StoryEditor
Prawo
03.02.2023 00:00

Poprawka AdA rozszerza listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia apteki

Uczelnia może otworzyć jedną aptekę, pod warunkiem, że będzie w niej realizować zadania związane z kształceniem praktycznym studentów kierunku farmacja. / fot. shutterstock
Sejm przyjął poprawkę w przepisach Prawa farmaceutycznego. Zgodnie z nią aptekę będą mogły otwierać także uczelnie. Wcześniej straciły one takie uprawnienia w wyniku zapisów zwanych Apteką dla Aptekarza. Ograniczyły one prawo do otwierania nowych placówek do farmaceutów posiadających prawo do wykonywania zawodu oraz spółek złożonych z tych osób.  

W czerwcu 2017 roku nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne ograniczyła prawo do otwierania nowych aptek do farmaceutów posiadający prawo wykonywania zawodu. Od tego czasu przedsiębiorcy bez wykształcenia farmaceutycznego i bez prawa do wykonywania zawodu nie mogą zostać właścicielami apteki, nawet zakładając spółkę z farmaceutą. Wszystkie osoby w spółce muszą bowiem spełniać wymogi ustawy.

Wtedy też uprawienia do otwierania aptek utraciły uczelnie z kierunkami farmaceutycznymi, którym takie placówki służyły do prowadzenia praktyk dla studentów i młodych farmaceutów. Na problem w kwietniu 2022 r. zwrócił uwagę w interpelacji do Ministra Zdrowia poseł Piotr Uruski (PiS).

Resort stanął wtedy na stanowisku, że skoro apteki ogólnodostępne prowadzone przez uczelnie medyczne przed dniem wejścia w życie ustawy „Apteka dla Aptekarza” mogą nadal funkcjonować i spełniać cele dydaktyczne to nie ma potrzeby wprowadzania dla nich specjalnych przepisów. Liczba podmiotów i sytuacji, w których zmienione przepisy Prawa farmaceutycznego znalazłyby zastosowanie, czyli takich, które chciałyby otworzyć nową aptekę byłaby znikoma.

Mimo to posłowie poparli poprawkę złożoną przez Jadwigę Emilewicz (PiS) i po koniec stycznia została ona przyjęta. W jej efekcie uczelnie medyczne z kierunkiem farmacja rozszerzyły listę podmiotów uprawnionych do otwierania aptek.

Apteki akademickie zostały jednak potraktowane w ustawie wyjątkowo. Uczelnie mogą otwierać tylko po jednej aptece. Nie dotyczą ich za to ograniczenia demograficzne i geograficzne, związane z liczbą mieszkańców przypadających na aptekę i odległością od innej placówki. Muszą natomiast realizować zadania związane z kształceniem praktycznym na kierunku farmacja.

Dodatkowo do odbywania praktyki zawodowej w tej aptece nie jest wymagana opinia, o której mowa w ustawie o zawodzie farmaceuty. Oznacza to, że do prowadzenia praktyk zawodowych apteki akademickie nie będą potrzebowały pozytywnych opinii WIF i okręgowej rady aptekarskiej.

Ustawa została skierowana do Senatu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
08.05.2025 12:36
Konsultacje publiczne ws. przepisów kosmetycznych w UE rozpoczęte – czas na opinie do 28 lipca 2025 r.
Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowane strony z branży kosmetycznej mogą zgłaszać swoje opinie na temat obowiązujących przepisów Unii Europejskiej dotyczących produktów kosmetycznych. Shutterstock

Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowani przedstawiciele sektora kosmetycznego mogą przesyłać swoje uwagi dotyczące obowiązujących przepisów unijnych regulujących kosmetyki. Konsultacje są częścią trwającej oceny Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych i stanowią kontynuację pierwszego etapu – tzw. „call for evidence” – który odbył się w lutym i marcu bieżącego roku.

Celem aktualnej fazy konsultacji publicznych jest zebranie danych i opinii na temat funkcjonowania unijnego Rozporządzenia kosmetycznego. Komisja Europejska poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące skuteczności, efektywności, spójności oraz adekwatności przepisów w kontekście celów wyznaczonych na poziomie UE. Szczególny nacisk położony jest na walidację obszarów objętych oceną oraz zebranie informacji o praktycznym wdrażaniu przepisów.

W ramach konsultacji analizowana będzie również aktualność przepisów w świetle zmian naukowych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły od czasu ich wprowadzenia. Zgromadzone dane mają pomóc w ocenie, czy obecne regulacje nadążają za rozwojem branży oraz czy skutecznie chronią zdrowie konsumentów i środowisko.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy zainteresowani – w tym administracje publiczne, organy nadzoru rynku, organizacje branżowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy konsumenckie, instytucje naukowe, producenci, importerzy, dystrybutorzy, firmy logistyczne, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia, środowiska i ochrony konsumentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.05.2025 15:34
Alert RAPEX Safety Gate: woda toaletowa z Polski wycofana z rynku przez zagrożenie chemiczne
Wycofanym produktem jest woda toaletowa wyprodukowana przez City Cosmetics.RAPEX Safety Gate

W systemie Safety Gate opublikowano ostrzeżenie dotyczące produktu kosmetycznego, który stwarza zagrożenie chemiczne. Chodzi o wodę toaletową z serii City Cosmetics HOMME collection, wariant St George, w opakowaniu o pojemności 100 ml. Produkt pochodzi z Polski, a jego data produkcji to lipiec 2017 roku. Ostrzeżenie zostało zgłoszone przez Czechy pod numerem SR/01738/25.

Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu, produkt zawiera substancję 2-(4-tert-butylobenzylo) propionaldehyd (BMHCA), która jest zakazana w kosmetykach w Unii Europejskiej. Związek ten może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, stanowić zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz powodować uczulenia skórne. W związku z tym produkt nie spełnia wymagań rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych.

image
RAPEX Safety Gate
Produkt sprzedawany był w kartonowym pudełku w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, owiniętym celofanem. Na opakowaniu znajdował się kod kreskowy 5060053112698, a numer partii to 17158A. Produkt został uznany za niezgodny z przepisami i podjęto decyzję o jego wycofaniu z rynku przez sprzedawcę detalicznego.

Decyzja o usunięciu produktu z rynku weszła w życie 4 kwietnia 2025 roku. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i ma na celu ochronę konsumentów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Władze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na skład kosmetyków oraz zgłaszanie podejrzanych przypadków do odpowiednich instytucji nadzorczych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 14:15