REKLAMATestowane przez WK

STREFA URODY

Pielęgnacja

 

19 września 2022, 13:23wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Oferując kosmetyki wegańskie, branża kosmetyczna dba o osoby, które nie chcą używać substancji pochodzenia odzwierzęcego

Oferując kosmetyki wegańskie, branża kosmetyczna dba o osoby, które nie chcą używać substancji pochodzenia odzwierzęcego (fot. shutterstock)

Określenia: wegański, naturalny, bio, cruelty free – to nie synonimy. Agnieszka Śliwa i Małgorzata Krzemińska, twórczynie marki Vegaya, stworzonej dla Kontigo, wyjaśniają czym różnią się kosmetyki wegańskie od innych i co to w ogóle oznacza, że dany produkt jest wegański.

REKLAMABriochin_Testowane przez WK

Wegański styl życia zyskuje na popularności. Rośnie liczba restauracji oferujących bezmięsne menu. W sklepach coraz łatwiej znaleźć roślinne zamienniki mięsa. Także branża kosmetyczna zaczyna dbać o osoby, które nie chcą używać substancji pochodzenia odzwierzęcego. Czym jednak dokładnie są, a czym zdecydowanie nie są, wegańskie kosmetyki?

Kosmetyki wegańskie i kosmetyki naturalne to nie to samo

Określenia: kosmetyki wegańskie, bio, naturalne czy nietestowane na zwierzętach nie są synonimami. Każda z tych kategorii opisuje inne cechy produktów i choć często występują one wspólnie, wcale nie musi tak być. Czym więc różnią się kosmetyki wegańskie od naturalnych?

– Wegańskie produkty kosmetyczne nie zawierają żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, a więc np. często stosowanych: lanoliny, miodu czy wosku pszczelego. Nie oznacza to jednak, że muszą być one wyłącznie naturalne – w składzie takich kosmetyków mogą znajdować się substancje, które nie mają naturalnego pochodzenia i jest to całkowicie dopuszczalne. Jedynym warunkiem, aby kosmetyk mógł zostać uznany za wegański, jest jego skład – tłumaczą Agnieszka Śliwa i Małgorzata Krzemińska, które dla sieci Kontigo stworzyły markę Vegaya.

Wśród naturalnych substancji znajdziemy chociażby wspomniany już miód lub wosk pszczeli, które są pochodzenia odzwierzęcego, dlatego nie mogą być uznane za wegańskie. Na rynku znaleźć można jednak wiele produktów, które spełniają jednocześnie oba kryteria.

Kosmetyki wegańskie nie zawsze są antyalergiczne

Kolejny mit, który często powielany jest w kontekście kosmetyków wegańskich to ich rzekoma hipoalergiczność. Wegański skład nie gwarantuje jednak, że uczulenie nie wystąpi. 

– Wiele osób myśli, że kosmetyki zawierające substancje naturalne lub wegańskie automatycznie są też antyalergiczne. Jest to duży błąd. Reakcja uczuleniowa może pojawić się u nas w kontakcie z każdą substancją, czasami nawet po latach, a samo oznaczenie kosmetyku jako niepowodującego alergii poświadcza, że w składzie nie znajdują się substancje z listy najpopularniejszych alergenów. Naturalny lub wegański skład nie jest żadnym zabezpieczeniem uczulenie wciąż może wystąpić – komentują twórczynie marki Vegaya.

Osoby, które zmagają się z uporczywymi alergiami skórnymi powinny więc raczej zrobić odpowiednie badania, aby dowiedzieć się, których substancji ich organizm nie toleruje.  

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony