StoryEditor
Opakowania
03.11.2023 16:37

Moja Gazetka: Polki i Polacy częściej wolą kupić produkt w ładnym opakowaniu niż w przyjaznym dla środowiska

Shutterstock
Opakowania produktów, mimo że mogą wydawać się tylko powierzchniowym elementem, mają znaczenie o wiele większe niż można by przypuszczać. Stanowią nie tylko narzędzie marketingowe dla producenta i medium przekazu informacji, ale także stanowią często istotny aspekt z perspektywy ekologii, co może stanowić problem na etapie przetwarzania odpadów.

W badaniu przeprowadzonym przez Moją Gazetkę stwierdzono, że 58,6 proc. konsumentów dąży do wybierania produktów w opakowaniach przyjaznych dla środowiska, 65,3 proc. konsumentów preferuje produkty w estetycznych opakowaniach, a 84,4 proc. konsumentów opiera swoje wybory na informacjach umieszczonych na opakowaniach.

W badaniu przeprowadzonym przez Moją Gazetkę ankietowani zostali również zapytani o swoje pojęcie ekologicznego opakowania. Najwięcej, bo aż 50 proc. uczestników, odpowiedziało, że dla nich ekologiczne opakowanie to takie, które jest wykonane z materiałów nadających się do przetworzenia. Następnie, 48 proc. respondentów wskazało opakowanie wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu jako definicję ekologicznego opakowania. Trzecią najpopularniejszą odpowiedzią, którą wybrało 45,2 proc. badanych, było to, że opakowanie ekologiczne to takie, które łatwo rozkłada się na wysypisku śmieci.

image
FOTO: Moja Gazetka

Niewielka liczba uczestników, tylko 4,4 proc., uważała, że ekologiczne opakowanie to takie, które po prostu wygląda na ekologiczne, na przykład jest brązowe. Pojawiły się także pojedyncze odpowiedzi, takie jak opakowanie z plastiku, opakowanie zbiorcze, opakowanie objęte systemem kaucyjnym lub takie, które można wielokrotnie wykorzystać.

65,3 proc. uczestników badania zaznaczyło, że starają się wybierać produkty o estetycznych opakowaniach, co stanowi niemal 7 proc. więcej niż osoby, które preferują opakowania ekologiczne. Jednak dlaczego właśnie estetyka opakowań odgrywa tak istotną rolę? To zagadnienie również zostało dogłębniej zbadane.

image
FOTO: Moja Gazetka

46,3 proc. ankietowanych przyznało, że po prostu ceni sobie korzystanie z produktów, które są umieszczone w atrakcyjnych opakowaniach. Dla 32,7 proc. osób ważne jest posiadanie w domu estetycznych produktów, a 27,4 proc. sięga po opakowania o atrakcyjnym wyglądzie impulsywnie podczas zakupów. Co więcej, 84,4 proc. uczestników badania stwierdziło, że stara się wybierać produkty na podstawie informacji umieszczonych na opakowaniu. Postanowiono również bliżej przyjrzeć się, na jakie konkretne informacje kładzie się nacisk.

image
FOTO: Moja Gazetka

W przypadku produktów innych niż spożywcze, najważniejsze okazały się informacje dotyczące opisu działania produktu (62,3 proc.), klasa energetyczna (56,2 proc.) oraz lista funkcji (55,1 proc.). Producent lub marka mają większe znaczenie niż w przypadku produktów spożywczych (47,9 proc. w porównaniu do 31,4 proc.), natomiast kraj pochodzenia jest mniej istotny (43,3 proc. w porównaniu do 50,7 proc.).

Respondenci preferują częściej produkty umieszczone w opakowaniach średniej wielkości (33,5 proc.) lub dużych (33 proc.) niż tych w małych (10 proc.). Ich ulubionymi rodzajami opakowań są te wykonane z papieru (36,5 proc.) i szkła (33,7 proc.), z plastikowymi opakowaniami wskazanymi przez zaledwie 9,1 proc. ankietowanych.

image
FOTO: Moja Gazetka

Co ciekawe, 32,6 proc. badanych wybiera produkty w opakowaniach uznawanych za ekologiczne, podczas gdy 17,9 proc. nie przywiązuje większej uwagi do rodzaju opakowania. Aż 82,8 proc. uczestników badania deklaruje segregację odpadów i umieszczenie pustych opakowań w odpowiednich pojemnikach, jednak niestety 4,2 proc. wciąż nie segreguje odpadów i wrzuca wszystkie opakowania do pojemnika na odpady zmieszane. Dodatkowo, 13 proc. badanych stara się ponownie wykorzystać opakowania, nadając im drugie życie. Wśród tych osób, słoiki z metalową zakrętką cieszą się największą popularnością, co potwierdziło aż 87,5 proc. respondentów.

Czytaj także: Opakowania powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, recyklingu lub biodegradacji. Tego oczekuje ponad połowa konsumentów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
01.12.2023 14:35
Greenpeace: ślad plastikowy Unilevera, mimo zapewnień, nie zmniejszył się w ogóle
Greenpeace prezentuje na swojej stronie całą galerię wolontariuszy i wolontariuszek zbierających opakowania produktów Unilever z plaż.Greenpeace
Greenpeace opublikował raport, w którym utrzymuje, że ślad plastikowy Unilever w ogóle się nie zmniejszył, odkąd firma zobowiązała się do stosowania „mniej plastiku, lepszego plastiku lub w ogóle go nie stosować” oraz do ograniczenia o połowę zużycia pierwotnego plastiku do 2025 roku.

Organizacja aktywistów twierdzi, że Unilever jest największym korporacyjnym dystrybutorem plastikowych saszetek na świecie i jest na dobrej drodze do sprzedania w tym roku ponad 53 miliardów saszetek. Obecnie zaledwie 0,2 proc. opakowań plastikowych producentów FMCG nadaje się do ponownego użycia. Greenpeace ma nadzieję ujawnić różnicę między słowami i działaniami Unilever i zainspirować do prawdziwych zmian.

Saszetki – małe jednorazowe plastikowe opakowania produktów konsumenckich – są coraz częściej sprzedawane do krajów Globalnego Południa przez duże korporacje, takie jak Unilever. Jednak sprzedaż ogromnych ilości tych saszetek, których zebranie i recykling jest prawie niemożliwy, powoduje powstanie góry zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Doprowadziło to do zniszczenia lokalnych dzielnic i dróg wodnych, gdzie saszetki zatykają kanalizację i pogłębiają problemy, takie jak powodzie.

Szacuje się, że w 2022 r. sama najbardziej znana marka Unilever, Dove, wyprodukowała około 6,4 miliarda saszetek, co stanowi ponad 10 proc. całkowitej sprzedaży saszetek Unilever. Starszy pracownik Dove stwierdził, że „z pasją pragniemy być jedną z marek mających największy wpływ na walkę z odpadami z tworzyw sztucznych”. Jednak nowe badania terenowe przeprowadzone przez Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej i Greenpeace w Wielkiej Brytanii ujawniają szokujące obrazy saszetek Dove zanieczyszczających plaże i drogi wodne na Filipinach i w Indonezji.

Unilever naprawdę dolewa oliwy do ognia kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi [...] Ich marki, takie jak Dove, słyną z mówienia światu, że działają na rzecz dobra. Ale wypompowują oszałamiającą ilość plastikowych odpadów. To zatruwa naszą planetę, nie można udawać, że jest się firmą „celową”, ponosząc jednocześnie odpowiedzialność za tak ogromne zanieczyszczenia. Unilever musi się zmienić.

stwierdziła Nina Schrank, dyrektorka ds. tworzyw sztucznych w Greenpeace UK

W raporcie przeanalizowano także powolny postęp Unilever w osiąganiu własnych celów w zakresie tworzyw sztucznych oraz słabnące wysiłki na rzecz przejścia z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na rozwiązania wielokrotnego użytku. Pomimo zobowiązania się do zmniejszenia o połowę zużycia pierwotnego plastiku do 2025 r., analiza Greenpeace pokazuje, że wygląda na to, że Unilever przekroczy ten cel o prawie dekadę, do 2034 r.

Czytaj także: Neboa i Plastic Bank wspólnie działają na rzecz zatrzymania procesu powstawania plastiku oceanicznego. Dotychczas zebrano ponad 1 mln butelek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
27.11.2023 14:44
Eko opakowania – jedno z największych wyzwań dla przemysłu kosmetycznego [KONFERENCJA]
Pierwszym i najważniejszym krokiem w ochronie środowiska musi być - według ekspertów - ograniczenie liczby opakowań wprowadzanych na rynekShutterstock
Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym” – to temat przewodni konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, która odbędzie się już 1 grudnia 2023 w Warszawie.

„Dobre opakowanie“, to termin, który dla branż kosmetycznej i detergentowej ma wiele warstw i znaczeń. Poza podstawową funkcją, którą jest ochrona produktu i bezpieczeństwo procesów logistycznych, coraz istotniejsze staje się kryterium odpowiedzialności środowiskowej.

Na gruncie legislacji europejskiej i polskiej powstają nowe obowiązki, dotyczące m. in. poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego, zawartości materiału pochodzącego z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych itd. Wdrożenie tych zmian wymaga od firm kosmetycznych sprostania licznym wyzwaniom takim jak: redukcja liczby opakowań, ograniczona dostępność wysokiej jakości surowca wtórnego, obawy o jakość i bezpieczeństwo opakowań wytwarzanych z recyklatów, ograniczenia technologiczne w sortowaniu i przetwarzaniu opakowań kosmetycznych, ciągle niska świadomość konsumentów i niepowodzenia w prośrodowiskowej komunikacji, a także spiętrzenie regulacji dotyczących eko-opakowań, do których wdrożenia biznes w dużym stopniu ciągle nie jest przygotowany. 

Tym zagadnieniom i dyskusji jak wprowadzać, pomimo obiektywnych trudności, unijne wymagania dotyczące ekoprojektowania, recyklingu, zielonej komunikacji i szeregu innych wynikających z Zielonego Ładu, będzie poświęcona konferencja „Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, której patronem medialnym jest m.in. portal wiadomoscikosmetyczne.pl

Konferencja z udziałem znakomitych ekspertów, panelistów i uczestników debat, odbędzie się 1 grudnia w Warszawie, w hotelu Hilton Double Three.

Pogram konferencji został podzielony na bloki tematyczne:

  1. Sesja wprowadzająca – perspektywy dla branż kosmetycznej i detergentowej w kontekście zielonej rewolucji
  2. Czy prawo stymuluje innowacje w zakresie opakowań
  3. Ekoprojektowanie opakowań – praktyczne aspekty
  4. Wpływ opakowania na decyzje konsumenta

Zobacz pełną agendę konferencji: TUTAJ  

Jeszcze można zarejestrować się na wydarzenie. Rejestracja: TUTAJ  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. grudzień 2023 18:07