StoryEditor
Biznes
02.02.2024 15:40

7 tysięcy maszyn paczkowych przybędzie w 2024 r.; Orlen i Allegro gonią InPost

Automaty paczkowe są jednym z najpopularniejszych wśród konsumentów sposobów na otrzymywanie swoich przesyłek. / Wiadomości Handlowe
W Polsce obecnie działa już ponad 38 tys automatów do paczek, a według prognoz firmy Colliers, do końca grudnia 2024 roku liczba ta wzrośnie do 45 tys. InPost, który odegrał kluczową rolę w popularyzacji dostaw do automatów paczkowych w Polsce, kontroluje 57 proc. udziału w rynku. Wydaje się, że nikt nie ma obecnie szans na konkurowanie z właścicielem paczkomatów.

Z danych zawartych w raporcie Colliers pt. "Automaty paczkowe. Rozwój, Innowacje, Przyszłość" wynika, że rynek automatów do paczek w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco rozrósł się, podwajając swoje zasoby pod względem liczby maszyn. Na koniec 2023 roku na rynku działało około 38 000 automatów.

Warto zaznaczyć, że rynek ten uległ znacznej segmentacji, a monopolistyczna pozycja InPost zaczęła słabnąć. Jeszcze w grudniu 2021 roku firma założona przez Rafała Brzoskę kontrolowała aż 92 proc. udziału w rynku automatów paczkowych, natomiast na koniec 2023 roku jej udział spadł do 57 proc.. W sektorze dostarczania przesyłek do maszyn paczkowych na razie brak silnego konkurenta dla InPostu. Drugie miejsce zajmuje DPD, które ma udział wynoszący 16 proc., a trzecie miejsce należy do Orlenu z udziałem wynoszącym 11 proc..

Istotnymi graczami na rynku automatów paczkowych są także Allegro z udziałem wynoszącym 9 proc. oraz DLH, który współpracuje z AliExpress i posiada 7 proc. udziału. Warto również zaznaczyć, że Poczta Polska ma na razie marginalny udział w rynku. Wcześniej narodowy przewoźnik napotkał trudności w tworzeniu swojego systemu, jednak na mocy podpisanego aneksu z dostawcą urządzeń planuje wprowadzić kolejne transze maszyn do spółki najpóźniej do końca bieżącego roku. Raport zwraca uwagę, że chociaż DPD posiada drugą co do ilości maszyn, to ich pojemność jest znacznie mniejsza niż u konkurencji. Automaty DPD posiadają tylko kilkanaście skrytek, podczas gdy maszyny konkurencyjnych firm mają zazwyczaj kilkadziesiąt lub nawet ponad sto skrytek w jednej maszynie.

Czytaj także: Inpost i AliExpress rozszerzają swoją współpracę

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
23.02.2024 12:53
Rzetelny influencer, czyli jaki? Marka Bandi Cosmetics zachęca do głosowania na świadomych twórców internetowych
Influencerski rynek zmienia się, bo marki coraz większą uwagę przywiązują do tego, co sobą reprezentują twórcy internetowi, z którymi nawiązują współpracęfot. Shutterstock
Marka Bandi Cosmetics zorganizowała plebiscyt Rzetelny Influencer Roku 2023, by zwrócić uwagę na to, że w tej działalności, oprócz zasięgów w social mediach, liczą się przede wszystkim rzetelność, wiedza i autentyczność.

Wielu wieściło koniec ery influencerów z różnych powodów. Główne to zmęczenie mediami społecznościowymi i odwrót części osób od nierzeczywistego świata, afery związane z influencerami (np. Pandoragate) oraz konkurencji ze strony AI (wirtualni influencerzy). Jednak nic takiego się nie stało, bo działalność influencerów wprost przekłada się na sprzedaż. Wprawdzie marketerzy przyznają, że trudno jest precyzyjnie oszacować zyskowność współpracy ze wszystkimi influencerami, ale zarazem potwierdzają, że polecenie produktu w social mediach potrafi imponująco podnieść jego sprzedaż.

Natomiast influencerski rynek zmienia się, bo marki coraz większą uwagę przywiązują do tego, co sobą reprezentują twórcy internetowi, z którymi nawiązują współpracę. Coraz większego znaczenia nabierają kompetencje twórcy, jego specjalizacja. Marki nie chcą pracować z osobami, które reklamują swoją twarzą wszystko. Stają się one niewiarygodne dla odbiorców.

Czytaj także: Użytkownicy mediów społecznościowych nie wierzą influencerom, ale kupują polecane przez nich kosmetyki

Marka Bandi, by zwrócić uwagę na to, że w świecie mediów społecznościowych autentyczność powinna spotykać się z pasją, a influencer powinien być osobą nie tylko medialną, ale przede wszystkim rzetelną, zorganizowała plebiscyt Rzetelny Influencer Roku 2023 i nominowała do nagrody twórców internetowych w kilku kategoriach związanych ze światem beauty.

W kategorii Pielęgnacja Twarzy nominowane zostały: @cococollecttion, @wkarinieskladow @elazywiczynska @pondi_youtube @racjapielegnacja  

W kategorii Pielęgnacja Włosów: my_hair_tip, @napieknewlosy, @wlosowero, @zakrecovnia, @czarszka, @trycholog_justynagrzelak

W kategorii Pielęgnacja Makeup: @agatamanosa, @makeup_kamilaaa, @fog_in_the_garden, @marzenatryfon, @burymakeup

Głosowanie trwa tylko do 29 marca na stronie rzetelnyinfluencer.org, a nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone podczas eventu „Niezwykła kobieta”, który odbędzie się 9 marca w Warszawie, w galerii handlowej Westfield Arkadia.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Innowacje
23.02.2024 11:53
Ekspert radzi: Warto korzystać z ulgi B+R. Łącznie można odliczyć do 300 proc. jednego wydatku
Ewa Flor, doradca podatkowy z kancelarii ATL Accounting & Payrollmat. prasowe
Firmy z różnych branż, w tym kosmetycznej, mogą skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych. Działalność musi mieć twórczy charakter i należy ją prowadzić systematycznie. Skorzystanie z ulgi B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Zgodnie z przepisami, istnieje możliwość odliczenia nawet do 300 proc. jednego wydatku – tłumaczy Ewa Flor, doradca podatkowy z kancelarii ATL Accounting & Payroll.

Ulga badawczo-rozwojowa ma na celu wspieranie innowacyjności i postępu, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Nie ma znaczenia branża, w której firma prowadzi działalność. Choć nazwa sugerowałaby konieczność prowadzenia skomplikowanych badań w laboratoriach przy użyciu mikroskopów i innego rodzaju specjalistycznego sprzętu, ulga B+R ma o wiele szersze zastosowanie.

Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy prowadzić działalność badawczo-rozwojową. Musi się ona wpisywać w definicję badań naukowych lub prac rozwojowych. W przypadku tych pierwszych, w skrócie, sprawa dotyczy prac nakierowanych na zdobycie nowej wiedzy. Z kolei te drugie obejmują adaptowanie dostępnej przedsiębiorstwu wiedzy i technologii w celu wprowadzenia innowacji w procesie produkcji lub finalnej wersji oferowanych produktów bądź usług.

Działalność badawczo-rozwojowa musi również mieć charakter twórczy, skupiając się na tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, często o unikatowym, niepowtarzalnym i specyficznym charakterze. W przypadku interpretacji indywidualnych, organy zwracają uwagę na unikalny wymiar działalności twórczej, czyli możliwość przypisania jej efektów do konkretnych osób.

Ponadto znaczenie ma systematyczność. Tym samym ulgą objęte są regularne, planowe działania, a nie incydentalne przedsięwzięcia. Działalność musi mieć również określony cel, nakierowany na zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie ich do tworzenia nowych zastosowań. Oznacza to, że przedsiębiorstwo powinno działać w celu zdobywania nowej wiedzy oraz wykorzystania jej efektywnie w procesie tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Ulga B+R także dla branzy kosmetycznej

Zatem każde przedsiębiorstwo, które tworzy nowe produkty lub usługi albo też podejmuje prace nad ich ulepszeniem, może spełniać przesłanki prowadzenia działań B+R kwalifikujących się do ww. ulgi. Może ona być wykorzystywana w różnych branżach bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu czy aparatury. Po to rozwiązanie sięgają przede wszystkim podatnicy związani z przemysłem. Jednak nie brakuje przykładów z innych obszarów gospodarki.

Na przykład w dziedzinie medycyny do skorzystania z odliczeń kwalifikują się badania nad nowymi lekami, diagnostyką czy szczepionkami. W sektorze finansowym wsparcie można uzyskać przy rozwijaniu nowych metod płatności elektronicznych czy innowacyjnych rozwiązań fintech. Podmioty z branży kosmetycznej również mogą skorzystać z preferencji podatkowych. Wystarczy, że prowadzą badania nad innowacjami w procesach produkcyjnych.

Odliczenie nawet do 300 proc.

Konstrukcja ulgi B+R nie przewiduje górnego kwotowego limitu odliczenia. Może więc przynieść ogromne korzyści finansowe dla firmy, sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Wszystkie podmioty prowadzące działalność B+R mają prawo odliczyć 100 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Jednakże istnieją wyjątki, w których odliczenia sięgają aż 200 proc.. Dotyczy to podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego (oprócz kosztów związanych z ochroną patentową w przypadku dużych przedsiębiorców) oraz kategorię kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych do działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem odliczenia mogą wynieść 200 proc. kosztów wynagrodzeń pracowników, co stanowi dodatkową zachętę do zatrudniania specjalistów w obszarze badań i rozwoju. Oprócz tego, koszty te podlegają standardowemu odliczeniu od uzyskania przychodów. Łącznie daje nam to możliwość obniżenia nawet do 300 proc. jednego wydatku.

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi B+R, są obowiązani wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonej księdze rachunkowej. Ewidencja ta powinna być na tyle szczegółowa, aby można było wydzielić koszty odpowiadające poszczególnym kategoriom w formularzu sprawozdawczym. Ponadto w przypadku zatrudnienia pracowników do realizacji działań B+R niezbędna może się okazać ewidencja czasu pracy.

Przepisy nie nakładają wprost obowiązku prowadzenia dokumentacji prac badawczo-rozwojowych. Jednak wsparta odpowiednią ewidencją księgową, stanowi kluczowy element skutecznego i bezpiecznego podatkowo odliczania wszystkich poniesionych kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Rzetelnie prowadzona dokumentacja działalności w tym zakresie jest pomocna chociażby z przyczyn dowodowych.

Korzystanie z ulgi B+R jest w pełni legalne i przeznaczone dla podatników realizujących rzeczywiste prace badawczo-rozwojowe. Jeśli przedsiębiorstwo prowadzi dokładną dokumentację i spełnia wymogi formalne, to nie powinno mieć obaw związanych z ewentualną kontrolą aparatu skarbowego. Czynności sprawdzające czy kontrola podatkowa to standardowa procedura wynikająca z deklaratywnego charakteru rozliczenia ulgi. Takie działania są częścią systemu podatkowego i dotyczą różnych obszarów, nie tylko opisywanego odliczenia. Z doświadczenia jednak widać, że wielu przedsiębiorców się tego obawia, ale praktyka finalnie pokazuje, że raczej nie ma się czego bać. 

 

Autorem komentarza jest Ewa Flor, doradca podatkowy z kancelarii ATL Accounting & Payroll

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. luty 2024 21:50