StoryEditor
Opakowania
03.11.2023 15:37

Europejscy producenci kosmetyków stoją w obliczu kryzysu z powodu niedoboru ukraińskich zasobów

Europejscy producenci perfum i kosmetyków borykają się z niedoborami papieru, szkła oraz niektórych kluczowych olejków i alkoholi, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje dalsze zakłócenia w łańcuchach dostaw produktów kosmetycznych, powodując wzrost cen w obliczu dużego popytu.

Podobnie jak przemysł spożywczy, warty 500 miliardów dolarów światowy sektor kosmetyczny boryka się ze skutkami wojny, ponieważ producenci używają alkoholu pochodzącego ze zbóż i organicznych buraków do produkcji perfum oraz olejów z nasion słonecznika do produkcji kosmetyków – a są to kluczowe rośliny uprawiane na Ukrainie. Jednocześnie kryzys energetyczny wywołany wojną gwałtownie podniósł ceny szkła i papieru, a blokady związane z pandemią Covid-19 w Chinach uniemożliwiły firmom pozyskiwanie komponentów opakowań.

Firma doradcza Bain & Company obliczyła, że wyższe ceny opakowań, energii i surowców spowodowały wzrost kosztów produkcji w przemyśle kosmetycznym średnio o 25–30 proc., co stanowi wyzwanie dla masowych producentów kosmetyków, choć popyt na produkty higieny osobistej pozostaje duży, według partnerki i liderki praktyk luksusowych w regionie EMEA, Federiki Levato. Włoski producent perfum ICR spodziewa się, że sprzedaż w tym roku przekroczy poziom sprzed pandemii, ale rodzinny producent perfum Bulgari i Salvatore Ferragamo zmaga się z rocznym wzrostem cen alkoholu o 30 proc., oprócz 10 proc. wzrostu ceny alkoholu kosztów szkła i papieru, powiedziała wiceprezydentka ICR, Ambra Martone.

Jak wynika z raportu McKinsey, sprzedaż produktów kosmetycznych na całym świecie przekroczyła w tym roku poziom 538 miliardów dolarów w 2019 r., w porównaniu z 518 miliardów dolarów w 2021 r. i 458 miliardów dolarów w 2020 r. To wciąż ułamek innych branż, które zostały zakłócone przez wojnę, w tym światowy przemysł żywności pakowanej, którego wartość w tym roku szacuje się na ponad 2 biliony dolarów, według najnowszych szacunków Euromonitor. Włoski producent szkła Bormioli Luigi, produkujący butelki do napojów spirytusowych, perfum i kosmetyków, osiągający roczne przychody w wysokości 480 mln euro, spodziewa się w tym roku dodatkowych kosztów energii o wartości 80 mln euro, z czego połowę pokryje dział kosmetyczny, którego klientami są francuskie marki Chanel i Dior, jak szefowa działu zapachów, Simone Baratta, powiedziała Reutersowi. Producenci szkła we Francji, gdzie większe firmy kosmetyczne zaczęły składać zamówienia kilka miesięcy wcześniej niż w przeszłości, również prawdopodobnie wkrótce odczują ból kryzysu energetycznego.

Czytaj także: Rynek kosmetyczny w Rosji powoli dźwiga się z kolan

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.07.2025 14:37
Reuters: Gerresheimer rezygnuje z rozmów o sprzedaży
Producent opakowań zaciągnął biznesowy hamulec.Gerresheimer

W oświadczeniu firma wyjaśniła, że „po dokładnej analizie uznano, iż kontynuacja rozmów nie leży w najlepszym interesie spółki i jej interesariuszy”. Rynek zareagował negatywnie – notowania akcji Gerresheimer na platformie Tradegate spadły o 6 proc. w godzinach wieczornych po ogłoszeniu decyzji.

Po kilku miesiącach rozmów rozpoczętych na początku 2025 roku, niemiecki producent opakowań i sprzętu medycznego Gerresheimer poinformował w środę wieczorem o zakończeniu negocjacji w sprawie potencjalnej sprzedaży spółki. W lutym firma z siedzibą w Düsseldorfie potwierdziła, że prowadzi wstępne rozmowy z inwestorami private equity, takimi jak KPS Capital Partners i Warburg Pincus. Zainteresowanie inwestorów wzbudziła m.in. produkcja penów do podawania leków odchudzających, takich jak Wegovy firmy Novo Nordisk.

W ostatnich tygodniach firma zmagała się z osłabionym popytem na rynku kosmetyków i płynnych leków doustnych, co skłoniło ją do skorygowania prognoz. W ubiegłym tygodniu obniżono dolną granicę prognozowanego wzrostu przychodów na 2025 rok z wcześniej zakładanych 1–2 proc. do 0–2 proc. Jednocześnie Gerresheimer zapowiedział, że 15 października przedstawi strategiczny przegląd działalności w zakresie szkła formowanego, który może zakończyć się decyzją o wydzieleniu tego segmentu.

Pomimo obecnych trudności, spółka pozostaje optymistyczna w perspektywie średnioterminowej. Gerresheimer zakłada, że w kolejnych latach będzie osiągać organiczny wzrost przychodów na poziomie 6–9 proc. oraz organiczną, skorygowaną marżę EBITDA w przedziale 23–25 proc. Te wartości mają stanowić fundament dalszego rozwoju firmy niezależnie od braku inwestora zewnętrznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 01:19