StoryEditor
Opakowania
03.11.2023 15:37

Europejscy producenci kosmetyków stoją w obliczu kryzysu z powodu niedoboru ukraińskich zasobów

Nataliya Smirnova
Europejscy producenci perfum i kosmetyków borykają się z niedoborami papieru, szkła oraz niektórych kluczowych olejków i alkoholi, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje dalsze zakłócenia w łańcuchach dostaw produktów kosmetycznych, powodując wzrost cen w obliczu dużego popytu.

Podobnie jak przemysł spożywczy, warty 500 miliardów dolarów światowy sektor kosmetyczny boryka się ze skutkami wojny, ponieważ producenci używają alkoholu pochodzącego ze zbóż i organicznych buraków do produkcji perfum oraz olejów z nasion słonecznika do produkcji kosmetyków – a są to kluczowe rośliny uprawiane na Ukrainie. Jednocześnie kryzys energetyczny wywołany wojną gwałtownie podniósł ceny szkła i papieru, a blokady związane z pandemią Covid-19 w Chinach uniemożliwiły firmom pozyskiwanie komponentów opakowań.

Firma doradcza Bain & Company obliczyła, że wyższe ceny opakowań, energii i surowców spowodowały wzrost kosztów produkcji w przemyśle kosmetycznym średnio o 25–30 proc., co stanowi wyzwanie dla masowych producentów kosmetyków, choć popyt na produkty higieny osobistej pozostaje duży, według partnerki i liderki praktyk luksusowych w regionie EMEA, Federiki Levato. Włoski producent perfum ICR spodziewa się, że sprzedaż w tym roku przekroczy poziom sprzed pandemii, ale rodzinny producent perfum Bulgari i Salvatore Ferragamo zmaga się z rocznym wzrostem cen alkoholu o 30 proc., oprócz 10 proc. wzrostu ceny alkoholu kosztów szkła i papieru, powiedziała wiceprezydentka ICR, Ambra Martone.

Jak wynika z raportu McKinsey, sprzedaż produktów kosmetycznych na całym świecie przekroczyła w tym roku poziom 538 miliardów dolarów w 2019 r., w porównaniu z 518 miliardów dolarów w 2021 r. i 458 miliardów dolarów w 2020 r. To wciąż ułamek innych branż, które zostały zakłócone przez wojnę, w tym światowy przemysł żywności pakowanej, którego wartość w tym roku szacuje się na ponad 2 biliony dolarów, według najnowszych szacunków Euromonitor. Włoski producent szkła Bormioli Luigi, produkujący butelki do napojów spirytusowych, perfum i kosmetyków, osiągający roczne przychody w wysokości 480 mln euro, spodziewa się w tym roku dodatkowych kosztów energii o wartości 80 mln euro, z czego połowę pokryje dział kosmetyczny, którego klientami są francuskie marki Chanel i Dior, jak szefowa działu zapachów, Simone Baratta, powiedziała Reutersowi. Producenci szkła we Francji, gdzie większe firmy kosmetyczne zaczęły składać zamówienia kilka miesięcy wcześniej niż w przeszłości, również prawdopodobnie wkrótce odczują ból kryzysu energetycznego.

Czytaj także: Rynek kosmetyczny w Rosji powoli dźwiga się z kolan

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
01.12.2023 14:35
Greenpeace: ślad plastikowy Unilevera, mimo zapewnień, nie zmniejszył się w ogóle
Greenpeace prezentuje na swojej stronie całą galerię wolontariuszy i wolontariuszek zbierających opakowania produktów Unilever z plaż.Greenpeace
Greenpeace opublikował raport, w którym utrzymuje, że ślad plastikowy Unilever w ogóle się nie zmniejszył, odkąd firma zobowiązała się do stosowania „mniej plastiku, lepszego plastiku lub w ogóle go nie stosować” oraz do ograniczenia o połowę zużycia pierwotnego plastiku do 2025 roku.

Organizacja aktywistów twierdzi, że Unilever jest największym korporacyjnym dystrybutorem plastikowych saszetek na świecie i jest na dobrej drodze do sprzedania w tym roku ponad 53 miliardów saszetek. Obecnie zaledwie 0,2 proc. opakowań plastikowych producentów FMCG nadaje się do ponownego użycia. Greenpeace ma nadzieję ujawnić różnicę między słowami i działaniami Unilever i zainspirować do prawdziwych zmian.

Saszetki – małe jednorazowe plastikowe opakowania produktów konsumenckich – są coraz częściej sprzedawane do krajów Globalnego Południa przez duże korporacje, takie jak Unilever. Jednak sprzedaż ogromnych ilości tych saszetek, których zebranie i recykling jest prawie niemożliwy, powoduje powstanie góry zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Doprowadziło to do zniszczenia lokalnych dzielnic i dróg wodnych, gdzie saszetki zatykają kanalizację i pogłębiają problemy, takie jak powodzie.

Szacuje się, że w 2022 r. sama najbardziej znana marka Unilever, Dove, wyprodukowała około 6,4 miliarda saszetek, co stanowi ponad 10 proc. całkowitej sprzedaży saszetek Unilever. Starszy pracownik Dove stwierdził, że „z pasją pragniemy być jedną z marek mających największy wpływ na walkę z odpadami z tworzyw sztucznych”. Jednak nowe badania terenowe przeprowadzone przez Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej i Greenpeace w Wielkiej Brytanii ujawniają szokujące obrazy saszetek Dove zanieczyszczających plaże i drogi wodne na Filipinach i w Indonezji.

Unilever naprawdę dolewa oliwy do ognia kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi [...] Ich marki, takie jak Dove, słyną z mówienia światu, że działają na rzecz dobra. Ale wypompowują oszałamiającą ilość plastikowych odpadów. To zatruwa naszą planetę, nie można udawać, że jest się firmą „celową”, ponosząc jednocześnie odpowiedzialność za tak ogromne zanieczyszczenia. Unilever musi się zmienić.

stwierdziła Nina Schrank, dyrektorka ds. tworzyw sztucznych w Greenpeace UK

W raporcie przeanalizowano także powolny postęp Unilever w osiąganiu własnych celów w zakresie tworzyw sztucznych oraz słabnące wysiłki na rzecz przejścia z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na rozwiązania wielokrotnego użytku. Pomimo zobowiązania się do zmniejszenia o połowę zużycia pierwotnego plastiku do 2025 r., analiza Greenpeace pokazuje, że wygląda na to, że Unilever przekroczy ten cel o prawie dekadę, do 2034 r.

Czytaj także: Neboa i Plastic Bank wspólnie działają na rzecz zatrzymania procesu powstawania plastiku oceanicznego. Dotychczas zebrano ponad 1 mln butelek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
27.11.2023 14:44
Eko opakowania – jedno z największych wyzwań dla przemysłu kosmetycznego [KONFERENCJA]
Pierwszym i najważniejszym krokiem w ochronie środowiska musi być - według ekspertów - ograniczenie liczby opakowań wprowadzanych na rynekShutterstock
Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym” – to temat przewodni konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, która odbędzie się już 1 grudnia 2023 w Warszawie.

„Dobre opakowanie“, to termin, który dla branż kosmetycznej i detergentowej ma wiele warstw i znaczeń. Poza podstawową funkcją, którą jest ochrona produktu i bezpieczeństwo procesów logistycznych, coraz istotniejsze staje się kryterium odpowiedzialności środowiskowej.

Na gruncie legislacji europejskiej i polskiej powstają nowe obowiązki, dotyczące m. in. poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego, zawartości materiału pochodzącego z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych itd. Wdrożenie tych zmian wymaga od firm kosmetycznych sprostania licznym wyzwaniom takim jak: redukcja liczby opakowań, ograniczona dostępność wysokiej jakości surowca wtórnego, obawy o jakość i bezpieczeństwo opakowań wytwarzanych z recyklatów, ograniczenia technologiczne w sortowaniu i przetwarzaniu opakowań kosmetycznych, ciągle niska świadomość konsumentów i niepowodzenia w prośrodowiskowej komunikacji, a także spiętrzenie regulacji dotyczących eko-opakowań, do których wdrożenia biznes w dużym stopniu ciągle nie jest przygotowany. 

Tym zagadnieniom i dyskusji jak wprowadzać, pomimo obiektywnych trudności, unijne wymagania dotyczące ekoprojektowania, recyklingu, zielonej komunikacji i szeregu innych wynikających z Zielonego Ładu, będzie poświęcona konferencja „Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, której patronem medialnym jest m.in. portal wiadomoscikosmetyczne.pl

Konferencja z udziałem znakomitych ekspertów, panelistów i uczestników debat, odbędzie się 1 grudnia w Warszawie, w hotelu Hilton Double Three.

Pogram konferencji został podzielony na bloki tematyczne:

  1. Sesja wprowadzająca – perspektywy dla branż kosmetycznej i detergentowej w kontekście zielonej rewolucji
  2. Czy prawo stymuluje innowacje w zakresie opakowań
  3. Ekoprojektowanie opakowań – praktyczne aspekty
  4. Wpływ opakowania na decyzje konsumenta

Zobacz pełną agendę konferencji: TUTAJ  

Jeszcze można zarejestrować się na wydarzenie. Rejestracja: TUTAJ  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. grudzień 2023 16:48