StoryEditor
Opakowania
03.11.2023 16:37

Moja Gazetka: Polki i Polacy częściej wolą kupić produkt w ładnym opakowaniu niż w przyjaznym dla środowiska

Opakowania produktów, mimo że mogą wydawać się tylko powierzchniowym elementem, mają znaczenie o wiele większe niż można by przypuszczać. Stanowią nie tylko narzędzie marketingowe dla producenta i medium przekazu informacji, ale także stanowią często istotny aspekt z perspektywy ekologii, co może stanowić problem na etapie przetwarzania odpadów.

W badaniu przeprowadzonym przez Moją Gazetkę stwierdzono, że 58,6 proc. konsumentów dąży do wybierania produktów w opakowaniach przyjaznych dla środowiska, 65,3 proc. konsumentów preferuje produkty w estetycznych opakowaniach, a 84,4 proc. konsumentów opiera swoje wybory na informacjach umieszczonych na opakowaniach.

W badaniu przeprowadzonym przez Moją Gazetkę ankietowani zostali również zapytani o swoje pojęcie ekologicznego opakowania. Najwięcej, bo aż 50 proc. uczestników, odpowiedziało, że dla nich ekologiczne opakowanie to takie, które jest wykonane z materiałów nadających się do przetworzenia. Następnie, 48 proc. respondentów wskazało opakowanie wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu jako definicję ekologicznego opakowania. Trzecią najpopularniejszą odpowiedzią, którą wybrało 45,2 proc. badanych, było to, że opakowanie ekologiczne to takie, które łatwo rozkłada się na wysypisku śmieci.

image
Moja Gazetka

Niewielka liczba uczestników, tylko 4,4 proc., uważała, że ekologiczne opakowanie to takie, które po prostu wygląda na ekologiczne, na przykład jest brązowe. Pojawiły się także pojedyncze odpowiedzi, takie jak opakowanie z plastiku, opakowanie zbiorcze, opakowanie objęte systemem kaucyjnym lub takie, które można wielokrotnie wykorzystać.

65,3 proc. uczestników badania zaznaczyło, że starają się wybierać produkty o estetycznych opakowaniach, co stanowi niemal 7 proc. więcej niż osoby, które preferują opakowania ekologiczne. Jednak dlaczego właśnie estetyka opakowań odgrywa tak istotną rolę? To zagadnienie również zostało dogłębniej zbadane.

image
Moja Gazetka

46,3 proc. ankietowanych przyznało, że po prostu ceni sobie korzystanie z produktów, które są umieszczone w atrakcyjnych opakowaniach. Dla 32,7 proc. osób ważne jest posiadanie w domu estetycznych produktów, a 27,4 proc. sięga po opakowania o atrakcyjnym wyglądzie impulsywnie podczas zakupów. Co więcej, 84,4 proc. uczestników badania stwierdziło, że stara się wybierać produkty na podstawie informacji umieszczonych na opakowaniu. Postanowiono również bliżej przyjrzeć się, na jakie konkretne informacje kładzie się nacisk.

image
Moja Gazetka

W przypadku produktów innych niż spożywcze, najważniejsze okazały się informacje dotyczące opisu działania produktu (62,3 proc.), klasa energetyczna (56,2 proc.) oraz lista funkcji (55,1 proc.). Producent lub marka mają większe znaczenie niż w przypadku produktów spożywczych (47,9 proc. w porównaniu do 31,4 proc.), natomiast kraj pochodzenia jest mniej istotny (43,3 proc. w porównaniu do 50,7 proc.).

Respondenci preferują częściej produkty umieszczone w opakowaniach średniej wielkości (33,5 proc.) lub dużych (33 proc.) niż tych w małych (10 proc.). Ich ulubionymi rodzajami opakowań są te wykonane z papieru (36,5 proc.) i szkła (33,7 proc.), z plastikowymi opakowaniami wskazanymi przez zaledwie 9,1 proc. ankietowanych.

image
Moja Gazetka

Co ciekawe, 32,6 proc. badanych wybiera produkty w opakowaniach uznawanych za ekologiczne, podczas gdy 17,9 proc. nie przywiązuje większej uwagi do rodzaju opakowania. Aż 82,8 proc. uczestników badania deklaruje segregację odpadów i umieszczenie pustych opakowań w odpowiednich pojemnikach, jednak niestety 4,2 proc. wciąż nie segreguje odpadów i wrzuca wszystkie opakowania do pojemnika na odpady zmieszane. Dodatkowo, 13 proc. badanych stara się ponownie wykorzystać opakowania, nadając im drugie życie. Wśród tych osób, słoiki z metalową zakrętką cieszą się największą popularnością, co potwierdziło aż 87,5 proc. respondentów.

Czytaj także: Opakowania powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, recyklingu lub biodegradacji. Tego oczekuje ponad połowa konsumentów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
12. lipiec 2025 10:06