując aromaty typowe dla kuchni, ale wprowadzając je w kontekst perfum. Wynik? Perfumy, które przywodzą na myśl soczyste pomidory prosto z ogrodu czy pikantny aromat papryki.

image

Zapach z nutą bekonu — Black Rose Sucreabeille.

FOTO: Sucreabeille
Pojęcie "gourmand" wywodzi się z języka francuskiego i określa miłośnika doskonałego smaku oraz wybornych potraw. Ten nurt zapachowy zyskał popularność na początku lat 90., kiedy to perfumiarze rozpoczęli eksperymenty z nowymi nutami o charakterze orientalnym. W 1992 roku światło dzienne ujrzał pierwszy nowoczesny zapach gourmand, kultowy Angel od Muglera, który zyskał dużą liczbę flankerów. Dzięki nutom takim jak fasola tonka, wanilia, czekolada, karmel, wata cukrowa, miód i różnorodne owoce, stał się on ikoną gourmand i przyczynił się do ugruntowania tej kategorii w perfumiarstwie. Jednakże, niektórzy argumentują, że już w 1925 roku guerlainsowski Shalimar, ukrywając się pod nutą bergamotki, użył etylowaniliny w takim stopniu, że można go uznać za pierwszy prawdziwy zapach gourmand. Od kilku lat jednak wanilia zaczyna bardzo pomału ustępować miejsca nutom bardziej wytrawnym.

Nuty wytrawne w gourmandowych perfumach dają nowe możliwości i inspiracje. Bazylia może wprowadzić nutę zielonej świeżości, burak dodaje delikatnej słodyczy, a papryka nadaje charakterystyczną, pikantną nutę. To w pewnym sensie innowacyjny sposób na wyrażenie emocji i przekazanie historii za pomocą zapachów - ale jednak tylko w pewnym sensie. Te nuty zawsze przenikały do perfumiarstwa, ale były raczej w awangardzie i można było znaleźć je w kompozycjach niszowych marek dla koneserów i konserek; dzisiaj pojawiają się w kolekcjach takich gigantów rynkowych, jak np. Maison Margiela, Kenzo czy Avon, więc dostęp do wody toaletowej z nutą np. pomidora ma teraz znakomita większość konsumentów i konsumentek.

image

Zapach z nutą zielonej papryki — Wicked Love Maison Martin Margiela.

FOTO: Maison Margiela
Warto podkreślić, że ten trend nie ogranicza się tylko do pikantnych i wytrawnych nut roślinnych — coraz częściej w wodach i perfumach pojawiają się takie elementy piramidy zapachowej, jak np. mięso, ostrygi, mleko czy ser. Wkroczenie nut pikantnych i wytrawnych do mainstreamu perfum świadczy o ewolucji wrażliwości konsumentów. Poszukują oni nowych doznań zapachowych i alternatyw dla tradycyjnych perfum. To oznacza otwarcie na innowacje w świecie perfum, gdzie smak kuchni i nuty wytrawne stają się inspiracją. Ten trend odzwierciedla dynamiczny charakter branży perfum, która reaguje na zmieniające się preferencje konsumentów, oferując coraz odważniejsze i intrygujące kompozycje zapachowe. To fascynujące spojrzenie na przyszłość perfum i dowód na to, że perfumiarstwo nadal ma wiele do zaoferowania, zaskakując nowymi doświadczeniami zapachowymi.

Czytaj także: Dupes — nowe-stare zagrożenie dla rynku perfumeryjnego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.09.2023 10:51

Chemia gospodarcza jest obecnie liderem wzrostów cen w sklepach. Powodem są przede wszystkim wysokie koszty produkcji

Ceny chemii domowej mogą szokowac. Płyn do płukania tkanin podrożał o ponad 67 proc. rdr. Ceny kapsułek do prania rdr. poszły w górę o prawie 42 proc., a proszku do prania – o blisko 41 proc. rdr.Shutterstock
Choć dynamika wzrostu cen spada, to wskaźnik wzrostu wciąż pozostaje na poziomie dwucyfrowym. Najmocniej podrożały produktu z kategorii chemia domowa – bo o ponad 26 proc. – wynika z cyklicznego raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito.

Jak wynika z najnowszego raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito, obejmującego blisko 80 tys. cen detalicznych z ponad 35 tys. sklepów, w sierpniu zakupy zdrożały średnio o 12,4 proc. rdr. Dla porównania, miesiąc wcześniej ten wskaźnik wyniósł 15,5 proc., a w czerwcu – 18,1 proc. rdr.

Spośród siedemnastu kategorii uwzględnionych w raporcie i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku największy wzrost cen odnotowała chemia gospodarcza, bo o ponad 26 proc. rdr. Płyn do płukania tkanin podrożał o ponad 67 proc. rdr. Ceny kapsułek do prania rdr. poszły w górę o prawie 42 proc., a proszku do prania – o blisko 41 proc. rdr.

Jak przekonuje dr Artur Fiks z Uczelni WSB Merito, za wzrostem cen chemii gospodarczej stoją przede wszystkim wysokie koszty produkcji. Sytuacja ta utrzymuje się od dłuższego czasu i niestety nie widać symptomów wskazujących na to, by nastąpiła zmiana. Dynamika wzrostu cen może się tutaj wahać w zależności od zmian na rynkach energii, paliw i półproduktów niezbędnych do produkcji.

Dr Andrzej Maria Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHiD-u dodaje: 

Chemia domowa nie podlega sezonowemu potanieniu, tak jak produkty roślinne, głównie warzywa. Ponadto, jest to kategoria silnie zależna od importu, a złoty nurkuje, szczególnie ostatnio. Poza tym niepewność nie sprzyja korzystnym warunkom finansowania produkcji. Ceny więc wystrzeliły i raczej szybko się nie obniżą, bo pieniądz będzie słaby.

Na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej drożejących kategorii widzimy dodatki spożywcze ze średnim wzrostem o ponad 24 proc. rdr. Niższą pozycję zajmują warzywa z podwyżką o przeszło 21 proc. rdr. W lipcu i czerwcu otwierały rankingi drożyzny. Obecnie następne na liście jest pieczywo – prawie 21 proc. rdr. Dalej są artykuły dla dzieci – ponad 19 proc. rdr. Potaniały natomiast produkty tłuszczowe – o ponad 24 proc. i artykuły sypkie – o blisko 8 proc.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.09.2023 10:00

Sprzedaż kosmetyków w aptekach wzrosła

Coraz więcej firm kosmetycznych stara się wprowadzić swoje produkty do aptekShutterstock
Sprzedaż kosmetyków w aptekach w pierwszych dwóch tygodniach wzrosła w porównaniu rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca – podaje PEX PharmaSequence.

Apteki, na mocno nasyconym rynku kosmetycznym stają się coraz ważniejszym kanałem sprzedaży dla producentów kosmetyków. Ci, którzy w nim działają mają powody do zadowolenia, dla tych którzy chcą na  niego wejść, najnowsze dane PEX PharmaSequence  - firmy badającej rynek apteczny - będą zachęcające.

Według najnowszych danych, sprzedaż kosmetyków w aptekach wzrosła o 10,3 proc. w pierwszych 17 dniach września w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022. Wzrost jest widoczny również w ujęciu miesiąc do miesiąca – w porównaniu do pierwszych 17 dni sierpnia sprzedaż kosmetyków wzrosła o 19,9 proc.

 

 

image

Sprzedaż kosmetyków w aptekach w pierwszych 17 dniach września 2023

FOTO: PEX PharmaSequence

 

Na sprzedaży traciły leki OTC, suplementy diety i wyroby medyczne. Zyskały jedynie jeszcze środki dietetyczne specjalnego przeznaczenia, czyli np. produkty typu Nutridrink podawane w okresie choroby i rekonwalescencji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. wrzesień 2023 11:16