StoryEditor
Drogerie
20.04.2022 00:00

Już jutro otwarcie pierwszej drogerii DM w Polsce. Poznaj historię rozwoju sieci

Już za 24 godziny we Wrocławskiej galerii handlowej swoich klientów powita pierwsza w Polsce drogeria niemieckiej sieci DM. Wszyscy są ciekawi jaka oferta pojawi się na blisko 600 mkw. powierzchni sklepu. DM to gigant z historią. Poniżej garść informacji o sieci, która powstała prawie 50 lat temu.

Pierwszy sklep sieci DM powstał w 1973 roku w Karlsruhe. Po uchyleniu polityki stałych cen Götz W. Werner zaryzykował i otworzył swój pierwszy sklep DM. Od tego momentu towary drogeryjne można było sprzedawać w korzystnych cenach, w sklepach samoobsługowych.

Już w 1976 DM przekracza granice i otwiera swój pierwszy sklep w Austrii. Lata 80. to czas rozwoju i dlatego już w roku 1986 sieć wprowadza na rynek swoją pierwszą markę własną Alana, a także produkty ekologiczne marki Alnatura. Już w 1989 na rynek wchodzi druga marka własna DM – kosmetyki naturalne Alverde Naturkosmetik.

Lata 90. to czas wolności. Opada żelazna kurtyna, a sieć otwiera swoje pierwsze sklepy na Węgrzech i w Republice Czeskiej. Rok 1993 to początek ekspansji sieci DM na wschód.

W 1994 DM wprowadza „trwałe ceny” to gwarancja, która oznacza, że cena danego produktu nie zostanie podniesiona przez co najmniej 4 miesiące.

Czytaj: W drogeriach DM ma być zawsze tanio. Sieć zdradza szczegóły swojej polityki cenowej  

Lata 2000 – 2010 to czas dalszego rozwoju. Udogodnieniem dla klientów jest wprowadzenie kart Payback. Mogą zbierać punkty lojalnościowe i otrzymywać dodatkowe rabaty, W tym czasie sieć postanawia przejąć odpowiedzialność za odbiór i utylizację opakowań swoich marek własnych.

We wrześniu 2009 roku zostaje oddana do użytku pierwsza część nowego centrum dystrybucyjnego, a w roku 2010 założyciel DM Götz W. Werner, przekazuje stery firmy, założonej w 2005 roku fundacji dm-Werner Stiftung.

Przeczytaj również: Zmarł założyciel dm, prof. Götz W. Werner

W 2013 DM świętuje swoje 40 lecie istnienia! W 2015 uruchamia swój własny sklep online. W związku z tym we wrześniu 2015 roku sieć oferuje swoim klientom na terenie Niemiec bezpłatne Wi-Fi. W marcu 2017 DM otwierają w Chinach oficjalny sklep na platformie Tmall Global. Od 2019 popularne marki własne sieci DM są dostępne także w Korei Południowej.

Czytaj: Ruszyła internetowa drogeria dm! Pierwszy stacjonarny sklep w Polsce już za chwilę

W 2019 sieć wprowadza specjalne oznaczenia, dzięki, którym klienci wiedzą, które produkty są wolne od mikroplastiku. W tym samy roku Christoph Werner został mianowany nowym prezesem zarządu DM.

W 2020 marka Balea kończy 25 lat. Obecnie w asortymencie sieci DM dostępnych jest ponad 600 produktów tej marki. Również w roku 2020 w wybranych sklepach DM pojawiły się stacje refill różnych marek.

DM-Drogerie Markt mają najwięcej swoich sklepów w Niemczech, ponad 2 tys. Kolejna na liście jest Austria, gdzie funkcjonuje blisko 400 placówek. Następnie Węgry, gdzie jest ich 259, a pierwsza drogeria ruszyła w 1993 roku. W Czechach, gdzie sieć pojawiła się również w 1993 roku, funkcjonuje dziś 246 punktów. Do Chorwacji DM weszła w roku 1996 i prowadzi tam 164 drogerie, na Słowacji posiada również około 160 punktów. W Rumunii ma 117 lokali, w Serbii 113, na Słowenii 96, w Bułgarii 93, w Bośni i Hercegowinie 80. Ostatnim krajem gdzie sieć prowadziła ekspansję były Włochy. Na tym rynku DM pojawiły się dopiero w 2017 roku i dziś prowadzą tam 59 drogerii.

Jak będzie z rozwojem w Polsce, dowiemy się już niebawem.

Drogerie DM to jedna z największych sieci drogeryjnych. W Europie prowadzi ponad 3,8 tys. punktów sprzedaży, w których zatrudnionych jest ponad 66 tys. osób. W roku obrotowym 2019/2020 DM odnotowały sprzedaż w wysokości 12,3 mld euro wygenerowaną łącznie we wszystkich 13 krajach europejskich. W tym samym okresie w Niemczech około 42,6 tys. pracowników wygenerowało sprzedaż na poziomie 9,4 mld euro.

Przeczytaj również: Christoph Werner, prezes dm-drogerie markt, na otwarciu pierwszej drogerii sieci w Polsce. To już za dwa dni!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
06.05.2025 12:04
Rossmann podbija Szwajcarię. To trudniejsze, niż sądziła niemiecka sieć
Otwarcie pierwszej drogerii Rossmann w Szwajcarii miało miejsce 5 grudnia 2024 roku w Emmen Center Rossmann

Ekspansja niemieckiego Rossmanna w Szwajcarii, rozpoczęta pod koniec 2024 roku, już wyhamowuje. Wiadomo już, że ambitnych planów rozwoju sieci drogerii nie uda się zrealizować na taką skalę, jak prognozowano. Co jest głównym problemem?

Rossmann jest handlowym gigantem nie tylko na rodzimym niemieckim rynku, ale też mocno zaznacza swoją obecność w Europie. Jak potwierdziła sieć w swoim ostatnim raporcie za rok 2024, udało jej się zwiększenie sprzedaży o 18,9 proc. (do 5,4 mld euro). Spośród 4960 drogerii, jakie Rossmann posiadał w Europie pod koniec 2024 roku, blisko połowa (2311) znajdowała się w Niemczech, a niewiele mniej (1922) - w Polsce. 

Zobacz więcej: Drogerie DM i Rossmann zwiększają przychody szybciej, niż sieci spożywcze

Od końca 2024 roku drogeryjny gigant działa również w Szwajcarii, która jest dla Rossmanna dziewiątym krajem prowadzenia działalności (nie licząc Niemiec). Wówczas prezes firmy Raoul Rossmann zapowiadał, że sieć uruchomi w Szwajcarii “sto sklepów w ciągu pięciu, sześciu lat”. 

Więcej pisaliśmy o tym w artykule Rossmann zaczął podbój kolejnego rynku. Czy powtórzy sukces z Polski? [GALERIA]

Jednak obecnie widać, że ekspansja będzie wolniejsza. Potwierdził to w rozmowie z gazetą „Lebensmittel Zeitung” prezes Raoul Rossmann, przyznając, że do końca bieżącego roku nie uda się zrealizować planowanych 15 placówek na terenie Szwajcarii.

Będzie to trudne. Wszystko wskazuje na to, że sklepów tych będzie od 5 do 10. Nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że jest to skomplikowane ze strony wynajmującego – stwierdził.

Sytuację utrudnia fakt, że Migros (największa w Szwajcarii firma detaliczna i sieć supermarketów) nie chce wynajmować Rossmannowi sklepów, mimo że obecnie ma dużo wolnych powierzchni. 

Umiarkowanie zrewidowaliśmy naszą prognozę, dotyczącą liczby otwartych oddziałów w Szwajcarii w tym roku. Powodów jest wiele. Nie chodzi jednak o wysoki czynsz, bo przecież znamy strukturę cen w Szwajcarii. Poszukiwane obszary muszą być optymalnie dostosowane do koncepcji sieci pod względem wielkości, lokalizacji i częstotliwości. Choć na rynku szwajcarskim można znaleźć odpowiednie produkty, wymagają one ostrożnej i czasami czasochłonnej selekcji – mówił Raoul Rossmann, zapytany przez szwajcarski portal Handelszeitung.ch.

Wynajmowanie powierzchni handlowej również zajmują dużo czasu i wiążą się z wydłużonymi procedurami w przypadku nawet niewielkich zmian, wprowadzanych w wynajmowanej przestrzeni. 

Mimo tych komplikacji Rossmann jest zdecydowany, aby zdobyć trwałą i solidną pozycję pozycję na rynku szwajcarskim. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
05.05.2025 14:40
Ponad 220 tysięcy złotych z lizaków zebrał Rossmann dla Szlachetnej Paczki
Klienci drogerii Rossmann kupowali lizaki dla siebie lub bliskich, a cały dochód z ich sprzedaży trafił do Szlachetnej Paczki.Agata Grysiak

Dzięki akcji „Kup lizak i podziel się miłością”, zorganizowanej przez sieć drogerii Rossmann, udało się przekazać ponad 220 000 zł na rzecz Szlachetnej Paczki. Kwota ta została zebrana dzięki zaangażowaniu klientów, którzy chętnie kupowali specjalne, kolorowe lizaki. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na wsparcie działań tej ogólnopolskiej organizacji charytatywnej.

Inicjatywa opierała się na prostym pomyśle: klienci kupowali lizaki z myślą o swoich bliskich, a przy okazji wspierali potrzebujących. Tegoroczne lizaki przyciągały uwagę nie tylko smakami i kolorami, ale także etykietami z hasłami, które miały nieść pozytywny przekaz. Wśród nich znalazły się m.in.: „Zmieniam świat na lepsze”, „Kocham ludzi”, „Dzielę się miłością” oraz „Jestem bohaterem”.

Akcja była częścią długofalowej współpracy Rossmanna ze Szlachetną Paczką, która trwa już dziewiąty rok. Środki zebrane podczas tegorocznej edycji zasilą fundusz wspierający działania organizacji przez cały rok. W 2024 roku Szlachetna Paczka dotarła z pomocą do ponad 17 000 rodzin w Polsce.

Całkowita wartość pomocy przekazanej w ramach Szlachetnej Paczki w ubiegłym roku wyniosła niemal 72,5 miliona złotych. Zebrane w ramach akcji fundusze mają realny wpływ na życie tysięcy osób w potrzebie, pokazując, że nawet niewielki gest – jak zakup lizaka – może mieć ogromne znaczenie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 03:23