REKLAMABiotechnologia.pl_banner główny_15 dni
W przypadku nadwrażliwości zębów nagły, ostry i krótkotrwały ból pojawia się często podczas spożywania gorących albo zimnych napojów czy posiłków

W przypadku nadwrażliwości zębów nagły, ostry i krótkotrwały ból pojawia się często podczas spożywania gorących albo zimnych napojów czy posiłków (fot. materiały prasowe )

Nadwrażliwość zębów charakteryzuje się dotkliwym, przeszywającym bólem podczas spożywania ciepłych posiłków, picia herbaty lub jedzenia lodów. Przyczyn nadwrażliwości można doszukać się m.in. w nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej, wadach zgryzu lub też mechanicznych uszkodzeniach szkliwa. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?  

Osoba dotknięta nadwrażliwością zębów odczuwa nagły, ostry i krótkotrwały ból, który może być spowodowany kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest bodziec termiczny wstępujący podczas spożywania gorących albo zimnych napojów czy posiłków. Kolejny to bodziec chemiczny, czyli reakcja na kwaśne napoje bądź pożywienie. Ostatni – mechaniczny, czyli na przykład nieodpowiednie szczotkowanie jamy ustnej. Ból ten najczęściej dotyczy jednego zęba lub grupy zębów, znacznie rzadziej natomiast całego uzębienia.

Częstość występowania nadwrażliwości w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57 proc. Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych pomiędzy 20 a 49 rokiem życia, ze szczytem występowania w czwartej dekadzie życia (39-49 lat) – mówi dypl. hig. stom. Marzena Cesarz, ekspertka Pierre Fabre Oral Care.

Radzi, by w takiej sytuacji skupić się na znalezieniu przyczyny, która odpowiada za utratę szkliwa lub cementu korzeniowego, czyli tkanki pokrywającej korzeń zęba.

Może to być nieprawidłowe szczotkowanie zębów, zbyt częste spożywanie kwaśnych produktów czy nawet problemy gastryczne, takie jak refluks, częste wymioty, zgrzytanie zębami (bruksizm), jak również nadwrażliwość pozabiegowa np. po przeprowadzonym zabiegu wybielania czy oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu – dodaje ekspertka.

W celu postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia leczenia nastawionego na eliminację nadwrażliwości należy zgłosić się na wizytę do dentysty. W czasie jej trwania lekarz stomatolog zademonstruje i omówi z pacjentem odpowiednią technikę szczotkowania zębów. Ponadto zarekomenduje odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej lub też podejmie inny sposób leczenia nadwrażliwości.

Produkty wspomagające leczenie nadwrażliwości

Dobranie środków, które pomogą w walce z nadwrażliwością, to kolejny ważny etap walki z dolegliwością – dodaje Marzena Cesarz.

Osobom borykającym się z problemem nadwrażliwych zębów ekspertka Pierre Fabre Oral Care zaleca używanie szczoteczek o bardzo miękkim włosiu. Nieodłącznym elementem szczoteczki jest pasta - w przypadku nadwrażliwości najlepiej sprawdzi się pasta, która ma żelową konsystencję i niską ścieralność szkliwa. Formuła pasty powinna działać wzmacniająco i uodparniać zęby na czynniki zewnętrzne. W jej składzie powinien znaleźć się Fluorinol (1250 ppmF), który zmniejsza nadwrażliwość zębiny, a także remineralizuje. Wzmacnia on szkliwo oraz wypełnia kanaliki zębinowe. Pasta do zębów powinna również zawierać w składzie chlorheksydyne 0,004%, która zwalcza płytkę nazębną i przeciwdziała jej powstawaniu. Uzupełnieniem właściwej higieny jamy ustnej będzie płyn do płukania jamy ustnej z fluorem, który pozwala na skuteczne wbudowanie się fluoru w strukturę szkliwa.

Aby postępowanie było skuteczne, należy wyeliminować z diety kwaśne pożywienie, na przykład soki cytrusowe czy napoje gazowane. Dodatkowo zaleca się unikanie szczotkowania zaraz po spożyciu kwaśnego pożywienia lub przy wymiotach. Mycie zębów powinno nastąpić po upływie około 2 godzin.  Zastosowanie powyższych porad wspomoże walkę z nadwrażliwością zębów.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony