REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO
93 proc. użytkowniczek beauty blenderów przyznało się naukowcom, że nigdy nie myje gąbeczki do nakładania podkładu

93 proc. użytkowniczek beauty blenderów przyznało się naukowcom, że nigdy nie myje gąbeczki do nakładania podkładu (fot. adobe stock)

W kosmetykach do makijażu używanych po terminie ważności oraz niewłaściwie czyszczonych akcesoriach kosmetycznych roi się od niebezpiecznych bakterii. W badaniu brytyjskich naukowców najgorzej wypadły gąbki do nakładania podkładu, tzw. beauty blendery.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Staphylococcus aureus (gronkowiec), Escherichia coli oraz Citrobacter freundii (bakterie kałowe) – całe kolonie tych drobnoustrojów odnaleźli brytyjscy naukowcy, którzy przebadali 467 produktów kosmetycznych, takich jak szminki (96), kredki do oczu (92), tusze do rzęs (93), błyszczyki (107),  gąbki do nakładania podkładu typu beauty blender (79). Wynikami swoich badań podzielili się na łamach „Journal of Applied Microbiology”.

Najbardziej zanieczyszczone niebezpiecznymi bakteriami okazały się beauty blendery. Znaleziona na nich również pleśń. 93 proc. użytkowników tych aplikatorów przyznało się naukowcom, że nigdy nie myją gąbeczki do nakładania podkładu, a 64 proc. z nich zdradziło, że używało jej nawet po tym jak upadła im na podłogę. Zdaniem naukowców aplikatory do makijażu niosą ryzyko zakażenia bakteriami, nawet gdy są myte ciepłą wodą i mydłem, ale niedokładnie osuszone. W takich wilgotnych gąbkach chorobotwórcze drobnoustroje namnażają się z wielką intensywnością.

Brytyjscy badacze zwrócili również uwagę, że wiele osób używa kosmetyków, mimo że minął ich termin przydatności. Ich badania wykazały, że 98 proc. użytkowników produktów makijażowych w ogóle nie zwraca uwagi na termin kilkumiesięcznej przydatności kosmetyku do użytku od otwarcia (zwykle 6 lub 12 miesięcy).

Zdaniem badaczy, urzędy regulujące sprzedaż kosmetyków powinny zrobić więcej, aby chronić konsumentów. Ich sugestią jest wymóg lepszego eksponowania dat przydatności do użycia i opisów technik czyszczenia przyborów kosmetycznych. Zwracają też uwagę, że – mimo iż w Unii Europejskiej produkcja kosmetyków jest dobrze kontrolowana – to ochrona i edukacja konsumentów po zakupie jest niewystarczająca.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony