StoryEditor
Rynek i trendy
15.12.2023 08:00

Tomasz Topolski, Vis Plantis: Spodziewamy się dalszych wzrostów kosztów produkcji [Trendy w biznesie 2024]

Tomasz Topolski, prokurent, dyrektor handlowy, Vis Plantis / materiały prasowe
Wzrost płacy minimalnej pociągnie za sobą wzrost kosztów produkcji. 2024 rok będzie obfitował w zmiany regulacyjno-prawne, a szczególnym wyzwaniem, zwłaszcza dla niewielkich firm, będą regulacje środowiskowe – mówi Tomasz Topolski, prokurent i dyrektor handlowy firmy Vis Plantis w naszej noworocznej sondzie.

Jakich wyzwań i zagrożeń biznesowych spodziewa się Pan w nadchodzącym roku? Co budzi Państwa największe obawy w obszarze związanym z prowadzeniem firmy?

 

Obawiamy się dalszych znaczących wzrostów kosztów produkcji kosmetyków. Co prawda inflacja wyhamowała, jednak duży wzrost płacy minimalnej w 2024 r. na pewno pociągnie za sobą podwyżki niemal w każdej składowej gotowego wyrobu. Niewątpliwie znacznym wyzwaniem będą też kolejne wprowadzane regulacje, zwłaszcza w zakresie środowiskowym. Popieramy oczywiście ochronę środowiska i zgadzamy się, że bardzo potrzebne jest ograniczanie wprowadzania do obrotu materiałów trudnych do recyklingu. Niepokoimy się jednak, że zwłaszcza dla niewielkich firm, takich jak nasza, konieczność raportowania oraz rozliczania wielu elementów będzie znacznym obciążeniem.

 

Jaki to będzie rok dla branży i rynku kosmetycznego? O jakich tendencjach możemy mówić?

 

Z pewnością będzie to kolejny rok obfitujący w wyzwania regulacyjno-prawne i ekonomiczne. Wiele firm skupi się na kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem i ekologią, wprowadzając bardziej ekologiczne opakowania czy surowce oraz minimalizując odpady.

Klienci natomiast będą poszukiwali innowacyjnych produktów dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb, które nie tylko poprawią ich wygląd, ale wpłyną też pozytywnie na samopoczucie.

 

Jakie cele stawiacie sobie Państwo na 2024 r.? Jakie inwestycje i w jakie obszary będą najważniejsze?

 

Będziemy konsekwentnie rozwijać nasze marki również w nowych kategoriach, zwracając szczególną uwagę na przyjazność dla środowiska oraz naturalność. Przygotowujemy kilka nowatorskich kosmetyków odpowiadających na zapotrzebowanie bardziej świadomych, z roku na rok konsumentów.

 

Jak firma w okresie niepewności oraz dużej konkurencyjności rynku będzie pracowała nad zarządzaniem asortymentem, cenami i budowaniem marż a także nad dystrybucją?

 

W związku z wymienionymi w pytaniu zagrożeniami musimy w przyszłym roku z jeszcze większą starannością przygotowywać nowe wdrożenia. Muszą być one dokładnie przemyślane pod względem spójności komunikacji wewnątrz marki, doboru odpowiedniej kategorii produktu pod konkretny kanał sprzedaży oraz w odpowiedniej cenie dla wybranego targetu. To samo dotyczy już istniejącego asortymentu, szczegółowo analizujemy go pod kątem rotacji produktów. W przypadkach, w których nie jest ona zadowalająca, musimy podejmować trudne decyzje dotyczące usunięcia ich z oferty.

Nasza firma ma wciąż duże możliwości rozwinięcia dystrybucji o jeszcze nie zagospodarowane w pełni kanały sprzedaży. Dotarcie do nich będzie jednym z zadań w nadchodzącym roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.10.2024 10:05
UCE Research: Codzienne zakupy droższe o 4,9 proc. – analiza wzrostu cen we wrześniu. Co z cenami kosmetyków?
Ceny we wrześniu wzrosły w porównaniu do ub. roku i ub. miesiąca.Shutterstock

We wrześniu 2023 roku ceny codziennych zakupów wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. To wyższy wynik niż w sierpniu, gdy odnotowano wzrost na poziomie 4,3 proc. Analiza obejmująca prawie 79 tys. cen ze sklepów w całej Polsce pokazuje, że podwyżki dotknęły 15 z 17 monitorowanych kategorii produktowych, w tym chemię gospodarczą i artykuły dla dzieci.

Wzrost cen codziennych zakupów we wrześniu 2023 roku wyniósł 4,9 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Analiza objęła prawie 79 tys. cen z ponad 37 tys. sklepów, co pozwala na dokładne zbadanie zmian cenowych na rynku detalicznym. W porównaniu z sierpniem, kiedy wzrost cen wynosił 4,3 proc. rok do roku, obecny wynik wskazuje na kontynuację trendu wzrostowego.

Dr Rafał Koczkodaj z Uniwersytetu WSB Merito zauważa, że mimo wzrostu cen rok do roku, w stosunku do sierpnia 2023 roku ceny spadły o 0,4 proc. Zjawisko to tłumaczy głównie efektem bazy, czyli wpływem niskiej wartości cen z poprzedniego roku na obecne wyniki. Spośród 17 monitorowanych kategorii produktowych, aż 15 odnotowało wzrost cen w ujęciu rocznym, a jedynie dwie potaniały. Co istotne, w 13 z tych kategorii wzrosty były jednocyfrowe, co wskazuje na stabilność cen w większości segmentów rynku.

Wśród kategorii, które podrożały najbardziej, znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 4,9 proc. rok do roku. Produkty te, będące artykułami pierwszej potrzeby, cechują się stałym popytem, co sprawia, że ich ceny są szczególnie wrażliwe na wzrost kosztów energii i minimalnego wynagrodzenia. Artykuły dla dzieci (w tym kosmetyki i produkty higieniczne) oraz środki higieny osobistej podrożały odpowiednio o 2,8 proc. i 2,3 proc. Dr Koczkodaj przewiduje, że ceny wielu kategorii będą rosnąć do końca roku, co wynika z niskiej bazy cenowej z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Czytaj także: UCE Research: Poparcie dla przywrócenia handlu we wszystkie niedziele rośnie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
08.10.2024 16:37
Gen Z zmienia perfumiarstwo — a konkretnie opakowania zapachów i metody ich aplikacji
Perfumy zmieniają opakowania i formę — a to wszystko dzięki ”zetkom”.Domeckol via Pixabay

Rosnące zainteresowanie perfumami wśród pokolenia Z przynosi znaczące zmiany w projektowaniu ich opakowań. Nowe preferencje młodszych konsumentów kształtują innowacje na rynku zapachów, co znajduje odzwierciedlenie w nowoczesnych rozwiązaniach prezentowanych przez firmy kosmetyczne.

Podczas tegorocznych targów Luxe Pack w Monako zaprezentowano wiele innowacji związanych z projektowaniem opakowań perfum, które są odpowiedzią na zmieniające się preferencje pokolenia Z. Na przykład firma Superga Beauty, specjalizująca się w usługach beauty, wprowadziła na rynek nową kolekcję “Layering Perfume”, która bazuje na analizie tego, jak młodzi konsumenci używają perfum. Według danych firmy, sprzedaż perfum wzrosła o 21 proc. w 2021 roku i o 15 proc. w 2022 roku, co pokazuje rosnące zainteresowanie tym segmentem rynku.

Pokolenie Z postrzega perfumy nie tylko jako element zapachu, ale także jako ważny aspekt dobrego samopoczucia, pewności siebie i wyrażania swojej osobowości. Z tego powodu coraz częściej sięga po innowacyjne metody aplikacji, różniące się od tradycyjnych rozpylaczy. Popularność zyskują nowe formy aplikacji, takie jak perfumy w kremie czy wosku, roll-ony, ołówki zapachowe, sztyfty czy piankowe aplikatory, które pozwalają na łatwiejsze i bardziej precyzyjne użycie.

Kolejnym istotnym trendem wśród młodych konsumentów jest sztuka “layeringu”. Layering perfum to technika polegająca na nakładaniu na siebie różnych warstw zapachów w celu stworzenia indywidualnej, unikalnej kompozycji. Dzięki tej metodzie użytkownik może dowolnie mieszać i dopasowywać różne nuty zapachowe, aby uzyskać efekt idealnie odpowiadający jego nastrojowi, okazji czy porze dnia. Layering pozwala na kreatywne podejście do używania perfum, umożliwiając personalizację zapachu, który ewoluuje w ciągu dnia. Ta technika zdobywa popularność szczególnie wśród młodszych pokoleń, takich jak pokolenie Z, które ceni sobie możliwość wyrażania swojej osobowości i stylu poprzez oryginalne kompozycje zapachowe.

Czytaj także: Financial Times: Złoty wiek perfum? Zapachy mogą zdetronizować szminkę jako wyznacznik kondycji rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. październik 2024 15:06