HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

16 czerwca 2021, 11:05wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Równości na rynku pracy nie osiągniemy bez wyrównywania nierówności w życiu społecznym - apeluje Konfederacja Lewiatan

Równości na rynku pracy nie osiągniemy bez wyrównywania nierówności w życiu społecznym - apeluje Konfederacja Lewiatan (fot. Adobe)

Aktywność zawodowa Polek jest niska w porównaniu z innymi krajami UE, ale także znacznie mniejsza niż mężczyzn w Polsce i UE. Według Konfederacji Lewiatan sytuację kobiet na rynku pracy mogłoby zmienić zwiększenie elastyczności pracy, ułatwienie godzenia życia zawodowego z rodzinnym, wyrównanie luki płacowej czy dostęp do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci.

REKLAMAGOLDENBOX - belka w artykule - 16.07 - 16.08

Jak podkreśla organizacja, mała aktywność zawodowa Polek ma negatywne konsekwencje gospodarcze w skali makro- i mikroekonomicznej. Przekłada się na niższą wartość PKB, niższe wpływy ze składek i podatków, a tym samym na mniejsze możliwości finansowania transferów i usług publicznych.

W wymiarze mikroekonomicznym bierność zawodowa, szczególnie dłuższa, przekłada się na niższe dochody z pracy, mniejsze szanse na powrót do pracy i na lepiej płatne stanowiska, a w konsekwencji na dużo gorszą sytuację po przejściu na emeryturę, czyli niższe świadczenie, wyższe ryzyko braku świadczenia, ubóstwo.

- W krajach o małej aktywności zawodowej kobiet niższe są współczynniki dzietności. W związku z tym w propozycjach skierowanych na rynek pracy należy szukać w szczególności rozwiązań wspierających rodziców. Celowo mówię o rodzicach, a nie o matkach, bo konieczne są działania na rzecz obojga rodziców. W 2019 r. mniej niż 1 proc. ojców zdecydowało się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Powinniśmy o tym pamiętać planując wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2021-2027 - mówi Małgorzata Lelińska, wicedyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Sposoby na zwiększenie aktywności zawodowej kobiet

- bardziej upowszechniać elastyczne formy pracy

- zmniejszyć bariery w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym

- wyrównać lukę płacową między kobietami i mężczyznami

- zwiększyć dostęp do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci

- umożliwić dostęp do usług wspierających opiekę nad innymi osobami zależnymi i seniorami

- wesprzeć zmiany kulturowe, które wzmocnią aspiracje zawodowe kobiet i zachęcą mężczyzn do angażowania się w opiekę nad dziećmi.

Grupy kobiet najmniej aktywne zawodowo

To kobiety słabiej wykształcone, mieszkające w mniejszych miejscowościach i na wsi, matki dwójki małych dzieci. Kobiety napotykają bariery w postaci nieelastycznego czasu pracy, nieatrakcyjnych finansowo i fizycznie miejsc pracy, obciążenia obowiązkami domowymi i opiekuńczymi, braku instytucji edukacyjnych i świadczących usługi opiekuńcze dla małych dzieci, czy osób zależnych. Ich aktywność zawodową ograniczają także rozwiązania podatkowo-zasiłkowe, zmniejszające opłacalność podejmowania pracy, ale także luka płacowa.

- Blisko połowa matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy z powodu braku dostępu do opieki. Matki chcą pracować. 94,4 proc. niepracujących mam zadeklarowała chęć powrotu na rynek pracy. Jednocześnie prawie 70 proc. kobiet boi się tego, że po powrocie do pracy nie będą miały możliwości łączenia opieki nad dzieckiem i pracy w taki sposób, jaki by tego chciały - dodaje Małgorzata Lelińska.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony